VRM nika
30.09.09,20:10
Dobrý večer,
s manželom sme manželia 5 rokov, on pred manželstvom nadobudol 3 izbový byt. Počas manželstva ho odkúpil do OV. Mame dve maloleté deti 4 a 1,5. V byte mám trvalý pobyt ja a aj obe deti.
Manžel sa mi vyhráža, že ma z bytu vyhodí...Chcela by som sa opýtať na akú formu náhradného bývania mám nárok alebo čo bude s bývaním po rozvode??
Dakujem
Flinstone
01.10.09,04:54
Ak byt odkúpil počas manželstva, zrejme v katastri budete zapísaní obaja ako podieloví vlastníci bytu. Takže môžte sa skúsiť s ním dohodnúť, že ak vás vyplatí z polovice bytu, kúpite si nejaký byt a odsťahujete sa... Ak máte k bytu aj majetkové právo, nemôže vás vyhodiť ani po rozvode.
V prípade, že s ním nieje rozumná reč, zoberte si právnika a diskusia môže prebiehať medzi ním a vaším právnikom.
Chobot
01.10.09,08:12
Dobrý večer,
s manželom sme manželia 5 rokov, on pred manželstvom nadobudol 3 izbový byt. Počas manželstva ho odkúpil do OV. Mame dve maloleté deti 4 a 1,5. V byte mám trvalý pobyt ja a aj obe deti.
Manžel sa mi vyhráža, že ma z bytu vyhodí...Chcela by som sa opýtať na akú formu náhradného bývania mám nárok alebo čo bude s bývaním po rozvode??
Dakujem

Dôležité je pre ďalšie rady vedieť, kto je písaný na liste vlastníctva ako majiteľ bytu. Je to len manžel, alebo ste vlastníci obaja?
VRM nika
01.10.09,13:32
Dobrý den,
na liste vlastníctva je písaný iba manžel...
Flinstone
01.10.09,14:45
Dobrý den,
na liste vlastníctva je písaný iba manžel...
to bude problém... nemusí byť však neriešiteľný, lebo ak k nadobudnutiu bytu do osobného vlastníctva došlo počas manželstva patrí do BSM. Doporučujem navštíviť advokáta, ktorý vám pomôže riešiť veci okolo rozvodu a vysporiadania BSM. Určite to bude návratná investícia a možno vám ušetrí kopu času a nervov.
VRM nika
01.10.09,19:21
Dobrý vecer,
byt manžel odkupoval do OV ked sme uz boli manzelia... Je mozne ze moze byt predat este pred rozvodom? Este by som sa chcela opýtať.. Na Byt si manžel bral HU pred manželstvom a pocas ho manzelstva ho zatazil dalsim uverom o ktorom viem, lebo ma viaceré dlhy ako je to po rozvode s dlhmi??? O jednom viem na ktorom som podpísana o ostatných len tuším..
Dakujem
Xanti
01.10.09,19:27
Dobrý vecer,
byt manžel odkupoval do OV ked sme uz boli manzelia... Je mozne ze moze byt predat este pred rozvodom? Este by som sa chcela opýtať.. Na Byt si manžel bral HU pred manželstvom a pocas ho manzelstva ho zatazil dalsim uverom o ktorom viem, lebo ma viaceré dlhy ako je to po rozvode s dlhmi??? O jednom viem na ktorom som podpísana o ostatných len tuším..
Dakujem
Nehnevaj sa trošku nerozumiem, ako mohol brať manžel HU pred manželstvom, ked ste byt odkupovali do OV až v manželstve.

Banka neposkytne HU na nehnuteľnosť, ktorá nie je vo vlastníctve. Na družstevné byty nie je možné vziať HU, ( akurát SLSP mala nejaké iné pravidlá čo sa týka tých bytov družstevných, ale to už nebol HU čo poskytovala ).

Dlhy sú v BSM, takže aj tebe patrí polovička dlhov. Skús pozrieť na stránku http://www.katasterportal.sk/ a tam sa preklikať, na koho je naozaj byt napísaný.
Flinstone
02.10.09,04:16
ak bral HU pred manželstvom, musel byt vlastniť, inak by ho nedostal. V tom prípade je byt jeho výhradným majetkom a nepatrí do BSM.
VRM nika
02.10.09,18:18
Dobrý vecer ,
takze zle som sa vyjadrila manzel bral HU pred manželstvom ale zakložil na neho rodičovský byt. Byt náš kupoval do OV uz v manželstve, ale na liste vlstníctva je písaný len. Myslíte,že je niejaká nádej aby som z neho nieco dostala, alebo deti??
Dakujem
Xanti
02.10.09,18:23
Dobrý vecer ,
takze zle som sa vyjadrila manzel bral HU pred manželstvom ale zakložil na neho rodičovský byt. Byt náš kupoval do OV uz v manželstve, ale na liste vlstníctva je písaný len. Myslíte,že je niejaká nádej aby som z neho nieco dostala, alebo deti??
Dakujem
No v podstate mám pocit, že tvoj mng. kúpil pred manželstvom družstevný byt teda skôr užívacie práva a vzal si na to HU. Ktorý po odkúpení do OV ste preložili na Váš byt.

Zatial tomu dobre rozumiem?

Hladala si na tej stránke čo som Ti poslala link? Hladala si tam na koho je vlastne napísaný byt? Len na manžela? Určite?
Ak áno, tak potom bohužial byt ale aj HU patrí celý manželovi, pokiaľ nie si v HU uvedená ako spoludlžník.
VRM nika
02.10.09,19:37
Dobrý vecer
ano hladala som na tej stranke vyskocilo mi tam ze su na neho prepisane dve byty rodicovský a aj nas cize bez mojho mena... Takze je to asi bezpredmetne vobec sa niejako pustat do boja...a ako je to potom s nahradným bývanim pre mna a deti