dasoft
30.09.09,22:03
Zdravím všetkých,
Chcel by som sa poradit, ako postupovat v novovzniknutej situacii. Na pozemku po rodicoch (parcela ma cca 2500 m2) sme zacali so stavbou mensieho RD (zastav. plocha 75 m2). Kolega ma ale upozornil, ze bude nutne platit dan za cely pozemok ako za stavebny pozemok (teda dan sa bude pocitat s koeficientom x20, doteraz sa pocitala ako pre zahrady s koeficientom x0,5). Ak by som ale mal platit taku vysoku dan (doteraz som platil cca 500Skk rocne) - ak by som mal teda platit rocne 20.000 Skk ako dan po celych 15 rokov pokial sa stavba neskolauduje, tak to radsej zaklady zasypem a stavbu zrusim). Na vynati z podneho fondu mi vynali max. 250 m2 z podneho fondu (mozno ak by so sa napr. rozhodol pre desatmetrov siroke chodniky okolo domu:-) bol by som ochotny platit dan este aj za takuto plochu ako za stavebny pozemok, (to by bolo cca 2.000 + 450 Sk rocne) ale 20.000 sa mi zda ozaj privela. V stavebnom povoleni je tiez uvedena zastavana plocha 75 m2. ale je tu uvedene aj to ze stavba bude na parcele xxx (ktora ma 2500 m2). Poradte ako postupovat? Zatial mam hotove zaklady a samozrejme setrim kazdy cent.
Napr. je mozne nejakym sposobom rozdelit parcelu xxx na cast parcely s buducim domom a zvysok parcely aj teraz, pocas vystavby? Potom by som musel vsetky vyjadrenia k stavebnemu povoleniu obehavat nanovo? (oucd, opu, kpu, zp, zse, spp, vodari, haz, ...)? Co by asi toto rozdelenie mohlo stat a ako by som mal postupovat? Pripadne, co by ste mi poradili aby som nemusel platit tak nehorazne vysoku dan?
JarkaL
30.09.09,23:35
S tou daňou je to pravda, platiš za celu plochu ako za st.pozemok, ale kde si nabral 15 rokov? Predpokladám, že nebudeš stavať tak dlho. Po kolaudáci platíš od januára nasl.roku uz len za dom+zast.plochy+záhradu, to sú už nižšie sadzby. 15 rokov, to bolo voľakedy obdobie, kedy bola novostavba RD oslobodená od dane, ale to už niekoĺko rokov neplatí. My sme mali smolu, nás to "šrajblo" o 2 mesiace.
sarasara
01.10.09,04:17
Skús ešte takto. Zájdi na obecný úrad. Záhlás zmenu daňovej povinnosti podľa LV a podľa toho, čo je na ňom uvedené. Aj tak to musíš do konca roka urobiť.
JarkaL
01.10.09,08:22
Práveže tu sa nepostupuje podľa toho, čo je na LV, ale ak je na danú parcelu vydané stavebné povolenie, ako celok je považovaná za stavebný pozemok. Aj ja som 3 roky platila za ornú pôdu a potom mi spätne vyrubili daň ako za SP za 3 roky dozadu naraz. Na LV bolo celý čas napísané orná pôda.
Marianna01
01.10.09,08:38
súhlasím, tu žiaľ, nič nepomôže. Ak je vydané stavebné povolenie na parcelu č. xxx, a tá má rozlohu 2500m2, celá parcela sa berie ako stavebný pozemok.

Netuším, akým spôsobom, ale nedá sa rozdeliť parcela na zastavané plochy a nádvoria a záhrady? Potom následne požiadať o zmenu stavebného povolenia, a tým vlastne mať povolenie len na zastavané plochy? To len tak uvažujem, skúste sa obrátiť na geodeta, či niečo takéto nie je možné.
alltracboy
01.10.09,09:09
ja mam taky isty problem.. akurat ze v nasej zahrade uz jeden dom stoji a ten zvysok je zahrada. Ked by majitel chcel stavat este jeden dom tak snad nebude mat ako stavebny pozemok zasa celu zahradu? Podla mna sa musi dat zo zahrady vynat cast iba na stavbu..alebo je to cele inak?
