lusyl
22.08.05,08:41
Mam problem s SP. Bola som sa informovat ohladom jednej zamestnankyne, ktora pracovala od 12.11.2001 do 31.03.2005 v jednej firme a od 01.04.2005 v druhej firme. Nastup na materku je 09.10.2005. Chcela som vediet z ktoreho zamestnania sa jej bude ratat materska a ich odpoved znela, ze narok na matersku pravdepobne nevznikne, nakolko z noveho zamestnania nema odpracovanych 270 dni a z predchadzajuceho uplynula ochranna lehota. Podla mna je to nezmysel, ved pracovnicka neprerusila poistenie ani na jediny den. Ak SP vyda taketo rozhodnutie, da sa alebo lepsie povedane oplati sa proti tomuto rozhodnutiu neako branit? Z ktoreho zamestnania by mala SP zohladnovat prijem (RO) - moj nazor - z posledneho, je to spravne? Za odpovede vopred velmi pekne dakujem!!
Jana Motyčková
22.08.05,09:16
Súhlasím s tvojimi názormi - nárok na materské má, malo by sa vypočítavať z nového zamestnania. Ak by SP vydala rozhodnutie, ako píšeš, treba sa voči tomu odvolať. Neviem, či chodí oficiálne tlačivo o výpočte materského príspevku, ale ak by ho nepriznali, zrejme pošlú nejaké odôvodnenie - na to sa treba odvolať. Ak by prišla materská vypočítaná z nového zamestnania, treba asi listom napadnúť výšku vypočítanej materskej.
Jozef Mihál
22.08.05,09:19
Podobný prípad zažila moja známa, materskú jej napokon uznali.
Maňaska
22.08.05,09:24
Mam problem s SP. Bola som sa informovat ohladom jednej zamestnankyne, ktora pracovala od 12.11.2001 do 31.03.2005 v jednej firme a od 01.04.2005 v druhej firme. Nastup na materku je 09.10.2005. Chcela som vediet z ktoreho zamestnania sa jej bude ratat materska a ich odpoved znela, ze narok na matersku pravdepobne nevznikne, nakolko z noveho zamestnania nema odpracovanych 270 dni a z predchadzajuceho uplynula ochranna lehota. Podla mna je to nezmysel, ved pracovnicka neprerusila poistenie ani na jediny den. Ak SP vyda taketo rozhodnutie, da sa alebo lepsie povedane oplati sa proti tomuto rozhodnutiu neako branit? Z ktoreho zamestnania by mala SP zohladnovat prijem (RO) - moj nazor - z posledneho, je to spravne? Za odpovede vopred velmi pekne dakujem!!ešte je možné, že pracovníčka zo SP zle rozumela, mne sa to stáva často, keď sa pýtam pri okienku...../lebo nárok na matersku podľa mňa má/
nika.sum
22.08.05,14:09
Pre p. Mihala- chcela by som vam velmi podakovat. Podla vasich rad ma moja zamestnankyna peknu matersku. Myslim tym to riesenie neplatenym volnom. A mozem pochvali aj SP, lebo mi nerobila ziadne problemy. Peniazky uz idu buducej mamicke na ucet. Este raz dakujem.
Jozef Mihál
22.08.05,17:16
Nechce sa mi veriť...
lusyl
23.08.05,06:25
Tiez sa mi tomu nechce verit, ved na svojej stranke maju uplne iny vyklad, ze by sa predsa snazili vyjst nam obycajnym ludom v ustrety?! Este dotaz ohladom nasej zamestnankyne, ked si bude davat ziadost o materske, da si potvrdit prijem len z posledneho zamestnania - od nas od 01.04.2005 alebo aj z predchadzajuceho? Za odpovede vopred dakujem.
Jana Motyčková
23.08.05,06:36
Príjem by mala dať len z posledného zamestnania.
nika.sum
25.08.05,15:26
Nechce sa mi veriť... Asi som to vsetko zariekla. V pondelok mi potvrdili ze peniaze su zaslane na ucet zamestnankyne. Tak som sa potesila. Dnes mi pani zo SP volala ze sa stala chyba a musim priniest podklady na vymeriavaci zaklad z roz. obodbia cize min. roku. Tvrdila mi ze ak mala poistenie prerusene neplatenym volnom plati na nu ochranna lehota a z noveho poistenia nie je 270 dni. Ked som oponovala ze je to hlupost,poveda ze vraj sa berie po neplatenom volne rozhod. obdobie len pre PN a nie matersku.Musim napisat nejake odvolanie, neviete mi s tym pomoct. Zamestnankyna bola u mna zamest. od 1.9.2004 a od 1.7 do 14.7.2005 mala neplatene volno 15.7. nastup do zamestnania a 22.7. nastup na MD.
zuso
26.08.05,10:31
Mňa nenapadá nič iné ako to že §32 hovorí o ochrannej lehote len v prípade zániku poistenia, a podľa §26 je neplatené voľno len prerušením poistenia. Tak neviem, je tam niečo čo som prehliadla? Odkedy je prerušenie poistenia to isté ako zánik poistenia???
nika.sum
26.08.05,18:53
Mňa nenapadá nič iné ako to že §32 hovorí o ochrannej lehote len v prípade zániku poistenia, a podľa §26 je neplatené voľno len prerušením poistenia. Tak neviem, je tam niečo čo som prehliadla? Odkedy je prerušenie poistenia to isté ako zánik poistenia??? Ja sa sice nerozumiem velmi do zakona soc. poistovne, chcem si ho pozriet teraz cez vikend, aby som mohla spisat odvolanie za tu moju zamestnankynu. Ja len nechapem naco sa pouziva termin poistenec ma narok na soc.davky ak bol za posledne 2 roky 270 dni poisteny, ked podla vysvetlenia SP, by uplne stacilo, ze na ne ma narok ak bol poisteny 270 dni neprerusene. Oni beru kazdy prac. pomer a aj cas po neplatenom volne ako nove poistenie a to je blbost. Maju skulinu v zakone a ludia ju dokazali sikovne legalne vyuzit a oni namiesto toho aby to legalne nejako zaplatali ak sa im to nepaci, odbijajú ludi nimi vylezenymi zakonmi a podla mna nelegalne.
Musim si precitat § kde su definovane davky od SP a aky je rozdiel medzi PN a MD co sa tyka vymeriavacieho zakladu na davku lebo mi chcu tvrdit ze sa to inak posudzuje pre PN.
nika.sum
27.08.05,05:00
Mňa nenapadá nič iné ako to že §32 hovorí o ochrannej lehote len v prípade zániku poistenia, a podľa §26 je neplatené voľno len prerušením poistenia. Tak neviem, je tam niečo čo som prehliadla? Odkedy je prerušenie poistenia to isté ako zánik poistenia??? Pozrela som si trosku lepsie zakon o SP, §32 sice hovori o ochrannej lehote v pripade zaniku poistenia, ale § 26 odt.5 hovori ze vznik prerušenia povinneho nemec. poistenia sa posudzuje rovnako ako zanik povinneho nem. poistenia a skoncenie prerusenia tohto poistenia sa posudzuje rovnako ako vznik tohto poistenia. Tak neviem ci ma vyznam sa vobec odvolavat. Ja som sa riadila len radami p. Mihala a neviem ci nahodou neprehliadol ten odst.5, alebo som to zle pochopila teraz ja.
Jozef Mihál
27.08.05,09:12
Pokiaľ ide o mňa, § 26 ods.5 som neprehliadol a všetko, čo som na Porade a na blogu písal k MD, som písal s vedomím jeho existencie.

