monika12345
02.10.09,12:04
Ahojte,
prosím Vás pomohli, resp. poradili by ste mi niekto s týmto problémom? V januári sme uhradili zálohu (účet 314) na materiál. Dod nešného dňa nedošlo k dodávke ani nám dodávateľ neposlal zálohovú faktúru. Keďže Majiteľ firmi sa po nezhodách s dodávateľom rozhodol, že dodávka sa nezrealizuje a zálohu späť vymáhať nebude (nejde o veľkú sumu). Ako mám prosím Vás postupovať z hľadiska účtovania? Môžem zúčtovať interným dokladom na 548/314 ? Mám tak urobiť až po nejakej dobe, alebo ako sa vlastne postupuje v takýchto prípadoch?

Prosím pomôžte.
Tweety
02.10.09,10:10
Ahojte,
prosím Vás pomohli, resp. poradili by ste mi niekto s týmto problémom? V januári sme uhradili zálohu (účet 314) na materiál. Dod nešného dňa nedošlo k dodávke ani nám dodávateľ neposlal zálohovú faktúru. Keďže Majiteľ firmi sa po nezhodách s dodávateľom rozhodol, že dodávka sa nezrealizuje a zálohu späť vymáhať nebude (nejde o veľkú sumu). Ako mám prosím Vás postupovať z hľadiska účtovania? Môžem zúčtovať interným dokladom na 548/314 ? Mám tak urobiť až po nejakej dobe, alebo ako sa vlastne postupuje v takýchto prípadoch?

Prosím pomôžte.
Dodávateľ musí zálohu na nedodaný materiál vrátiť. Potom zaúčtujete 221,211/314.
Zdenka 0705
02.10.09,10:12
Nevrátenú zaplatenú zálohu nemôžeš účtovať do nákladov.:cool:, myslím daňových
jajko50
02.10.09,10:20
Ano s odpoveďami 2a3 súhlasím. jedno ponaučenie ale si treba z toho zobrať. neuhrádzať nič bez zálohovej faktúry - na základe čoho? príslubu? nie to nerobte už v budúcnosti.
monika12345
05.10.09,10:47
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne. Takže môžem to zaúčtovať s kľudným svedomím na 548?
Tweety
05.10.09,10:49
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne. Takže môžem to zaúčtovať s kľudným svedomím na 548?
Ako si na to prišla? V príspevkoch vyššie také niečo uvedené nie je. Ak zálohu nebudete vymáhať, o daň. náklade tu nemôžeme hovoriť, jedine o pripočít. položke k ZD- nedaňovom náklade.
promont maja
08.10.09,12:58
Z pohľadu účtovníctva došlo iba k tzv. inkasu = úhrady dohodnutého preddavku, nedošlo k žiadnemu účtovnému prípadu. Tebe ostáva už len jedno - tento preddavok vrátiť, ... a ak ste platcami DPH - a preddavok nevrátite - tak budeš musieť aj vystaviť faktúru a príslušnú DPH odviesť štátu... .
Zoltán Kovács
08.10.09,13:03
Z pohľadu účtovníctva došlo iba k tzv. inkasu = úhrady dohodnutého preddavku, nedošlo k žiadnemu účtovnému prípadu. Tebe ostáva už len jedno - tento preddavok vrátiť, ... a ak ste platcami DPH - a preddavok nevrátite - tak budeš musieť aj vystaviť faktúru a príslušnú DPH odviesť štátu... .

Promont...... Ide o účtovanie u odberateľa a nie u dodávateľa. Teda u toho kto platil a nie u toho kto prijal....
promont maja
08.10.09,13:18
Ooo, sorry už som bola na odchode a tak som mu chcela dobre poradiť ... prepáčte, ospravedlňujem sa. Takže opačne...

Neviem, keď tak uvažujem, čo by som urobila ja, tak asi by som to zosobnila majiteľovi spoločnosti, ak sa rozhodol, že mu odpustí vrátenie preddavku a následne nech ho ( preddavok) aj vyplatí do pokladne..., nakoľko by to nemalo ovplyvňovať hospodársky výsledok spoločnosti.
Zoltán Kovács
08.10.09,13:21
Myslím si, že sa to môže preúčtovať ako 548xx/314. Kde xx je nedaňová analytika. Pochybujem, že majiteľ to aj fyzicky vráti.
promont maja
09.10.09,03:58
Moja odpoveď vyplývala čisto z mojej praxe. Robím účtovnícke práce pre spoločnosti. v ktorých majú podiel na zisku po zdanení aj zamestnanci bez majetkovej účasti = ide o motiváciu mať čo najväčší zisk a najmenšie náklady. Myslíš, čisto teoreticky, bez ohľadu na výšku nevráteného preddavku, že by to malo ovplyvńovať hospodársky výsledok? Ja si myslím, že nie.

