zuzana
30.09.09,11:40
Je možné ak zamestnanec okamžite skončí pracovný pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy a zašle toto skončenie zamestnávateľovi(podal to v pondelok 28.9. a zamestnáv.prevzal 29.9.) na to mu zamestnávateľ zaslal upomenutia (dve) za poruš.prac.disciplíny a výpoveď za porušenie prac.disciplíny(poslal to v utorok 29.9.keď sa dozvedel že zamestnanec dal výpoveď a zamestnanec to prevzal dnes 30.9.).Ktorá výpoveď platí?Podľa mňa tá prvá a mzdárka mu má na príkaz zamestnávateľa vystaviť zápoč.list k 30.9.2009, čo robiť v takomto prípade?
Tweety
30.09.09,09:42
Je možné ak zamestnanec okamžite skončí pracovný pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy a zašle toto skončenie zamestnávateľovi(podal to v pondelok 28.9. a zamestnáv.prevzal 29.9.) na to mu zamestnávateľ zaslal upomenutia (dve) za poruš.prac.disciplíny a výpoveď za porušenie prac.disciplíny(poslal to v utorok 29.9.keď sa dozvedel že zamestnanec dal výpoveď a zamestnanec to prevzal dnes 30.9.).Ktorá výpoveď platí?Podľa mňa tá prvá a mzdárka mu má na príkaz zamestnávateľa vystaviť zápoč.list k 30.9.2009, čo robiť v takomto prípade?
To prvé( nie výpoveď) ale je to okamžité skončenie PP- § 69 ZP zo strany zamestnanca.
Jara
30.09.09,10:28
Súhlasím s odpoveďou, ale ešte by hádam bolo dobre, aby Zuzana napísala, kedy majú výplatný termín a za aké obdobie nemala vyplatenú mzdu. Nepochopila som, za čo dostala 2 upozornenia za porušenie prac. disciplíny, nakoľko to neuvádza. To len pre poriadok, aby jej nebolo zle poradené...
zuzana
30.09.09,10:40
Nejedná sa o mňa.Výplatný termín majú ku koncu mesiaca.Výplata za júl bola vyplatená 22.9. a mala byť najneskôr 15.8.Najhoršie je že mzdárka musí vystaviť všetky výstupné doklady k 30.9, lebo konateľ si trvá na svojom že pomer bol ukončený z jeho strany, neakceptuje výpoveď zamestnanca.Je potrebné si dať podpísať nejaký papier, že on to vyžaduje spraviť tie papiere k 30.9.2009?Pôjde to určite na súd.Potom neviem pri výpočte mzdy čo sa spraví z tým jedným dňom, keď už zamestnanec nebol v práci-toho 30.9.2009, lebo on zas trvá na tom že ukončil pracovný pomer 29.9.2009 doručením výpovede-skonč.prac.pomeru pre nevypl.mzdy.
veronikasad
30.09.09,10:44
Zuzana, ako zamestnanec "nazval" ukončenie pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenej mzdy? Citoval v liste aj § ZP ?
zuzana
30.09.09,10:54
Ale veď skončiť pracovný pomer sa môže pre nevypl.mzdy §69 ods.1 písm.b aj keď je mzda vyplatená, ale veď ju zamestnávateľ nevyplatil v dobe splatnosti a to je už dôvod na výpoveď.Zamestnanec môže dať výpoveď do mesiaca keď sa o tom dozvedel, alebo sa mýlim?
Jara
30.09.09,11:03
§ 69
Na začiatok

