vemak
30.09.09,10:05
Viete mi niekto poradiť z vlastnej skúsenosti s akým hnojivom pohnojiť na jeseň trávnik? (koberec cca 5mesiacoc starý). Na nete som sa dozvedl že s hnojivom čo obsahuje menej dusíka a viac draslíka atd. ale čo sa týka značky samozrejme každý výrobca chváli to svoje.(wolf garden-LK MU 250,foresting-Expert podzim)
a este či je lepšie kúpit na hnojenie (450m2) posípací vozík či skor ručné rozmetadlo na baterky.
ďakujem
aviator
30.09.09,12:03
Najlepšie sa mi osvedčilo ručné rozhodenie hnojiva. Aj mám lacno na predaj vozík gardena :) Pri ručnom aj strojovom hnojení je lepšie dávať málo a plochu prejsť dvakrát krížom.
Dobré je hnojivo, ktoré má menšie granule, lepšie sa dávkuje ručne aj vozíkom. Keď sú moc veľké granule, vozíkom sa ani nedá hnojiť, lebo keď dám takú štrbinu, aby tie veľké granule prepadli, sype to moc veľkú dávku. Pri hnojení vozíkom tiež nieje dobré, keď hnojivo obsahuje prach, lebo ten sa na nerovnostiach vysýpa a popáli trávnik.
Celkom sa mi osvedčilo hnojivo Travcerit a Travcerit jesenný a sú aj za dobrú cenu. Ani s tým jesenným expertom sa nedá šlapnúť vedľa. Myslím si ale, že hnojivá majú podobný obsah živín, čiže trávnik vyživia všetky a že je to dosť o marketingu.
mimotemy jeden zážitok zo života: pán domáci sa sťažuje, že mu nerastie trávnik, aj keď hnojí. Urobíme rozbor pôdy a zistíme, že tam skoro niesú živiny. Pán polieval každý deň a draho kúpené hnojivo splachoval do spodnej vody :)
Správny postup je pohnojiť, poliať a ďalší deň nepolievať, aby sa živiny naviazali na pôdu.