Možno sa do toho po nejakom čase zapojí aj účtovníčka druhej strany, ale možno, že aj nie.... ale aj tak by som veľmi rada vedieť, čo si o tom myslí Zoltán Kovács... .
KEJKA
09.10.09,04:04
Myslím si, že sa to môže preúčtovať ako 548xx/314. Kde xx je nedaňová analytika. Pochybujem, že majiteľ to aj fyzicky vráti.



Neviem, keď tak uvažujem, čo by som urobila ja, tak asi by som to zosobnila majiteľovi spoločnosti, ak sa rozhodol, že mu odpustí vrátenie preddavku a následne nech ho ( preddavok) aj vyplatí do pokladne..., nakoľko by to nemalo ovplyvňovať hospodársky výsledok spoločnosti.
to myslíš vážne? Účtovníčka bude niečo zosobňovať majiteľovi firmy?
Majiteľ firmy, resp.konateľ rozhoduje o firme a teda aj o takomto prípade.
Tu je popísaný problém nevymožiteľnej pohľadávky a jej odpisu do nedaňových nákladov - horný príspevok považujem za správny. Účtovníčka rieši účtovný prípad, nie problémy obchodných partnerov.
Zoltán Kovács
09.10.09,04:25
Moja odpoveď vyplývala čisto z mojej praxe. Robím účtovnícke práce pre spoločnosti. v ktorých majú podiel na zisku po zdanení aj zamestnanci bez majetkovej účasti = ide o motiváciu mať čo najväčší zisk a najmenšie náklady. Myslíš, čisto teoreticky, bez ohľadu na výšku nevráteného preddavku, že by to malo ovplyvńovať hospodársky výsledok? Ja si myslím, že nie.

Možno sa do toho po nejakom čase zapojí aj účtovníčka druhej strany, ale možno, že aj nie.... ale aj tak by som veľmi rada vedieť, čo si o tom myslí Zoltán Kovács... .

Neviem ako by mal mnou navrhnutý spôsob ovplyvniť hospodársky výsledok? Obe možnosti: 1. zosobnenie, 2. odpis do nedaňových nákladov nemá vplyv na základ dane. Až na takú maličkosť, že mnou navrhnutý spôsob ovplyvní účtovný zisk, ale nie daňový základ. Takže koniec koncov výsledný efekt je rovnaký, z daňového hladiska.
promont maja
09.10.09,04:26
Áno, myslím to úplne vážne. To je môj názor, nakoľko moje dôvody sú také, aké sú. Ale samozrejme nech si pýtajúci sám vyberie.

Aj keď je to z hľadiska vzťahov skoro nemysliteľné, je na účtovníčke a majiteľovi ako to nakoniec skončí ... . V každom prípade by sa dalo uvažovať o akejsi škode .. a ako taká by mala byť zosobnená a nemala by v tomto prípade ovplyvňovať hospodársky výsledok.

Ak si v mysli predstavím. že by predmetný neuhradený preddavok bol v oveľa vyššej čiastke .. a napr. by išlo viacerých spoločníkov ... neviem, neviem ... ako by potom dopadli ich vzťahy ... podotýkajúc, že ide aj o výsledný hospodársky výsledok.
promont maja
09.10.09,04:29
Neviem ako by mal mnou navrhnutý spôsob ovplyvniť hospodársky výsledok? Obe možnosti: 1. zosobnenie, 2. odpis do nedaňových nákladov nemá vplyv na základ dane. Až na takú maličkosť, že mnou navrhnutý spôsob ovplyvní účtovný zisk, ale nie daňový základ. Takže koniec koncov výsledný efekt je rovnaký, z daňového hladiska.
Ide o výšku účtovného hospodárskeho výsledku .. ak zaúčtuješ na stranu nákladov, tak sa ti automaticky zníži jeho hodnota a dotyční zamestanci budú v konečnom dôsledku nakoniec ukrátení...
promont maja
09.10.09,08:25
Keďže sa doteraz k tomu už nik iný nevyjadril ..., tak by som uviedla na záver len jednu skutočnosť, o ktorú by sa mohla účtovníčka oprieť ... ak aj spomínaný majiteľ spoločnosti ( a ak ide o jediného spoločníka) vyplatí nevrátený preddavok do pokladne spoločnosti, tak ho nakoniec dostane "zaplatený" vo forme podielu na zisku spoločnosti po zdanení ... takže "z vrecka" mu neubudne ... .

Takže v tom nevidím žiadny problém ...., ak sa mu to takto vysvetlí ...