Ale pardon, so SP mám uzavretú nepísanú jednostrannú dohodu, že k téme MD sa nebudem vyjadrovať.
nika.sum
28.08.05,02:55
Pokiaľ ide o mňa, § 26 ods.5 som neprehliadol a všetko, čo som na Porade a na blogu písal k MD, som písal s vedomím jeho existencie.

Ale pardon, so SP mám uzavretú nepísanú jednostrannú dohodu, že k téme MD sa nebudem vyjadrovať.
Prepacte p. Mihal, to nebola vycitka. Ja som si vsetko pred podanim ziadosti o materske overovala niekolkokrat na SP, samotna pracovnicka pri okienku ci uz pri preruseni poistneho alebo aj pri okienku pre davky NP, kde sa davaju ziadosti mi to odsuhlasili, ze to robim spravne. Navyse SP po mesiaci po odovzdani ziadosti poslala materske podla noveho rozhod. obdobia a par dni na to mi zavolaju ze sa stal omyl. To mi je trosku podozrive.....A ten nazov ochranna lehota, co chrani zaujmy SP?

Ak je tu niekto kto podaval voci SP odvolanie, poradte mi ako na to, prosim. Tyka sa § 26 odst.5 aj prerusenia neplatenym volnom?
zuso
28.08.05,06:20
Pozrela som si trosku lepsie zakon o SP, §32 sice hovori o ochrannej lehote v pripade zaniku poistenia, ale § 26 odt.5 hovori ze vznik prerušenia povinneho nemec. poistenia sa posudzuje rovnako ako zanik povinneho nem. poistenia a skoncenie prerusenia tohto poistenia sa posudzuje rovnako ako vznik tohto poistenia.
Tak som pekne zaskočená, pretože toto som skutočne prehliadla. Teraz mi to už dáva zmysel, keď sa SP odvoláva na ochrannú lehotu. Sama by som si s týmto neporadila a škoda, že sa nám p. Mihál už k téme MD nevyjadrí. Ale niekto sa tu hádam ešte nájde. Dúfam:o
nika.sum
28.08.05,07:52
Neda mi ta SP ani spavat. Teraz najviac lutujem, ze som nesla na pravo. :) . Citala som si tu na porade jeden material pripojeny tiez k teme materska. Snazim sa pochopit termin ochranna lehota. Myslim si, ze ked SP vadi,ze sa niekto kto tomu rozumie, k tejto teme vyjadruje, tak potom je pravda na nasej strane.
Takze podla toho materialu su dve podmienky kt. musi poistenkyna splnat aby mala narok na materske:
1. pocas poslednych dvoch rokoch tych 270 dni /vsetci vieme o co ide/
2. pri zacati poberania materskeho musi byt poistena a tu prichadza do uvahy ochranna lehota, ak by poistena nebola ma ochrannu lehotu 6 mesiacov, takze ak by koncilo poistenie 31.12.04 a isla by na MD 30.6.05 ma narok na materske, ale ak by isla 1.7.05 uz nema narok na materske.