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 70
Na začiatok

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
zuzana
30.09.09,11:14
Takže to ten zamestnanec mohol takto skončiť, alebo nie?Myslím keď tú mzdu mal vyplatenú, ale po splatnosti.To potrebujem vedieť či to podľa toho §69 ods.1 písm.b mohol skončiť keď to mal zaplatené?
Chobot
30.09.09,11:14
Nejedná sa o mňa.Výplatný termín majú ku koncu mesiaca.Výplata za júl bola vyplatená 22.9. a mala byť najneskôr 15.8.Najhoršie je že mzdárka musí vystaviť všetky výstupné doklady k 30.9, lebo konateľ si trvá na svojom že pomer bol ukončený z jeho strany, neakceptuje výpoveď zamestnanca.Je potrebné si dať podpísať nejaký papier, že on to vyžaduje spraviť tie papiere k 30.9.2009?Pôjde to určite na súd.Potom neviem pri výpočte mzdy čo sa spraví z tým jedným dňom, keď už zamestnanec nebol v práci-toho 30.9.2009, lebo on zas trvá na tom že ukončil pracovný pomer 29.9.2009 doručením výpovede-skonč.prac.pomeru pre nevypl.mzdy.

Zamestnanec má jednoznačne pravdu. Skutkový stav - nevyplatenie mzdy do 15 dní od skončenia výplatného termínu nastal, preto mal plné právo okamžite skončiť PP. On okamžité skončenie doručil 29.9., preto účinky okamžitého skončenia nastali okamžite, teda dňa 29.9. skončil PP. Akékoľvek pokusy zamestnávateľa o ukončenie PP z dôvodu porušenia prac. disciplíny po tomto termíne sú bezpredmetné, lebo PP už skončil. A spätne (že by antidatoval okamžité skončenie z dôvodu porušenia PD) by bolo neplatné, lebo doručenie nastane vždy až po 29.9. Nemôže spätne dokázať doručenie pred 29.9.

Myslím, žesi zamestnávateľ neuvedomuje, že je v nevýhodnejšej pozícii.

Pre zamestnanca bude dôležité, aby pred súdom vedel riadne dôkazmi doložiť, že mu bola výplata za júl vyplatená až 22.9. ako aj riadne doručenie okamžitého skončenia. Ak toto splní, má úspech v súdnom spore takmer istý.

Mzdárka nech kľudne vyplní výstupné papiere s dátumom 30.9., o tom nemá zmysel sa teraz naťahovať. Súd pravdepodobne určí ako dátum ukončenia 29.9., potom sa dokumenty upravia.
Chobot
30.09.09,11:18
Takže to ten zamestnanec mohol takto skončiť, alebo nie?

Mohol skončiť, nie je podstatné, či neskôr mzdu vyplatili alebo nie. Dôležité je, že nastal stav, ktorý uvádza ZP:

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) ...

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

Keby ich aj vyplatil 16.9., skutočnosť, že ich nevyplatil do 15 dní nastala.

To je ako keby si ukradla niekomu peniaze. Aj keby si ich na druhý deň vrátila, trestný čin krádeže sa stal. (nie je to práve najlepší príklad, ale lepší mi teraz nenapadá).
zuzana
30.09.09,12:36
Ďakujem Vám za rady.
fialka m
02.10.09,06:54
ahojte, ja mam takyto pripad. Zamestnancovi sme dali v JUNI 2009 upozornenie na porusenie pracovnej discipliny, neplnil si povinnosti, klienti sa stazovali. Kedze sa nezlepsila jeho praca, chceme s nim ukoncit pracovny pomer.
Dame mu 2.porusenie pracovnej discipliny a nasledne okamzite skoncenie. Je to mozne hned? Alebo je tam nejaka lehota.

Ma niekto vzor okamziteho skoncenia?


