Enie
02.10.09,10:35
Ahojte, chcem sa opýtať na "drobnosť". Živnostík kúpil auto v hotovosti ale za svoje vlastné peniaze (nie vrámci firmy) dňa 28.11.2008. Na DÚ ho prihlásil až 1.1.2009 a chcem sa opýtať ako mám postupovať s odpismi. Zaradila som ho do používania toho roku, teda 1.1.2009, môžem si uplatniť rovnomerný odpis, teda 4 roky odpisovania, začnem 2009 a skončím v roku 2012? Alebo už rok 2008 som prepásla na odpis?
Ďakujem krásne za odpoveď.:)
Tweety
02.10.09,08:43
Ahojte, chcem sa opýtať na "drobnosť". Živnostík kúpil auto v hotovosti ale za svoje vlastné peniaze (nie vrámci firmy) dňa 28.11.2008. Na DÚ ho prihlásil až 1.1.2009 a chcem sa opýtať ako mám postupovať s odpismi. Zaradila som ho do používania toho roku, teda 1.1.2009, môžem si uplatniť rovnomerný odpis, teda 4 roky odpisovania, začnem 2009 a skončím v roku 2012? Alebo už rok 2008 som prepásla na odpis?
Ďakujem krásne za odpoveď.:)
Áno, budeš odpisovať 4 roky, začneš rokom 2009.
Lianka
02.10.09,15:16
Áno, budeš odpisovať 4 roky, začneš rokom 2009.

Hmm... Tweety, jedna sa o preradenie z osobneho uzivania do podnikania. Obstaranie bolo v roku 2008. Neberie sa nahodou ako 1. rok rok 2008 a moze teda odpisovat do max. 4roch rokov od zakupenia, t. j. rok 2009 je 2. rokom?
Mária.K.
02.10.09,15:24
Hmm... Tweety, jedna sa o preradenie z osobneho uzivania do podnikania. Obstaranie bolo v roku 2008. Neberie sa nahodou ako 1. rok rok 2008 a moze teda odpisovat do max. 4roch rokov od zakupenia, t. j. rok 2009 je 2. rokom?
Súhlasím s Liankou. U fyzických osôb sa rok 2009 berie ako 2. rok používania osobného automobilu. Daňovo odpisovať už bude iba 3 roky.
Tweety
02.10.09,16:04
Hmm... Tweety, jedna sa o preradenie z osobneho uzivania do podnikania. Obstaranie bolo v roku 2008. Neberie sa nahodou ako 1. rok rok 2008 a moze teda odpisovat do max. 4roch rokov od zakupenia, t. j. rok 2009 je 2. rokom?
Vychádzala som zo zadania, že živnostník kúpil a za aké peniaze keď nie svoje?:)
marjankaj
02.10.09,16:36
Súhlasím s Liankou. U fyzických osôb sa rok 2009 berie ako 2. rok používania osobného automobilu. Daňovo odpisovať už bude iba 3 roky.

Automobil bol zaradený do podnikania 1.1.2009. Teda môže začať odpisovať až v roku 2009. Myslím, že sa začína prvým rokom odpisovania. a nie druhým. Môžeš povedať podľa čoho usudzuješ, že sa bude odpisovať 3 roky?

§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
(1) V prvom roku odpisovania zaradí daňovník hmotný majetok v triedení podľa Klasifikácie produkcie a klasifikácie stavieb120) do odpisových skupín uvedených v prílohe. Doba odpisovania je:
Odpisová skupina Doba odpisovania
1 4 roky
2 6 rokov
3 12 rokov
4 20 rokov.
Mária.K.
02.10.09,17:13
Automobil bol zaradený do podnikania 1.1.2009. Teda môže začať odpisovať až v roku 2009. Myslím, že sa začína prvým rokom odpisovania. a nie druhým. Môžeš povedať podľa čoho usudzuješ, že sa bude odpisovať 3 roky?

§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
(1) V prvom roku odpisovania zaradí daňovník hmotný majetok v triedení podľa Klasifikácie produkcie a klasifikácie stavieb120) do odpisových skupín uvedených v prílohe. Doba odpisovania je:
Odpisová skupina Doba odpisovania
1 4 roky
2 6 rokov
3 12 rokov
4 20 rokov.
Usudzujem podľa znenia § 24 ods. 5 zákona o dani z príjmov:

"(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d)."
137Cs
02.10.09,17:23
Áno, budeš odpisovať 4 roky, začneš rokom 2009.
V tomto prípade daňovo určite nie, bolo by to v rozpore napr. s § 25/1/d ZoDP.
(Ale 4 roky ho môže odpisovať účtovne ;))
Paula
02.10.09,17:30
V tomto prípade daňovo určite nie, bolo by to v rozpore napr. s § 25/1/d ZoDP.
(Ale 4 roky ho môže odpisovať účtovne ;))


Účtovne v JÚ?
137Cs
02.10.09,17:36
Povinnosť rozlišovať daňové a účtovné odpisy aj v JÚ nepriamo vyplývala pre účtovnú jednotku aj predtým (napr. zo znenia vysvetliviek k výkazu o majetku), ale už je to aj "natvrdo" v aktuálnych Postupoch JÚ:
§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
P.S.
Toto ustanovenie platilo už od 1.1.2008, takže nejde o žiadnu novotu...
marjankaj
02.10.09,17:38
V tomto prípade daňovo určite nie, bolo by to v rozpore napr. s § 25/1/d ZoDP.
(Ale 4 roky ho môže odpisovať účtovne ;))

Tak navrhujem zaradiť dodatočne k 31.12.2008 (alebo skôr) do majetku. Pozastaviť v roku 2008 odpisy podľa §22 ods.9. Zaplatiť cestnú daň za rok 2008 a prípadnú pokutu za nepodanie DP z mot. voz.
137Cs
02.10.09,17:44
Teoreticky "i tak še da" :). Ale okrem DP k dani z motorových vozidiel treba opraviť aj účtovnú závierku (výkaz o majetku a záväzkoch) ...

(a mimotemy - navrhovaný postup možno nie je celkom v súlade s etiketou Porady ;) )
marjankaj
02.10.09,17:48
Teoreticky "i tak še da" :). Ale okrem DP k dani z motorových vozidiel treba opraviť aj účtovnú závierku (výkaz o majetku a záväzkoch) ...


To môže, ale nemusí, lebo sa mu nebude meniť daňová povinnosť DPFO.
marjankaj
02.10.09,17:52
V tomto prípade daňovo určite nie, bolo by to v rozpore napr. s § 25/1/d ZoDP.
(Ale 4 roky ho môže odpisovať účtovne ;))

Tak tu by som to upresnil. Nie môže, ale musí(na inventárnych kartách) a nie 4 roky, ale toľko rokov(mesiacov), koľko si určí sám podľa využívania a opotrebenia vozidla.
137Cs
02.10.09,17:55
Tak tu by som to upresnil. Nie môže, ale musí(na inventárnych kartách) a nie 4 roky, ale toľko rokov(mesiacov), koľko si určí sám podľa využívania a opotrebenia vozidla.
"Musí" platí len na povinnosť účtovného odpisovania. A môže aj spomenuté 4 roky (48 mesiacov), ak si to tak v odpisovam pláne stanoví.
Paula
02.10.09,18:07
Povinnosť rozlišovať daňové a účtovné odpisy aj v JÚ nepriamo vyplývala pre účtovnú jednotku aj predtým (napr. zo znenia vysvetliviek k výkazu o majetku), ale už je to aj "natvrdo" v aktuálnych Postupoch JÚ:
§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
P.S.
Toto ustanovenie platilo už od 1.1.2008, takže nejde o žiadnu novotu...


Ďakujem . Pre mňa to v tomto momente novota je :). Takže zápis na inv. karte = účtovný odpis, ak som dobre pochopila.
marjankaj
02.10.09,18:11
Teoreticky "i tak še da" :). Ale okrem DP k dani z motorových vozidiel treba opraviť aj účtovnú závierku (výkaz o majetku a záväzkoch) ...

(a mimotemy - navrhovaný postup možno nie je celkom v súlade s etiketou Porady ;) )

Tak to si nemyslím. Keď je to v súlade so zákonom o dani z príjmu, tak to nemôže vadiť etikete.

Myslím, že sa chcelo ušetriť na cestnej dani, a preto bol zvolený taký postup. Auto sa určite využívalo aj v roku 2008. To však vie povedať iba zadávateľ.
137Cs
02.10.09,18:22
To môže, ale nemusí, lebo sa mu nebude meniť daňová povinnosť DPFO.
Ja nehovorím o oddatočnom daňovom priznaní k DP, ale o účtovnej závierke (výkaze o majetku o záväzkoch). Ak ho neopraví, stav dlhodobého majektu podľa inventárnych kariet (alebo inej účtovnej evidencie) k 31.12. nebude súhlasiť s vykázaným DM v zostatkovej cene vo VMaZ. A tak isto by sa podľa mňa mal vo výkaze k 31.12. premietnuť aj záväzok z dane z motorových vozidiel za rok 2008 (ak sa už chceme tváriť, že vozidlo bolo naozaj zaradené do podnikania, len sa zabudlo podať DP k cestnej dani...)
marjankaj
02.10.09,18:51
Ja nehovorím o oddatočnom daňovom priznaní k DP, ale o účtovnej závierke (výkaze o majetku o záväzkoch). Ak ho neopraví, stav dlhodobého majektu podľa inventárnych kariet (alebo inej účtovnej evidencie) k 31.12. nebude súhlasiť s vykázaným DM v zostatkovej cene vo VMaZ. A tak isto by sa podľa mňa mal vo výkaze k 31.12. premietnuť aj záväzok z dane z motorových vozidiel za rok 2008 (ak sa už chceme tváriť, že vozidlo bolo naozaj zaradené do podnikania, len sa zabudlo podať DP k cestnej dani...)

Veď u seba si to opraví a bude mu to sedieť.
Na DÚ to môže odovzdať až po výzve. Výkazy sú súčasťou DP a keď nemusím tak nemusím, ale môžem.
Marína
02.10.09,20:35
Veď u seba si to opraví a bude mu to sedieť.
Na DÚ to môže odovzdať až po výzve. Výkazy sú súčasťou DP a keď nemusím tak nemusím, ale môžem.
Jano, v takom prípade by ma zaujímalo, aké údaje počiatočných stavov by si vo výkazoch uviedol v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak správne, automaticky by došlo k výzve z DU o "nesúlade", takže je to tak, či onak jedna cesta na DU.
marjankaj
03.10.09,09:23
Jano, v takom prípade by ma zaujímalo, aké údaje počiatočných stavov by si vo výkazoch uviedol v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak správne, automaticky by došlo k výzve z DU o "nesúlade", takže je to tak, či onak jedna cesta na DU.

Uviedol by som správne údaje a zároveň by som aj priložil opravený výkaz za minulé obdobie, prípadne by som ho podal až po výzve.

Ja si myslím, že zadávateľ chcel ušetriť na dani z motorových vozidiel (alebo mu tak niekto "poradil"), a nedomyslel, že môže takto prísť o 1/4 hodnoty automobilu na odpisoch.
Mária.K.
04.10.09,12:42
Celá debata o dodatočnom zaradení auta do majetku sa odvíja od myšlienky, že daňovník viedol v roku 2008 jednoduché účtovníctvo. Ale my nevieme, či daňovník viedol v roku 2008 jednoduché účtovníctvo. Ak v roku 2008 nebol účtovnou jednotkou a uplatňoval si výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 ZDP, potom prerušenie odpisov za rok 2008 nemôže uplatniť.
Enie
04.10.09,16:39
Ďakujem všetkým za hojné odpovede:)
No akosi som teraz z toho popletená, koľko rokov odpisovať a či rok 2009 je prvým alebo druhým rokom odpisovania. Pre upresnenie, živnostník si zakúpil auto v 11/2008 zo svojich súkromných peňazí, teda mimo podnikania. V roku 2009 ho zaradil do podnikania, teda aj prihlásil na DÚ.
A ešte jedna vec, musím ho odpisovať účtovne aj daňovo?
Ďakujem krásne:)
Anja111
05.10.09,04:26
Ďakujem všetkým za hojné odpovede:)
No akosi som teraz z toho popletená, koľko rokov odpisovať a či rok 2009 je prvým alebo druhým rokom odpisovania. Pre upresnenie, živnostník si zakúpil auto v 11/2008 zo svojich súkromných peňazí, teda mimo podnikania. V roku 2009 ho zaradil do podnikania, teda aj prihlásil na DÚ.
A ešte jedna vec, musím ho odpisovať účtovne aj daňovo?
Ďakujem krásne:)
Všetky otázky už boli zodpovedané... Zhrniem to podľa tejto štylizácie otázky... Automobil odpisuješ 4 roky. Rok 2009 je druhým rokom odpisovania, (odpisy za prvý rok prepadli). Áno, musíš odpisovať účtovne aj daňovo...
ewita888
05.10.09,04:42
nie je to náhodou takto?: za tých pár dní roku 2008 si spravíť alikvotnú čiastku odpisu, odrátať ju od nákupnej ceny a ako vstupná cena auta do účta je táto čiastka.. a odpisovať 4 roky..
Mária.K.
05.10.09,05:20
nie je to náhodou takto?: za tých pár dní roku 2008 si spravíť alikvotnú čiastku odpisu, odrátať ju od nákupnej ceny a ako vstupná cena auta do účta je táto čiastka.. a odpisovať 4 roky..
Nie je to tak. Pozri si odpovede č. 7 a 8. Takýto postup je v rozpore s § 24 ods. 5 aj § 25 ods.1 písm. d) zákona o dani z príjmov.
ewita888
05.10.09,05:57
Nie je to tak. Pozri si odpovede č. 7 a 8. Takýto postup je v rozpore s § 24 ods. 5 aj § 25 ods.1 písm. d) zákona o dani z príjmov.
áno, už som si to prečítala detailne:cool: tak teda sorry... už som ticho...;)
Janulana
05.10.09,06:42
Ak si živnostník v roku 2008 kúpil auto, ktoré bolo z jeho vlastných peňazí, nevyužíval ho ani na podnikanie, ani ho nemal v majetku. V tom istom roku mal však dopravnú nehodu. Auto mal v oprave. Teraz v tomto roku 2009 od júna si ho vložil do podnikania. Ocením ho ROC. Musím viesť i odpisy?
Mária.K.
05.10.09,06:49
Ak si živnostník v roku 2008 kúpil auto, ktoré bolo z jeho vlastných peňazí, nevyužíval ho ani na podnikanie, ani ho nemal v majetku. V tom istom roku mal však dopravnú nehodu. Auto mal v oprave. Teraz v tomto roku 2009 od júna si ho vložil do podnikania. Ocením ho ROC. Musím viesť i odpisy?
Odpoveď zistíš, ak si prečítaš celú túto tému od začiatku.
Janulana
05.10.09,07:25
Prečítala som si ju celú, len teraz neviem. Pretože v jednej téme, teraz neviem v akej, som čítala, že nemusím viesť odpisy.
Anja111
05.10.09,07:39
Ak si živnostník v roku 2008 kúpil auto, ktoré bolo z jeho vlastných peňazí, nevyužíval ho ani na podnikanie, ani ho nemal v majetku. V tom istom roku mal však dopravnú nehodu. Auto mal v oprave. Teraz v tomto roku 2009 od júna si ho vložil do podnikania. Ocením ho ROC. Musím viesť i odpisy?


Prečítala som si ju celú, len teraz neviem. Pretože v jednej téme, teraz neviem v akej, som čítala, že nemusím viesť odpisy.
Ak nepotrebuje odpisy, načo ho vkladal do OM? Mohol ho využívať ako súkromné auto...
popoka34
06.10.09,06:23
Povinnosť rozlišovať daňové a účtovné odpisy aj v JÚ nepriamo vyplývala pre účtovnú jednotku aj predtým (napr. zo znenia vysvetliviek k výkazu o majetku), ale už je to aj "natvrdo" v aktuálnych Postupoch JÚ:
§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
P.S.
Toto ustanovenie platilo už od 1.1.2008, takže nejde o žiadnu novotu...

Mám pred sebou Daňového a účtovného poradcu podnikateľa 8/2009, kde sa v sekcii Novela zákona o účtovníctve od 1.3.2009 spomína: "Účtovná jednotka, ktorá vedie JÚ, môže uplatňovať totožné daňové a účtovné odpisy. Pri tvorbe odpisového plánu nemusí zohľadňovať predpokladanú dobu použiteľnosti a intezitu opotrebenia DHM, ale pri tvorbe odpisového plánu bude vychádzať z podmienok na odpisovanie DHM ustanovených v zákone o dani z príjmu". Vie sa niekto k tomuto vyjadriť?
137Cs
06.10.09,13:58
Mám pred sebou Daňového a účtovného poradcu podnikateľa 8/2009, kde sa v sekcii Novela zákona o účtovníctve od 1.3.2009 spomína: "Účtovná jednotka, ktorá vedie JÚ, môže uplatňovať totožné daňové a účtovné odpisy. Pri tvorbe odpisového plánu nemusí zohľadňovať predpokladanú dobu použiteľnosti a intezitu opotrebenia DHM, ale pri tvorbe odpisového plánu bude vychádzať z podmienok na odpisovanie DHM ustanovených v zákone o dani z príjmu". Vie sa niekto k tomuto vyjadriť?
§ 28/3 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve bol zákonom č. 61/2009 Z.z. nasledovne:
V § 28 ods. 3 sa na konci pripája táto veta:
"Účtovná jednotka podľa § 9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu, 4) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona.".
V praxi to znamená, že účtovná jednotka v JÚ musí aj naďalej používať účtovné odpisy určené v odpisovom pláne, ale tieto odpisy (na rozdiel od pôvodného znenia) nemusia vychádzať z predpokladanej doby použiteľnosti majetku, ale môžu byť zhodné s odpismi vypočítanými podľa ZDP.
(Pre obdobie, na ktoré sa môj predchádzajúci príspevok vzťahoval - rok 2008 - však toto znenie zákona ešte neplatilo).