mato20
01.10.09,10:52
Ahojte,
vie mi niekto poradit kedy mam povinnost zacat viest sklad? Alebo kde sa da o tom docitat viac?
Uctujem v jednoduchom uctovnictve a doteraz som sklad nepotreboval viest.

Objednal som 40ks nabijaciek. Cast z nich je pre vlastne ucely a cast z nich predam.

Musim v takomto pripade viset sklad?

Ak ano, ako mam postupovat ked fakturu mam na 40 ks a povedzme 5 ks chcem pre vlastnu potrebu vo firme?


Dakujem
Aňa
01.10.09,08:56
Podľa toho, či účtujete v JU alebo v PU. Ak v PU a musíte mať ročnú účtovnú uzávierku overenú auditorom, tak potom musíte viesť sklad. Ak v JU, sklad nemusíte viesť, pokiaľ je to tak ako uvádzate.
Muška
01.10.09,09:00
Podľa toho, či účtujete v JU alebo v PU. Ak v PU a musíte mať ročnú účtovnú uzávierku overenú auditorom, tak potom musíte viesť sklad. Ak v JU, sklad nemusíte viesť, pokiaľ je to tak ako uvádzate.
Nesúhlasím.

Postupy JU
(6) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) vlastnú výrobu,
c) zvieratá,
d) tovar.

(8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8. Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na sklade.

(9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.

(10) V knihe zásob sa zaznamenáva miesto uloženia zásob odovzdaných účtovnou jednotkou na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané mimo účtovnej jednotky alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.
Muška
01.10.09,09:02
Zrozumiteľné vysvetlenie:

klikni: http://www.porada.sk/blog.php?b=72
mato20
01.10.09,09:11
Dakujem, je to celkom vystizne.
Este by ma zaujmala odpoved na 2 cast otazky. Ak mam na fakture 40 nabijaciek a z toho chcem 5 do firmy.
musim na sklad prijat 40 nabijaciek a potom 5 vyskladnit ako reziu?

Alebo prijmem na sklad iba 35ks nabijaciek?

Dakujem
JarkaL
01.10.09,09:25
Prijmeš na sklad 40 ks a 5 vyskladníš ako réžiu.
JarkaL
01.10.09,09:33
Muška, vidíš, máš odo mňa 2 súhlasy naraz :eek:
Janulana
01.10.09,10:01
Ako robíte výdaj zo skladu, ak ste reštauračné zariadenie, príklad majiteľ má nejakých hostí, ktorých si chce nejako uctiť, tak im "naleje pohárik" bez toho, aby za nich platili, čiže nebude ich ani účtovať do ERP. Ako bude tiež sedieť evidencia alkoholu?
kkllc
01.10.09,10:15
V prípade, že poskytujem služby a nakúpim len materiál priamo do spotreby namusím viesť sklad. - ošetrené v IS.
JarkaL
01.10.09,10:17
Ako robíte výdaj zo skladu, ak ste reštauračné zariadenie, príklad majiteľ má nejakých hostí, ktorých si chce nejako uctiť, tak im "naleje pohárik" bez toho, aby za nich platili, čiže nebude ich ani účtovať do ERP. Ako bude tiež sedieť evidencia alkoholu?
Je to nenaňový náklad (repre), treba z toho odviesť aj DPH.
Janulana
01.10.09,10:44
ako to zaúčtujem?
JarkaL
01.10.09,10:53
Ak vedieš podvojné účtovníctvo, tak 513/132 a 513/343.
Marianna01
01.10.09,10:54
v jednoduchom - výdavok neovplyvňujúci ZD + DPH r. 19_20
Janulana
02.10.09,08:21
Vediem JÚ. Neviem, či myslím správne. Zaúčtujem to ako nepeňažnú operáciu interným dokladom na základe výdajky zo skladu? Tú výdajku zo skladu urobím na základe čoho? Stačí, ak budem mať od klienta napísaný zoznam, kde bude rozpísané, čo všetko bolo repre?