Dakujem za pomoc
rodina1
07.10.09,07:27
Dobrý deň. Chcela by som si urobiť v tejto "problematike" jasno.
1. Dňa 16. 10. 2008 sme zamestnankyňu písomne upozornili na závažné porušenie pracovnej disciplíny - absencia, s oznámením, že ak sa bude porušenie pracovnej disciplíny opakovať, skončíme s ňou pracovný pomer.
2. Nie sme spokojní s jej pracovnými výsledkami (porušovanie niektorých ustanovení Prevádzkového poriadku) - na čo ju chceme písomne upozorniť.
Stačí nám toto upozornenie spísať napr. s dátumom 08. 10. 2009 a k dátumu 16. 10. 2009 okamžite skončiť pracovný pomer? (§ 63 ods. 1 písm. d) bod. 4). Zamestnankyni by mala byť poskytnutá lehota na odstránenie zistených nedostatkov. Tá lehota by mala byť koľko?
Alebo predchádzajúce upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny zo dňa 16. 10. 2008 už je v súčasnosti neaktuálne? Ak áno, je potrebné k bodu 2. písať dve upozornenia s tým, že druhé upozornenie už bude dôvodom na okamžité skončenie PP? Tieto dve upozornenie musia byť napísané v lehote šiestich mesiacov?ˇ
Študovala som túto problematiku na porade, ale priznám sa, som z toho "paf". Ďakujem.
rodina1
07.10.09,10:54
Dobrý deň. Chcela by som si urobiť v tejto "problematike" jasno.
1. Dňa 16. 10. 2008 sme zamestnankyňu písomne upozornili na závažné porušenie pracovnej disciplíny - absencia, s oznámením, že ak sa bude porušenie pracovnej disciplíny opakovať, skončíme s ňou pracovný pomer.
2. Nie sme spokojní s jej pracovnými výsledkami (porušovanie niektorých ustanovení Prevádzkového poriadku) - na čo ju chceme písomne upozorniť.
Stačí nám toto upozornenie spísať napr. s dátumom 08. 10. 2009 a k dátumu 16. 10. 2009 okamžite skončiť pracovný pomer? (§ 63 ods. 1 písm. d) bod. 4). Zamestnankyni by mala byť poskytnutá lehota na odstránenie zistených nedostatkov. Tá lehota by mala byť koľko?
Alebo predchádzajúce upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny zo dňa 16. 10. 2008 už je v súčasnosti neaktuálne? Ak áno, je potrebné k bodu 2. písať dve upozornenia s tým, že druhé upozornenie už bude dôvodom na okamžité skončenie PP? Tieto dve upozornenie musia byť napísané v lehote šiestich mesiacov?ˇ
Študovala som túto problematiku na porade, ale priznám sa, som z toho "paf". Ďakujem.
:mee: nik mi neporadí? :eek:
Lucida
16.04.10,14:01
Mohol skončiť, nie je podstatné, či neskôr mzdu vyplatili alebo nie. Dôležité je, že nastal stav, ktorý uvádza ZP:

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) ...

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

Keby ich aj vyplatil 16.9., skutočnosť, že ich nevyplatil do 15 dní nastala.

To je ako keby si ukradla niekomu peniaze. Aj keby si ich na druhý deň vrátila, trestný čin krádeže sa stal. (nie je to práve najlepší príklad, ale lepší mi teraz nenapadá).


1456 bodov odo mna za toto!!! zachranil si mi kozu!!!!! DAKUJEM!!!

no a co dal ak zamestnavateľ aj nadalej tu mzdu nevyplaca? najprv inšpektorát a hned aj polícia a ptom súd? taky je postup?
zdenka131
16.04.10,14:12
1456 bodov odo mna za toto!!! zachranil si mi kozu!!!!! DAKUJEM!!!

no a co dal ak zamestnavateľ aj nadalej tu mzdu nevyplaca? najprv inšpektorát a hned aj polícia a ptom súd? taky je postup?

Želám pohodové popoludnie.

Ak je zamestnávateľ v omeškaní s vyplatením mzdy, zamestnanec môže písomne zamestnávateľa vyzvať na splnenie povinnosti s uvedením určitej lehoty na plnenie a súčasne zamestnávateľa upozorniť na skutočnosť, že v opačnom prípade sa zamestnanec bude domáhať vyplatenia mzdy aj úrokov z omeškania prostredníctvom súdu.
Žalobu je potrebné podať na miestne príslušný súd podľa sídla zamestnávateľa.
zdenka131
16.04.10,14:14
Ak zamestnávateľ mzdu nevyplatí včas, zamestnanec má nárok požadovať okrem zaplatenia mzdy aj úhradu úrokov z omeškania podľa § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka, konkrétne podľa Nariadenia vlády SR č. 87/1995 Z.z. v aktuálnom znení , podľa ktorého výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Lucida
16.04.10,14:16
takze postup:
1. okamžite ukoncenie PP
2. vyzva na uhradu mzdy (stale nezaplatenej)
3. podnet na inspektorat prace
4. súčasne trestné oznámennie
5. žaloba alebo návrh na vydanie platobného rozkazu na súd (toto az po uskutocneni inspekcie nie?)

