mesiačik
30.09.09,20:25
Zdravím Vás a prajem pekný večer,
v našej firme máme pracovníčku,ktorá nespĺňala predstavy nadriadených, bola preložená na iné pracovisko, následne ale ostala na PN ktorá trvá dlhodobo a nevyužila tým vlastne druhú šancu,aby preukázala svoje schopnosti.Zamestnávateľ by jej rád dal výpoveď,ale Zákonník práce počas trvania jej PN to neumožňuje. Je vôbec nejaká možnosť ako rozviazať s ňou PP? Myslím si že nie a treba čakať na ukončenie PN. Alebo sa mýlim ?
Pracovníčka bola viackrát upozorňovaná na nedostatky v práci ale žiaľ nie písomne, len ju preradili a dali jej šancu na inej pozícii - ona súhlasila ale hneď na to sa hodila na PN.
Nakoľko pracovníčku zamestnávateľ dobre pozná, bol si istý že nezvládne ani druhú šancu a vlastne plánoval jej dať výpoveď čo asi vycítila a ostala na PN - dlhodobej.
Je to asi zapeklité ale ja si myslím že počas PN zamestnávateľ na ňu nemôže. Lenže ak bude maródovať rok drží tým miesto a je v stave zamestnancov.Tak čo s ňou ?Zákonník práce dobre ochraňuje pracovníkov. Prosím poraďte alebo mi napíšte aspoň svoj názor poprípade riešenie podobnej situácie.
Ďík za pomoc Zajtra mám totiž informovať nadriadených o možnostiach riešenia.
veronikasad
30.09.09,20:42
Mesiačik, prečo ste neriešili ukončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe ? V SD je možné ukončiť prac.pomer aj počas PN-ky.
Koľko trvá prac.pomer, resp. kedy skončila skúšobná doba a odkedy je PN ?
ZuzanaP
01.10.09,04:04
Pracovný pomer je uzatvorený na dobu určitú alebo neurčitú?
Ak by bol na určitú, tak môžete skončiť pracovný pomer aj napriek neukončenej PN. Pracovný pomer skončí dňom uvedeným v zmluve.
terezamaria
01.10.09,04:36
Zdravím Vás a prajem pekný večer,
v našej firme máme pracovníčku,ktorá nespĺňala predstavy nadriadených, bola preložená na iné pracovisko, následne ale ostala na PN ktorá trvá dlhodobo a nevyužila tým vlastne druhú šancu,aby preukázala svoje schopnosti.Zamestnávateľ by jej rád dal výpoveď,ale Zákonník práce počas trvania jej PN to neumožňuje. Je vôbec nejaká možnosť ako rozviazať s ňou PP? Myslím si že nie a treba čakať na ukončenie PN. Alebo sa mýlim ?
Pracovníčka bola viackrát upozorňovaná na nedostatky v práci ale žiaľ nie písomne, len ju preradili a dali jej šancu na inej pozícii - ona súhlasila ale hneď na to sa hodila na PN.
Nakoľko pracovníčku zamestnávateľ dobre pozná, bol si istý že nezvládne ani druhú šancu a vlastne plánoval jej dať výpoveď čo asi vycítila a ostala na PN - dlhodobej.
Je to asi zapeklité ale ja si myslím že počas PN zamestnávateľ na ňu nemôže. Lenže ak bude maródovať rok drží tým miesto a je v stave zamestnancov.Tak čo s ňou ?Zákonník práce dobre ochraňuje pracovníkov. Prosím poraďte alebo mi napíšte aspoň svoj názor poprípade riešenie podobnej situácie.
Ďík za pomoc Zajtra mám totiž informovať nadriadených o možnostiach riešenia.

Správne píšeš, že počas PN-ky nič s pracovníčkou nespravíte. Skončiť pracovný pomer s konkrétnou pracovníčkou môžete až po ukončení práceneschopnosti.

