kero64
01.10.09,14:56
Dobrý deň.
Mám otázku, chcem sa spýtať, či sa na stužkovú pozývajú samotní profesori, alebo aj ich partneri. Je to nekorektné voči študentom, pozývajú si dvadsať profesorov a na škole majú tradíciu pozývať profesorov s partnermi. Ďakujem za vaše názory.
osky
01.10.09,13:05
mozno v dnesnej dobe je to ine,ale ked som maturovala ja/1997/,pozyvali sme tiez vsetkych s partnermi.neprislo mi to nekorektne.
skladali sme sa predsa kazdy mesiac od 1.rocnika,napiekli sme si kazdy daco doma-slane,sladke,tortu sme si dali upiect.kazdy,dokonca i profesorske pary,doniesol co vedel a bola to taka obrovska "rodinna" oslava,mam na to krasne spomienky.
myslim ze sa to tak patri,neviem co by nato povedali znalci bontonu,pozvat dakoho bez partnera,i ked ide o stuzkovu.
Lianka
01.10.09,13:13
Ja som maturovala v 1996 a veru partnerov nasich profesorov sme nevolali. Myslim, ze sa to ani neocakavalo, ze by mali byt vyucujuci pozvani aj s partnermi - ani na inych stuzkovych, ktore som v tom case navstivila, som nevidela partnerov a nepocula o tom, ze by pozyvali aj ich.

Co sa tyka poctu profesorov, na nasej stuzkovej sa ich zucastnilo asi len zo 5 (triedna, 2x vyucuj. z praxe a vyucujuci hlavnych predmetov). Neviem presne, kolki boli v skutocnosti pozvani - ale zda sa mi dost finacne narocne a nefer, aby sa rodicia studentov zbierali na zabavu velkeho mnozstva (20? :eek: a x 2) vyucujucich a ich partnerov.

Doplnenie:
Mozno zalezi aj na tom, kto ako stuzkovu pojme. U nas sa to bralo ako zdvorilostna ucast profesorov aspon na hlavnom vecernom programe, a dalej len zabava pre studentov. Aj rodicia odisli (nemuseli, nikto ich nevyhanal :)) a nechali nas bavit sa.
JarkaL
01.10.09,13:20
Dnes je to naozaj iné ako pred rokmi, synovec bude mať stužkovú a vyberajú po 200 € (on + 2 rodičia), zdá sa mi to strašne veľa. Budú to mať v nóbl hoteli, ake keby to nemohli mať v kultúrnom dome alebo v svadobke. Zabaviť sa dá aj tam, nemusí to ani stáť toľké peniaze. Veď každá rodina na to nemá. A to ešte treba šaty, topánky, kabelky... Tiež si preto myslím, že učiteľov treba pozvať bez partnerov. Keby ich bolo len 5-6, tak prosím, ale 20?
arizona
01.10.09,13:27
20 profesorov? Nie je to príliš veľa?
Otázne je , či si robia stužkovú samostatne ako trieda, alebo celý ročník, viac tried spoločne. Ak je to spoločné, tak asi tam chce mať každý svojich. Aj finančne to po rozrátaní vychádza lepšie...

Záleží aj na tom, aké majú na danej škole zvyky.

V dnešnej dobe sa asi nikto neurazí, počet že pozvaných hostí sa zníži na nevyhnutné minimum.
Stužkovú si majú užiť hlavne študenti so svojimi profesormi, nie kopa "nasilu" pozvaných.