Len ako som tu ja opisovala, moja zamestnankyna mala iba prerusenie, hoci podla SP je zaciatok prerusenia to iste ako zanik a koniec prerusenia ako zaciatok poistenia. Podla mna by sa ochranna lehota tykala zamestnankyni v tom pripade keby na MD nastupila pocas prerusenia, lebo by nebola poistena. Ale kedze ona nastupila na MD az sedem dni po preruseni, cize sedem dni bola riadne poistena, preco by sa jej mala tykat ochranna lehota./samozrejme podmienku c. 1 splna/. A podla zakona SP ak poistenec zacne poberat nem. davku v mesiaci ked vzniklo poistenie, rozhodujucim obdobim je obdobie od vzniku poistenia do dna predchádzajúceho dnu, v ktorom vznikol dovod na poskytnutie nemoc. davky.
Jozef Mihál
28.08.05,07:55
Veľmi dobre.
nika.sum
28.08.05,08:09
dakujem velmi pekne, nevzdam to :)
bepo
28.08.05,08:27
Len taká moja úvaha čo asi robi SP aby sa vyhla plateniu kvôli účelovému prerušeniu poistenia pokiaľ sa zákon neopraví-všetkým to zamieta a kto na to pritlačí tak mu uznajú vyššiu materskú-ale už to nebude 100% z tých ktoré majú nárok ale 20-30 %.
PS. Slov.telekomunikácie voľakedy účtovali poplatok za volanie na mobil aj keď to na druhej strane hovor neprijal a vrátili to iba tým ktorí reklamovali.Pri audiotexte Mojsejovcov to isté-naúčtovali každému a vrátia iba tomu kto sa ozve.
Jana101
28.08.05,10:40
Môže mi niekto poradiť ohľadom toho neplateného voľna? (či prerušenia NP). Čítala som tu už o tom veľa príspevkov, ale predsa. Od 11. januára 2005 pracujem u jedného zamestnávateľa a na materskú nastupujem v polovici októbra (vychádza to tých 270dní), len či sa mi oplatí ísť na nepat. voľno
(1 deň) a potom zvýšiť VZ na maximum. Som z toho už zmetená...pomôže mi to?Ďakujem.
nika.sum
28.08.05,11:00
Janka, tazko ti poradit, ked si precitas moje prispevky v tejto teme, sama zistis, ze je jedna vec ako si vysvetlime zakon my poistenci a druha ako si ho vysvetli SP. Ja urcite napisem /vlastne pomozem napisat svojej zamestnankyni/ odvolanie, ale co urobi SP je vo hviezdach.
Jana101
28.08.05,11:54
No však práve to je problém, jeden zákon a vysvetlený dvojako? Už len nájsť nejakého známeho v SP, čo by nám pomohol. Ale tak snáď nám to dáko vyjde. Držím palce.
nika.sum
30.08.05,04:58
Ahojte,
pisem list SP s namietkou voci ich rozhodnutiu. Chcem sa len spytat. Mozem to napisat ako zamestnavatel, od ktoreho ziadaju udaje o roku 2004 alebo to musi pisat moja zamestnankyna, ktora ziadala o materske?
Lydium
06.09.05,10:20
Ahojte,
pisem list SP s namietkou voci ich rozhodnutiu. Chcem sa len spytat. Mozem to napisat ako zamestnavatel, od ktoreho ziadaju udaje o roku 2004 alebo to musi pisat moja zamestnankyna, ktora ziadala o materske?Nika.sum, rada by som sa Ťa opýtala či sa ti podarilo niečo v sociálke vybaviť. Mám totiž podobný problém. Že neuznajú vyššiu materskú som aj predpokladala:mad: (ale aspoň som to chcela skúsiť) nakoľko už niekto tu písal, že je to štát v štáte. Ale čo ma zarazilo viac nechcú vyplatiť osem týždňov s odvolaním sa na § 50. Vďaka za odpoveď.
Jana Motyčková
06.09.05,10:46
Ahojte,
pisem list SP s namietkou voci ich rozhodnutiu. Chcem sa len spytat. Mozem to napisat ako zamestnavatel, od ktoreho ziadaju udaje o roku 2004 alebo to musi pisat moja zamestnankyna, ktora ziadala o materske?Podľa toho v akej je to fáze. Ak zamestnávateľ už dal potvrdenie o príjme, žena dostáva, resp. jej odmietli dať materké, treba to napísať v mene zamestnankyne. Ak zamestnávateľovi nechcú zobrať potvrdenie o príjme, treba to napísať v mene zamestnávateľa.