Pokiaľ to vidíte na dlhodobú PN-ku, príjmite na dobu určitú - zastupovanie práceneschopnej XY
inú pracovníčku /ka/. Bude na konkrétnom mieste pracovať do skončenia PN-ky Vašej pracovníčky, po skončení - pokiaľ sa osvedčí, bude pokračovať, pokiaľ nie príjmete ďaľšiu.

Veľká škoda, že ste nedostatočné plnenie pracovných povinností neriešili písomne, dnes ste už nemuseli mať tieto problémy.
mesiačik
01.10.09,04:48
odpovedám - ide o pracovníčku,ktorá ma PP na dobu neurčitú a skúšobná doba je už dávno mimo. No bohužiaľ nepoteším nadriadených, lebo ste mi potvrdili že nemôžeme teraz nič pokiaľ je na PN, keď sa vráti ale môžeme jej dať výpoveď podľa"63 /b ? Treba jej to dopredu oznámiť ? Má výpovednú lehotu 2 mesiace ? Patrí jej odstupné ? Alebo použiť výpoveď "63 odsek 2a - vtedy mu nepatrí odstupné ? Musí s tým súhlasiť aj pracovník? Viem je to veľa otázok ale chcem si to potvrdiť a ozrejmiť aby nenastali komplikácie. Pracovníčka totiž nie je jednoduchá povaha.Díky za všetky informácie
terezamaria
01.10.09,05:00
odpovedám - ide o pracovníčku,ktorá ma PP na dobu neurčitú a skúšobná doba je už dávno mimo. No bohužiaľ nepoteším nadriadených, lebo ste mi potvrdili že nemôžeme teraz nič pokiaľ je na PN, keď sa vráti ale môžeme jej dať výpoveď podľa"63 /b ? Treba jej to dopredu oznámiť ? Má výpovednú lehotu 2 mesiace ? Patrí jej odstupné ? Alebo použiť výpoveď "63 odsek 2a - vtedy mu nepatrí odstupné ? Musí s tým súhlasiť aj pracovník? Viem je to veľa otázok ale chcem si to potvrdiť a ozrejmiť aby nenastali komplikácie. Pracovníčka totiž nie je jednoduchá povaha.Díky za všetky informácie

Keď sa vráti, môžete jej dať Výpoveď z nadbytočnosti § 63, ods.1, písm. b/ ZP, ale Vy potrebujete na tom konkrétnom mieste aby niekto robil, potom by ste nemohli na to miesto prijať 3 mesiace inú pracovníčku - § 61, ods.3 ZP.

Počas PN-ky jej "Výpoveď "poslať nemôžete,počas PN-ky jej ani nemôže plynúť výpovedná doba.

Zrejme budete musieť postupovať tak, že keď sa vráti, za každé nedostatočné plnenie pracovných povinností, resp. porušenie pracovnej disciplíny budete písať upozornenie, ktorému bude predchádzať zápis a potom ju prepustíte podľa § 63, ods.1, písm. d/4.
mesiačik
01.10.09,08:23
Díky moc
Chobot
01.10.09,08:32
odpovedám - ide o pracovníčku,ktorá ma PP na dobu neurčitú a skúšobná doba je už dávno mimo. No bohužiaľ nepoteším nadriadených, lebo ste mi potvrdili že nemôžeme teraz nič pokiaľ je na PN, keď sa vráti ale môžeme jej dať výpoveď podľa"63 /b ? Treba jej to dopredu oznámiť ? Má výpovednú lehotu 2 mesiace ? Patrí jej odstupné ? Alebo použiť výpoveď "63 odsek 2a - vtedy mu nepatrí odstupné ? Musí s tým súhlasiť aj pracovník? Viem je to veľa otázok ale chcem si to potvrdiť a ozrejmiť aby nenastali komplikácie. Pracovníčka totiž nie je jednoduchá povaha.Díky za všetky informácie

Máte 2 možnosti, prvú ako uviedla terezamaria, teda po návrate z PN jej dať výpoveď pre neuspokojivé pracovné výsledky (tu ju ale musíte najprv upozorniť a dať čas na nápravu) alebo pre porušenie pracovnej disciplíny (musíte mať ale jednoznačne dokázateľné porušenie prac. disciplíny, nespokojnosť s prácou nestačí).