IgyPop
01.10.09,09:29
Mna na to upozornil geodet, treba vyclenit cast pod domom a cestou, prípadne este pre najaké dalsie stavby /garáz a pod/. Tiez som chcel celý pozemok /900m2/, ale vyhovoril mi to. Malo by sa to dat aj na hotový dom. Zameranie, geom. plán a dalsie veci budú nieco stát, ale myslím ze sa to oplatí. Niektoré obce z roka na rok výrazne zvýsili dan.
pepa78
01.10.09,13:18
Neviem, či hovorím správne, ale skúsil by som to takto...treba mať aspoň 1m vysoké múry, dať spraviť geometrák, zapísať rozostavanú stavbu na LV a tým dostanete dom na samostatné parcelné číslo...teraz ide o to, ako drahý bude geometrák, lebo čo zlomový bod tak toje tuším 50 €, ak sa teda nemýlim
dasoft
04.10.09,05:18
No takze ak som to spravne pochopil, jedina moznost je teda spravit geometrak na rozostavanu stavbu - zatial mam primurovku vysoku 2,5m pre suteren, ktory je z 2/3 stavby, k stavaniu 1NP sa dostanem najskor tak o rok, kolaudaciu domu ako som uz pisal tipujem tak o 10-15 rokov kedze to robim svojpomocne.
Urcite by sa mi oplatilo mat geometrak cim skor spraveny, tipujem ze ten by ma stal mozno 10.000Sk, aj tak by som hned za prvy rok 8.000 Sk usetril... (a to nehovorim o dalsich min. 10 rokoch stavby...)
alltracboy
04.10.09,07:34
No ja ssom teraz kontaktoval dvoch geodetov a geometrak by spravili tak do 250eur
dasoft
04.10.09,08:12
Este by ma zaujimalo ci mozem dat na geometrak rozostavanu stavbu aj ked mam zatial vytiahnute len mury primurovky v suterene (dom bude z 2/3 podpivniceny), z tej mensej casti na 1np je zatial vykopany iba zaklad..
mona091
04.10.09,08:23
- odporucam rozdelit parcelu, novovzniknutu parcelu, na ktorej stavias dom si daj co najmensiu, bude to zastavana plocha, od ktorej sa odvija dan az do doby kolaudacie
andreaS
04.10.09,08:57
nas pozemok sa sklada z troch parciel a dom zasahuje do vsetkych troch, stavebny urad chcel ako posledny papier, aby sme isli na pozemkovy urad a dali si vynat parcely na stavebne pozemky, do 500m2 je to za 3,- kolok... a kazda z troch parciel splna tuto podmienku, tak sme vynali vsetky tri... pozemkovy nam dal potom oficialny dokument, kde sa uvadza, ze suhlasili s vynatim parciel na stavebne pozemky... od toho dna mame komplet cely pozemok ako stavebny...

tetuska sa nas predtym opytala kolko chceme vynat, ci nejaku cast, ci to mame uz rozdelene od geodeta alebo ci cele... dali sme cele pre jednoduchost... po postaveni, resp. zapisani stavby na kataster dame ako stavebny pozemok zapisat len tu cast pod domom a pristupovu cestu a zvysok na zahrady...

k sadzbam k dani z nehnutelnosti len tolko, ze kazda obec ma svoje sadzby... u nas to je rozdiel 10x... teraz sme platili dakych 4,90 za cely pozemok ako orna poda a po vynati to bude 49,- ... a to mame skoro 1.000m2... cim lukrativnejsia cast, tym vacsia sadzba... a tych 20tis Sk je vskutku vela, lacnejsie vyjde rozdelit velku parcelu na trebars 2300 zahrady a 200 stavebny...

pri 2500m2 to nebude take jednoduche a sam pises, ze ti vynali len tolko kolko je pre dom a okolite chodniky, takze stavebnou parcelou by mala byt len ta cast, kt. sa uvadza v papieri od pozemkoveho uradu...