My sme mali stužkovú samostatne ako trieda, okrem triedneho sme mali asi 3 ďalších(najobľúbenejších) profesorov, bez partnerov.
Myslím, že to bolo lepšie, lebo sme sa s nimi lepšie zabavili a vytancovali.
Keby tam mali svoje polovičky, museli by sa venovať viacej im ako nám...:---
kero64
01.10.09,13:27
V triede je 26 žiakov. Je to skutočne náročné, aby pozvali 20 profesorov s partnermi. Profesorov áno. Tiež som mal stužkovú, ale rozhodne sme nepozývali aj partnerov profesorov. A tiež sme ich tam mali asi 8. Keď si spočítam, že je to 26 žiakov a na každého pripadnú rodičia plus partnerka, je to trieda iba chlapcov, aj tak je to 104 ľudí. Ak to však chlapci budú chcieť, my ako rodičia to musíme rešpektovať.
ZDENIELA
01.10.09,13:27
My sme pozývali všetkých tých profákov čo nás učili maturitné predmety + partnerov pretože taký bol na škole zvyk (a podľa mňa na to aký je na škole zvyk treba prihliadať aj v tvojom prípade) no oni sa tak neako sami vyselektovali a prišli asi len 3 + partner + riaditeľka, zástupca a triedna samozrejme.
kero64
01.10.09,13:55
Samozrejme, že to budeme akceptovať. Je to ich stužková. Mňa iba zaujímal názor ostatných. Za mojich študentských čias sa toto netradovalo.
bettylou
01.10.09,15:24
No ja som mala stužkovú V 1992 ale keď sa dobre pamätám tak bola len triedna s mang, riaditel a zástupkyny plus partneri.
Na našom gympli sa to robilo tak.
DanielaSL
01.10.09,15:52
A čo keby sa spýtal niekto detí ako tú stužkovú by si predstavovali oni bez toho, aby sa riadili nejakým zaužívaným "protokolom" ? Ja som maturovala pred viac ako 30 rokmi a už vtedy sa nás naša triedna opýtala akú by sme mali predstavu, že tá naša stužková má vyzerať. Tak sme sa na návrhu zhodli, predostreli ho triednej a čuduj sa svete...ona nám to odobrila. Naša stužková už v tej dobe bola netradičná. Nakoľko sme boli zmiešaná trieda, tak ani my sme si žiadnych partnerov nevolali..nakoniec boli aj takí, čo žiadneho partnera nemali...., rodičia sa zúčastnili len obradu odovzdávania stužiek a programu. Profesori boli len tí, ktorí nás učili a aj oni prišli sami bez svojich partnerov, veď nás na gymnáziu učili aj ženy aj muži... Naša stužková bola jedinečná...tak pre nás, ako aj pre našich profesorov. Zabávali sme sa v maďarskej reštaurácii až do rána. Bolo to tam na tú dobu pre nás nóbl, ale mohla si to dovoliť aj tá najchudobnejšia rodina..pretože netrebalo platiť ...a prepáčte...ako ja tomu hovorím aj kopu príživníkov. Lebo či sa niekto urazí alebo nie, ale učitelia si zo stužkových posledné roky urobili plesy..ale zadarmo. Keď maturovali moje deti..muselo to vždy byť tak, ako chceli učitelia...ešte aj o jedle rozhodovali. Na mojej stužkovej sme sa bavili všetci a dokonca bez alkoholu, akurát chalani chodili potajme fajčiť a učitelia sa tvárili, že o tom nevedia. Pre nás to bol večierok, kde sme spoznali aj druhú tvár našich profesorov a zistili, že to nie sú len škrobené tváre bez citu spoza katedry. Našli sme k nim dôveru a fakt, že v tých ťažkých chvíľach nám budú oporou a tým aj čas do maturít nebol pre nás tak stresujúci. Rozhodne teda môj názor je, že partnerov učiteľov by som nepozývala.
DanielaSL
01.10.09,15:55
Dobrý deň.
Mám otázku, chcem sa spýtať, či sa na stužkovú pozývajú samotní profesori, alebo aj ich partneri. Je to nekorektné voči študentom, pozývajú si dvadsať profesorov a na škole majú tradíciu pozývať profesorov s partnermi. Ďakujem za vaše názory.

A už by bol aj hádam čas upustiť od takých tradícií, mali by sa hanbiť učitelia, keď to vyžadujú. Veď dnes je ťažká doba a kopec rodín si ani tie pravidelné príspevky nemôže dovoliť.
judy
01.10.09,16:44
Dobrý deň.
Mám otázku, chcem sa spýtať, či sa na stužkovú pozývajú samotní profesori, alebo aj ich partneri. Je to nekorektné voči študentom, pozývajú si dvadsať profesorov a na škole majú tradíciu pozývať profesorov s partnermi. Ďakujem za vaše názory.

Nic v zlom, ale 20 profesorov je neskutocne vela. Ak si chcu brat svojich partnerov nech si kazdy z nich doplati veceru. Tak ako to bolo v nasom pripade - organizovala som stuzkovu. (vynimka bola riaditelka s manzelom)
buchač
01.10.09,17:13
mozno v dnesnej dobe je to ine,ale ked som maturovala ja/1997/,

si píš , že je .....;)

pozyvali sme tiez vsetkych s partnermi.neprislo mi to nekorektne.
skladali sme sa predsa kazdy mesiac od 1.rocnika,

Našu stužkovú sme si vyplatili zálohu pri objednávke a zvyšok potom , priložili lovky zo zemiakových brigád ....ešte aj na dozvuky ostalo ....kvety a dary pre profesorov sú jasné ....

napiekli sme si kazdy daco doma-slane,sladke,tortu sme si dali upiect.kazdy,dokonca i profesorske pary,doniesol co vedel

Nič sme nenosili , mali sme full servis aj cateringom .....

a bola to taka obrovska "rodinna" oslava,mam na to krasne spomienky.
myslim ze sa to tak patri,

Tu nejde o to , čo sa patrí a čo nie , tu sa jedná o úplne niečo iné .....
Ono sa tiež patrí na takýchto akciách nezožrať / sorry / sa pod obraz boží , kto to však dodržuje ...? a neviem co by nato povedali znalci bontonu,

neviem co by nato povedali znalci bontonu,

Hm , akí znalci , kde ??? Hádam len nemáš na mysli napríklad Judíniovú , Barkolovú a podobné indivíduá ....???????

pozvat dakoho bez partnera,i ked ide o stuzkovu.