Jana Motyčková
06.09.05,10:51
Nika.sum, rada by som sa Ťa opýtala či sa ti podarilo niečo v sociálke vybaviť. Mám totiž podobný problém. Že neuznajú vyššiu materskú som aj predpokladala:mad: (ale aspoň som to chcela skúsiť) nakoľko už niekto tu písal, že je to štát v štáte. Ale čo ma zarazilo viac nechcú vyplatiť osem týždňov s odvolaním sa na § 50. Vďaka za odpoveď.Pravdepodobne ide o materskú, ktorú uznali v "ochrannej lehote" - zrejme neplatené voľno a potom nástup do zamestnania neuznali ako nový začiatok poistenia. Keďže potom z ich pohľadu ide o materskú v ochrannej lehote, má nárok na materské 6 týždňov (nie 8) pred očakávaným dňom pôrodu.
Lydium
06.09.05,10:56
Podľa toho v akej je to fáze. Ak zamestnávateľ už dal potvrdenie o príjme, žena dostáva, resp. jej odmietli dať materké, treba to napísať v mene zamestnankyne. Ak zamestnávateľovi nechcú zobrať potvrdenie o príjme, treba to napísať v mene zamestnávateľa.No teraz neviem. Ja som žiadosť odniesla v piatok a v pondelok volali, že aj keď bolo prerušenie potrebujú VZ za rok 2004 a že zároveň ma upozorňujú, že hoci je žiadosť na 8 týždňov pred pôrodom z dôvodu prerušenia a ochrannej lehoty (§50) bude platených iba 6 týždňov pred plánovaným pôrodom. Priznám sa, že neviem v akej fáze som :-)
Jana Motyčková
06.09.05,11:04
Fáza zamestnávateľ. Keďže nebolo vydané žiadne rozhdnutie, nedá sa voči ničomu odvolávať. Takže dá sa len napísať dopis s odôvodnenim, prečo práve takéto potvrdenie (rozhodujúce obdobie od prerušenia poistného) zamestnávateľ vystavil, a ak chcú iné, nech napíšu písomné odôvodnenie. Voči telefonickým požiadavkám sa nedá odvolávať.
nika.sum
07.09.05,08:24
Podľa toho v akej je to fáze. Ak zamestnávateľ už dal potvrdenie o príjme, žena dostáva, resp. jej odmietli dať materké, treba to napísať v mene zamestnankyne. Ak zamestnávateľovi nechcú zobrať potvrdenie o príjme, treba to napísať v mene zamestnávateľa.
Ja neviem za aku fazu to poklada SP :). Ja som odovzdala ziadost o MD spolu s RO (viete ake tlacivo myslim) 22.7.. Mimochodom tiez bola zamestnankyna od 8 tyzdna pred p. porodom. 22.8. buducej mamicke prisli davky za jul (22.7.-31.7.). Az 25.8. si odo mna telefonicky ziadali tlacivo so starym RO a zavolali aj zamestnankyni. Neviem co robili cely mesiac??? Tak som im 31.8. Odovzdala list s mojim vyjadrenim na poskytnutie udajov za stare RO. Vypisala som im vsetky paragrafy a podmienky, ktore splna a cakam. Dufam, ze jej poslu davky podla noveho RO, nech si trosku prilepsi...Ja som urobila,co som mohla.
SELEN1
13.09.05,12:09
mozem sa aj ja nieco spytat?
SELEN1
13.09.05,12:20
mozem pracovat pocas materskej?
Lydium
28.09.05,10:13
Niaka.sum ako si dopadla s odvolanim na neuznanie MD ? Pytam sa, lebo ja som sa odvolala a dnes mi telefonovali, aby som teda este raz doniesla potvrdenie od prerušenia, že to uznávajú. Nemám síce ešte papier v rukách, tak dúfam, že to nezakríknem:confused: ale snáď sa budúca mamička už konečne dočká aj nejakých peniažkov, pretože samozrejme pokial nebolo rozhodnuté nebolo ani nič poslané.:( A samozrejme, aby som nezabudla : VĎAKA p. MIHÁL !;)
Jana Motyčková
28.09.05,10:32
Super .
urs
28.09.05,11:43
No super. Tak rýchlo prerušovať, odhlasovať . . . .
Už mám v tom hokej. Ide mi kočka na MD a zo všetkého sa neviem vymotať
nika.sum
28.09.05,11:54
