cool
30.09.09,10:55
Ak mám živnosť od roku 1994 a ani jeden deň som na živnosť nepodnikala , daňové priznania som za celé obdobie podávala len ako fyzická osoba nie ako živnostník a mala som nulové daňové priznanie okrem príjmov z prenájmu, ktoré sa nezapočitávajú do vymeriavacieho základu VšZ poisťovne. Vo VšZ poisťovni som vedená ako samoplatiteľ. VšZ poisťovna žiada doplatiť rozdiel poistného medzi poistným samoplatiteľa a SZČO za obdobie 15 rokov len na základe toho že mám živnostenský list na registri, aj keď som naň ani jeden deň naň nepodnikala. Má na to oprávnený nárok?
Muška
30.09.09,09:05
Ak si nebola zamestnaná, PN, na materskej, rodičovskom, tak si bola SZČO a nie samoplatiteľ.

Takže, áno si povinná doplatiť rozdiel medzi platbami samoplatiteľ a SZČO.
A to ešte máš aj iné povinnosti od r. 2005 podať RZZP /aj keď nulové/. Predtým roky dozadu podávať po odovzdaní DP aj Výkaz na preddavky, predtým výpisy z DP......

A možno Ti chýba aj prihláška do ZP ako SZČO.

Ako sa to vlastne celé prevalilo???
cool
30.09.09,09:59
Prišla mi výzva na úhradu nedoplatkov zo VZP, saldokonto bolo rozdielne s odoslanými platbami.
Takže, aj keď nepodnikáš na živnosť a máš len živnostenský list, musíš platiť zdravotné ako SZČO.
Pred 15 rokmi to neplatilo, po podani nulového DP na VZP ma pracovníčka zaevidovala, do kategorie samoplatiľ, mám od topho doklad, dnes ich to nezaujíma.
Prenájom nie je viazaný živnosťou a iný príjem som za celé obdobie nemala.
Platiteľ poistného je povinný viesť a uchovávať po dobu desiatich rokov účtovné doklady, nie je 5 rokov premlčacia doba?
Muška
30.09.09,10:14
Ak si prihlásená ako SZČO, a nemáš žiadny iný príjem , z ktorého sa platí ZP, tak si povinná platiť ako SZČO.
Fakt si nepamätám ako to bolo pred 15 rokmi.
Skúsim pohľadať.

Je tam aj nejaké premlčanie, ale keďže si si platila ako dobrovoľne, tak Ti dlh pekne "gúľali" pred sebou a vždy keď si zaplatila, tak Ti to posunuli dozadu.....a z toho vyplýva, že tam asi nebudeš dlžná za 15 rokov, ani 10 rokov....možno tam máš dlžobu "ako keby" za posledných 5 rokov komplet a preto Ťa teraz vyzvali, lebo možno už začína hroziť premlčanie.
Proste nechajú to "vyšpičkovať" až do posledného dňa.

A opýtam sa: Ty si fakt nepostrehla......veď toľko bolo o tom v médiách, že príchodom RZZP ľudia hromadne rušili tzv. "spiace" živnosti, lebo im vyplývalo robiť RZZP od r. 2005???
Muška
30.09.09,10:22
Odporúčala by som Ti, okamžite zrušiť živnosť.

Hrozí Ti ešte aj "prevalenie" z SP
Lebo ak sa dobre pamätám, tak sme platili aj SP a ÚP , ak za nás nikto iný neplatil /ako napr. zamestnávateľ/.
Potom niekedy neskôr sa bolo treba odhlásiť a platiť iba keď sme dosiahli určitý obrat.
Ale tiež bolo potrebné podávať výpisy z DP a pod.
Tak často sa to menilo, že fakt si už na niektoré "perličky" radšej ani nespomínam :D
Ale tam máš možno väčšiu nádej na premlčanie.
FugAn
30.09.09,10:57
Ak si bola vo VšZP bola evidovaná ako samoplatiteľ a nie ako SZČO, ale mala si byť ako SZČO, nesplnila si si oznamovaciu povinnosť voči ZP, tým pádom premlčanie neexistuje.
Zákon273/1994 Z.z.:
§21
Premlčanie poistného

(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa
jeho splatnosti.

