Lucyone
01.10.09,09:12
Ahojte, viete mi niekto vysvetliť investičné životné poistenie ako sa to celkovo dotýka daní?? či sú tam nejaké chytáky, alebo niečo načo si mám dávať pozor?? či je to výhodné alebo je to to isté ako si dávať peniaze do ponožky??? :) Viem, ze pri rocnomo zúctovaní je moznost vrátenia 19 % pri danovom priznaní.... Nájde sa niekto kto by mi to vedel normálne na rovinu povedať či mať toto životné investicné poistenie alebo nie??? Ďakujem za kazdy názor! papa
veronikasad
01.10.09,07:21
Ahojte, viete mi niekto vysvetliť investičné životné poistenie ako sa to celkovo dotýka daní?? či sú tam nejaké chytáky, alebo niečo načo si mám dávať pozor?? či je to výhodné alebo je to to isté ako si dávať peniaze do ponožky??? :) Viem, ze pri rocnomo zúctovaní je moznost vrátenia 19 % pri danovom priznaní.... Nájde sa niekto kto by mi to vedel normálne na rovinu povedať či mať toto životné investicné poistenie alebo nie??? Ďakujem za kazdy názor! papa
Pozri § 11 Zákona o dani z príjmu
...

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

(14) Ak daňovník, ktorý si uplatňoval zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 4 písm. a), b) alebo c), zomrie, táto skutočnosť sa nepovažuje za nedodržanie podmienok ustanovených v odsekoch 10 a 11. V tomto prípade sa základ dane nezvyšuje.
Lucyone
01.10.09,07:32
Fuuuuha zákony sa ťažko čítajú, ale ak som správne pochopila, tak keď v poiste udám dobu neurčitú tak môžem peniaze prakticky používať v každom prípade až ked dovrsim 55 rokov??? ked ich budem chcieť použiť skor tak mi hrozí nedodržanie zmluvy???? a ked si peniaze vyberiem skor ako uplnynie 10 rokov setrenia tak musím štátu vrtátiť tých 19% čo mi vracal on pocas tych rokov?? a ked mám mám zmluvu do určitého roku napr. 60 rokov a vyberiem si peniaze napr. vo veku 58 rokov tak aj tak ma čaka porusenie zmluvy a poplatky a vratenie daniiii??? je to pre mna velmi aktuálna téma a rada by som o tom vedela co najviac viem ma niekto uistit v týchto mojich úvahach ?? :)
veronikasad
01.10.09,07:37
Fuuuuha zákony sa ťažko čítajú, ale ak som správne pochopila, tak keď v poiste udám dobu neurčitú tak môžem peniaze prakticky používať v každom prípade až ked dovrsim 55 rokov??? ked ich budem chcieť použiť skor tak mi hrozí nedodržanie zmluvy???? a ked si peniaze vyberiem skor ako uplnynie 10 rokov setrenia tak musím štátu vrtátiť tých 19% čo mi vracal on pocas tych rokov?? a ked mám mám zmluvu do určitého roku napr. 60 rokov a vyberiem si peniaze napr. vo veku 58 rokov tak aj tak ma čaka porusenie zmluvy a poplatky a vratenie daniiii??? je to pre mna velmi aktuálna téma a rada by som o tom vedela co najviac viem ma niekto uistit v týchto mojich úvahach ?? :)
Rozhodnutie uplatniť si nezd.časť ZD zo životnej poistky závisí od tvojho veku. Podľa súčasneho znenia zákona musíš splniť dve podmienky:
- doba poistenia najmenej 10 rokov
- vek 55 rokov.