spravne je to takto?
Lucida
16.04.10,14:21
Ak zamestnávateľ mzdu nevyplatí včas, zamestnanec má nárok požadovať okrem zaplatenia mzdy aj úhradu úrokov z omeškania podľa § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka, konkrétne podľa Nariadenia vlády SR č. 87/1995 Z.z. v aktuálnom znení , podľa ktorého výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

wau ste uzastni!!! toto si nastudujem! :-))
zdenka131
16.04.10,14:24
Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Tifanny1
27.06.10,20:24
Zam.-ec nema istu pracu. Skusa si hladat pracu aj inde. Zam.-tel sa mu vyhraza ze mu da vypoved ze nema ist za jednym sefom u kt by mal sancu najst si pracu chce mu dat upozorn na MV z dôvodu ze sa dozvedel ze zam.ec bol za uvedeným sefom a uchadzal sa o pracu je to mozne? ako sa môze ochradit ked upozornenie neprevzal na osobnom stretnutí. Kazdy zam. ma pravo si najst pracu nie je to obmedzovanie slobodnej voľby občana najst si pracu? Ako postupovať a ako sa ohradiť voči upozorneniu?
Chobot
28.06.10,09:52
Zam.-ec nema istu pracu. Skusa si hladat pracu aj inde. Zam.-tel sa mu vyhraza ze mu da vypoved ze nema ist za jednym sefom u kt by mal sancu najst si pracu chce mu dat upozorn na MV z dôvodu ze sa dozvedel ze zam.ec bol za uvedeným sefom a uchadzal sa o pracu je to mozne? ako sa môze ochradit ked upozornenie neprevzal na osobnom stretnutí. Kazdy zam. ma pravo si najst pracu nie je to obmedzovanie slobodnej voľby občana najst si pracu? Ako postupovať a ako sa ohradiť voči upozorneniu?

Tifanny, skús si po sebe prečítať, čo si napísala. Veď aby to človek pochopil, musí to prečítať aspoň 3x.

Ale vo všeobecnosti - zamestnávateľ nemôže postihovať zamestnanca za to, že si vo voľnom čase hľadá iné zamestnanie, aj keď o tom evidentne vedel. Neviem, čo je to MV a prečo išlo práve o "nejakého jedného šéfa". Ak dostal upozornenie, tak môže reagovať tak, že odpíše zamestnávateľovi, že nesúhlasí s upozornením. Ale osobne by som na také upozornenie vôbec nereagoval, pokiaľ z toho neplynú iné sankcie (napr. krátenie odmien, alebo výpoveď). Až potom by som urobil určité kroky, aby som sa ohradil (napr. súdne napadol výpoveď, dal podnet na IP a pod.).
Tifanny1
28.06.10,20:49
ďakujem MV je upozornenie na možnosť výpovede. Sorry naschval som to tak pisala aby nebolo vediet o koho sa jedna- Uvedený zamestnanec ma problemy so zamestnancom nedava im vyplatne pasky znizuje im mzdu skoro na minimum aby on mal vzdy rovnaky zisk pritom na zamestnancoch zaraba takmer2x si zarobi ako im da hodinovu mzdu v okoli je firma v kt zam-ci dobre zarabaju a kedze tam skusil dat si ziadost a on si to cez nejakeho bondzaka zistil dal mu upozornenie osobne no on ho neprevzal. Taktiez je sef nastvany na zam.-ca ze nema clipko a neozve sa mu a to z toho dôvodu ze doma pracuje v zahradke a neviem kto mu vola moze mu dat aj preto upozornenie? musi toto upozornenie poslat doporucene alebo do vlastnych ruK?Od zaciatku trvania prac. pomeru nedal zamem.covi ziadne vyplatne pasky a dokonca im nechce davat ani stravne listky ze nech su radi ze maju pracu a ked nie nech idu inde co robit?