mmia
30.09.09,10:49
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu, pozerala som aj ost. prispevky ale nikde to tu neviem najst.
Ak zamestnanec vycerpal 7 dni naroku na celod. osetrenie a ide znova, posudzuje sa to ako neplatene volno???? je potrebne ho odhlasit zo socialky na jeden den prip. na tri hodiny, to sa mi zda strasna kravina....
... hodiny osetrenia sa spocitavaju? ak je jeden den 3 hod. druhy 4 hod. je to 7 hodin nie dva dni?
dakujem
Martin Mocko
30.09.09,09:16
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu, pozerala som aj ost. prispevky ale nikde to tu neviem najst.
Ak zamestnanec vycerpal 7 dni naroku na celod. osetrenie a ide znova, posudzuje sa to ako neplatene volno???? je potrebne ho odhlasit zo socialky na jeden den prip. na tri hodiny, to sa mi zda strasna kravina....
... hodiny osetrenia sa spocitavaju? ak je jeden den 3 hod. druhy 4 hod. je to 7 hodin nie dva dni?
dakujem

Presne tak..hodiny sa spočítavajú.
Ak vyčerpal svojich 7 dní, tak existujú ďalšie tri riešenia.
1. dovolenka
2. náhradné voľno (nadpracuje čas u lekára)
3. voľno bez náhrady mzdy

Treba zamestnanocvi vysvetliť, že prvé dve varianty sú pre neho najvýhodnejšie....;)
mmia
30.09.09,09:18
dakujem velmi pekne :)
willma
30.09.09,09:18
odpovedať viem len na druhú časť - hodiny sa spočítavajú teda ide jeden deň na 2 hodiny další na 3 hodiny a o týždeň na 3 hodiny tak je to v súčte jeden deň. Záleží aj od pracovnej doby.
ivka70
30.09.09,09:31
ZP par. 141
...
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Podla tohoto mu iba jednoducho ospravedlnis neucast v praci, nedas mu na ten cas mzdu, ale je to ine ako neplatene volno - neodhlasujes ho z SP.
Podklad k tomu volnu je nadalej doklad od lekara o vysetreni.
atka4
30.09.09,09:32
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu, pozerala som aj ost. prispevky ale nikde to tu neviem najst.
Ak zamestnanec vycerpal 7 dni naroku na celod. osetrenie a ide znova, posudzuje sa to ako neplatene volno???? je potrebne ho odhlasit zo socialky na jeden den prip. na tri hodiny, to sa mi zda strasna kravina....
... hodiny osetrenia sa spocitavaju? ak je jeden den 3 hod. druhy 4 hod. je to 7 hodin nie dva dni?
dakujem

§ 141 ZP
Dôležité osobné prekážky v práci

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času
.
.
.
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.


Podľa môjho názoru, sa po vyčerpaní 7 dní (súčet jednotlivých neprítomností pre uvedený dôvod) poskytne prac. voľno, avšak nemusí byť preplatené = ospravedlnená neprítomnosť - viď odst.3) t.j. rozhodnutie podľa Mzdového predpisu /prípadne zvyklostí/ zamestnávateľa.
atka4
30.09.09,09:33
ZP par. 141
...
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Podla tohoto mu iba jednoducho ospravedlnis neucast v praci, nedas mu na ten cas mzdu, ale je to ine ako neplatene volno - neodhlasujes ho z SP.
Podklad k tomu volnu je nadalej doklad od lekara o vysetreni.

súhlas:)
pracovali sme súbežne;)