Alebo počas jej PN prijmite tú druhú pracovníčku (ak môžem doporučiť, robte pracovné zmluvy na dobu určitú - 1 rok s 3 mesačnou skúšobnou dobou) a ak po roku sa osvedčí, môžete dať buď dobu neurčitú alebo dať šancu ešte jeden rok. A 2 roky kvázi skúšobnej doby musí stačiť na to, aby si spoznala zamestnanca. Ak by sa nová neosvedčila, tak po roku sa skončí PP a môžete prijať novú.

A ak sa vráti tá pani z PN, tak v podstate máte 2 zamestnancov na rovnakej pozícii, teda jedna je nadbytočná. Vy môžete prepustiť z dôvodu nadbytočnosti ktorúkoľvek, aj tú, ktorá bola na PN. Nevýhodou je, že má nárok na 2 mesačné odstupné a 2 mesačnú VD.

Ale aspoň sa jej legálne zbavíte.
Zuzka 1
28.11.09,16:28
Dobrý deň - potrebujem poradiť - je možné ukončiť PP zo strany zamestnanca počas PN tak aby nenastupila vypovedná doba. alebo sa musí ukončiť PN a tak vypoveď. Môže sa PN rátať ako výpovedná doba ..... Prosím o radu ...
Zuzka 1
Tweety
28.11.09,16:35
Dobrý deň - potrebujem poradiť - je možné ukončiť PP zo strany zamestnanca počas PN tak aby nenastupila vypovedná doba. alebo sa musí ukončiť PN a tak vypoveď. Môže sa PN rátať ako výpovedná doba ..... Prosím o radu ...
Zuzka 1
Musíš dať viac info, z tejto otázky to nie je jasné o čo ide, inak tie rady nebudú úplne správne..
Chobot
28.11.09,22:54
Dobrý deň - potrebujem poradiť - je možné ukončiť PP zo strany zamestnanca počas PN tak aby nenastupila vypovedná doba. alebo sa musí ukončiť PN a tak vypoveď. Môže sa PN rátať ako výpovedná doba ..... Prosím o radu ...
Zuzka 1

Ak som dobre pochopil, zamestnanec chce dať výpoveď počas PN tak, aby výpovedná doba plynula počas trvania PN? A nakoľko PN trvá dlhšie ako výpovedná doba, tak vlastne zamestnanec ani nechce nastúpiť počas VD do práce?

Ak dáva výpoveď zamestnanec, tak toto je možné. Zamestnanec môže dať výpoveď aj počas PN a v tom prípade PNka nepredlžuje VD.
Zuzka 1
29.11.09,11:09
Dobrý deň zamestnanec už nechce vôbec nastúpiť do práce a so šefom sa nemôže dohodnúť preto je na PN a podľa §69 chce dať výpoveď a nechce nastúpiť ani na výpovednú dobu takže sa to dá tak urobiť..... Môže vo výpovedi citovať aj §69.... Ďakujem za pomoc.
veronikasad
29.11.09,11:18
Dobrý deň zamestnanec už nechce vôbec nastúpiť do práce a so šefom sa nemôže dohodnúť preto je na PN a podľa §69 chce dať výpoveď a nechce nastúpiť ani na výpovednú dobu takže sa to dá tak urobiť..... Môže vo výpovedi citovať aj §69.... Ďakujem za pomoc.
Aký dôvod má zamestnanec na okamžité skončenie prac. pomeru v zmysle § 69 Zákonníka práce ?

Nebolo by to jednoduchšie skončiť prac.pomer dohodou v zmysle § 63 - samozrejme, s tým šéf musí súhlasiť.
Zuzka 1
29.11.09,11:57
Dobrý deň ešte by som mala otázku takže výpovedna doba bude prebiehat počas PN....