Niaka.sum ako si dopadla s odvolanim na neuznanie MD ? Pytam sa, lebo ja som sa odvolala a dnes mi telefonovali, aby som teda este raz doniesla potvrdenie od prerušenia, že to uznávajú. Nemám síce ešte papier v rukách, tak dúfam, že to nezakríknem:confused: ale snáď sa budúca mamička už konečne dočká aj nejakých peniažkov, pretože samozrejme pokial nebolo rozhodnuté nebolo ani nič poslané.:( A samozrejme, aby som nezabudla : VĎAKA p. MIHÁL !;)
Mne sa este neozvali, ale snad to uznali a poslali novopecenej mamicke peniazky. Drzim palce aj Vam aj jej
nika.sum
03.10.05,04:33
Takze som bola na SP a hovorila som s pani co nas ma na starosti (ohladne materskej) a povedala, ze prave den predtym jej prislo nejake vnutorne usmernenie (ha-ha, mesiac s tym nic nerobili) podla ktoreho ma moja zamestnankyna narok na matersku podla vymeriavacieho po preruseni a ze jej to doplatia. Proste mala som pravdu, tak dufam, ze uz s tym problemy nebudu. Ja sa budem na buduci rok trapit kvoli svojej materskej, tak som zvedava ci budem mat taku ako moja zamestnankyna :-), bola som si zvysit dobrovolne na maximum, tak snad nie zbytocne. Vsetkym drzim palce aby im problemy so SP dopadli dobre a ja tiez dakujem urcitym osobam, ktore mi velmi pomohli.
nika.sum
25.10.05,13:00
Ahojte vsetci, ktorych vas tato tema zaujala. Tak konecne sa moja zamestnankyna dockala materskej (pre vysvetlenie nastupila na MD koncom jula) a po rozmyslani SP dostala matersku vypocítanu podla VZ po prerusení. Bolo im sice jedno ze ju dostala az po dvoch mesiacoch (nezamyslali sa nad tym, ze z niecoho musi zit, davali si na cas) ale aj tak som aj ja, aj mamicka spokojna...takze vsetkym drzim palce a nevzdavajte to ked je zakon na nasej strane....
ajobs
25.10.05,20:03
Nika, držíme prsty tebe aj tvojej zamestnankyni, momentálne poberajúcej zaslúžené materské:)
mirka134
24.11.12,12:53
Ahojte
chcela by som Vás poprosiť či mi náhodou neviete povedať ako to je ked si žena platila dobrovolné nemocenské a neschválili jej materské a dali jej tri dôvody no mamička ešte nemá pri sebe šeky že ak náhodou dala zle variabilný symbol - jedine táto možnosť nás napadla môžu jej to preto neuznať alebo sa to dá odvolať?
dakujem velmi pekne
Mila123
24.11.12,15:29
Ahojte
chcela by som Vás poprosiť či mi náhodou neviete povedať ako to je ked si žena platila dobrovolné nemocenské a neschválili jej materské a dali jej tri dôvody no mamička ešte nemá pri sebe šeky že ak náhodou dala zle variabilný symbol - jedine táto možnosť nás napadla môžu jej to preto neuznať alebo sa to dá odvolať?
dakujem velmi pekne
konkrétne čo bolo v rozhodnutí o nepriznaní dávky NP?
mirka134
02.12.12,18:58
ahoj tak nevedela som ti presne napísať lebo to bolo pre neter a urobila chybu asi teraz a neviem či to vôbec dostane pretože poslednú splátku poistného zaplatila až 10. 10 pretože čakala na šek, ktorý jej sľúbila pani zo sociálnej že jej príde koľko má zaplatiť a to asi urobila chybu na materskú nastúpila 12.10. dakujem velmi pekne
mirka134
03.12.12,09:03
prosím potvrdí mi to niekto? :-)
veronikasad
03.12.12,09:06
ahoj tak nevedela som ti presne napísať lebo to bolo pre neter a urobila chybu asi teraz a neviem či to vôbec dostane pretože poslednú splátku poistného zaplatila až 10. 10 pretože čakala na šek, ktorý jej sľúbila pani zo sociálnej že jej príde koľko má zaplatiť a to asi urobila chybu na materskú nastúpila 12.10. dakujem velmi pekne
Kedy jej skončilo dobrovolné nem.poistenie ? Ide o nárok na materské z ochrannej doby ?
mirka134
04.12.12,09:39
Kedy jej skončilo dobrovolné nem.poistenie ? Ide o nárok na materské z ochrannej doby ?

