Kika69
30.09.09,22:50
Ahojte!

Mám problém pre mnohých určite banálny, ja však so samozdanením nemám zatiaľ žiadne skúsenosti. Tento Q. mám aj 2 faktúry z Maďarska, jedná sa o tovar, ani na jednej z nich nie je zmienka o DPH, čiže sú faktúrované bez dane. NA oboch je ako daňové číslo uvedené 11-miestne číslo. U odberateľa (jedná sa o platcov DPH) je uvedené daňové číslo EU naše IČ DPH. Mám tomu rozumieť tak, že ani jedna z tých 2 maďarských firiem nie je platiteľom DPH? Ak by boli identifikovaný pre daň v Maďarsku mali by tam uvedené HU......číslo? Je to u nich podobné ako u nás je IČ DPH označené SK?
Ak nie je firma platiteľom, tak nemusím nič samozdaňovať len zaúčtovať a potom sa ďalej predáva tovar s DPH na Slovensku?
Ďakujem za rady, naozaj som v tejto oblasti úplný začiatočník. ;)
Andyke
30.09.09,21:19
Na tejto stránke môžeš zistiť či je firma platiteľom DPH:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=SK
Kika69
01.10.09,08:17
Andyke ďakujem za pomoc, ja som v podstate skúšala zisťovať na stránke drsr.sk, tam je podobný vyhľadávač, ale to číslo v tom tvare, ako mám na faktúrach : 8 číslic -pomlčka 1 číslica-pomlčka 2 číslice ani nedovolí zapísať. A pri vyhľadávaní sa tiež hneď pred číslom objaví HU. Tak z toho usudzujem, že majú IČ DPH obdobne ako u nás začínajúce SK. Len so sa chcela spýtať skúsenejších, ktorí faktúry z Maďarska bežne účtujú.
Kika69
13.10.09,08:15
Takže nakoniec som na to včera prišla, do toho vyhľadávača treba dať to číslo z faktúry nie celé, len tých prvých 8 číslic a tie 3 číslice medzi pomlčkami ignorovať, tie tam už nejdú vôbec a tak mi vyhodilo obe hľadané firmy, že sú platiteľmi DPH. Len som sa chcela podeliť so svojou novou skúsenosťou, možno to niekomu pomôže. Pre mnohých je to isto jasné, ale ja som mala včera z toho veľkú radosť, že som tajomstvo IČ DPH tých 2 firiem konečne odhalila.:)
Kika69
28.12.09,22:36
Pridávam ďalšiu otázku do svojej vlastnej témy. Hádam ju sem môžem zaradiť. Firma z Maďarska fakturovala materiál s 25% DPH. Ako som sa dočítala aj napriek tomu, že je vystavená nesprávne- teda s DPH, má byť samozdanená. No prv som si chcela overiť IČ DPH na stránke, ktorú sem dala Andyke. A na moje prekvapenie firma nemá v EU registrovanú IČ DPH. Ako je to potom možné, že na faktúre je uvedená 25 % DPH?
VladoaKatka
28.12.09,22:53
Pridávam ďalšiu otázku do svojej vlastnej témy. Hádam ju sem môžem zaradiť. Firma z Maďarska fakturovala materiál s 25% DPH. Ako som sa dočítala aj napriek tomu, že je vystavená nesprávne- teda s DPH, má byť samozdanená. No prv som si chcela overiť IČ DPH na stránke, ktorú sem dala Andyke. A na moje prekvapenie firma nemá v EU registrovanú IČ DPH. Ako je to potom možné, že na faktúre je uvedená 25 % DPH?
Kika môžno Ti pomôže tento príspevok.

http://www.porada.sk/714036-post10.html

Totiž v Maďarsku majú registrácie "trochu" zamotanejšie ako u nás.
Kika69
29.12.09,00:05
Kika môžno Ti pomôže tento príspevok.

http://www.porada.sk/714036-post10.html

Totiž v Maďarsku majú registrácie "trochu" zamotanejšie ako u nás.


No veľmi ti ďakujem za rýchlu odpoveď aj super príspevok, ocenila som ho aj bodíkom.;) No naozaj to majú zamotané.:rolleyes: Tento subjekt má v DČ za 8-miestnym číslom na mieste Y -2 dvojku, podľa tvojho príspevku by mohol vystaviť faktúru bez DPH. Len teraz neviem, čo ďalej s tou faktúrou, mám ju samozdaniť či nie, keďže som ich IČ DPH registrované pre EU nenašla. Mohla by si mi prosím napísať svoj názor? Krásne ďakujem.
VladoaKatka
29.12.09,16:56
No veľmi ti ďakujem za rýchlu odpoveď aj super príspevok, ocenila som ho aj bodíkom.;) No naozaj to majú zamotané.:rolleyes: Tento subjekt má v DČ za 8-miestnym číslom na mieste Y -2 dvojku, podľa tvojho príspevku by mohol vystaviť faktúru bez DPH. Len teraz neviem, čo ďalej s tou faktúrou, mám ju samozdaniť či nie, keďže som ich IČ DPH registrované pre EU nenašla. Mohla by si mi prosím napísať svoj názor? Krásne ďakujem.
Ja by som na Tvojom mieste sa pokúsila zistiť priamo u nich, či majú registráciu platiteľa DPH vo vzťahu pre EU, keď áno, tak potom sa dohodnúť o vystavení novej FA bez DPH a preplatok požiadať vrátiť a vykonáš samozdanenie.

Dlho som hľadala, ale nakoniec som našla tému, ktorá rozoberala podobný problém.
http://www.porada.sk/t110283-nakup-materialu-v-madarsku.html#post1046584

Ešte sa pozri tu, či si zadávala číslo správne.
http://www.porada.sk/285811-post1.html
Kika69
29.12.09,19:00
Krásne ti ďakujem za pomoc, si moc zlatá. Skúsim vrátiť faktúru, myslím, že do vyhľadávača som zadala dobre, lebo už som vyhľadávala viacerých maďarských dodávateľov a tých sa mi podarilo nájsť. Ale myslím, že samozdanenie vykonám tak, či tak podľa tých príspevkov z iných tém, ktoré si sem uviedla. Ešte raz vďaka za ochotu a vyhľadávanie.
nika.sum
25.01.12,10:16
Ahoj, ja mam tiez problem s fakturami z Madarska. Faktury su za tovar a uhradzane v hotovosti, zial Madari maju vypisanu fakturu rucne a len pri platbe cash, ziaden prijmovy doklad. Vraj Madari take nic nemaju, len na fakture uvadzaju ze je to v hotovosti uhradene. No des a hroza. Je to mozne, ako zauctovat uhradu staci ked si pripnem kopiu faktury k svojmu vydavkovemu dokladu, uzna toto nas DU?