zelik
22.08.05,09:24
Prosím o radu, ako riešiť nasledovný problém z pohľadu zákona o DPH,účtovníctve,Dzp- prosím o radu, či neviete o nejakom softvére, ktorý by tento problém riešil:

Poskytujeme opakovanú službu-prenos internetu. Vyhotovili sme splátkové kalendáre-daňová povinnosť posledný deň obdobia, na ktoré sa platba za opakované alebo čiastkovo dodávanú službu vzťahuje §19 ods.3. Zákaznici platia mesiac dopredu. Napr. deň splatnosti 25.07./platba na august/. - dňom prijatia platby vzniká aj daňová povinnosť §19 ods.4.
Máme však prípady, že zákazník nezaplatí, my mu však službu poskytneme - vtedy vzniká daň. povinnosť 31.08. Ako máme v tomto prípade "anulovať splátkový kalendár", máme vyhotoviť faktúru so správnym dátumom daň. povinnosti?
Ak zákazník neplatí dlhšie obdobie, tak ho odpojíme, vtedy máme k už vyhotovenému splátkovému kalendáru vyhotoviť dobropis?
Prosím o vaše názory, ako by ste to riešili, dakujem.
Yvvetta
22.08.05,07:36
Ak zákazník neplatí - daňová povinnosť je posledný deň v mesiaci.

Ak zákazník neplatí dlhšie obdobie a vy ho odpojíte dobropisy za obdobie, kedy využíval vaše služby ale neplatil nevystavujete. Je to vaša riadna pohľadávka a nárok na "vrátenie späť" DPH nemáte. Služba bola poskytnutá.
Jana Acsová
22.08.05,08:03
Dávam do pozornosti zmluvu, alebo všeobecné dodacie podmienky, či je tam riešená možnosť vyúčtovania" služby t.j. upresnenie dodaných služieb po skončení obdobia, na ktoré sa vzťahuje splátkový kalendár. Splátkový kalendár môže podliehať vyúčtovaniu a teda spresneniu dodaných služieb ... over si tieto skutočnosti.
zelik
22.08.05,08:39
ale ako to evidovať na softwére, raz je daN.POVINNOST dnom zaplatenia, raz poskytnutia. Existuje nejaký účt. program, ktorý by to umožnoval?
zelik
22.08.05,08:41
dakujem, len máme problém so softvérom, raz je dan. povinnosť dnom prijatia platby raz poskytnutím služby. Ako to všetko ustráziť? máte nejaký návod, najskôr nahrám splátk. kalendár ako Fv a potom vyberám kto nezaplatil a mením dan. povinnost na posl. den v mesiaci,mame v tom chaos.
Yvvetta
22.08.05,08:44
Ja si každý mesiac nahrávam do PC zvlášť. Keď príde platba skôr, urobím vyšlú faktúru.

Pýtala som sa programátorov či sa to nedá urobiť v našom programe a bolo mi povedané, že nie.