dobrý den tak ešte raz vás poprosím o radu pre neter,
ktorá si platila o 10/2011 14,47 € v januári si to zmenila na vyššie 50,75€ a dobrovoľné poistné jej končilo 2.10.2012
za toto posledné poistné ale zaplatila až 12.11.2012 sumu 7,25€ na materskú nastúpila 10.10.2012

no napísali jej že jej materské zamietajú a nemá nárok na materské od 10.10.2012 do 4.6.2012 z dôvodu neskorej platby

chcela by som vás poprosiť či by sa s tým ešte niečo dalo robiť alebo nie

dakujem vám veľmi pekne
Katy a R
04.12.12,09:50
a
dobrý den tak ešte raz vás poprosím o radu pre neter,
ktorá si platila o 10/2011 14,47 € v januári si to zmenila na vyššie 50,75€ a dobrovoľné poistné jej končilo 2.10.2012
za toto posledné poistné ale zaplatila až 12.11.2012 sumu 7,25€ na materskú nastúpila 10.10.2012

no napísali jej že jej materské zamietajú a nemá nárok na materské od 10.10.2012 do 4.6.2012 z dôvodu neskorej platby

chcela by som vás poprosiť či by sa s tým ešte niečo dalo robiť alebo nie

dakujem vám veľmi pekne

no bohužiaľ je to tak (aj keď je to na porazenie!!!).. SP toleruje dlh do 5 eur. Ide o nárok z ochrannej doby - a tam musí byť dodržaný termín splatnosti - viď zák o SP.
inak ja som niekoľkokrát upozorňovala, že poistné treba platiť včas - inak nemá význam sa na to ani prihlasovať.

http://www.porada.sk/t201717-dnp-po-oktobri-2012-a.html#post2178948

len ešte doplním, že za dva dni októbra nemohlo byť poistné 7 eur - musela mať tam ešte aj podlžnosť za predchádzajúce obdobie
mirka134
04.12.12,09:59
a

no bohužiaľ je to tak (aj keď je to na porazenie!!!).. SP toleruje dlh do 5 eur. Ide o nárok z ochrannej doby - a tam musí byť dodržaný termín splatnosti - viď zák o SP.
inak ja som niekoľkokrát upozorňovala, že poistné treba platiť včas - inak nemá význam sa na to ani prihlasovať.

takže znamená že to už ani nevybaví nijako lebo ju domýlilo to, že jej povedali na SP ze jej pošlu šek a ona čakala na šek a tak to nezaplatila včas lebo si myslele ze jej sek pošlu


dakujem velmi pekne
Katy a R
04.12.12,10:00
Áaach - ďalší odstrašujúci prípad!!!!
mirka134
04.12.12,10:39
a

no bohužiaľ je to tak (aj keď je to na porazenie!!!).. SP toleruje dlh do 5 eur. Ide o nárok z ochrannej doby - a tam musí byť dodržaný termín splatnosti - viď zák o SP.
inak ja som niekoľkokrát upozorňovala, že poistné treba platiť včas - inak nemá význam sa na to ani prihlasovať.

http://www.porada.sk/t201717-dnp-po-oktobri-2012-a.html#post2178948

len ešte doplním, že za dva dni októbra nemohlo byť poistné 7 eur - musela mať tam ešte aj podlžnosť za predchádzajúce obdobie



no či mala podlžnosť neviem možno skôr že si to zle vypočítala
mirka134
04.12.12,11:06
a

no bohužiaľ je to tak (aj keď je to na porazenie!!!).. SP toleruje dlh do 5 eur. Ide o nárok z ochrannej doby - a tam musí byť dodržaný termín splatnosti - viď zák o SP.
inak ja som niekoľkokrát upozorňovala, že poistné treba platiť včas - inak nemá význam sa na to ani prihlasovať.

