Mila123
16.12.21,19:58
Dobrý večer, matka na RD s poberaním RP od 9/2021 dala dieti (2- čatá) do MŠ na celý deň, deti majú teraz 3 roky veku. Pracovný pomer jej trvá .
Otázka znie: má matka nárok na poistenie platené štátom (ZP a SP) ? Ďakujem za Váš názor
Jana Motyčková
17.12.21,06:17
Pracovný pomer trvá- a do práce chodí, keď už majú deti 3 roky? RP poberá od, či do 9/2021?
Mila123
17.12.21,14:39
Pracovný pomer trvá- a do práce chodí, keď už majú deti 3 roky? RP poberá od, či do 9/2021?
doplním, do práce nechodí, je na RD, PP trvá.....a určite RP poberá.....
Ďakujem
Jana Motyčková
17.12.21,15:12
Keďže RP poberá, tak je poistencom štátu na ZP, aj keď deti chodia do škôlky. Je dôchodkovo poistená štátom aj na dôchodkové poistenie (kým "nechodí do práce), umiestnenie detí v škôlke nevadí.
Mila123
17.12.21,16:07
Keďže RP poberá, tak je poistencom štátu na ZP, aj keď deti chodia do škôlky. Je dôchodkovo poistená štátom aj na dôchodkové poistenie (kým "nechodí do práce), umiestnenie detí v škôlke nevadí.

Ďakujem za odpoveď, ešte sa mi natíska otázka, v akých prípadoch sa môže dávať dieťa do škôlky iba na 4 hodiny denne? bola som presvedčená, že vyššie spomínaná mamina nemá od 09 /2021 ani ZP a ani SP platené štátom, lebo sú deťúrence celý deň umiestnené v MŠ.....

Ďakujem
Iveta Matlovičová
20.12.21,17:38
Ďakujem za odpoveď, ešte sa mi natíska otázka, v akých prípadoch sa môže dávať dieťa do škôlky iba na 4 hodiny denne? bola som presvedčená, že vyššie spomínaná mamina nemá od 09 /2021 ani ZP a ani SP platené štátom, lebo sú deťúrence celý deň umiestnené v MŠ.....

Ďakujem

ak trva osobna a celodenna starostlivost (napr. dieta ma 5 rokov), matka nepobera rodicovsky prispevok (dieta nema nepriaznivy zdravotny stav), ale je doma - v takom pripade moze dat dieta na skolky, ale je tam obmedzenie na 4 hodiny

zze/2004-580/11/10/
Jana Motyčková
21.12.21,08:48
Ďakujem za odpoveď, ešte sa mi natíska otázka, v akých prípadoch sa môže dávať dieťa do škôlky iba na 4 hodiny denne? bola som presvedčená, že vyššie spomínaná mamina nemá od 09 /2021 ani ZP a ani SP platené štátom, lebo sú deťúrence celý deň umiestnené v MŠ.....

Ďakujem

Zdravotné poistenie :
Ak poberá rodičovský príspevok - podľa pôvodného príspevku, tak to je pre ZP poistenec štátu podľa § 11 ods. 7 písm. c), tu sa neposudzuje, či je dieťa v škôlke, alebo nie. Len keby RP nepoberala, mohla by byť poistencom štátu podľa § 11 ods. 7 písm. j) - starostlivosť o dieťa a tu sa posudzuje, že dieťa nemôže chodiť do škôlky na viac ako 4 hod.
Sociálne poistenie :
V SP je poistencom štátu, ak sa riadne stará o dieťa do 6 rokov, a nie je považovaná za povinne poistenú osobu ako zamestnanec alebo szčo. Pritom riadna starostlivosť o dieťa je starostlivosť podľa zákona o rodičovskom príspevku - a tento nevylučuje zo starostlivosti rodičov, ktorých dieťa je umiestnené v škôlke na celý deň. A len pre poriadok - nevyžaduje sa ani poberanie rodičovského príspevku, stačí, že je splnená starostlivosť podľa zákona o RP. Pozrite § 3 ods. 3 a 4 zákona o RP

zze/2009-571/3/3