samo zv
30.09.09,14:17
Dobrý deň, mám manželku, ktorej končí RD v októbri 2009. Pracovnú zmluvu má na dobu neurčitú. Dieťa neplánujeme dať do škôlky, ani nijakej "opatrovateľke". Prosím o radu, či je nutné dohodou rozviazať so zamestnávateľom pracovný pomer, alebo je možné požiadať o neplatené pracovné voľno a aké sú s tým spojené povinnosti a práva. Na ÚPSVaR nám povedali, že sa nemusí u nich po skončení pracovného pomeru hlásiť, ale môže, ale potom má povinnosti ako uchádzač hľadajúci si zamestnanie (čo však nechceme, lebo platný prac. pomer by nerušila, ale nastúpila do práce). Na zdravotnej poisťovni nám povedali, že ak chceme, aby štát platil za ňu poistné, musí byť nezamestnaná (teda nemať uzatvorený pracovný pomer) a na zdravotnej poisťovni sa zaregistruje zmena - osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Že ak chce byť osobou starajúcou sa o dieťa do 6 rokov, tak nemôže mať pracovný pomer. Keď sme naznačili možnosť neplateného voľna, tak povedali, že tam sa musia platiť odvody z minimálneho základu, čo som predpokladal, ale som myslel, že v rámci ročného zúčtovania zdrav. poistenia to poisťovňa vráti, čo sa nám na poisťovni snažili vyvrátiť. Na sociálnej poisťovni sme ešte neboli, či aj tam je podmienkou, aby štát platil poistné, aby nemala uzatvorený pracovný pomer, a teda nie je možné neplatené voľno. Prosím poraďte, ktorá možnosť má aké plusy a aké mínusy pre manželku ako zamestnanca, i pre jej zamestnávateľa. Veľmi pekne ďakujem za skorú a konkrétnu odpoveď.
brčko
30.09.09,14:04
Tiež si myslím, že môže požiadať o nepl.volno. Ak bude zamestnávatel súhlasiť, tak musí platiť zdrav.poistenie z min.mzdy za nu. Sociálne poistenie neplatí zamestnávatel žiadne, len oznámi ukončenie prerušenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky (je to kod č.6) a oznámi prerušenie z dôvodu čerpania neplateného volna (kod č.1).

Tiež predpokladám podla info na porade, že je možné potom podať dobrovolne RZZP a celé poistné sa zamestnancovi a aj zamestnancovi vráti.

V soc.poistovni nie je žiaden problém. PRedpokladám manželka si podala prihlášku v SP podla bydliska už po pôrode, aby bola poistencom štátu z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov. Takže až do 6rokov, ak dieťa nepôjde do škôlky, bude sa oň sama starať a nenastúpi do práce, tak môže byť dôchodkovo poistená štátom.

Ale v drakovi ti určite odpovedia lepšie na to RZZP.