inak co sa tyka zapisania stavby na kataster, tak mam echo, ze od 1.9. je zmena a zapisu az vtedy, ked je ukoncene prve poschodie - tuto info som si zatial neoverovala, ale je z dôveryhodneho zdroja...
dasoft
04.10.09,17:00
Ok vdaka za info o cenach vsetkym. Vidim ze jednoznacne sa oplati ten pozemok oddelit ako platit za cely ako stavebny. Ako som uz uvadzal z podneho fondu mam vynatych 250m2, za tie som ochotny platit dan ako stavebny, ale urcite nie za celu parcelu vo velkosti 2500m2! Zial na stavebnom povoleni su sice napisane plochy, ale je tam uvedena cela parcela xxx ako stavebny pozemok, z toho teda asi vyplyva ze za uplne celu parcelu by som mal platit dan ako zo stav. pozemku (co by v nasom meste cinilo nieco cez 20.000 Skk - predtym som vzdy platil nieco cez 500Skk ...)
No ale este netusim co potom bude potrebne na stavebny urad, ked sa mi podari u geodetov pozemok rozdelit? Myslite ze znovu bude musiet prebehnut stavebne konanie?
dasoft
10.10.09,16:20
Este jeden detail: Ked si to chcem dat zamerat ako rozostavanu stavbu, neviete ci staci iba postavena primurovka v suterene do vysky 2,5m (dom je z 2/3 podpivniceny) alebo treba vytianut cely suteren s murmi, spravit strop nad suterenom, zaklady 1NP a 1NP do vysky 2,5m (strop) - to tento rok isto nestihnem...?
dasoft
11.05.10,12:11
No tak sa po roku znovu vraciam k tejto porade. Samozrejme minuly rok som stihol pred prvym snehom vytiahnut iba suteren, az teraz robim strop nad suterenom. Prislo mi z DU platit ozaj velmi vysoku dan (nastastie rozdelenu na dve splatky), za minuly rok ju teda budem musiet zaplatit, ale tento rok by som urcite chcel rozdelit pozemok (iny geometr. plan). Ak s tym mal niekto uz nejaku skusenost, chcel by som sa este spytat : Da sa potom spravit nejako zmena stav. povolenia bez toho, aby clovek musel pol roka obehavat vsetky ostatne urady, ktore k tomu vydavaju stanovisko alebo bude treba stavebne povolenie zrusit a znovu vybavit nove? Vdaka vopred za kazdy nazor...
TomasHC
11.05.10,12:18
Spytam sa aj ja - mam v kat. mape zakresleny dom (kvoli zalozeniu nehnutelnosti) ale nehlasil som na urad zmenu. Platil som teda taku istu dan, ako minuly rok - za cely stavebny pozemok. Mam pravo na vratenie zaplatenej dane, ak vysvetlim a dolozim GP a novy LV? Dakujem!
TomasHC
26.05.10,08:36
Spytam sa aj ja - mam v kat. mape zakresleny dom (kvoli zalozeniu nehnutelnosti) ale nehlasil som na urad zmenu. Platil som teda taku istu dan, ako minuly rok - za cely stavebny pozemok. Mam pravo na vratenie zaplatenej dane, ak vysvetlim a dolozim GP a novy LV? Dakujem!

Odpovedam si sam - aj v pripade zapisanej stavby sa stale plati dan z celej parcely. Do 30 dni od kolaudacie sa treba ist prihlasit na urad a ohlasit zmenu a dalsi kalendarny rok sa bude platit zahrada + zastavana plocha :)
dasoft
17.11.11,04:22
Tak sa znovu po roku vraciam k tejto teme. Prosim poradte, kto s tym mate skusenosti alebo aspon mate nejaky napad...