Ak nedodržíš jednu z týchto podmienok a poistku zrušíš pred týmto termínom, musíš daň vrátiť.
Lucyone
01.10.09,07:43
mám teraz 21 rokov, životnú mi platila mama od roku 2005 a ja teraz pokracujem, preto sa o to viacej zaujímam. je to investicna život.poistka...je uzavreta do 60 rok....čize ako kolvek budem chciet zobrat si tie peniaze skor....budemm usiet platiti poplatky kvoli nedodrzaniu zmluvy...???a ak mám dobu neurčitú tak minimálne do 55 rokov musím ju platiť a az potom si mozem vybrat svoje peniaze bez akychkolvek porusení a platenia poplatkov za hocico...????
mzdarka renca
01.10.09,07:47
Fuuuuha zákony sa ťažko čítajú, ale ak som správne pochopila, tak keď v poiste udám dobu neurčitú tak môžem peniaze prakticky používať v každom prípade až ked dovrsim 55 rokov??? ked ich budem chcieť použiť skor tak mi hrozí nedodržanie zmluvy???? a ked si peniaze vyberiem skor ako uplnynie 10 rokov setrenia tak musím štátu vrtátiť tých 19% čo mi vracal on pocas tych rokov?? a ked mám mám zmluvu do určitého roku napr. 60 rokov a vyberiem si peniaze napr. vo veku 58 rokov tak aj tak ma čaka porusenie zmluvy a poplatky a vratenie daniiii??? je to pre mna velmi aktuálna téma a rada by som o tom vedela co najviac viem ma niekto uistit v týchto mojich úvahach ?? :)
Neviem aké máš investičné poistenie, ale ja mám také, že si nad určitú investovanú sumu môžem vybrať finančné prostriedky aj skôr, než dovŕšim 55 rokov života. Keď si tie fin. prostriedky vyberiem, samozrejme zmluvu nezruším niečo tam zostane a pokračujem ďalej. Nárok na OL zostáva a nič na daniach nemusím vrátiť.
Stanislav 1975
01.10.09,07:51
Neviem aké máš investičné poistenie, ale ja mám také, že si nad určitú investovanú sumu môžem vybrať finančné prostriedky aj skôr, než dovŕšim 55 rokov života. Keď si tie fin. prostriedky vyberiem, samozrejme zmluvu nezruším niečo tam zostane a pokračujem ďalej. Nárok na OL zostáva a nič na daniach nemusím vrátiť.

Akože nemalo by sa to, ale áno takto sa dá zákon pekne obísť-čo ja viem po 20 rokoch urobíš predčasný odkup(ale pozor, nie zrušenie pz,iba odkup určitej hodnoty účtu),čo ja viem vyberieš 80% hodnoty účtu a máš peniaze a pritom si zákon neporušila,lebo si zmluvu NEZRUŠILA,urobila si len predčasný odkup a ten zákon nerieši...
mzdarka renca
01.10.09,07:53
Akože nemalo by sa to, ale áno takto sa dá zákon pekne obísť-čo ja viem po 20 rokoch urobíš predčasný odkup,čo ja viem vyberieš 80% hodnoty účtu a máš peniaze a pritom si zákon neporušila,lebo si zmluvu NEZRUŠILA,urobila si len predčasný odkup a ten zákon nerieši...

presne tak:)
Stanislav 1975
01.10.09,07:54
presne tak:)

;)
Lucyone
01.10.09,08:34
takže môžem požiadať o odkupenie??? a to musí byt v zmluve taktiez tato moznost alebo ju mozem vyuzit kedykolvek ale hlavne ked uplynie tych 10 rokov povinneho nevyberania penazi???? a tym odkupenim neporusim ziadnu zmluvu, budu sa na mna ale vztahovat nejake poplatky ze sa mi ta suma znizila alebo ze poistovna nebude mat teraz tolko mojich prostriedkov alebo nieco takeho???
Lucyone
01.10.09,08:59
Neviem aké máš investičné poistenie, ale ja mám také, že si nad určitú investovanú sumu môžem vybrať finančné prostriedky aj skôr, než dovŕšim 55 rokov života. Keď si tie fin. prostriedky vyberiem, samozrejme zmluvu nezruším niečo tam zostane a pokračujem ďalej. Nárok na OL zostáva a nič na daniach nemusím vrátiť.

Mozem sa opýtať či ste už počuli o možnosti nezdaňovania zisku zo životného investičného pistenia napr. ??
Lucyone
01.10.09,09:30
Akože nemalo by sa to, ale áno takto sa dá zákon pekne obísť-čo ja viem po 20 rokoch urobíš predčasný odkup(ale pozor, nie zrušenie pz,iba odkup určitej hodnoty účtu),čo ja viem vyberieš 80% hodnoty účtu a máš peniaze a pritom si zákon neporušila,lebo si zmluvu NEZRUŠILA,urobila si len predčasný odkup a ten zákon nerieši...