He , že možno ...??????
V dnešnej dobe je všetko iné .....ako v roku 1997 ...

http://www.stuzkova.eu/?id=priprava
Tu je jedna stránka na prípravu stužkovej ....nožík sa mi vo vrecku otvára ....
Toto už je čistá amerika , už to len dotiahnuť do úplného konca , t.j. uvedenie zlatej mládeže do spoločnosti .....:eek::eek::eek::eek::eek:

P.S. :
Matura na alma mater 1976 ....:rolleyes:
Luna
01.10.09,17:22
Aj moja dcéra má tento rok stužkovú. Pozývajú tiež 10 profesorov bez partnerov, ale veľa z nich pozvanie odmietne. Však stužkovú na škole má cca 8 tried, takže ani profesorom sa nechce trčať na každej stužkovej. Stužkovú by si mali organizovať deti -je to ich večer-rodičia by mali prísť len ako hostia, aj keď nevravím že im netreba pomôcť. Pri prvej dcére sme sa skladali po 1000 ročne pri druhej dcére 1 400 ročne. Na prvej stužkovej si nepätám že by sa niekto opil ani dieťa, ani rodič.
Na prvej stužkovej maminky napiekli koláče,na druhej chcú objednať, lebo sa to niektorým rodičom nepáčí že koláče nie sú rovnako veľké-čo je blbosť lebo koláče krájali v hotely kde bola stužková.
Anull11
01.10.09,21:47
fuha, tak moja stuzkova bola davno a neviem, ci sa odvtedy zvyklosti nezmenili. ale u nas sa manzelia nepozyvali. iba manzel triednej profesorky.
Silvernola
02.10.09,02:53
Moju dcéru tiež čaká v januári stužková. Je to vždy chápané ako veľká tradícia s bohatým programom (nielen s bohatou žranicou a pijatikou). Majú ju všetky triedy spolu - do 250 študentov. Pozýva sa celý profesorský zbor, samozrejme aj s partnermi. Všetko to prebieha na vysokej spoločenskej úrovni, pozývajú sa aj hostia zo zahraničných družobných škôl. Je to akcia, na ktorú sú všetci hrdí. Vždy sa samozrejme nájdu aj takí ktorí frflú, zväčša sú to tí, ktorí majú ťažké srdce na školu či niektorého profesora. Áno, dnešní študenti si pod stužkovou predstavujú čosi iné než ich rodičia. Keď počúvam reči študentov po akcii, som zhnusená. "Bola fantastická, lebo som sa ožral jak delo, pretiahol som 4 baby, mala som šiestich za noc,..." Samozrejme, na takýchto akciách im zavadzajú nielen partneri profákov, ale aj vlastní rodičia. Podľa mňa také akcie môžu mať hoci každý mesiac. Ale STUŽKOVÁ je len raz za život. Tak prečo by nemala byť so všetkým čo k tomu patrí?!
Navždy sa uchová v pamäti stužková...
kero64
02.10.09,03:26
Aby som to tak v skratke zhrnul. Ďakujem všetkým za názory. Súhlasím s názormi, že stužková je iba raz za život. Ja si na moju veľmi dobre pamätám a to bola v roku 1981. Mali sme fantastický program, hrala kapela, jednoducho zábava až do rána. A neprekážal tam nikto. Ja aj s rodičmi sme odchádzali medzi poslednými o pol piatej ráno. Tiež sa mi zdá veľa dvadsať profesorov, ale prečo nie? Myslím si, že ich pozývajú viacmenej zo slušnosti a tiež rátajú s tým, že väčšina pozvanie nepríjme. No, uvidíme. Chyba je, že nemajú v triede žiadne dievčatá a chýba tam niekto na organizáciu. Do všetkého ich tlačí triedna profesorka a niektoré mamičky sa chytili iniciatívy. Na poslednom rodičovskom združení zamietli návrh, že každá niečo napečie alebo niečo podobné. Všetko sa kupuje a každý vie, koľko to dnes všetko stojí. Každý rodič svojmu maturantovi dopraje. Nechcem šetriť na stužkovej. Skladali sme sa po 1000Sk ročne a ak bude treba, určite doplatíme. Na stužkovú by si mali pamätať ozaj až do konca života. A hlavne, aby keď to budú rozprávať svojim deťom, mali tak otvorené ústa, ako ich majú oni, keď im rozprávam ja o svojej. O dva roky nás čaká ďalšia, tak to snáď bude jednoduchšie. Ešte raz vďaka za názory.;)
invest
02.10.09,05:12
Moji synovia mali stužkovú pred vomi a tromi rokmi. Pozývali len samotných profesorov, veď všetci sa dobre poznajú a veľmi dobre sa bavili. /osobne si myslým, že lepšie ako keby tam mali partnerov/. No a čo sa týka organizácie, tak každá bola iná. Starší syn mal v triede viac dievčat, tak to organizovali oni. Bola taká viac na "úrovni". No a ten mladší boli sami chlapci tak si to urobili tak ako vedeli. Obidve boli pekné a nezabudnuteľné. Každý si tú svoju zapamätá ako jedinečnú. Ani ja neviem povedať, že ktorá bola krajšia, lepšia.
Na obe som sa tešila a spomínam tak, ako na svoju.