http://www.porada.sk/t201717-dnp-po-oktobri-2012-a.html#post2178948

len ešte doplním, že za dva dni októbra nemohlo byť poistné 7 eur - musela mať tam ešte aj podlžnosť za predchádzajúce obdobie



ešte ťa poprosím takže teraz by už ani nič nedostala vlastne bude musieť isť poberať RP ?
Xanti
04.12.12,12:15
ešte ťa poprosím takže teraz by už ani nič nedostala vlastne bude musieť isť poberať RP ? No možno by sa ešte dalo prihlásiť na balík DNP, a požiadať lekára aby vystavil novú žiadosť o materskú s dátumom nasledujúcom po dni prihlásenia sa na SP na DNP. Materská bude kratšia, ale o cca 30e vyššia ako rodičovský.
mirka134
04.12.12,12:28
No možno by sa ešte dalo prihlásiť na balík DNP, a požiadať lekára aby vystavil novú žiadosť o materskú s dátumom nasledujúcom po dni prihlásenia sa na SP na DNP. Materská bude kratšia, ale o cca 30e vyššia ako rodičovský.

xanti a to by sa dalo ? ked už je teraz neplatca a bábätko sa už narodilo, a z akej sumy by musela z maxima?
dakujem velmi pekne
Xanti
04.12.12,12:29
xanti a to by sa dalo ? ked už je teraz neplatca a bábätko sa už narodilo, a z akej sumy by musela z maxima?
dakujem velmi pekne
Tak to už nie, už ked sa bábo narodilo tak sa nedá, pred pôrodom tam šanca bola. Už len rodičovský príspevok bude dostávať. Škoda pre malú chybu prišla o kopu prachov. :(
mirka134
04.12.12,12:45
Tak to už nie, už ked sa bábo narodilo tak sa nedá, pred pôrodom tam šanca bola. Už len rodičovský príspevok bude dostávať. Škoda pre malú chybu prišla o kopu prachov. :(
no tak dakujem velmi pekne
mirka134
25.02.13,19:26
Tak to už nie, už ked sa bábo narodilo tak sa nedá, pred pôrodom tam šanca bola. Už len rodičovský príspevok bude dostávať. Škoda pre malú chybu prišla o kopu prachov. :(


ahojte prosím vás pozreli by ste sa mi na paragraf - neviem či si ho nevysvetľujem zle
§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky povinne nemocensky poistenejsamostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby

(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 5 eur.


čo znamená že je suma dlžná menej ako 5 €?
či by sa nevzťahovalo tá suma 5 € v príspevku č. 44

dakujem velmi pekne :-)
Katy a R
25.02.13,19:41
veď som ti písala, že za dva dni nemohlo byť toľko poistné - musela tam mať nejaké staršie nezrovnalosti.
Stálo by za to vypýtať si presne ten zoznam platieb zo SP - a skontrolovať!
Alebo by ste to mohli aj sami prepočítať - a zistiť, či ozaj má SP správne údaje o platbách?
keby ste našli nejakú nezrovnalosť - a znížili to o tri eurá - paráda!
mirka134
25.02.13,19:46
veď som ti písala, že za dva dni nemohlo byť toľko poistné - musela tam mať nejaké staršie nezrovnalosti.
Stálo by za to vypýtať si presne ten zoznam platieb zo SP - a skontrolovať!
Alebo by ste to mohli aj sami prepočítať - a zistiť, či ozaj má SP správne údaje o platbách?
keby ste našli nejakú nezrovnalosť - a znížili to o tri eurá - paráda!
no neviem musím jej kázať sa na to pozrieť to som len teraz pozerala a akosi mi to nešlo zajtra jej zavolám a
dakujem velmi pekne
mirka134
25.02.13,19:48
veď som ti písala, že za dva dni nemohlo byť toľko poistné - musela tam mať nejaké staršie nezrovnalosti.
Stálo by za to vypýtať si presne ten zoznam platieb zo SP - a skontrolovať!
Alebo by ste to mohli aj sami prepočítať - a zistiť, či ozaj má SP správne údaje o platbách?
keby ste našli nejakú nezrovnalosť - a znížili to o tri eurá - paráda!