a na to odkupenie sa musi podat nejaka ziadost cez tu poistovnu alebo na to potrebujem pravne sluzby...??
veronikasad
01.10.09,09:57
a na to odkupenie sa musi podat nejaka ziadost cez tu poistovnu alebo na to potrebujem pravne sluzby...??
odkupenie rieš priamo v poisťovni alebo cez sprostredkovatela, ktorý ti uzatváral poistku. Daj si vysvetliť klady aj zápory predčasného vyplatenia odkupnej sumy a podľa toho sa rozhodni.
Dcéra má životnú poistku, ktorá sa "predlžuje" každých 5 rokov ...myslím, že vtedy je možné nasporenú sumu vybrať - zatial to nerobila.
Stanislav 1975
01.10.09,09:59
odkupenie rieš priamo v poisťovni alebo cez sprostredkovatela, ktorý ti uzatváral poistku. Daj si vysvetliť klady aj zápory predčasného vyplatenia odkupnej sumy a podľa toho sa rozhodni.
Dcéra má životnú poistku, ktorá sa "predlžuje" každých 5 rokov ...myslím, že vtedy je možné nasporenú sumu vybrať - zatial to nerobila.

To poistenie sa volá asi Garant 10 alebo Garant 11-už to neexistuje, nové zmluvy sa už nerobia...:cool:
Stanislav 1975
01.10.09,10:00
a na to odkupenie sa musi podat nejaka ziadost cez tu poistovnu alebo na to potrebujem pravne sluzby...??

Inak,ak nemusíš,tak nerob predčasný odkup len tak,totižto vždy je to pre teba nevýhodné-je to vtedy dobre vybrať,keď fakt niečo súrne potrebuješ...
Lucyone
01.10.09,10:14
Inak,ak nemusíš,tak nerob predčasný odkup len tak,totižto vždy je to pre teba nevýhodné-je to vtedy dobre vybrať,keď fakt niečo súrne potrebuješ...

nechystam sa vyberat peniaze, len som chcela mat jasno ze co a ako keby nieco...toto cele je prakticky setrenie na dochodkovske kolena si myslim....lebo clovek sa k tym peniazom prakticky minimalne kym nedovrsi 55 nedostane...alebo sa dostane ak obatuje balik penazi na poplatky...dane....a aj ked si tu sumu vyberiem tak z toho zisku zaplatim dan...cize sa mi to este zniiiizi....boze je to strasneeee!!!!
veronikasad
01.10.09,10:17
nechystam sa vyberat peniaze, len som chcela mat jasno ze co a ako keby nieco...toto cele je prakticky setrenie na dochodkovske kolena si myslim....lebo clovek sa k tym peniazom prakticky minimalne kym nedovrsi 55 nedostane...alebo sa dostane ak obatuje balik penazi na poplatky...dane....a aj ked si tu sumu vyberiem tak z toho zisku zaplatim dan...cize sa mi to este zniiiizi....boze je to strasneeee!!!!
Ak zrušíš zmluvu, porušíš podmienky a musíš vrátiť daň, o ktorú si si znížila daňovú povinnosť.
Lucyone
01.10.09,10:20
Ak zrušíš zmluvu, porušíš podmienky a musíš vrátiť daň, o ktorú si si znížila daňovú povinnosť.

to hej ale aj ked vydrzim to setrenie...co uz vlastne musiiim tak pri vybere penazi musim zaplatit aj dan z prijmu nie?? co je vlastne ten zisk z investicneho poistenia....
Stanislav 1975
01.10.09,10:22
to hej ale aj ked vydrzim to setrenie...co uz vlastne musiiim tak pri vybere penazi musim zaplatit aj dan z prijmu nie?? co je vlastne ten zisk z investicneho poistenia....

žiadnu daň z príjmu neplatíš-to nieje daň z príjmu a daň platíš len zo zisku z poistenia-to znamená z tej sumy,čo si dostala naviac oproti vkladu...,čo sa pri bežnom neuplnom odkupe neuplatňuje,lebo dostaneš menej ako si tam vložila...
Stanislav 1975
01.10.09,10:24
to hej ale aj ked vydrzim to setrenie...co uz vlastne musiiim tak pri vybere penazi musim zaplatit aj dan z prijmu nie?? co je vlastne ten zisk z investicneho poistenia....

ktovie čo bude za 20 rokov keď to u teba bude aktuálne, čo je teraz už o pár rokov može byť inak...:confused:
veronikasad
01.10.09,10:26
žiadnu daň z príjmu neplatíš-to nieje daň z príjmu a daň platíš len zo zisku z poistenia-to znamená z tej sumy,čo si dostala naviac oproti vkladu...,čo sa pri bežnom neuplnom odkupe neuplatňuje,lebo dostaneš menej ako si tam vložila...
Stanko, nie je to tak. Pri životnej poistke si uplatňuje v RZD alebo DP nezd.časť základu dane max. vo výške 12000sk ročne/prepoč.na EUR ročne. Ak nedodrží podmienky stanovené v ZoDzP, musí daň vrátiť.
Stanislav 1975
01.10.09,10:28
Stanko, nie je to tak. Pri životnej poistke si uplatňuje v RZD alebo DP nezd.časť základu dane max. vo výške 12000sk ročne/prepoč.na EUR ročne. Ak nedodrží podmienky stanovené v ZoDzP, musí daň vrátiť.