Parcely 74/1 (2045m) a 74/3 (51m) na ktorych je zahrada/sad a z ktorych som kedysi platil dan spolu cca 17Eur boli stav. povolenim zmenene na stavebny pozemok a z toho som po dva roky platil dan cca 350Eur (co je pre mna obrovska suma, ktoru si nebudem moct dalsich 8 rokov dovolit platit). Preto som tento rok dal zamerat rozostavanu stavbu (hruba stavba je uz hotova) aj so vsetkymi pristreskami, schodmi a pod. Po zamerani geodeti zhotovili geom. plan (kolok 26,50E, celkovo som platil okolo 170E). Na uvedenom geom. plane su skutocne rozmery domu (uz nebudem zateplovat, tehly su 44Family) aj s vypocitanou vymerou pre novonavrhovanu parcelu 74/5 (cca 100m kde su uz vsetky pristresky schody, chodniky a pod.) Z tejto plochy (spou teda cca 100m) som ochotny platit dan ako za stav. pozemok ale nie z celych 2100m ako predtym. Poradte prosim ako je mozne zapisat uvedenu parcelu na kataster alebo spravit proste taku zmenu aby som platil buduci rok dan iba zo skutocneho zastav. pozemku... (na poznamke od geodezie je : pozn: Novonavrhovany druh pozemku 74/5 je mozne do KN zapisat iba na zaklade dolozenia prislusneho stanoviska organu ochrany PP o jej odnati z PP. Parcely sa zlucuju a znova oddeluju.) Neviem co je PP (mam samozrejme vynate z podneho fondu (Obv. pozemk. urad) - este pred zacatim stavby som vynal z podneho fondu 200m z parc 74/1 a 50m z parcely 74/3. Poradte prosim ako dalej postupovat, urcite chcem este pred koncom roka mat v tom poriadok a na buduci rok uz platit normalnu dan. p.s. kolaudaciu neplanujeme skor ako o 7-8 rokov z fin. dovodov...
mendo933
17.11.11,05:50
Nechapem tomu. ked si pred stavanim vynal 200m2 . Podmienka na vynatie z PP je GP, kde je oddeleny stavebny pozemok od ornej pôdy ,TTP. Takze ty si mal platit za 200m2 ako za stavebny pozemok a zvysne metraky ako za zahradu a to je uz velky rozdiel v cene.
V nomom GP zameranie skutocnej stavby,by to uz malo byt rozdelene na dom, dvor a orna pôda, TTP. A za kazde sa inak plati,urcuje si obec.
Ked si mal vynate nechapem preco chcu znova. Ja to mam tiez napisane v novom GP, ale ja som celu stavbu po vynati musel posunut 5m dozadu, tym mi vzniklo cca 30m2 v druhej parcele, kde nemam vynate, tak to musim dovynat cize dalsie konanie.
Ak chces menej platit, tak musis dat zapisat do katastra novy stav. Ale ak nebudes ma LV do konca roku, tak mas smolu platis dalej. Stale ale budes platit dan ako za stavebny pozemok, kym neskolaudujes. Ak by si nestihol zapisat, pozri v GP , a aj v stavebnom povoleni to musi byt kolko m2 je stavebny pozemok. Mozno na urade sa sekli a zbytocne vela platis. Tak ako to bolo u mna , ale ja som tam siel robit hned poriadky, lebo som tusil ze mi to zle vypocitali, hned mi polovicu vratili.
dasoft
18.11.11,15:20
Ja som na mestskom urade uz zopar krat bol. Problem je v tom ze stav. povolenie bolo vydane na celu parcelu 74/1 a 74/3. Aj ked vynate bolo iba 200m, platit som musel za 2100m. Vraj to v kazdom meste riesia inak, niekde sa riadia tym co je vynate a niekde tym co je na SP. Chcel by som stihnut tento zapis do LV do konca roka, poradte mi co k tomu treba urobit (zatial viem iba o jedinej moznej ceste - ked sa robi hypoteka). Kedze hypoteku by sme financne nezvladali, preto by som chcel najst nejaku inu cestu ako je to mozne do LV zapisat. Ako hovorim, hruba stavba je zamerana (ale zial dokoncenie nebude asi skor ako za 7-8 rokov) a potrebujem zapistat do LV novu parcelu pod "rozostavanym domom". Kto viete poradte prosim...