Kačena
30.09.09,13:48
Stala som sa závetnou dedičkou po zosnulom, ktorý zomrel v novembri 2008. Rozhodnutie o dedičstve nadobudlo právoplatnosť až septembri 2009. Zosnulý prenajímal nehnutelnost, kde prenájom bol ukočený až vo februári 2009, teda pokračoval aj po jeho smrti. Odmena za prenájom bola pripisovaná na účet zosnulého. Podla zákona by som daňove priznanie ako dedič mala podať za zosnulého zo obdobie 1-11/2008.
Viem mi prosím niekto poradiť ako mám vysporiadať moju daňovú povinnosť za prenájom, ktorý pokračoval na základe zmluvy uzatvorenej zo zosnulým a peniaze za prenájom som v skutočnosti dostala až po ukončení dedičského konania v roku 2009. Musím podať moje daňové priznanie aj za rok 2008 ?
Mária.K.
30.09.09,13:13
Stala som sa závetnou dedičkou po zosnulom, ktorý zomrel v novembri 2008. Rozhodnutie o dedičstve nadobudlo právoplatnosť až septembri 2009. Zosnulý prenajímal nehnutelnost, kde prenájom bol ukočený až vo februári 2009, teda pokračoval aj po jeho smrti. Odmena za prenájom bola pripisovaná na účet zosnulého. Podla zákona by som daňove priznanie ako dedič mala podať za zosnulého zo obdobie 1-11/2008.
Viem mi prosím niekto poradiť ako mám vysporiadať moju daňovú povinnosť za prenájom, ktorý pokračoval na základe zmluvy uzatvorenej zo zosnulým a peniaze za prenájom som v skutočnosti dostala až po ukončení dedičského konania v roku 2009. Musím podať moje daňové priznanie aj za rok 2008 ?
Príjem z prenájmu sa u fyzickej osoby zdaňuje v zdaňovacom období, v ktorom bol vyplatený.
hanelie
30.09.09,13:31
Musím podať moje daňové priznanie aj za rok 2008 ?
prečo vaše ......ste registrovaná na DÚ, prenajímali ste túto nehnuteľnosť vo svojom mene ?
Kačena
30.09.09,14:02
nie - prenájom pokračoval a ukončil sa podľa zmluvy pôvodného majiteľa.
Dedičským konaním prebehol majetok ku dňu smrti. Príjmy a samozrejme ani poplatky plynúce z majetku zosnulého za obdobie od dátumu úmrtia po ukončenie dedičského konania nikde nie sú započítané. Preto usudzujem, že to treby nejak vyrovnať.
Kačena
30.09.09,14:06
prepáčte moju nechápavosť, myslíte vyplatený mne? teda až v roku 2009 ?