no a ešte nebude to ozaj vadiť že to zaplatila neskoro?
Katy a R
25.02.13,19:58
no a ešte nebude to ozaj vadiť že to zaplatila neskoro? no veď dôvod jej nepriznania je - že zaplatila neskoro. Ale ak by sa tá suma znížila na 4,99 - ak by tam naozaj na dačo zabudli, alebo sa pomýlili :confused: - tak paráda!
(nuž ale zase ružovo to nevidím:mee:)
veronikasad
25.02.13,21:18
no neviem musím jej kázať sa na to pozrieť to som len teraz pozerala a akosi mi to nešlo zajtra jej zavolám a
dakujem velmi pekne
Mirka, a kde ste boli takmer 3 mesiace ? Veď tento problém si začala riešiť začiatkom decembra
bambino87
05.03.13,10:29
Dobry den,
mam otazocku, kamarátka si dlhodobo platila dobrovolne poistenie, ktore sa jej 31.01. 2011 automaticky zrusilo - v tej dobe poberala rodicovské. minuly rok (september 2012 ?) zacala platit odznovu dobrovolne pripoistenie, a hned na to zistila, ze je tehotna. 20.3. 2013 to bude 26 týždňov co to bude platit a 21.03. 2013 alebo 22.03.2013 ma nastupit na matersku. Okrem toho je zamestnana a dostava minimalnu mzdu. Bude mat narok na matersku aj z toho dobrovolneho poistenia?
Dakujem za radu
Katy a R
05.03.13,10:36
Dobry den,
mam otazocku, kamarátka si dlhodobo platila dobrovolne poistenie, ktore sa jej 31.01. 2011 automaticky zrusilo - v tej dobe poberala rodicovské. minuly rok (september 2012 ?) zacala platit odznovu dobrovolne pripoistenie, a hned na to zistila, ze je tehotna. 20.3. 2013 to bude 26 týždňov co to bude platit a 21.03. 2013 alebo 22.03.2013 ma nastupit na matersku. Okrem toho je zamestnana a dostava minimalnu mzdu. Bude mat narok na matersku aj z toho dobrovolneho poistenia?
Dakujem za radu
tak predpokladám, že zo zákona jej DNP zaniklo v jan 2012 - či? Ak je to tak - tak je šikulka . Bude nárok aj z tohto poistenia - ak samozrejme nespraví chybu - aká sa rieši v tejto téme;) (nepriznanie dávky z dôvodu dlhu - resp neskorého platenia)
bambino87
05.03.13,12:02
ano v jan.2012
bambino87
05.03.13,12:14
Poviem jej, nech si da na to pozor a vcas plati vsetko tak ako sa ma... Este jedna otazocka, keby sa nedaj boze čosi stalo a isla na matersku uz napr.tento tyzden, bude mat aj tak narok na matersku z dobrovolneho, alebo musi splnit podmienku aspon 26.tyzdnov platenia? Dakujem
Katy a R
05.03.13,12:19
Poviem jej, nech si da na to pozor a vcas plati vsetko tak ako sa ma... Este jedna otazocka, keby sa nedaj boze čosi stalo a isla na matersku uz napr.tento tyzden, bude mat aj tak narok na matersku z dobrovolneho, alebo musi splnit podmienku aspon 26.tyzdnov platenia? Dakujem
predpokladám (pretože si nezadala všetky info:confused:), že by mala nárok aj z dobrovoľného poistenia - ale nie so skutočného VZ - ale z pravdepodobného VZ.
bambino87
05.03.13,12:42
ak to som moc nepochopila, ako je to myslene z pravdepodobneho VZ ?
Katy a R
05.03.13,12:44
viď §57 ..!
bambino87
05.03.13,12:51
Prave prišla BUDUCA MAMICKA, TAK MAM PRESNE INFO.:DP si plati od 19.09.2012 z VZ 600,-, predtym si to platila asi 3 roky ale v january 2012 jej to zo zakona zaniklo. Podstivo si to plati kazdy mesiac, koncom tyzdna ma nastaveny prikaz na poslednu platbu do socialky za marec 2013.
Katy a R
05.03.13,12:56
Prave prišla BUDUCA MAMICKA, TAK MAM PRESNE INFO.:DP si plati od 19.09.2012 z VZ 600,-, predtym si to platila asi 3 roky ale v january 2012 jej to zo zakona zaniklo. Podstivo si to plati kazdy mesiac, koncom tyzdna ma nastaveny prikaz na poslednu platbu do socialky za marec 2013.
no tak treba "počkať" na tých 26 týždňov;) nech je skutočný VZ (škoda by bola, keby bol pravdepodobný ) - treba si pozrieť v zákone, čo to je!!
No a aby nebol problém - lebo v marci sa platí za február !;)
bambino87
05.03.13,12:59
velmi pekne dakujeme za radu
bambino87
21.03.13,08:48
Prosim o radu. Pisala som sem ohladom tej mojej kamaratky (05.03. 2013). Dnes bola mi s hlavou v smutku volala, ze nevie co ma robit. Dnes bola v poradni, a vypisali jej žiadosť o matersku, ale so spätnym datumom: 14.03. 2013 a ona ze si tam ma dopisat, od kedy si chce uplatňovať nárok na materské a jeho vyplatu. Može si tam dať až dnešný dátum, t.j. 21.03. 2013 ?
Dakujem za radu
bambino87
21.03.13,08:50
Ešte mi hovori, že aj zamestnavatel ju chce vypisat az od zajtra, ze nevedia ako by to mali urobit spatne, ked ten tyzden od 14.3. do 21.3 stale robila....