Monica838
30.09.09,16:10
Ahojte.

Prosím o radu: materská spoločnosť v zahraničí nám poskytla krátkodobý úver, resp. tak mi to bolo vysvetlené, ale zmluvu nemám, len nám prišli peniaze na účet. Zatiaľ som zaúčtovala len príjem peňazí na účte - DAL 361 a postupne ako splácame tento úver, tak MD 361.
Neviem sa zbaviť pocitu, že to nie je správne a mala som postupovať inak.
Mohli by ste mi, prosím, poradiť ako mám postupovať po správnosti?

Ďakujem pekne za radu :)
Ally Klima
18.01.10,22:07
Ahoj,
je to sice uz davno čo si tu dávala tento príspevok, ale ja mám podobný "problém". Materská zahraničná spoločnosť len posiela peniaze do dcérskej, ktorá má veľmi malé výnosy a v podstate je stále v strate.
Ja to čo materská spoločnosť pošle účtujem tiež na 361 a myslím si že by to malo byť správne. Spôsob akým sa "zbavujem" tejto sumy je, že faktúrujem materskej spoločnosti za služby, ktoré pre ňu dcérska na slovensku robí a tieto peniaze používam na úhradu týchto faktúr. Avšak to stále nestačí na to, aby sa firma dostala zo straty. Tým pádom sa prehlbuje strata a je mínusové VI. Uvažovala som o ďalšej alternatíve a to o rozhodnutí o úhrade straty spoločníkom (materská spoločnosť je jediný vlastník) a práve 361 použíť na úhradu tejto straty. Nevyriešilo by to síce stratovosť, ale určite mínusové VI.
Čo si o tom myslíš? Deje sa niečo podobné aj v tvojej firme?
Ďakujem za akékoľvek reakcie.
Ally