Veronika,ale celý čas sa bavíme o neúplnom odkupe,t.zn. že zmluvu nezruší...
Samozrejme ak zruší celú pz,tak to treba dodaniť...
veronikasad
01.10.09,10:29
Veronika,ale celý čas sa bavíme o neúplnom odkupe,t.zn. že zmluvu nezruší...
Samozrejme ak zruší celú pz,tak to treba dodaniť...
my dvaja ano, ale poraďáčka stále rieši čo sa stane, ak zmluvu zruší ...
Lucyone
01.10.09,10:32
ktovie čo bude za 20 rokov keď to u teba bude aktuálne, čo je teraz už o pár rokov može byť inak...:confused:

No myslela som ten zisk ako prijem co sa zdanuje zle som sa vyjadrila....tak teraz oplati sa to zivotne poistenie alebo nie??? existuje aj ina forma zivotnej istoty??? :) tazko povedat co?? ako si hovoril ze nevieme co bude zajtra a nie to este o 20 rokov...
Stanislav 1975
01.10.09,10:35
No myslela som ten zisk ako prijem co sa zdanuje zle som sa vyjadrila....tak teraz oplati sa to zivotne poistenie alebo nie??? existuje aj ina forma zivotnej istoty??? :) tazko povedat co?? ako si hovoril ze nevieme co bude zajtra a nie to este o 20 rokov...

životné poistenie treba mať, je to perfektná vec, i keď ja osobne mám radšej kapitálové žp-predsa len sú tam garantované sumy,kdežto pri investičnom nikdy nevieš na čom budeš zajtra...
veronikasad
01.10.09,10:36
No myslela som ten zisk ako prijem co sa zdanuje zle som sa vyjadrila....tak teraz oplati sa to zivotne poistenie alebo nie??? existuje aj ina forma zivotnej istoty??? :) tazko povedat co?? ako si hovoril ze nevieme co bude zajtra a nie to este o 20 rokov...
Lucyone, ak máš z čoho šetriť, lepšia nejaká istota, ako žiadna. Nikdy nevieš, kedy tie peniaze budeš potrebovať. Môžeš zvažovať aj inú formu šetrenia krátkodobejšieho charakteru, napr. stavebné sporenie so štátnou prémiou. Buď prostriedky využiješ na stavebný úver, alebo po šiestich rokoch sporenia môžeš bez dokladovania využiť na čokolvek.
Lucyone
01.10.09,10:44
životné poistenie treba mať, je to perfektná vec, i keď ja osobne mám radšej kapitálové žp-predsa len sú tam garantované sumy,kdežto pri investičnom nikdy nevieš na čom budeš zajtra...

ja mam zivotne poistenie zamerane na dlhopisy...pocula som ze je to najnevyhodnejsie...ze najlepsie je do akcii..no myslim ze riziko je vsade..vsade dookola pocuvam ako si ludia setria na dochodiky a rozmyslaju ako si setrit na horsie casi v buducnosti...som z toho strasne zmetena...nechcem setrit zbytocne...alebo lepsie povedane nechcem sa niecomu zaviazat na x rokov a potom sa z toho nevyvleciem...
JUDr Lassiter
01.10.09,10:52
dlhopisy su istejsie, lebo ich konkretnejsie upravuje legislativa, je kmplikovanejsie ich vydat a zvacsa ide o statne dlhopisy alebo dlhopisy od bánk.. akcie sú viac rizikové ale výnosnejšie.. avšak práve nadhodnotenie akcií spôsobilo finančnú krízu
Lucyone
01.10.09,11:01
dlhopisy su istejsie, lebo ich konkretnejsie upravuje legislativa, je kmplikovanejsie ich vydat a zvacsa ide o statne dlhopisy alebo dlhopisy od bánk.. akcie sú viac rizikové ale výnosnejšie.. avšak práve nadhodnotenie akcií spôsobilo finančnú krízu