(2) Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca
do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba alebo osoba
uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak
boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa
nepremlčuje.
Muška
30.09.09,11:06
Vo VšZ poisťovni som vedená ako samoplatiteľ.
To si si myslela, alebo si sa ozaj neprihlásila ako SZČO?
Lebo potom platí to čo Ti napísal FugAn



VšZ poisťovna žiada doplatiť rozdiel poistného medzi poistným samoplatiteľa a SZČO za obdobie 15 rokov len na základe toho že mám živnostenský list na registri, aj keď som naň ani jeden deň naň nepodnikala.
Podľa tejto vety vyplýva, že Ťa evidovali ako SZČO.
VšZP Ťa pravdepodobne vyzvala na úhradu nedoplatku, alebo Ti ozaj napísali "rozdiel medzi samoplatiteľom a SZČO".



Ale myslím si, že v oboch prípadoch sa nevyhneš doplateniu a treba s nimi komunikovať , lebo poistné Ti síce neodpustia, tiež budeš musieť urobiť RZZP za r. 2005-2008 , ale môžu Ti odpustiť nejaké penále /za oneskorené platby, neprihlásenie, nepodanie RZZP...a pod./
FugAn
30.09.09,11:16
Podľa všetkého VšZP zistila, že je SZČO na základe živnostenského registra ale to sa nepovažuje za splnenie oznamovacej povinoosti. A ako poznám VšZP neodpustia nič. Pokutu za nepodanie RZZP dáva Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tento rok pristúpili k rozdávaniu pokút. Do minulého roka hrali mrtvého chrobáka.
Muška
30.09.09,11:21
FugAn,
tak to som zvedavá či dôjde "na všetkých". Máš nejaké info??

Lebo poznám prípad:
- zo zamestnania maximálna ZP
- živnosť 3x vyššia ako zo zamestnania.

A hrá "mŕtveho chrobáka", neprihlásila sa ako SZČO popri zamestnaní, lebo by vlastne vyplynulo z RZZP doplatiť ako SZČO a vrátiť zamestnávateľovi.
Keď som sa na to nenápadne v ZP opýtala, tak mi odpovedali, že takých, čo im príde za nich maximálne poistné vlastne ani nekontrolujú :eek:
FugAn
30.09.09,11:29
FugAn,
tak to som zvedavá či dôjde "na všetkých". Máš nejaké info??

Lebo poznám prípad:
- zo zamestnania maximálna ZP
- živnosť 3x vyššia ako zo zamestnania.

A hrá "mŕtveho chrobáka", neprihlásila sa ako SZČO popri zamestnaní, lebo by vlastne vyplynulo z RZZP doplatiť ako SZČO a vrátiť zamestnávateľovi.
Keď som sa na to nenápadne v ZP opýtala, tak mi odpovedali, že takých, čo im príde za nich maximálne poistné vlastne ani nekontrolujú :eek:

Neviem či dôjde na všetkých ale časom sa na to príde. Čoraz viac SZČO žiada potvrdenia zo ZP či majú nedoplatky.
Ten prípad je konkrétny? Ťažko kontrolovať niečo len hypotetické. Mám nejaké kontakty v jednej ZP. Takže ak vieš o niekom tak by sa mu mohli pozrieť na zúbok.
V ktorej poisťovni to povedali?
Muška
30.09.09,11:33
Ten prípad je konkrétny? Ťažko kontrolovať niečo len hypotetické. Mám nejaké kontakty v jednej ZP. Takže ak vieš o niekom tak by sa mu mohli pozrieť na zúbok
Prípad je konkrétny.
Ale "bonz"??? Nie. To by som asi nevydržala sama so sebou. :cool:


Čoraz viac SZČO žiada potvrdenia zo ZP či majú nedoplatky.

No, ja budem žiadať , aby mi to sám pán riaditeľ vlastnou krvou podpísal, lebo už 3 krát mi povedala pani pri okienku, pri odovzdaní RZZP, že má dcéra nedoplatok. Tento rok mi povedala, že mi nemôže povedať sumu, tak som je povedala, že ak je to 420,- SK, takže poviem nahlas do..... a som sa jej opýtala, či si ma nepamätá z minulého roku, lebo som na pobočke ziapala ako "Viktorka na splave", lebo som musela ísť domov pre potvrdenie, že bola vtedy PN a nevyplývalo jej platiť.
Keď som požiadala ZP o predpis a úhrady, lebo má vraj nedoplatok. Tak mi napísali, že má všetko OK. Tak uvidím čo bude pri najbližšom RZZP.
FugAn
30.09.09,11:37
Prípad je konkrétny.
Ale "bonz"??? Nie. To by som asi nevydržala sama so sebou. :cool:

nejde o bonz, ale "splnenie si občianskej povinnosti":D