Katarína Hanková
02.10.09,11:58
Poradíte mi? Som vedúcou speváckeho súboru. Napísala som pre nás piesne, ktoré sme vydali na cd-cd sme rozmnožovali svojpomocne. Chcela by som sa s cd zaregistrovať na soze ale podmienkou je, že cd musí byť v obchodnej sieti. Keď ponúknem cd do obchodu a tam mi ho budú predávať, mám im nákup cd nejako fakturovať - ako nepodnikateľ? A príjmy z predaja tohoto cd si mám zdaniť ako príležitostné príjmy? A hlavne mám to robiť ja ako autor piesní? Vôbec sa v tejto oblasti nevyznám. Ďakujem vopred ak ma v tom niekto zorientuje.:confused:
Lianka
02.10.09,16:34
Ani ja sa nevyznam, len sa mi vynaraju otazky:

Ten spevacky subor ma nejaku pravnu subjektivitu, napr. obcianske zdruzenie?

Kto je autor: ty, ako veduca - FO alebo subor, napr. to obcianske zdruzenie?

Ako sa urcuje autorstvo - ten kto piesne "napisal" (textar, hudobnik - FO) alebo je spoluautor aj ten, kto ich interpretuje (subor)?
Koho majetkom je CD?
Katarína Hanková
03.10.09,17:01
Ten súbor nemá žiadnu subjektivitu - proste sa iba stretávame, je nás tam 15 dievčat, klaviristka a ja gitaristka. Autorom som ja ako FO. A s tými právami to je asi tak, že ja mám autorské práva k piesňam a súbor ich spieva, teda podľa mňa má "výkonové" práva ( neviem presne ako sa to volá ). Takže by niekto nemohol použiť pieseň z nášho cd a použiť ho v nejakom svojom projekte.