dakujem za vysvetlenie! no mam zivotnu na tieto dlhopisy...to mi zalozila mama no ja som si zalozila este jedno setrenie...v tej istej poistovni ale na dobu neurcitu a dala som si to na akcie..., no v kazdom pripade s tymito peniazmi mozem ratat najskor po 55 roku zivota to mi je uz jasne.. to mi nevadi prakticky mam tieot peniaze z jednej aj druhej poistky na buducnost...istotu v ked budem na dochodku..no to stavebne sporenie..nad tym som rozmyslala tie! lenze nevidim iny sposob kupy bytu alebo nehnutelnosti bez hypoteky..cize toto je take pre mna este diskutabilne...
Chobot
05.10.09,08:24
dakujem za vysvetlenie! no mam zivotnu na tieto dlhopisy...to mi zalozila mama no ja som si zalozila este jedno setrenie...v tej istej poistovni ale na dobu neurcitu a dala som si to na akcie..., no v kazdom pripade s tymito peniazmi mozem ratat najskor po 55 roku zivota to mi je uz jasne..

Nie je to isté. Záleží od toho, či si každoročne uplatňuješ odpočet poistného zo základu dane. Ak si tento odpočet neuplatňuješ (môžeš si ročne uplatniť až 12000 SKK), tak poistku môžeš zrušiť kedykoľvek bez toho, aby si musel nejakú daň doplácať.

Tá podmienka 55 rokov veku a min. 10 rokov poistenia je pre tých, ktorí si chcú každoročne uplatniť z poistky odpočet dane - tých 12000 SKK (neviem teraz, koľko je to na eurá..:rolleyes:).



to mi nevadi prakticky mam tieot peniaze z jednej aj druhej poistky na buducnost...istotu v ked budem na dochodku..no to stavebne sporenie..nad tym som rozmyslala tie! lenze nevidim iny sposob kupy bytu alebo nehnutelnosti bez hypoteky..cize toto je take pre mna este diskutabilne...

Životných poistiek sa daňový aspekt dotýka 2 krát. Raz, ako som už spomínal - ten odpočet zo základu dane počas trvania poistky.

Druhý krát (a je to úplne nezávislé od toho odpočtu) vtedy, ak nastane plnenie zo životného poistenia. Vtedy sa porovná suma, ktorú si vložila do poistenia ako poistné za všetky obdobia s vyplatenou sumou. Ak je vyplatená suma vyššia, znamená to, že máš zisk z poistenia. A ako každý príjem či zisk tento treba zdaniť. Takže nezdaňuje sa celá poistná suma, ale len rozdiel.

Príklad:

Platíš ročné poistné 1500 EUR a poistku máš na 10 rokov. Po 10 rokoch ti bude vyplatená poistná suma 17.000 EUR. Vložila si 15000, teda tvoj zisk z poistenia je 2000 EUR, teda odvedieš daň (v praxi ju za teba odvedie už poisťovňa pri výplate poistného plnenia) v sume 380,- EUR.

S tým odpočtom poistného zo základu dane to nemá žiadny súvis, toto platia všetci, či si uplatnili ročný odpočet alebo nie. Ak chceš vedieť viac o rom ročnom odpočte, tak sa spýtaj.
Chobot
05.10.09,08:27
No myslela som ten zisk ako prijem co sa zdanuje zle som sa vyjadrila....tak teraz oplati sa to zivotne poistenie alebo nie???

Nedá sa takto povedať. Treba posudzovať celkovú finančnú situáciu klienta, jeho potreby a najmä to, čo chce dosiahnuť.


existuje aj ina forma zivotnej istoty??? :)

Existuje veľa foriem finančných nástrojov.
Katy a R
05.10.09,09:06
Lucyone.. ak doteraz platila poistku tvoja mama, tak žiadne daňové zvýhodnenie ste zatiaľ nevyužili..
Ak si teraz budeš platiť sama - a aj si spravila zmenu poistníka - tak si môžeš znížiť základ dane o zaplatené poistné (max 12 tis v korunách).. ale aj nemusíš (nie je to povinnosť!).
A ak aj niekedy v budúcnosti poistku zrušíš ... to daňové zvýhodnenie nemusíš vrátiť už aj .. máš na to 3 roky od zrušenia... môžeš postupne..
samozrejme - treba mať aj príjem .. ;)
aby sa nestalo - prišla slečna do poisťovne, že chce vrátiť tých "vyše dve tisíc korún" daní .. lebo tak jej povedal poradca. A vysvitlo, že je nezamestnaná - a žiadny príjem za celý rok:confused: