Jozef Mihál
02.10.09,12:18
Nový zákon o rodičovskom príspevku (ďalej "RP") navrhovaný s účinnosťou od 1. januára 2010 prináša nové komplikácie pre posudzovanie, kto vôbec má nárok na RP a v akej výške RP bude.

Cieľom nasledujúceho článku je vyjasnenie týchto otázok.

Osoba, ktorá začne RP poberať po 1.1.2010


Nárok na RP má ak:

sa riadne stará o dieťa,
má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
nevykonáva zárobkovú činnosť.
Riadna starostlivosť = starostlivosť o dieťa, ktorú rodič poskytuje dieťaťu osobne. Dieťa v princípe nesmie byť v predškolskom zariadení a pod. Výnimkou je napr. stav, kedy je dieťa hospitalizované alebo keď je dieťa najviac štyri hodiny denne v predškolskom zariadení a dieťa je s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom alebo rodič je slobodný, rozvedený alebo ovdovený a má ťažké zdravotné postihnutie.

Zárobková činnosť = činnosť, ktorá zakladá nárok na akýkoľvek zdaňovaný príjem zo závislej činnosti alebo z podnikania. Nesmie poberať ani náhradu príjmu pri PN, ani ošetrovné, ani nemocenské (ani z dobrovoľného nem. poistenia).

Oprávnená osoba nesmie mať príjem ani na dohodu o vykonaní práce, pracovnej činnosti či brigádnickej práci študentov. Nesmie mať ani žiadne iné príjmy zo závislej činnosti, napr. odmenu spoločníka v s.r.o. odmenu konateľa či člena štatutárneho orgánu, odmenu poslanca obce a pod. Nesmie mať príjem z príkaznej zmluvy, považovaný za príjem zo závislej činnosti.

Nesmie mať príjem z podnikania - na živnosť, z poľnohospodárskej činnosti, z podnikania podľa osobitných predpisov (napr. znalec, sprostredkovateľ poistenia), z autorských honorárov, a to ani honorárov zdanených zrážkovou daňou, atď.

Naopak môže mať príjem oslobodený od dane, resp. príjem ktorý nie je predmetom dane, napr. príjem z podielov na zisku.

Môže mať príjem z prenájmu zdanený podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov.

Môže mať príjem zdanený podľa § 7 a 8 zákona o dani z príjmov - príjmy z kapitálového majetku, príjmy príležitostné - napríklad príležitostný príjem na základe zmluvy o dielo alebo zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka.

Zvýšená suma RP 256 €

Na zvýšenú sumu RP vo výške 256 € mesačne bude mať nárok osoba, ktorá na dané dieťa pred RP poberala materské, prípadne materské nepoberala, ale bola v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa najmenej 270 dní nemocensky poistená.

Je pritom jedno, či materské poberala z povinného nemocenského poistenia zamestnanca, SZČO alebo z dobrovoľného nemocenského poistenia.

Suma 256 € sa potom poberá ak sú splnené všetky požadované podmienky (viď vyššie) až dovtedy, pokiaľ dieťa nedovŕši dva roky. Kalendárny mesiac, v ktorom dieťa dovŕši dva roky je posledný mesiac, za ktorý sa vyplatí zvýšená suma 256 €.

Reťazový pôrod

Alebo prípady, kedy žena, ktorá poberá RP na prvé dieťa, znova otehotnie a ešte pred ukončením poberania RP na prvé dieťa sa jej má narodiť druhé dieťa.

Ak táto žena bola pred prvým RP povinne nemocensky poistená ako zamestnanec, resp. ako povinne nemocensky poistená ako SZČO, tak pred narodením druhého dieťaťa bude mať nárok na materské. Podľa § 49a zákona o sociálnom poistení sa doba prerušenia povinného nem. poistenia totiž započítava do doby potrebných 270 dní nem. poistenia na priznanie nároku na materské.

To ďalej znamená, že po skončení poberania materského bude mať nárok na zvýšenú sumu RP vo výške 256 € mesačne.

Ak by šlo o ženu, ktorá poberala RP na prvé dieťa ale počas tejto doby nemá prerušené povinné nemocenské poistenie zamestnanca (nie je zamestnaná s tým, že v zamestnaní by bola na rodičovskej dovolenke) alebo nemá prerušené povinné nemocenské poistenie ako SZČO, a nemá ani dobrovoľné nemocenské poistenie, tak pri druhom dieťati nebude mať nárok na materské.

Preto nebude mať nárok ani na zvýšenú sumu RP. Odo dňa narodenia druhého dieťaťa bude poberať RP v základnej výške 164,22 €.

Osoba, ktorá začala RP poberať v roku 2009 a RP poberá aj po 1.1.2010


Nárok na RP má ak:

sa riadne stará o dieťa,
má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
dieťa má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
nevykonáva zárobkovú činnosť.
Riadna starostlivosť = starostlivosť o dieťa, ktorú rodič poskytuje dieťaťu osobne. Dieťa v princípe nesmie byť v predškolskom zariadení a pod. Výnimkou je napr. stav, kedy je dieťa hospitalizované alebo keď je dieťa najviac štyri hodiny denne v predškolskom zariadení a dieťa je s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom alebo rodič je slobodný, rozvedený alebo ovdovený a má ťažké zdravotné postihnutie.


Zárobková činnosť = činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa § 5 a § 6 ods. 1, 2 a 5 zákona o dani z príjmov (príjmy zo závislej činnosti, príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, nie príjem z prenájmu) na Slovensku alebo v cudzine.

Oprávnená osoba nesmie žiadne príjmy zo závislej činnosti, napr. odmenu spoločníka v s.r.o. odmenu konateľa či člena štatutárneho orgánu, odmenu poslanca obce a pod. Nesmie mať príjem z príkaznej zmluvy, považovaný za príjem zo závislej činnosti.

Za zárobkovú činnosť sa však nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Oprávnená osoba teda môže mať príjem na dohodu o vykonaní práce, pracovnej činnosti či brigádnickej práci študentov.

V prípade osôb, ktoré majú živnosť, sa pre získanie nároku na rodičovský príspevok vyžaduje pozastavenie živnosti.

Oprávnená osoba nesmie mať príjem z podnikania - na živnosť, z poľnohospodárskej činnosti, z podnikania podľa osobitných predpisov (napr. znalec, sprostredkovateľ poistenia), z autorských honorárov, a to ani honorárov zdanených zrážkovou daňou, atď.

Oprávnená osoba môže mať príjem oslobodený od dane, resp. príjem ktorý nie je predmetom dane, napr. príjem z podielov na zisku.

Môže mať príjem z prenájmu zdanený podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov.

Môže mať príjem zdanený podľa § 7 a 8 zákona o dani z príjmov - príjmy z kapitálového majetku, príjmy príležitostné - napríklad príležitostný príjem na základe zmluvy o dielo alebo zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka.

Viac tu: http://www.porada.sk/t117284-rodicovsky-prispevok-a-prispevok-na-starostlivost-o-dieta.html

Kedy môže takáto osoba získať zvýšenú sumu RP 256 €?

Vtedy, ak o zvýšenú sumu požiada a spĺňa podmienky na priznanie RP platné od 1.1.2010. A to podmienku, že nesmie pracovať ani na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ďalej podmienku, že na dané dieťa pred RP poberala materské, prípadne materské nepoberala, ale bola v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa najmenej 270 dní nemocensky poistená.

O zvýšenú sumu RP treba požiadať do 30.6.2010.

Osoba, ktorá začala RP poberať ešte pred rokom 2009 a RP poberá aj po 1.1.2010


Nárok na RP má ak:

sa riadne stará o dieťa,
má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
dieťa má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky.
Riadna starostlivosť = starostlivosť o dieťa, ktorú rodič poskytuje dieťaťu osobne. Dieťa v princípe nesmie byť v predškolskom zariadení a pod. Výnimkou je napr. stav, kedy je dieťa hospitalizované alebo keď je dieťa najviac štyri hodiny denne v predškolskom zariadení a dieťa je s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom alebo rodič je slobodný, rozvedený alebo ovdovený a má ťažké zdravotné postihnutie.

Ďalšou výnimkou je predškolské zariadenie, ktoré nedostáva finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu - v takomto zariadení dieťa môže byť.

Oprávnená osoba môže vykonávať zárobkovú činnosť fakticky bez akéhokoľvek obmedzenia.

Kedy môže takáto osoba získať zvýšenú sumu RP 256 €?

Vtedy, ak o zvýšenú sumu požiada a spĺňa podmienky na priznanie RP platné od 1.1.2010. A to podmienku, že nesmie vykonávať zárobkovú činnosť (viď vyššie časť "Osoba, ktorá začne RP poberať po 1.1.2010"). Ďalej podmienku, že na dané dieťa pred RP poberala materské, prípadne materské nepoberala, ale bola v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa najmenej 270 dní nemocensky poistená.

Súčasne musí byť splnená podmienka, že dieťa nie je v predškolskom zariadení (ani súkromnom) - možné výnimky sú uvedené vyššie v časti "Osoba, ktorá začne RP poberať po 1.1.2010".

O zvýšenú sumu RP treba požiadať do 30.6.2010.
Iveta Matlovičová
04.10.09,07:05
je to veľmi zrozumiteľne spracované (poklona:-)), ale je až zúfalé, ako sa mení zákon v priebehu niekoľkých mesiacov - je to x-podmienok na sledovanie ...stačilo by ponechať stav platný do konca roka 2008 :-(

uvádzate: "Ak by šlo o ženu, ktorá poberala RP na prvé dieťa ale počas tejto doby nemá prerušené povinné nemocenské poistenie zamestnanca (nie je zamestnaná s tým, že v zamestnaní by bola na rodičovskej dovolenke) ... tak pri druhom dieťati nebude mať nárok na materské. " Je to myslené tak, že:
1.) zamestnankyňa po MD odchádza na RD - zamestnávateľ nahlási do SP PRErušenie z titulu nástupu na RD (stále je zamestnankyňou, len je moment. na RD); samozrejme v prípade reť. pôrodu sa jej toto obdobie započíta do tých 270 dní NP
2.) ak by poberala rodič. príspevok na 1 dieťa a prerušenie povinného NP zamestnanca by nenastalo, kedy takáto situácia môže u zamestnanca nastať ? Ďakujem
Jozef Mihál
04.10.09,08:33
Napísal som to nezrozumiteľne.

Ak ide o ženu, ktorá počas poberania RP na prvé dieťa

nemá zamestnanie (v ktorom by bola na rodičovskej dovolenke a poistenie by mala prerušené),
a nemá ako SZČO ani prerušené povinné poistenie SZČO,

inými slovami ak počas poberania prvého RP nie je poistená a nemá ani prerušené povinné poistenie zamestnanca či SZČO,

tak potom pri druhom dieťati nemá nárok na materské a tým pádom ani na vyšší RP 256 €.
Iveta Matlovičová
04.10.09,10:39
aha, dakujem za vysvetlenie. pekný deń
enigma
05.10.09,14:42
Dobry den p. Mihal
prosim a mohla by mat matka na RD prijem napr. odmeny plynuce z predchadzajuceho obdobia?
Jozef Mihál
05.10.09,18:54
Áno, myslím že mohla.

Zákon hovorí:

"...§ 3 ...

(1) Oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok, ak
...

c) nevykonáva zárobkovú činnosť."
jess
07.10.09,13:48
Ďakujem. Je to vynikajúco spracované, jednoduché a zrozumiteľné.
Miriam Paradova
19.10.09,11:35
Dobry den p.Mihal,

napriek zrozumitelnosti prispevku mam este jednu otazku:
ziadost o RP z dovodu dlhodobo nepriazniveho zdravotneho stavu bola podana v 12/2008 a posudena v 01/2009 s priznanym narokom od 12/2009. Je narok na poberanie takto priznaneho RP bez prerusenia zivnosti v roku 2009 a v roku 2010?

V niektorych prispevkoch na porade som nasla odpovede, ze ak sa pobera RP z titulu dlhodobo nepriazniveho zdr. stavu, tak nie je mozne mat vobec ziaden prijem, ale nepodarilo sa mi najst dovod tohto tvrdenia.
Miriam Paradova
19.10.09,11:36
Opravujem RP bol priznany s narokom od 12/2008.
jess
19.10.09,11:46
Mirka, ja si osobne myslím, že nárok na RP má aj naďalej, ale len na 164,22 eur, pretože jej bol priznaný pred 1.1.2009. A môže v tomto prípade zarobiť koľko chce . Mám tiež takýto prípad, ale ja mám pracovníčku zamestnanú. Dúfam, že sa s mojim tvrdením nemýlim. Ale počkaj radšej na odsúhlasenie p.Mihálom.
Jozef Mihál
19.10.09,19:37
Presne tak, nárok bude, 164,22 €, ale len vtedy, ak poberateľka dodrží podmienky platné pri priznanie RP v roku 2008.

Teda nárok na RP jej zostane, môže mať živnosť a príjem z nej.

Nemôže však k 1.1.2010 požiadať o zvýšenie RP na 256 € - to by musela dodržať podmienky platné od 1.1.2010 - teda zrušiť, resp. pozastaviť živnosť.

Pripomínam ale znova, že sa bavíme o návrhu zákona, ktorý ešte nebol ani prerokovaný v Národnej rade.
L-M
21.10.09,07:59
Pekný deň prajem, chcela by som sa opýtať ak mamička, ktorej RP priznajú po 1.1.2010- bude poberať nem.dávke- OČR z dobr. nem. poistenia- max.10 dní- ostatnú časť mesiaca spĺňa podmienku na priznanie RP a bude jej za tento mesiac vyplatený- alebo to bude tak, že nebude môcť poberať vôbec nem.dávku a ani napr. týždeň mať uzavretú DOVP a znej príjem?
Vopred ďakujem za radu
chudaska
21.10.09,08:10
Pekný deň prajem, chcela by som sa opýtať ak mamička, ktorej RP priznajú po 1.1.2010- bude poberať nem.dávke- OČR z dobr. nem. poistenia- max.10 dní- ostatnú časť mesiaca spĺňa podmienku na priznanie RP a bude jej za tento mesiac vyplatený- alebo to bude tak, že nebude môcť poberať vôbec nem.dávku a ani napr. týždeň mať uzavretú DOVP a znej príjem?
Vopred ďakujem za radu
no ak bude chciet mat mamicka ten vyssi prispevok 256 EUR,tak nemoze pracovat ani na dohodu ani poberat nem. davky....ak chce mat dohodu + davky,tak bude dostavat ten nizsi prispevok, musi si zvazit,co je pre nu vyhodnejsie
L-M
21.10.09,09:58
Ďakujem, ale mne ide hlavne o to, či keď RP začne poberať napr.5.1.2010 či vôbec na RP v daný mesiac, keď by z dobr. nem .poistenia poberala OČR má nárok? Alebo sa bude krátiť o tie dni OČR, alebo ho nedostane vôbec. Tým pádom by samozrejme bolo nevýhodné poberať nemocenské dávky a prísť o RP.
Janiela
22.10.09,05:19
Prosím vás, mamička nemôže pracovať ak chce poberať vyšší príspevok. Týka sa to už aj tohoto roku? Teda, tento rok by ešte mohla pracovať na dohodu?
Ďakujem za odpoveď.
L-M
22.10.09,05:43
Prosím vás, mamička nemôže pracovať ak chce poberať vyšší príspevok. Týka sa to už aj tohoto roku? Teda, tento rok by ešte mohla pracovať na dohodu?
Ďakujem za odpoveď.
Ak jej bol priznaný RP v tomto roku može ešte tento rok pracovať na dohody- napr. DOVP,DOPČ. Ale ak by od 1.1.2010 chcela poberať vyšší príspevok,ten je ale len do 2-och rokov veku dieťata, potom by už pracovať ani na dohodu nemohla. Ako je písané v príspevku o tento zvýšený príspevok treba požiadať-nebude zvýšený automaticky.
Darina Koršňáková
22.10.09,06:52
Dobrý deň pán Mihál, chcela by som vedieť, či žena, ktorá je na rodičovskom príspevku, dieťa má jeden rok a v roku 2010 má možnosť pracovať na dohodu o vykonaní práce, ako je to, môže si k RP privyrobiť ? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Koršňáková
Jozef Mihál
22.10.09,15:06
Darina:

Ak RP poberá od roku 2009, tak ak v roku 2010 nepožiada o zvýšenie RP na sumu 256 €, môže v roku 2010 pracovať na dohodu.

Ak ale v roku 2010 požiada o zvýšenie RP na 256 €, nesmie pracovať na dohodu.
Machulka
27.10.09,10:20
Dobrý deň. Pán Mihál, chcem Vás pekne poprosiť o pomoc. Poberám rodičovský príspevok od 5/2007. V januári 2008 mi syn nastúpil do jasiel, ktoré nie sú dotované štátom, všetko si platím sama. V 9/2009 som si založila živnosť a tvrdia mi na Úrade práce soc. vecí a rodiny, že nemám nárok na rodičovský príspevok, ale že si mám uplatniť nárok na príspevok na starostlivosť na dieťa. Ale ak som správne pochopila Vaše videoškolenie, tak by som mala ísť podľa starého zákona, čo znamená, že môžem vykonávať zárobkovú činnosť a nakoľko syn chodí do neštátneho zariadenia, tak nestrácam nárok na rodičovský príspevok. Ďakujem za pomoc.
Jozef Mihál
27.10.09,11:11
Idete podľa starého zákona (účinného do 31.12.2008), teda môžete si založiť živnosť.

Podľa § 12 ods. 10 zákona účinného od 1. januára 2009, rodičovi, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok pred 1. januárom 2009 a vypláca sa aj po 31. decembri 2008, zaniká nárok na rodičovský príspevok dňom zabezpečenia starostlivosti o dieťa v materskej škole.

Ak máte dieťa v materskej škole, strácate nárok na RP.

Ak ale máte dieťa v jasliach, nárok nestrácate a platia pre Vás pravidlá podľa zákona platného do 31. decembra 2008.

To znamená, že si môžete založiť živnosť. A nestratíte nárok na RP.

Tvrdenie UPSVaR teda nie je správne.
Machulka
28.10.09,05:19
Veľká vďaka pán Mihál, veľmi ste mi pomohli. Len teraz neviem, čo mám robiť, lebo som musela podať žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa. Nevyplatili mi RP, povedali, že mi vyplatia naraz za dva mesiace Príspevok na starostlivosť o dieťa, ale rozhodnutie som do dnešného dňa nedostala žiadne. Asi tam pôjdem znova. Aký ľudia vlastne robia na týchto úradoch??
Machulka
28.10.09,06:39
Pán Mihál, volala som na ÚPSVaR a tam mi opätovne povedali, že nám nárok na RP, nakoľko som v roku 2009 založila živnosť a taktiež v roku 2009 mi dieťa nastúpilo do DJ, čo znamená, že nové skutočnosti nastali po schválení nového zákona platného od 1.1.2009. Tak ja už neviem, kde je pravda.
Machulka
28.10.09,06:40
Opravujem :
Pán Mihál, volala som na ÚPSVaR a tam mi opätovne povedali, že nemám nárok na RP, nakoľko som v roku 2009 založila živnosť a taktiež v roku 2009 mi dieťa nastúpilo do DJ, čo znamená, že nové skutočnosti nastali po schválení nového zákona platného od 1.1.2009. Tak ja už neviem, kde je pravda.
denisadam
28.10.09,13:57
Dobrý deň,
som poberateľkou RP , predtým SZČO, keďže mi nárok na platenie nemocenského nevznikol nemám splnenú podmienku 270 dni nem. poistenia - chcem sa spytať, či je možné spätne sa prihlásiť ako dobrovoľný platca, aby mi tým vznikol nárok na vyšší RP? Prilepšila by som si síce len štyri mesiace, ale verím tomu, že je oveľa viac mamičiek, ktroým takto nárok nevznikne...........vďaka
chudaska
28.10.09,14:39
nie spätne sa neda prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie,treba na to mysliet este pred otehotnením
Jozef Mihál
28.10.09,20:45
Presne tak, spätné prihlásenie sa na dobrovoľné nem. poistenie nie je možné.
Machulka
29.10.09,06:25
Pán Mihál, volala som na ÚPSVaR a tam mi opätovne povedali, že nemám nárok na RP, nakoľko som v roku 2009 založila živnosť a taktiež v roku 2009 mi dieťa nastúpilo do DJ, čo znamená, že nové skutočnosti nastali po schválení nového zákona platného od 1.1.2009. Tak ja už neviem, kde je pravda.
Jozef Mihál
29.10.09,11:48
Netrúfam si tvrdiť, že som expert na súčasné výmysly sociálno-inžinierskych kúzelníkov z ministerstva práce, takže "pravda" je asi na strane úradu práce.
Machulka
30.10.09,07:05
Aj tak ďakujem pán Mihál. Ja si aj tak myslím, že mám nárok na RP, ale vadiť sa s nimi tiež nemienim.
Vikt
02.11.09,09:51
Mne celkom nie je jasne ...
RP poberam od 5/09, od 1.1.10 poziadam o zvyseni RP. Pochopila som, ze DoVP pri zvysenom RP nemozem mat. Mozem poberat nemoc.davky /cast mesiaca, prip. cely mesiac/ a sucastne zvyseny RP v roku 2010 ? Nastane nejake kratenie RP v r.10 ?
chudaska
02.11.09,19:54
Mne celkom nie je jasne ...
RP poberam od 5/09, od 1.1.10 poziadam o zvyseni RP. Pochopila som, ze DoVP pri zvysenom RP nemozem mat. Mozem poberat nemoc.davky /cast mesiaca, prip. cely mesiac/ a sucastne zvyseny RP v roku 2010 ? Nastane nejake kratenie RP v r.10 ?

treba čítať prispevok od prvej strany,všetko tam je napisane- prikladam kopiu:
Osoba, ktorá začne RP poberať po 1.1.2010

Nárok na RP má ak:

sa riadne stará o dieťa,
má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
nevykonáva zárobkovú činnosť.

Riadna starostlivosť = starostlivosť o dieťa, ktorú rodič poskytuje dieťaťu osobne. Dieťa v princípe nesmie byť v predškolskom zariadení a pod. Výnimkou je napr. stav, kedy je dieťa hospitalizované alebo keď je dieťa najviac štyri hodiny denne v predškolskom zariadení a dieťa je s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom alebo rodič je slobodný, rozvedený alebo ovdovený a má ťažké zdravotné postihnutie.

Zárobková činnosť = činnosť, ktorá zakladá nárok na akýkoľvek zdaňovaný príjem zo závislej činnosti alebo z podnikania. Nesmie poberať ani náhradu príjmu pri PN, ani ošetrovné, ani nemocenské (ani z dobrovoľného nem. poistenia).

Čiže to znamena,ze nesmie poberat nemocenské a zaroven aj zvyseny rod. príspevok!!!!
Vikt
03.11.09,11:01
ano ja vidim, ze je to napisane pri osobe, kt. ZACNE RP poberat po 1.1.10 - chapem to tak, ze do 31.12.09 /prip.dlhsie/ bola na MD .ja som osoba, ktora ZACALA RP poberat v roku 2009 a RP /zvyseny/ bude poberat aj po 1.1.2010 a tam to nie je spomenute. a toto mi nebolo celkom jasne. tak ako to je, je v tom rozdiel??? lebo ked nesmiem poberat nahradu prijmu pri PN,OČR rusim DNP.
chudaska
03.11.09,15:53
ano ja vidim, ze je to napisane pri osobe, kt. ZACNE RP poberat po 1.1.10 - chapem to tak, ze do 31.12.09 /prip.dlhsie/ bola na MD .ja som osoba, ktora ZACALA RP poberat v roku 2009 a RP /zvyseny/ bude poberat aj po 1.1.2010 a tam to nie je spomenute. a toto mi nebolo celkom jasne. tak ako to je, je v tom rozdiel??? lebo ked nesmiem poberat nahradu prijmu pri PN,OČR rusim DNP.

No momentalne nemate moznost poberat zvyseny RP,vsetci beru RP v rovnakej vyske,ak chcete po novom roku poberat zvyseny RP nesmiete poberat ani nahradu prijmu pri PN a OČR. Ak chcete cerpat OČR,tak neziadajte o zvyseny RP,je to na vas ako sa rozhodnete.
mysimis
16.11.09,15:59
Matke končí materská 26.01.2010, na rodičovský príspevok by išiel otec dieťaťa, ten je ale konateľom vo vlastnej s.r.o., do 30.09.2009 bol v nej riadne zamestnaný, od 01.10.2010 je už len konateľom na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Bude mať nárok na RP a za akých podmienok?
ivanam
17.11.09,18:34
Dobrý deň, prosím o radu, keď matka poberá príspevok za opatrovanie /dostáva mesačne príspevok na opatrovanie chorej matky/ môže poberať zvýšený rodičovský príspevok od 1.1.2010 ?
Ďakujem
Jozef Mihál
17.11.09,20:08
Matke končí materská 26.01.2010, na rodičovský príspevok by išiel otec dieťaťa, ten je ale konateľom vo vlastnej s.r.o., do 30.09.2009 bol v nej riadne zamestnaný, od 01.10.2010 je už len konateľom na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Bude mať nárok na RP a za akých podmienok?
Otec bude mať nárok na RP vo výške 256 €, ak v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa bol najmenej 270 dní nemocensky poistený.

Ďalšou podmienkou je, že nesmie vykonávať činnosť, z ktorej by mu plynul príjem zdanený podľa § 5 alebo § 6 ods. 1,2,5 zákona o dani z príjmov.

Ak je len konateľ bez príjmu za výkon funkcie, tak túto podmienku spĺňa a nárok na RP bude mať.
Jozef Mihál
17.11.09,20:10
Dobrý deň, prosím o radu, keď matka poberá príspevok za opatrovanie /dostáva mesačne príspevok na opatrovanie chorej matky/ môže poberať zvýšený rodičovský príspevok od 1.1.2010 ?
Ďakujem
Ak ide o príspevok za opatrovanie, ktorý je oslobodený od dane, tak môže poberať zvýšený RP.

Ak ide o príjem z činnosti osobného asistenta (ten podlieha dani), tak nemôže po 1.1.2010 požiadať o zvýšený RP.
Tinika
20.11.09,07:34
Dobrý deň, nemá niekto vzor zmluvy podľa §51 Obč. zákonníka? Ďakujem
bendo
08.12.09,10:13
ano ja vidim, ze je to napisane pri osobe, kt. ZACNE RP poberat po 1.1.10 - chapem to tak, ze do 31.12.09 /prip.dlhsie/ bola na MD .ja som osoba, ktora ZACALA RP poberat v roku 2009 a RP /zvyseny/ bude poberat aj po 1.1.2010 a tam to nie je spomenute. a toto mi nebolo celkom jasne. tak ako to je, je v tom rozdiel??? lebo ked nesmiem poberat nahradu prijmu pri PN,OČR rusim DNP.

Ak som to správne pochopila, myslím, že vikt ide o takúto situáciu:
Splní podmienky pre priznanie zvýšeného RP od 1.1.2010 a napr. od 5.2.2010 začne poberať náhradu príjmu pri PN, príp. pracovať na dohodu... čím stratí nárok na RP a odnímu jej ho. Otázka bola, či dostane RP za február za celý mesiac alebo alikvotnu čiastku počas trvania nároku... samozrejme s tým, že po skončení PN, príp. OČR alebo výkonu prác na dohodu znovu požiada o RP (keďže už nebude poberať žiadne náhrady ani vykonávať zárobkovú činnosť a znovu splní podmienky...)

Tak to by zaujímalo aj mmňa, p. Mihál...
Jozef Mihál
08.12.09,10:53
Ak Vikt splní podmienky na priznanie zvýšeného RP od 1.1.2010 (poberala materské, dieťa ešte nemá 2 roky), tak môže od 1.1.2010 požiadať o zvýšenie RP na sumu 256 €.

Potom ale musí spĺňať podmienky na priznanie RP platné od 1.1.2010 - teda nesmie vykonávať zárobkovú činnosť (ani dohoda), nesmie mať príjem ani z nemocenského ani z ošetrovného.

Vtip je však v tom, že nárok na RP je vtedy, ak podmienky na priznanie RP sú splnené aspoň za časť kalendárneho mesiaca.

Teda ak matka, ktorá požiada od 1.1.2010 o zvýšený RP a aj ho dostane, poberá z DNP ošetrovné alebo nemocenské a nepoberá ho počas celého kalendárneho mesiaca, má stále nárok na RP.

Rovnako to platí, ak matka bude pracovať na dohodu a dohoda bude trvať len časť kalendárneho mesiaca.

Platí pravidlo: Ak matka spĺňa podmienky nároku na RP aspoň za časť kal. mesiaca, má za daný mesiac nárok na RP v plnej výške - suma RP sa nikdy alikvótne nekráti.

Teda za nejaký mesiac sa RP buď vyplatí v celej jeho výške alebo sa nevyplatí vôbec.
bendo
09.12.09,08:37
Ďakujem za odpoveď, myslela som si, že to zase nedoriešili ;)
karcoolka1
17.12.09,14:23
1/ Môže matka požiadať o vyšší RP 256 EUR, ak je konateľkou sro s odmenou 0 EUR?
2/ Môže matka, ktorej bol priznaný vyšší RP 256 EUR, stať sa spoločníkom sro?
karcoolka1
17.12.09,14:35
Ak Vikt splní podmienky na priznanie zvýšeného RP od 1.1.2010 (poberala materské, dieťa ešte nemá 2 roky), tak môže od 1.1.2010 požiadať o zvýšenie RP na sumu 256 €.

Potom ale musí spĺňať podmienky na priznanie RP platné od 1.1.2010 - teda nesmie vykonávať zárobkovú činnosť (ani dohoda), nesmie mať príjem ani z nemocenského ani z ošetrovného.

Vtip je však v tom, že nárok na RP je vtedy, ak podmienky na priznanie RP sú splnené aspoň za časť kalendárneho mesiaca.

Teda ak matka, ktorá požiada od 1.1.2010 o zvýšený RP a aj ho dostane, poberá z DNP ošetrovné alebo nemocenské a nepoberá ho počas celého kalendárneho mesiaca, má stále nárok na RP.

Rovnako to platí, ak matka bude pracovať na dohodu a dohoda bude trvať len časť kalendárneho mesiaca.

Platí pravidlo: Ak matka spĺňa podmienky nároku na RP aspoň za časť kal. mesiaca, má za daný mesiac nárok na RP v plnej výške - suma RP sa nikdy alikvótne nekráti.

Teda za nejaký mesiac sa RP buď vyplatí v celej jeho výške alebo sa nevyplatí vôbec.

Ale veď to je fantastické!
Takže teoreticky matka na RP, ktorej bol priznaný vyšší RP 256 EUR, môže mať každý mesiac na pár prac.dní uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti.
Ako sa chápe termín "časť kal.mesiaca"?
Tinika
17.12.09,15:29
Ale veď to je fantastické!
Takže teoreticky matka na RP, ktorej bol priznaný vyšší RP 256 EUR, môže mať každý mesiac na pár prac.dní uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti.
Ako sa chápe termín "časť kal.mesiaca"?

To fakt?? Takze nemusim riesit tu zmluvu podla obč. z. ale zrušim resp. prerušim živnosť a budem robit na dohodu? super
Jozef Mihál
17.12.09,17:37
Časť kalendárneho mesiaca sa chápe napríklad tak, že ak má mesiac 28 kalendárnych dní a zárobková činnosť trvá len 27 kalendárnych dní (napr. DoVP je spísaná na dobu od 2.2.2010 do 28.2.2010), tak za tento mesiac je nárok na RP.
Tinika
17.12.09,18:43
Časť kalendárneho mesiaca sa chápe napríklad tak, že ak má mesiac 28 kalendárnych dní a zárobková činnosť trvá len 27 kalendárnych dní (napr. DoVP je spísaná na dobu od 2.2.2010 do 28.2.2010), tak za tento mesiac je nárok na RP.

tak to je parada :)
Tinika
17.12.09,18:47
Len som tuto vetu este nenasla v prvom príspevku, ze len za čast kalendarneho mesiaca, tam sa píše, že nesmie byť ani príjem na dohodu. Som z toho jelen
Jozef Mihál
17.12.09,19:34
Nesmie byť celý mesiac.
Tinika
17.12.09,19:47
Nesmie byť celý mesiac.

este raz prestudujem, dakujem
lenkak
17.12.09,20:29
Jožko mohlo by to byť takto?
Dohodu k 31.12.2008 zrušiť, odhláška SP.
Požiadať o zvýšený RP. Dieťa bude mať 2 roky v apríli 2010.
Uzavrieť novú dohodu od 15.01 do 15.02
za január a február je nárok na zvýšený RP
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.03 do 15.04
za marec a apríl je nárok na zvýšený RP
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.05 do 15.06
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.07 do 15.08
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.09 do 15.10
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.11 do 15.12
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP

Takto bude dohôd 6, menej chodenia na UP, menej roboty SP.

a ďalší rok všetko opakovať, ale do apríla 2010 bude nárok na zvýšený RP, a od mája bude nárok na celý RP.
Barbora78
18.12.09,11:58
Dobry den pan Mihal,
chcela by som Vas poprosit o radu: nie je mi uplne jasne slovne spojenie "Za zárobkovú činnosť sa však nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Oprávnená osoba teda môže mať príjem ani na dohodu o vykonaní práce, pracovnej činnosti či brigádnickej práci študentov."
Vylučuju sa mi vzajomne slova , moze mat a ani.
Rodicovku dovolenku mam od 3/2009 a popri tom som pracovala pre viacere firmy na DoVP.
Znamena to pre mna, ze v r.2010 si uz nebudem moct privirobit na DoVP?
Ak by som popri RD pracovala na dohodu, pridem aj o prispevok na RD a nemozem poziadat o zvysenie platne pre rok 2010?
Dakujem Vam za odpoved
Jozef Mihál
18.12.09,14:28
Ospravedlňte ma prosím, nedal som pozor pri "copy" a dopadlo to tak, ako popisujete. Chyba je už opravená.

Ak poberáte RP od r. 2009, môžete aj v roku 2010 pracovať na dohodu - to ale znamená, že nemôžete požiadať o zvýšený RP. Musíte sa uspokojiť so štandardným RP.

Ak by ste chceli požiadať o zvýšený RP, museli by ste splniť podmienky platné od 1.1.2010. To znamená, prestať pracovať na dohodu alebo využívať možnosti ako pracovať platné pre RP priznaný v r. 2010.

Napríklad pracovať na dohodu - ktorá netrvá celý kalendárny mesiac, alebo pracovať na zmluvy o dielo zdanené podľa § 8 ZDP.
lenkak
18.12.09,15:44
Jožko mohlo by to byť takto?
Dohodu k 31.12.2008 zrušiť, odhláška SP.
Požiadať o zvýšený RP. Dieťa bude mať 2 roky v apríli 2010.
Uzavrieť novú dohodu od 15.01 do 15.02
za január a február je nárok na zvýšený RP
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.03 do 15.04
za marec a apríl je nárok na zvýšený RP
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.05 do 15.06
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.07 do 15.08
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.09 do 15.10
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.11 do 15.12
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP

Takto bude dohôd 6, menej chodenia na UP, menej roboty SP.

a ďalší rok všetko opakovať, ale do apríla 2010 bude nárok na zvýšený RP, a od mája bude nárok na celý RP.

prosím môže to byť takto?
Tie dátumy môžu byť aj kratšie, nemusia byť tak ako sú uvedené, to bol len príklad. Napr. od 20.01 do 10.02
Ďakujem. Lenka
Jozef Mihál
18.12.09,16:40
Môže.
lenkak
18.12.09,16:42
Ďakujem.
Manual
19.12.09,11:35
Má nárok na zvýšený RP od 1.1.2010 ak o to požiada mamička ktorá:
Pred nástupom na MD bola zamestnaná, prvé dieťa sa jej narodilo v 10/06, bola s ním na MD, ďalej pokračovala v RD.
Počas RD sa prihlásila na DNP. Druhé dieťa sa jej narodilo 7/08, z DNP poberala materskú a momentálne je na RD.
Ďakujem
Jozef Mihál
19.12.09,13:46
Pri druhom dieťati poberala materské = to znamená, má nárok na zvýšený RP od 1.1.2010.

Dieťa bude mať 2 roky v 7/2010, do júla 2010 vrátane teda bude mať zvýšený RP.

Nesmie však vykonávať zárobkovú činnosť v zmysle definície podľa nového zákona.
Manual
19.12.09,15:43
Pri druhom dieťati poberala materské = to znamená, má nárok na zvýšený RP od 1.1.2010.

Dieťa bude mať 2 roky v 7/2010, do júla 2010 vrátane teda bude mať zvýšený RP.

Nesmie však vykonávať zárobkovú činnosť v zmysle definície podľa nového zákona.
Ďakujem Jozef, že nesmie pracovať viem, len ten reťazový pôrod ma zaujímal :)
Barbora78
19.12.09,20:31
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie a rady.
karcoolka1
20.12.09,13:13
1/ Môže matka požiadať o vyšší RP 256 EUR, ak je konateľkou sro s odmenou 0 EUR?
2/ Môže matka, ktorej bol priznaný vyšší RP 256 EUR, stať sa spoločníkom sro?

posúvam...
Jozef Mihál
20.12.09,14:23
karcoolka1:

1. Môže.

2. Môže - nesmie však za prácu pre vlastnú s.r.o. poberať príjmy, považované za príjmy zo závislej činnosti. Môže si čerpať z vlastnej s.r.o. podiely na zisku.
janasl
21.12.09,07:41
Ak to dobre chápem na základe jedného z predchádzajúcich príspevkov, stačí na poberanie RP, ak nemám dohodu na celý mesiac, ale minimálne jeden deň v mesiaci nemám dohodu? Momentálne pracujem na DoPČ na neurčitú dobu, ak sa mi podarí presvedčiť zamestnávateľa, resp. ekonómke sa bude chcieť robiť každý mesiac odhlášky a prihlášky do SP, tak uzavriem dohody každý mesiac napr. od 01-20-teho dňa v každom mesiaci (10dní prestávka) a každý mesiac dokola to isté a už mi nárok na RP (samozrejme nie zvýšený) neprepadá? Je to možnosť ako s týmto novým zákonom trošku vybabrať a zároveň si popri Rodičovskej privyrobiť?
Jozef Mihál
21.12.09,09:08
Nový zákon, § 5 ods. 2:

"Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca."

Z toho vyplýva, že ak podmienky nároku - o.i. podmienku nevykonávať zárobkovú činnosť - splníte čo len za časť kalendárneho mesiaca - čo len za jeden deň - máte za takýto mesiac nárok na RP.

Nejde o žiadnu novinku. Zoberte si ženu, ktorá povedzme 2.12.2009 ukončila rodičovskú dovolenku (dieťa dosiahlo 3 roky 2.12.2009) a od 3.12.2009 sa vrátila do práce. Za december 2009 ešte má nárok na RP v plnej výške (164,22 €).

A to preto, lebo 1.12.2009 dieťa ešte 3 roky nemalo a matka ešte 1-2.12.2009 bola doma.
karcoolka1
21.12.09,10:11
karcoolka1:

1. Môže.

2. Môže - nesmie však za prácu pre vlastnú s.r.o. poberať príjmy, považované za príjmy zo závislej činnosti. Môže si čerpať z vlastnej s.r.o. podiely na zisku.

VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM!
Tinika
22.12.09,06:24
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak počas RD preruším živnosť, musím sa evidovať na UP a chodit sa podpisovať, alebo len stat plati odvody za mna a nemusim sa evidovat.
Renatka 75
06.01.10,21:57
Jožko mohlo by to byť takto?
Dohodu k 31.12.2008 zrušiť, odhláška SP.
Požiadať o zvýšený RP. Dieťa bude mať 2 roky v apríli 2010.
Uzavrieť novú dohodu od 15.01 do 15.02
za január a február je nárok na zvýšený RP
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.03 do 15.04
za marec a apríl je nárok na zvýšený RP
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.05 do 15.06
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.07 do 15.08
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.09 do 15.10
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP
Uzavrieť novú dohodu od 15.11 do 15.12
nezabudnúť prihláška , odhláška SP, zaniesť dohodu na UP

Takto bude dohôd 6, menej chodenia na UP, menej roboty SP.

a ďalší rok všetko opakovať, ale do apríla 2010 bude nárok na zvýšený RP, a od mája bude nárok na celý RP.

To znamená, ze kazdy mesiac treba zobrat dohodu na Úrad práce,soc.veci a rodiny a odhlasku a prihlasku do Soc.poist.
Dakujem za odpoved.
ELAST
11.01.10,13:17
Dobrý deň prajem, mohli by Ste mi, prosím Vás pekne, poradiť?



Matka poberá rodičovský príspevok od 2/2008 (dieťa sa narodilo v sept.2007, do 2/2008 poberala matka materskú). Je mi jasné, že od 1.1.2010 nemá táto matka nárok na zvýšený príspevok vo výške 256 eur, pretože dieťa má viac ako 2 roky. Moja otázka však súvisí s reťazovým pôrodom, ktorý sa spomína aj vo Vašom článku.

Chcela by som spýtať ako je to v prípade, ak matka porodí druhé dieťatko pár mesiacov po tom, čo jej skončí nárok na RP pri prvom dieťati.

Tu je upresnenie:

Predpokladajme, že prvé dieťa tejto matky dosiahne vek 3 roky v 9/2010. Vtedy je už táto matka napr. v piatom mesiaci tehotenstva a čaká druhé dieťatko. T.j. plánovaný pôrod druhého dieťatka je v januári 2011. A v období od 9/2010 do 1/2011 je táto matka zamestnaná v práci, v ktorej pracovala ešte pred nástupom na materskú pri prvom dieťatku.

Bude mať aj v takomto prípade matka nárok na materskú a teda na zvýšený RP pri druhom dieťatku (tak ako je to pri reťazovom pôrode)?

Zmenilo by sa niečo, ak by táto matka bola v období od 9/2010 do 1/2011 na PN?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
ivanam
11.01.10,15:01
Dobrý deň, prosím o radu, môže žena, ktorá ja na predĺženej materskej dovolenke /stará sa o dieťa do 6 rokov a nepoberá už rodičovský príspevok lebo dieťa dosiahlo 3 roky/ pracovať na dohodu o vykonaní práce príp. dohodu o pracovnej činnosti ? Aký príjem môže dosiahnúť. Bude musieť robiť RZZP ? Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
12.01.10,10:12
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak počas RD preruším živnosť, musím sa evidovať na UP a chodit sa podpisovať, alebo len stat plati odvody za mna a nemusim sa evidovat.

Počas RD prerušíte živnosť, odhlásite sa v zdr. poisťovni ako SZČO a prihlásite sa ako poistenec štátu.

Na úrad práce sa pôjdete registrovať len vtedy, ak budete hľadať prácu, resp. ak budete chcieť poberať dávku v nezamestnanosti.

Po narodení dieťaťa sa nezabudnite prihlásiť (do 45 dní) ako poistenec štátu v Sociálnej poisťovni na dôchodkové poistenie.
Jozef Mihál
12.01.10,10:17
To znamená, ze kazdy mesiac treba zobrat dohodu na Úrad práce,soc.veci a rodiny a odhlasku a prihlasku do Soc.poist.
Dakujem za odpoved.
Pri tomto scenári máte stále nárok na rodičovský príspevok takže nemusíte nič oznamovať na úrade práce - oznamuje sa len vtedy, ak došlo k porušeniu podmienok na priznanie rodičovského príspevku.

Pokiaľ ide o Sociálnu poisťovňu - treba každú dohodu osobitne riešiť, teda pred jej začatím prihlásiť zamestnanca do SP, po skončení odhlásiť zo SP.
Jozef Mihál
12.01.10,10:22
Matka poberá rodičovský príspevok od 2/2008 (dieťa sa narodilo v sept.2007, do 2/2008 poberala matka materskú). Je mi jasné, že od 1.1.2010 nemá táto matka nárok na zvýšený príspevok vo výške 256 eur, pretože dieťa má viac ako 2 roky. Moja otázka však súvisí s reťazovým pôrodom, ktorý sa spomína aj vo Vašom článku.

Chcela by som spýtať ako je to v prípade, ak matka porodí druhé dieťatko pár mesiacov po tom, čo jej skončí nárok na RP pri prvom dieťati.

Tu je upresnenie:

Predpokladajme, že prvé dieťa tejto matky dosiahne vek 3 roky v 9/2010. Vtedy je už táto matka napr. v piatom mesiaci tehotenstva a čaká druhé dieťatko. T.j. plánovaný pôrod druhého dieťatka je v januári 2011. A v období od 9/2010 do 1/2011 je táto matka zamestnaná v práci, v ktorej pracovala ešte pred nástupom na materskú pri prvom dieťatku.

Bude mať aj v takomto prípade matka nárok na materskú a teda na zvýšený RP pri druhom dieťatku (tak ako je to pri reťazovom pôrode)?

Zmenilo by sa niečo, ak by táto matka bola v období od 9/2010 do 1/2011 na PN?
matka je zamestnankyňa, v súčasnosti na rodičovskej dovolenke. Podľa zákona o sociálnom poistení sa doba RD v takomto prípade chápe ako doba nem. poistenia a matka bude mať pri druhom dieťati určite nárok na materské. Je jedno, či po RD bude na PN alebo či bude riadne pracovať. Dôležité je, že stále má aj bude mať zamestnanie a teda nemocenské poistenie.

Tým pádom bude mať pri druhom dieťati nárok aj na zvýšený RP.
Jozef Mihál
12.01.10,10:24
Dobrý deň, prosím o radu, môže žena, ktorá ja na predĺženej materskej dovolenke /stará sa o dieťa do 6 rokov a nepoberá už rodičovský príspevok lebo dieťa dosiahlo 3 roky/ pracovať na dohodu o vykonaní práce príp. dohodu o pracovnej činnosti ? Aký príjem môže dosiahnúť. Bude musieť robiť RZZP ? Ďakujem za odpoveďPrepokladám, že je zamestnankyňa.

Môže pracovať na dohodu o VP alebo o PČ bez akýchkoľvek problémov. Na výške príjmu nezáleží. Otázne je dôchodkové poistenie ktoré jej platí štát - ak by dieťa dala niekomu do starostlivosti (škôlka, iná osoba) musela by sa odhlásiť v SP ako poistenec štátu z dôchodkového poistenia.
ELAST
12.01.10,12:32
matka je zamestnankyňa, v súčasnosti na rodičovskej dovolenke. Podľa zákona o sociálnom poistení sa doba RD v takomto prípade chápe ako doba nem. poistenia a matka bude mať pri druhom dieťati určite nárok na materské. Je jedno, či po RD bude na PN alebo či bude riadne pracovať. Dôležité je, že stále má aj bude mať zamestnanie a teda nemocenské poistenie.

Tým pádom bude mať pri druhom dieťati nárok aj na zvýšený RP.

Ďakujem veľmi pekne!
karcoolka1
12.01.10,15:01
Pri tomto scenári máte stále nárok na rodičovský príspevok takže nemusíte nič oznamovať na úrade práce - oznamuje sa len vtedy, ak došlo k porušeniu podmienok na priznanie rodičovského príspevku.

Pokiaľ ide o Sociálnu poisťovňu - treba každú dohodu osobitne riešiť, teda pred jej začatím prihlásiť zamestnanca do SP, po skončení odhlásiť zo SP.

Dnes som bola podpísať žiadosť o vyšší rod.príspevok.
Informujem vás, že na UPSVaR Nové Zámky tvrdia, že nemôžem pracovať ani na pár dní v mesiaci na dohodu, inak prídem o zvýšený RP.
Verím výkladu DRAKa!
chudaska
12.01.10,16:39
aj mna v Piestanoch upozornovala pani,ze nemozem pracovat ani na dohodu....
lenkak
12.01.10,19:08
Pri tomto scenári máte stále nárok na rodičovský príspevok takže nemusíte nič oznamovať na úrade práce - oznamuje sa len vtedy, ak došlo k porušeniu podmienok na priznanie rodičovského príspevku.

Pokiaľ ide o Sociálnu poisťovňu - treba každú dohodu osobitne riešiť, teda pred jej začatím prihlásiť zamestnanca do SP, po skončení odhlásiť zo SP.

Ďakujem za túto odpoveď, mňa tiež presviedčali na UP, že každú dohodu im musím ohlasovať, a ak by som mala "opakované" dohody, tak to tak nemôže byť, že to sú špekulácie, a že ak chcem ak zvýšený RP tak nesmiem mať dohodu ani na jednu hodinu. Tak som vypísala žiadosť a odišla, lebo tá pracovníčka bola doslova až nepríjemná, bola som rada, že mi tú žiadosť zobrala.
Jozef Mihál
12.01.10,20:26
Dnes som bola podpísať žiadosť o vyšší rod.príspevok.
Informujem vás, že na UPSVaR Nové Zámky tvrdia, že nemôžem pracovať ani na pár dní v mesiaci na dohodu, inak prídem o zvýšený RP.
Verím výkladu DRAKa!
Dobre. Skúste paniam na úrade povedať tento príklad.

Pani X má dieťa, na ktoré poberá RP. Pani X sa rozhodne ísť pracovať - vrátiť do zamestnania - od 8.2.2010.

Nasleduje kontrolná otázka pre panie z úradu: Má alebo nemá pani X nárok na RP ešte aj za mesiac február 2010?

Predbehnem, odpoveď je:

Má nárok na RP aj za mesiac február 2010, pretože podľa § 5 ods. 2 zákona č. 571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku:

"Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca."
lenkak
12.01.10,20:36
presne takto som jej to vyložila, len som jej hovorila o dohode, ona mi povedala, že má nárok, ale keby sa to opakovalo, tak to nie, to je už špekulácia a pod. Bola som rada, že mi žiadosť vôbec zobrala. A to sa ani baviť potom už nechcela. Radšej som vstala, viem svoje, nech sa zbytočne nezaťažujem tým čo nemusím.
Jozef Mihál
12.01.10,20:51
Kde v zákone je povedané, že matka sa nemôže koldookola vracať z RD do zamestnania a zasa zo zamestnania naspäť na RD?

Nikde.

Ak s tým má úrad problém, nech to riešia novelou zákona alebo ešte lepšie, nech sa legislatívci MPSVaR naučia poriadne písať zákony.
enigma
13.01.10,15:55
Dobry den p. Mihal
docitala som sa o novom prispevku: Prispevok rodicovi. prosim ako to funguje? matka splni vsetky nalezitosti - vykon zarobkovej cinnosti, trvaly pobyt a urad prace jej jednorazovo prizna a vyplati prispevok. plati to len pre mamicky ktore nasptupili do zamestnania v roku 2010 alebo to ma aj retrospektivnu ucinnost. pokial to neplati pre mamicky ktore nastupili do zamestnania v roku 2009 dalo by sa to z cisto spekulativneho pohladu spravit nasledovne? mamicka sa z pracovneho pomeru vrati na rodicovsku a po mesiaci opet nastupi do prac. pomeru a poziada o prispevok rodicovi.
prosim pochopila som podstatu tejto socialnej davky?
dakujem vam velmi pekne
VGD
14.01.10,11:34
Dobrý deň pán Mihál, prosím o radu ako je to v prípade ženy, ktorá začala poberať rodičovský v roku 2008 a v roku 2009 skončila preto, aby tento poberal jej manžel do novembra a ona opäť ten istý rodičovský začala v decembri 2009. Môžem považovať za začiatok poberania rodičovského ženou rok 2008 alebo rok 2009?
Vopred Vám ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
14.01.10,14:47
Dobry den p. Mihal
docitala som sa o novom prispevku: Prispevok rodicovi. prosim ako to funguje? matka splni vsetky nalezitosti - vykon zarobkovej cinnosti, trvaly pobyt a urad prace jej jednorazovo prizna a vyplati prispevok. plati to len pre mamicky ktore nasptupili do zamestnania v roku 2010 alebo to ma aj retrospektivnu ucinnost. pokial to neplati pre mamicky ktore nastupili do zamestnania v roku 2009 dalo by sa to z cisto spekulativneho pohladu spravit nasledovne? mamicka sa z pracovneho pomeru vrati na rodicovsku a po mesiaci opet nastupi do prac. pomeru a poziada o prispevok rodicovi.
prosim pochopila som podstatu tejto socialnej davky?
dakujem vam velmi pekne
Presne tak ako ste to napísali, treba postupovať.
Jozef Mihál
14.01.10,14:48
Dobrý deň pán Mihál, prosím o radu ako je to v prípade ženy, ktorá začala poberať rodičovský v roku 2008 a v roku 2009 skončila preto, aby tento poberal jej manžel do novembra a ona opäť ten istý rodičovský začala v decembri 2009. Môžem považovať za začiatok poberania rodičovského ženou rok 2008 alebo rok 2009?
Vopred Vám ďakujem za odpoveď
Zaujímavý problém, myslím že správna odpoveď je, že RP začala poberať od r. 2009.
Hajka
15.01.10,07:33
Dobry den p. Mihal,

prosim vas o radu ohladom zvyseneho RP. Narok na RP mam od 6/2009. Od 9/2009 som zacala pracovat na zaklade pracovnej zmluvy na polovicny uvazok. Tato pracovna zmluva bude ukoncena k 20.jan.2010. K tomuto datumu sa vratim spat na RP a zacnem budem pracovat na DoVP 5 dni v mesiaci. Budem mat pri takomto scanri narok na zvyseny RP, ak on poziadam?

Pracovanicka na urade PSVaR mi povedala, ze ak chcem poberat zvyseny RP nemozem vykonavat ziadnu zarobkovu cinnost, a ani mat dohodu aj ked len na 5 dni v mesiaci. Ziadaju odomna prehlasenie o tom, ze nemam ziadnu zarobkovu cinnost a toto prehlasenie ma byt overene na matrike.

Ako spravne postupovat? Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
15.01.10,16:34
Nie, vyzerá to tak, že nebudete mať nárok na zvýšený RP.

Hlavou múr neprerazíš, ak toto od Vás chcú na UPSVaR treba im vyhovieť.

RP Vám bohužiaľ nevyplácam ja ale úrad.
Katka2
15.01.10,17:43
Dobrý deň, pán Mihál. Len si chcem overiť svoju situáciu: RP poberám od 08/2008. Súčasne od 08/2008 mám obnovenú živnosť. 1. Teraz som zistila, že som na ÚPSVAR nenahlasovala, že som živnosť obnovila k 08/2008. Mám tak urobiť teraz?
2. Ak nežiadam o zvýšený RP, môžem mať naďalej kľudne obnovenú živnosť, poberať OČR, PN?
Ďakujem
Jozef Mihál
15.01.10,20:11
Na UPSVaR treba podľa § 9 zákona preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku na rodičovský príspevok, na jeho výšku a na jeho výplatu.

To, že máte obnovenú živnosť, neznamená nič z vyššie uvedeného.

A to preto, lebo RP poberáte od roku 2008 a preto aj pri aktívnej živnosti stále máte a mali ste nárok na RP. Môžete poberať ošetrovné, nemocenské...

Ak by ste ale žiadali o zvýšený RP, museli by ste živnosť ukončiť alebo pozastaviť.
montina
17.01.10,10:43
Dobrý deň, máme zamestnankyňu na materskej , poberá už rodičovský príspevok a zároven si privyrába na dohodu v inej firme, však môže na dohodu robiť zároven aj u nás? Je to jedno koľko dohôd má? A ešte jedna dôležitá vec, o ktorej počujem z každej strany a nik mi nevie povedať ako to je. Platí za nu nadalej odvody štát? čí má ísť niečo nahlásiť do sociálky? dakujem
Jozef Mihál
17.01.10,13:05
Môže pracovať aj na dve dohody, počet rôznych dohôd nie je podstatný.

Pokiaľ sa popri dohode sama stará o dieťa a nemá ho zverené do starostlivosti inej fyzickej alebo právnickej osobe, je stále poistená štátom na dôchodkové poistenie. Do SP nemusí nič nahlasovať.
montina
17.01.10,15:20
DˇAkujem pekne, lebo v novinách písala, že ked mamička pracuje na dohodu, tak za nu už štát neplatí odvody a má sa odhlásiť, a že mamičky o tom ani nevedia a pan zo sociálky sa vyjadril, že za to môžu dostať pokutu, aby sa čo najskôr odhlásili...
Jozef Mihál
17.01.10,16:02
Štát za ne neplatí vtedy, keď sa podľa novej definície v novom zákone o RP nestarajú riadne o dieťa.

Citujem zo zákona 571/2009 Z.z. o RP a to § 3 ods. 3 a 4:

"(3) Riadna starostlivosť o dieťa podľa tohto zákona je osobná starostlivosť poskytovaná dieťaťu oprávnenou osobou v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie
preventívnych prehliadok dieťaťa podľa osobitného predpisu.6)

(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje
za splnenú, ak
a) dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti,
b) dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom5) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
c) dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak oprávnené osoby alebo osamelá oprávnená osoba, ktorá je slobodná, rozvedená, ovdovená, sú fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím,7) alebo
d) oprávnená osoba počas štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa osobitného predpisu8) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou, ktorá neposkytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu9) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok."
Jozef Mihál
17.01.10,16:05
Čiže ako sama vidíte, samotná skutočnosť, že matka pracuje na dohodu, ešte neznamená, že nespĺňa podmienku riadnej starostlivosti.

Podmienku riadnej starostlivosti nesplní napríklad vtedy, ak sa o dieťa stará iná fyzická alebo právnická osoba (dieťa má platenú opatrovateľku alebo je v jasliach či škôlke).
montina
17.01.10,16:20
asi by im bolo treba napísať, nech nezavádzajú ľudí ....dakujem
janasl
18.01.10,07:37
Teraz ste ma zmiatli p.Mihal, predtým sme v teme novela zákona o SP rozoberali, že ak žena pracuje počas RD na dohodu, ani sa nemusí prihlasovať na SP ako poistenkyna štátu (pretože podľa nového zákona sa za poistenkynu nepovažuje) a teraz vo vyššie uvedenom príspevku spomínate, že nevadí ak pracuje na dohodu. čiže mám rýchlo utekať na SP a napísať prihlášku? (dieťa nemám v jasliach,ale samozrejme doma).Dakujem
scame
18.01.10,13:26
Ja som sa dnes tiež pýtala na SP ohľadom odhlásenia z dôchodkového poistenia, v prípade, že maminka vykonáva práce na dohodu. Bolo mi odpovedané, že oni sa riadia tým, či je vyplácaný zvýšený RP alebo nie. Ak je vyplácaný RP vo 164,22 €, tak ich nezaujíma, či je pracuje na dohodu alebo nie a dôchodkové poistenie stále trvá. V prípade, že mamina požiada o zvýšený RP a má príjem na dohodu hoci len na 3 dni v danom mesiaci, tak sa musí odhlásiť z dôchodkového poistenia. Toľko moja skúsenosť. Takže vyzerá to tak, že maminky so zvýšeným RP na 256 € nesmú mať naozaj žiadnu dohodu - ani len časť mesiaca!
Jozef Mihál
18.01.10,16:47
Znova musím konštatovať, že sa zákony podarilo tak "donovelizovať", že zdravý rozum zostal niekde v úzadí.

Nezostáva mi nič iné ako napísať, že sa máte riadiť stanoviskom Sociálnej poisťovne alebo si zohnať dobrého právnika a súdiť sa so SP.
spiel
19.01.10,08:01
Dobrý deň pán Mihál.
Žena zamestnaná od 1.10.2005 do 15.12.2006. Potom evidovaná na úrade práce do 12/2007, bez nároku na materskú, po narodení dieťaťa bol priznaný rodičovský príspevok od februára 2008, spätne doplatený aj za január. 24.11.09 sa jej narodilo ďalšie dieťa, má nárok na zvýšenie RP?
Neviem, ako sa posudzuje to, keď je žena evidovaná na ÚP. Osobne si myslím, že nemá nárok na zvýšenie, ale pre istotu sa pýtam...
Ďakujem.
vikinka
22.01.10,12:15
Dobrý deň p.Mihál
SZČO ,ktorej končí RP 4.4.2010 na prvé dieťa má termín ďaľšieho pôrodu 24.4.2010,činnosť neplánuje zrušiť ani pozastaviť,otázka je či bude mať nárok na RP pri druhom dieťati ak nastúpi na ďaľšiu materskú bez prerušenia,čo je v jej prípade výhodnejšie,bude mať nárok na RP?
ďakujem
Jozef Mihál
23.01.10,10:36
Dobrý deň pán Mihál.
Žena zamestnaná od 1.10.2005 do 15.12.2006. Potom evidovaná na úrade práce do 12/2007, bez nároku na materskú, po narodení dieťaťa bol priznaný rodičovský príspevok od februára 2008, spätne doplatený aj za január. 24.11.09 sa jej narodilo ďalšie dieťa, má nárok na zvýšenie RP?
Neviem, ako sa posudzuje to, keď je žena evidovaná na ÚP. Osobne si myslím, že nemá nárok na zvýšenie, ale pre istotu sa pýtam...
Ďakujem.
Nemá nárok na zvýšený RP.

Nárok na zvýšený RP je vtedy ak:
- poberala na dané dieťa materskú alebo
- bola v období dvoch rokov pred narodením daného dieťaťa aspoň 270 dní nemocensky poistená.
Jozef Mihál
23.01.10,10:37
Dobrý deň p.Mihál
SZČO ,ktorej končí RP 4.4.2010 na prvé dieťa má termín ďaľšieho pôrodu 24.4.2010,činnosť neplánuje zrušiť ani pozastaviť,otázka je či bude mať nárok na RP pri druhom dieťati ak nastúpi na ďaľšiu materskú bez prerušenia,čo je v jej prípade výhodnejšie,bude mať nárok na RP?
ďakujem
Ak bude vykonávať zárobkovú činnosť aj naďalej, nebude mať pri druhom dieťati vôbec nárok na RP.
Katarína STR
31.01.10,11:47
Ahojky,

chcela by som poprosiť o radu. Ide o môjho brata, ktorý žije s manželkou a synom v Anglicku. Nasťahovali sa tam hneď po skončení vysokej školy, takže na Slovensku nepracovali. V marci 2008 sa im narodil tento chlapec. Pôrodné dostala zo Slovenska a materskú poberala v Anglicku 9 mesiacov. Po skončení materskej dostávala rodičovský príspevok zo Slovenska, ktorý stále poberá.
Chcem sa opýtať, či má moja švagriná nárok na zvýšený rodičovský príspevok od 1.1.2010, síce len do marca 2010, kedy bude mať Jakubko 2 roky, ale aj tak. Neviem si ale predtaviť, aké potvrdenie by musela doniesť, aby jej naša sociálna poisťovňa uznala toto zvýšenie. Materskú síce poberala, ale v Anglicku.
Poradíte mi, či vôbec má nárok na zvýšený rodičovský príspevok a ak áno aké potvrdenie môže dokladovať. Uzná sa poberanie materskej v Anglicku ?
Ďakujem pekne
chudaska
31.01.10,11:51
no uplne tomu nerozumiem, matersku dostavala anglicku? Kedze nepracovala na Slovensku,to znamena ze neodvadzala nemocenske, ani si neplatila dobrovolne nemocenske poistenie,cize z toho mi vychadza ze nema narok na zvyseny rod. prispevok a pravdepodobne nepoberala ani materske,ale hned poberala rodicovsky prispevok, materske poberaju len zeny,ktore si pred nastupom na matersku platili nemocenske poistenie,bud z pracovneho pomeru a pod. alebo dobrovolne.
Katarína STR
31.01.10,11:59
No ona hneď po ukončení vysokej školy odišla s bratom do anglicka a tam začali pracovať a keďže tam pracovala tak podľa ich zákonov má nárok na materskú dovolenku. Tak tu jej vyplácali tam v Anglicku až 9 mesiacov. Na Slovensku na materskú nemala nárok vzhadom na to, že tu nepracovala. Ale aj keby náhodou nárok mala, tak nemôže poberať v rámci EU 2 tie isté dávky. Môže len jednu z nich. Takže materské mala tam a tam nie je niečo ako rodičovský príspevok, tak ten jej vyplácala slovenská SP. A aj pôrodné dostala zo Slovenska.
Ale myslela som si, že keď nepracovala na Slovensku, nárok na zvýšený RP nemá.
Jozef Mihál
31.01.10,18:31
Katka:

V prípade, ak matka poberala materské v zahraničí, má takisto nárok na zvýšený RP.

Ako to dokladovať, si musí sama zistiť na našom úrade práce, soc. vecí a rodiny.
Katarína STR
31.01.10,19:27
Super, tak to si ma veľmi potešil. Majú pricestovať teraz v marci, tak jej poviem nech si v Anglicku zoženie potvrdenia, ktoré sa dajú zohnať ohľadom materskej a na Slovensku si ich dá preložiť a uvidíme.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
bendo
01.02.10,08:41
Katka, keď švagriná žiadala prvý krát o rodičovský príspevok (niekedy v septembri 2008), musela toto potvrdenie o materskej vyplácanej v Anglicku doložiť k žiadosti o rodičovský príspevok (lebo je to povinná príloha k žiadosti, bez nej by nevedeli posúdiť odkedy má nárok na RP). Teda mala by mať takéto potvrdenie už v žiadosti. Malo by jej stačiť vypísať len taký dodatok - žiadosť o zvýšenie rodičovského príspevku :).
Najlepšie bude zavolať na miestne príslušný UPSVaR a dohodnúť sa s pani, ktorá má v evidencii tvoju švagrinú :).
Katarína STR
01.02.10,12:35
Áno máš pravdu, ja som si dnes bola požiadať na SP o zvýšenie, pripravená so žiadosťou, rodným listom, OP.. a povedali mi, že vraj už to netreba. Len som u nich vypísala A5 tlačivko-žiadosť, kde som dala moje meno, priezvisko, dátum narodenia a podpis a to bolo všetko.

A presne ako hovoríš, aj tam mi povedali, že už netreba nič nosiť mne a ani moje švagrinej, nakoľko to musela doniesť, keď žiadala o rodičovský príspevok.
Leila
04.02.10,11:15
Ja by som chcela poprosit odpoved na tuto otazku. Matka dietata pobera RP na 2,5 rocne dieta, a je znova tehotna. Zistili je vysoko rizikove tehotenstvo uz v 3.mesiaci, a tak rozmysla dat dieta do skolky, aby zvladla toto druhe tehotenstvo. Podla zakona jej by vsak zobrali nastupom dietata do skolky RP. Neexistuje nejaka vynimka pre takyto pripad? Moze ist iba o nepriaznivy zdravotny stav dietata a nie rodica? Otec je zamestnany na TPP. Vdaka.
Jozef Mihál
04.02.10,20:36
Žial, výnimka pre takýto prípad neexistuje.

Namiesto RP bude dostávať príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na škôlku.
Leila
04.02.10,22:05
Žial, výnimka pre takýto prípad neexistuje.

Namiesto RP bude dostávať príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na škôlku.
Velmi pekne dakujem za odpoved pan Mihal. Aj takato moznost je predsa len moznost. Narokuje sa to na Urade prace?
Jozef Mihál
04.02.10,22:26
Áno.
Jozef Mihál
07.02.10,09:12
Pokiaľ ide o chaos, ktorý spôsobila Sociálna poisťovňa po 1.1.2010 rozosielaním listov mamičkám, ktoré pracujú na dohodu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/kedy-za-mamicku-plati-dochodkove-poistenie-stat/
ifca
08.02.10,12:43
Dobrý deň p. Mihál. Máme zamestnankyňu, ktorá poberá RP od 13.09.2008 k 01.02.2010 sme spísali dodatok k PZ a začala u nás pracovať na skrátený úväzok 22,5 hod./týždenne a zárovň poberá RP. Treba ju znova nahlásiť na soc. poisť. a zároveň odhlásiť z RP ? Ďakujem
kovex
15.02.10,06:54
Dobrý den, potrebovala by som vedieť, či matka má nárok na rodičovský príspevok od 1.1.2010(dieťa má 2 roky, predtým poberala RP) ak je vymenovaná za notárku, teda podniká podľa osobitného predpisu §6, ods.1, písm. c, je registrovaná na Štatistickom úrade.
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
15.02.10,07:01
Dobrý deň p. Mihál. Máme zamestnankyňu, ktorá poberá RP od 13.09.2008 k 01.02.2010 sme spísali dodatok k PZ a začala u nás pracovať na skrátený úväzok 22,5 hod./týždenne a zárovň poberá RP. Treba ju znova nahlásiť na soc. poisť. a zároveň odhlásiť z RP ? Ďakujem

Ak ide o nový PP, treba ju prihlásiť do SP.

Na RP má nárok aj naďalej - pretože RP poberá už od roka 2008, na UPSVaR netreba nahlasovať nič.
Jozef Mihál
15.02.10,07:02
Dobrý den, potrebovala by som vedieť, či matka má nárok na rodičovský príspevok od 1.1.2010(dieťa má 2 roky, predtým poberala RP) ak je vymenovaná za notárku, teda podniká podľa osobitného predpisu §6, ods.1, písm. c, je registrovaná na Štatistickom úrade.
Ďakujem za odpoveď.

Ak RP poberá od roku 2008, tak môže poberať RP aj naďalej.

Ak RP poberá od roku 2009, tak na RP stráca nárok.
kovex
15.02.10,07:06
Ak RP poberá od roku 2008, tak môže poberať RP aj naďalej.

Ak RP poberá od roku 2009, tak na RP stráca nárok.


ďakujem veľmi pekne, môžte mi napísať aj odvolávku na § v zákone? ďakujem
kovex
17.02.10,06:35
Dobré ránko, dnes mi vravela jedna mamička, že po skončení rodičovskej dovolenky, dieťa dosiahlo vek 3 roky, má nárok na poberanie podpory v nezamestnanosti. Je to naozaj tak? Kde by som to našla v zákone?
Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
17.02.10,06:40
§ 104a zákona 461/2003 Z.z. v znení účinnom od 1.2.2010.
kovex
17.02.10,06:42
§ 104a zákona 461/2003 Z.z. v znení účinnom od 1.2.2010.


ďakujem pekne, ide si to prečítať .... :)
kovex
17.02.10,06:45
§ 104a zákona 461/2003 Z.z. v znení účinnom od 1.2.2010.


... predsa sa ešte k tomu spýtam, spomínala niečo, že musí nastúpiť aspon na jeden den do práce po ukončení rodičáku, aby ju dostala?
musí či nemusí?
Jozef Mihál
17.02.10,06:48
Prečítajte si k tomu články ktoré mám na etrende. A toto:

http://www.porada.sk/t126834-zmeny-v-socialnom-poisteni-od-1-1-2010-a.html
Simonab
17.02.10,07:35
Mala som dnes telefonát zo SP ohľadne našej zamestnakyne. Dievča máme zamestnané na DoPČ, pani zo soc. poisť. mi tvrdila, že ak nechce prísť o dôchodkové poistenie, že ju máme čo najskôr odhlásiť. Teraz však neviem ako sa mám zachovať aby som dievčaťu nepoškodila. Je na predĺženej RD, na RD nastúpila ešte pred rokom 2009 o dieťa sa stará stará matka dieťaťa. Podľa mňa ju odhlasovať netreba. Neviem ako sa zachovať, na jednej strane SP na druhej zákon. Poradíte?
Katka2
19.02.10,16:11
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať:
1. Je možné, aby bol otec na rodičovskej dovolenke (a poberal RP) so starším dieťaťom do 3 rokov dieťaťa a zároveň matka s mladším dieťaťom na materskej dovolenke (a poberala materské)?

2. Žena (SZČO - dobrovoľný plátca nemocenského poistenia už od 8/2008) na rodičovskej dovolenke podľa starého zákona, termín pôrodu 16.10.2010. Ak nastúpi na maródku až do termínu nástupu na MD, vznikne jej nárok na materské a následne na zvýšený RP?

Ďakujem. :)
Jozef Mihál
19.02.10,20:59
Mala som dnes telefonát zo SP ohľadne našej zamestnakyne. Dievča máme zamestnané na DoPČ, pani zo soc. poisť. mi tvrdila, že ak nechce prísť o dôchodkové poistenie, že ju máme čo najskôr odhlásiť. Teraz však neviem ako sa mám zachovať aby som dievčaťu nepoškodila. Je na predĺženej RD, na RD nastúpila ešte pred rokom 2009 o dieťa sa stará stará matka dieťaťa. Podľa mňa ju odhlasovať netreba. Neviem ako sa zachovať, na jednej strane SP na druhej zákon. Poradíte?

Neodhlasujte ju.
Jozef Mihál
19.02.10,21:04
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať:
1. Je možné, aby bol otec na rodičovskej dovolenke (a poberal RP) so starším dieťaťom do 3 rokov dieťaťa a zároveň matka s mladším dieťaťom na materskej dovolenke (a poberala materské)?

2. Žena (SZČO - dobrovoľný plátca nemocenského poistenia už od 8/2008) na rodičovskej dovolenke podľa starého zákona, termín pôrodu 16.10.2010. Ak nastúpi na maródku až do termínu nástupu na MD, vznikne jej nárok na materské a následne na zvýšený RP?

Ďakujem. :)

1. Otec síce môže byť na rodičovskej dovolenke, ale ak matka poberá materské na mladšie dieťa, nemá nárok na rodičovský príspevok (§ 3 ods. 9 zákona).

2. Počas PN nemocenské poistenie trvá. Preto bude mať nárok na materské z DNP i nárok na zvýšedný RP.
Simonab
24.02.10,08:32
Neodhlasujte ju.

Jožko neodhlásila som. Dnes však babe znova, volali zo SP a doslova sa jej vyhrážali, že ak sa neodhlási tak.... Chúďa je celá vystrašená. Som jej vravela, že ja by som sa na jej mieste neodhlásila. Vyzerá však, že už má podobných telefonátov plné zuby a jednoducho sa odhlási. Mám to len sprostredkovane, ale vraj podľa zákona oni rozumejú celodennou starostlivosť to, ak sa matka stará o dieťa 24 hodín denne. Čiže ak to vezmeme do dôsledkov, nesmie sa ísť s prepáčením ani len vys....... Rozum mi zostáva stáť nad uvažovaním niektorých (ne)kompetentných.
Jozef Mihál
25.02.10,20:36
Nech sa neodhlasuje a nech požiada toho, kto ju otravuje, aby uviedol svoje meno a pracovné zaradenie, treba túto osobu oznámiť na ústredie SP alebo to napíšte mne sem, dám to na blog, nech majú verejnú hanbu.
Mariška195
27.02.10,10:30
Dobrý deň pán Mihál,
prosím Vás o pomoc v tomto prípade:
Zamestnaná v prac.pomere do 30.11.2007
SZČO od 01.12.2007
Rodičovský príspevok poberala do 31.12.2007 (na prvé dieťa)
Dobrovoľne nemocensky poistená od 21.1.2009 do 30.07.2009
Povinne poistená SZČO od 01.7. - 30.7.2009
Pozastavenie živnosti k 30.7.2009
Nástup na materskú a poberanie materského 31.08.2009 do 11.02.2010.
Mamička sa chcela prihlásiť na poberanie RP a na ÚPSVaR je povedali, že nemá nárok, lebo pozastavila živnosť k 30.7.2009.
Majú pravdu?
Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
28.02.10,19:13
Nárok má, pretože živnosť pozastavila.

Nárok by nemala práve vtedy, ak by živnosť nemala pozastavenú.

Stanovisku UPSVaR pri najlepšej vôli nedokážem rozumieť.
silvia
01.03.10,08:43
Dobrý deň,
momentálne poberám materské, v apríli mám nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Volajú ma však späť do práce, preto si chcem overiť:
1. ak nastúpim namiesto RD do práce na polovičný úväzok (o dieťa sa bude starať stará mama=dôchodkyňa), nebudem mať nárok na rodič. príspevok.
2. ak začnem pracovať na dohodu, tiež nebudem mať nárok na RP.
3. ak zostanem na RD, môžem požiadať o zvýšený RP.

Je to tak?
Vďaka!
Jozef Mihál
01.03.10,10:44
1. Tak.
2. Tak.
3. Tak.
silvia
02.03.10,09:07
Vďaka, p.Mihál!
Gabriella
06.03.10,22:02
p. Mihál, prosím Vás, žena, ktorá bola nemocensky poistená v ČR od roku 2006 (pracovné pomery na dobu určitú - 5x tam mala do konca roku 2008) a na Slovensku poberá od narodenia dcéry rodičovský príspevok, bude mať nárok na zvýšený rod.príspevok? Počíta sa tých 270 dní poistenia aj v ČR?
Jozef Mihál
07.03.10,10:55
Je sporné, či pri posudzovaní nároku na zvýšený RP sa do úvahy berie aj doba poistenia v zahraničí. Podľa môjho názoru by sa doba poistenia v zahraničí zohľadniť mala.

Doplnené: Otvorte si "OTÁZKY A ODPOVEDE" na tomto linku:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=175

Otázka č. 11 je podobná ako Vaša. Podľa odpovede je nárok na zvýšený RP, treba však dokladovať tento nárok povrdením o dobe poistenia v zahraničí, ktoré vydá SP, prípadne SP poradí, na akú inštitúciu v zahraničí sa treba obrátiť.
Gabriella
07.03.10,21:11
p. Mihál, ďakujem za nasmerovanie. Vyžiadam si to potvrdenie zo zahraničnej SP.
sediva
16.03.10,09:16
Elena
bola som poistená podľa zákona č.328/2002 Z.z. do 19.6.2009 , 4 roky , od 20.6.2009 som evidovaná na úrade práce, podporu v nezamestnanosti som poberala do 19.12.2009 , som tehotná , pravdepodobný deň pôrodu je v mesiaci júli 2010, nárok na materské dávky nemám, odo dňa pôrodu aký budem máť nárok na rodičovský príspevok a kde si ho mám požiadať . Ďakujem za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
16.03.10,21:10
Máte nárok na sumu RP 256 eur, požiadať o RP treba na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
vnet
17.03.10,06:49
Dobrý deň, máme zamestnankyňu na kratší pracovný pomer(má hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľa),Je na materskej
a teraz začne poberať RP.Podľa zákona by som jej mala prerušiť
na SP poistenie ale tam mi tvrdia, že nemusím , že jej ho preruší hlavný zamestnávateľ. Nepoberala počas MD žiaden príjem a nebude pracovať ani počas poberania RP.Tak čo mám urobiť?
Jozef Mihál
17.03.10,15:33
Ak jedna a tá istá osoba má viac poistných vzťahov, každý vzťah sa posudzuje osobitne (zdroj: malá násobilka socálneho poistenia). Preto každé povinné poistenie zamestnanca treba osobitne "prerušiť".

Inými slovami, obaja zamestnávatelia musia formou RLFO oznámiť do SP prerušenie povinnéhoho nemocenské a dôchodkového poistenia zamestnanca.

V SP Vám tvrdia čudesné veci, ako môžu vedieť, že ak si v jednom PP čerpá rodičovskú dovolenku či si ju čerpá aj v druhom PP?
Jozef Mihál
17.03.10,15:34
Odpoveď máte v inej téme, nezadávajte prosím tú istú otázku do viacerých tém, ďakujem.
Emwa
30.03.10,15:39
Pekny den,
p.Mihal, ak mi mozete potvrdit alebo vyvratit nasledovne :
Po retazovej materskej dovolenke, druhe dieta ma dva roky 10.4.2010. Od 1/2010 do 4/2010 pobera zvyseny rodicovsky.
Na druhe dieta berie RP od novembra roku 2008.
Moze pracovat na dohodu o vyk.prace hned po dovrseni dvoch rokov dietata, t.j. ihned od 11.04. prip. 12.04. ? Budu to len kratsie dohody, nie na cely mesiac. Ja si myslim, ze moze.
dakujem
Jozef Mihál
30.03.10,17:05
RP poberá od roku 2008. Preto by mohla pracovať na dohodu.

Avšak - požiadala o zvýšenie RP od 1.1.2010 podľa nového zákona, platného od 1.1.2010.

Podľa § 12 ods. 3:

"(3) Oprávnená osoba, ktorej sa priznal rodičovský príspevok za obdobie pred 1. januárom 2010 a vypláca sa jej aj po 31. decembri 2009, môže požiadať o rodičovský príspevok v sume podľa § 4 ods. 2. Ak oprávnená osoba spĺňa podmienky nároku na rodičovský príspevok podľa § 3 v sume podľa § 4 ods. 2, zaniká jej nárok na rodičovský príspevok, ktorý jej bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2009."

To znamená, že sa už posudzuje "se vším všudy" podľa nového zákona. A to znamená, že ak sa rozhodne pracovať na dohodu, podľa nového zákona jej zanikne nárok na RP. Bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa a na jednorazový príspevok rodičovi.

http://www.porada.sk/t127762-prispevok-rodicovi-a-prispevok-na-starostlivost-o-dieta-od-1-1-2010-a.html

Pokiaľ by šlo o dohody trvajúce kratšie ako kalendárny mesiac, ja tvrdím, že nárok na RP jej zostáva, pretože podmienky nároku na RP bude spĺňať aspoň časť mesiaca (zárobkovú činnosť nebude vykonávať aspoň časť mesiaca).

Praktický postup na UPSVaR je však taký, že aj pri takýchto dohodách - ak sa opakujú - UPSVaR vyžaduje ukončenie poberania RP.
Emwa
30.03.10,18:58
Dakujem Vam za radu
dogicka
19.04.10,08:39
Prosím o vyjadrenie k nasledovnému problému: rodič (otec) bol dnes na UPSVaR žiadať o vyplácanie rodičovského príspevku. Všetky podmienky na nárok spĺňa. Nemá žiadne žiadne zdaniteľné príjmy. Je však jediným spoločníkom a konateľom SRO, v ktorej nie je zamestnaný, nepoberá odmeny za výkon funkcie konateľa, len na konci roky podiely na zisku. Pracovníčky UP od neho žiadajú doložiť k žiadosti o RP vyhlásenie, či žiadateľ vykonáva alebo nevykonáva činnosť, ktorá mu vyplýva z funkcie konateľa alebo spoločníka SRO. Vo vyhlásení má uviesť fyzickú osobu, ktorá je poverená jeho zastupovaním počas rodičovskej dovolenky. Je takýto postup UPSVaR správny? Vopred ďakujem.
hele
21.04.10,05:41
Dobrý deň p. Mihál, mám jednu otázku. Mamičky po skončení materskej dovolenky si čerpali u zamestnávateľa riadnu dovolenku do 31.12.2009.
Na obdobie čerpania dovolenky sme ich prihlásili do soc. poisťovne a odviedli odvody. Po 1.1.2010 by si mamičky čerpať dovolenku už nemali lebo by im to posudzovali na ÚPSVaR ako ich príjem a tým pádom by prišli o navýšený rodičovský príspevok? Je to tak ako píšem? Ďakujem za odpoveď.
certik
03.05.10,11:04
Ak mi bol RP priznaný v roku 2009 a v roku 2010 som pracovala na dohodu 01-03-/2010, môžem od apríla požiadať o zvýšenie RP alebo nie?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
04.05.10,08:07
Prosím o vyjadrenie k nasledovnému problému: rodič (otec) bol dnes na UPSVaR žiadať o vyplácanie rodičovského príspevku. Všetky podmienky na nárok spĺňa. Nemá žiadne žiadne zdaniteľné príjmy. Je však jediným spoločníkom a konateľom SRO, v ktorej nie je zamestnaný, nepoberá odmeny za výkon funkcie konateľa, len na konci roky podiely na zisku. Pracovníčky UP od neho žiadajú doložiť k žiadosti o RP vyhlásenie, či žiadateľ vykonáva alebo nevykonáva činnosť, ktorá mu vyplýva z funkcie konateľa alebo spoločníka SRO. Vo vyhlásení má uviesť fyzickú osobu, ktorá je poverená jeho zastupovaním počas rodičovskej dovolenky. Je takýto postup UPSVaR správny? Vopred ďakujem.
K takejto "špecialite" sa nedokážem vyjadriť, zákon nedefinuje a nepozná postup, aký v danom prípade uplatňuje UPSVaR voči spoločníkovi a konateľovi s.r.o. Môj osobný názor je, že UPSVaR koná nad rámec zákona, čo by ako štátny orgán nemal - môže robiť len to, čo mu zákon určuje, nič viac.

Naviac niečo ako "zastupovanie konateľa resp. spoločníka" je podľa môjho názoru právny nezmysel. Konateľa nie je možné zastupovať, stačí si pozrieť Obchodný zákonník.
Jozef Mihál
04.05.10,08:12
Dobrý deň p. Mihál, mám jednu otázku. Mamičky po skončení materskej dovolenky si čerpali u zamestnávateľa riadnu dovolenku do 31.12.2009.
Na obdobie čerpania dovolenky sme ich prihlásili do soc. poisťovne a odviedli odvody. Po 1.1.2010 by si mamičky čerpať dovolenku už nemali lebo by im to posudzovali na ÚPSVaR ako ich príjem a tým pádom by prišli o navýšený rodičovský príspevok? Je to tak ako píšem? Ďakujem za odpoveď.

Ide o mamičky, ktoré začnú RP poberať po 1.1.2010, preto sa u nich posudzujú podmienky na RP "po novom". Preto je to v podstate tak, ako píšete. Pravupovediac však Vaša otázka zmysel príliš nedáva.
Jozef Mihál
04.05.10,08:15
Ak mi bol RP priznaný v roku 2009 a v roku 2010 som pracovala na dohodu 01-03-/2010, môžem od apríla požiadať o zvýšenie RP alebo nie?
Ďakujem za odpoveď.

Pekná otázka. Požiadať samozrejme môžete, problém je, že spätne nespĺňate nové podmienky. Potom sú vlastne 3 možnosti:

1. Zvýšený RP Vám priznajú a to spätne k 1.1.2010
2. Zvýšený RP Vám príznajú ale až od 1.4.2010
3. Zvýšený RP Vám nepriznajú vôbec.

Sám som zvedavý, ako dopadnete, ak pôjdete na UPSVaR.
dogicka
04.05.10,08:59
K takejto "špecialite" sa nedokážem vyjadriť, zákon nedefinuje a nepozná postup, aký v danom prípade uplatňuje UPSVaR voči spoločníkovi a konateľovi s.r.o. Môj osobný názor je, že UPSVaR koná nad rámec zákona, čo by ako štátny orgán nemal - môže robiť len to, čo mu zákon určuje, nič viac.

Naviac niečo ako "zastupovanie konateľa resp. spoločníka" je podľa môjho názoru právny nezmysel. Konateľa nie je možné zastupovať, stačí si pozrieť Obchodný zákonník.


Ďakujem za vaše vyjadrenie. Neviete mi poradiť ako sa máme "brániť"?
Jozef Mihál
04.05.10,09:11
V zmysle môjho príspevku - je to právny nezmysel. Zastupovať konateľa sa jednoducho nedá. Podstatné je to, či konateľ, resp. spoločník dosahuje z uvedených činností príjem zo závislej činnosti.

Mimochodom firma sa dá riadiť "aj na diaľku" ale to zrejme istí ľudia nedokážu pochopiť.
dogicka
04.05.10,09:34
V zmysle môjho príspevku - je to právny nezmysel. Zastupovať konateľa sa jednoducho nedá. Podstatné je to, či konateľ, resp. spoločník dosahuje z uvedených činností príjem zo závislej činnosti.

Mimochodom firma sa dá riadiť "aj na diaľku" ale to zrejme istí ľudia nedokážu pochopiť.


Ďakujem, dám vedieť, ako to dopadlo.

Konateľ nedosahuje príjem zo závislej zo závislej činnosti.
dogicka
01.07.10,04:54
Ďakujem, dám vedieť, ako to dopadlo.

Konateľ nedosahuje príjem zo závislej zo závislej činnosti.


Takže bez problémov. Konateľ si dal žiadosť na vyplácanie rodičovského príspevku, žiadosť bez problémov schválili.....
Jozef Mihál
01.07.10,07:30
Tak ako som predpokladal, som rád.
peja
15.07.10,04:56
Dobry den,
v 7/2010 koncim MD. Od 8/10 nastupujem na stvrtinovy uvazok do zamestnania, t.j. budem mat narok iba 25% zo 164 EUR (41 EUR). O dieta sa budeme starat s manzelom. Manzel je SZČO. Uvazujeme, ze si manzel doplni do zivnosti starostlivost o dieta a bude mi starostlivost za 3 dni fakturovat do sumy 164 EUR. Uzna mi UPSV naklad za starostlivost, kt. mi fakturuje manzel?

Po skonceni MD cerpam 2 mesiace dovolenku, t.j. riadne sa staram o dieta, ale budem mat prijem. Budem mat narok na zvyseny rodicovsky vo vyske 256 EUR?
dakujem
ELAST
24.07.10,06:21
Dobrý deň prajem!

Prosím, poradíte mi? Od 2/2008 poberám rodičovský príspevok (dovtedy materská a pred ňou SZČO (od RD mám pozastavený výkon) a aj zamestnankyňa. Syn budem mať 3 roky až v 10/2010, ale ja budem hospitalizovaná v nemocnici. Máj aj naďalej nárok na poberanie rodičovského príspevku?

Ďakujem krásne za pomoc!
Jozef Mihál
24.07.10,18:35
Dobry den,
v 7/2010 koncim MD. Od 8/10 nastupujem na stvrtinovy uvazok do zamestnania, t.j. budem mat narok iba 25% zo 164 EUR (41 EUR). O dieta sa budeme starat s manzelom. Manzel je SZČO. Uvazujeme, ze si manzel doplni do zivnosti starostlivost o dieta a bude mi starostlivost za 3 dni fakturovat do sumy 164 EUR. Uzna mi UPSV naklad za starostlivost, kt. mi fakturuje manzel?

Po skonceni MD cerpam 2 mesiace dovolenku, t.j. riadne sa staram o dieta, ale budem mat prijem. Budem mat narok na zvyseny rodicovsky vo vyske 256 EUR?
dakujem
1. Podľa môjho názoru to takto nepôjde.
2. Nárok na RP je vtedy, ak rodič okrem iných podmienok splní podmienku nevykonávať zárobkovú činnosť. V uvedenom prípade budete mať počas dvoch mesiacov príjem z čerpania dovolenky, čo je problém. Ak chcete mať nárok na RP, môžete čerpať dovolenku len tak, aby aspoň 1 kalendárny deň v mesiaci bol bez čerpania dovolenky.
Jozef Mihál
24.07.10,18:36
Dobrý deň prajem!

Prosím, poradíte mi? Od 2/2008 poberám rodičovský príspevok (dovtedy materská a pred ňou SZČO (od RD mám pozastavený výkon) a aj zamestnankyňa. Syn budem mať 3 roky až v 10/2010, ale ja budem hospitalizovaná v nemocnici. Máj aj naďalej nárok na poberanie rodičovského príspevku?

Ďakujem krásne za pomoc!
Vo Vašom prípade sa postupuje podľa pravidiel platných v r. 2008 - teda máte zamestnanie a popritom poberáte RP. Preto máte nárok na RP aj v čase, kedy budete hospitalizovaná.
ELAST
25.07.10,11:08
Vo Vašom prípade sa postupuje podľa pravidiel platných v r. 2008 - teda máte zamestnanie a popritom poberáte RP. Preto máte nárok na RP aj v čase, kedy budete hospitalizovaná.

Ďakujem Vám prenádherne za Vašu pomoc!
Lucinka23
28.07.10,13:25
Prosím Vás, chceme prijať zamestnankyňu na dohodu o pracovnej činnosti na miesto vychovávateľky. Žena poberá rodičovský príspevok v zvýšenej sume (256 €). Neviem sa už vyznať v tejto novej legislatívne, čo a ako sa poriešilo, či môže alebo nemôže.
Rodičovský príspevok začala poberať až v tomto roku. Myslím si, že nemôže pracovať na dohduo o vykonaní práce inak by prišla o zvýšený príspevok. A keby chcela len ten základny môže pracovať na dohodu alebo po novom keď začala poberať RP v 2010 tak nemôže pracovať vôbec?

Ďakujem.
Tinika
28.07.10,14:10
Dobrý deň, som SZCO, momentalne uz na RD, poberam RP 256 eur. Chcem sa opytat, ked syn dosiahne vek 2 roky a ja budem dostavat uz len 164 eur, mozem opať vykonavať činnosť SZCO a budem stale mat narok na RP 164 eur? Dakujem
MS77
28.07.10,21:33
Dobrý deň, už sa tu toho popísalo, ale stále mám v tom zmätok. Chcela by som poprosiť o radu. V 3/2010 som nastúpila na MD zo zamestnania, MD mi končí v 10/2010. Mám možnosť od 9/2010 ísť pracovať na 6 hod. týždenne u nového zamestnávateľa (DOVP príp. skrátený úväzok na pracovný úväzok, je to na mne čo si vyberiem), pracovať budem v poobedňajších hodinách, o dieťa sa bude počas tejto doby starať manžel. Aký to bude mať vplyv na vyplácanie materského príp. rodičovského príspevku v prípade DOVP, alebo PZ. Mala by som nárok na materské, prípadne nasledne na to na rodičovský príspevok? Neviem sa rozhodnúť či ísť, alebo nie, či sa mi to finančne vyplatí. Dakujem za každú dobrú radu.
Jozef Mihál
01.08.10,16:44
Dobrý deň, som SZCO, momentalne uz na RD, poberam RP 256 eur. Chcem sa opytat, ked syn dosiahne vek 2 roky a ja budem dostavat uz len 164 eur, mozem opať vykonavať činnosť SZCO a budem stale mat narok na RP 164 eur? Dakujem
Podľa súčasného zákona nie.
Jozef Mihál
01.08.10,16:46
Dobrý deň, už sa tu toho popísalo, ale stále mám v tom zmätok. Chcela by som poprosiť o radu. V 3/2010 som nastúpila na MD zo zamestnania, MD mi končí v 10/2010. Mám možnosť od 9/2010 ísť pracovať na 6 hod. týždenne u nového zamestnávateľa (DOVP príp. skrátený úväzok na pracovný úväzok, je to na mne čo si vyberiem), pracovať budem v poobedňajších hodinách, o dieťa sa bude počas tejto doby starať manžel. Aký to bude mať vplyv na vyplácanie materského príp. rodičovského príspevku v prípade DOVP, alebo PZ. Mala by som nárok na materské, prípadne nasledne na to na rodičovský príspevok? Neviem sa rozhodnúť či ísť, alebo nie, či sa mi to finančne vyplatí. Dakujem za každú dobrú radu.
Pri práci na dohodu nestratíte nárok na materské, ak pôjde o dlhšie travúcu dohodu (dlhšie ako kalendárny mesiac), nebudete mať nárok na rodičovský príspevok. Budete mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (41 eur).

Pri práci na úväzok nebudete mať nárok ani na materské, ani na RP. Budete mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (41 eur).

Od 1.1.2011 však pripravujeme zmeny, popri poberaní RP bude možné pracovať.
Jozef Mihál
01.08.10,16:48
Prosím Vás, chceme prijať zamestnankyňu na dohodu o pracovnej činnosti na miesto vychovávateľky. Žena poberá rodičovský príspevok v zvýšenej sume (256 €). Neviem sa už vyznať v tejto novej legislatívne, čo a ako sa poriešilo, či môže alebo nemôže.
Rodičovský príspevok začala poberať až v tomto roku. Myslím si, že nemôže pracovať na dohduo o vykonaní práce inak by prišla o zvýšený príspevok. A keby chcela len ten základny môže pracovať na dohodu alebo po novom keď začala poberať RP v 2010 tak nemôže pracovať vôbec?

Ďakujem.
Keďže poberá RP až od roku 2010, nemôže vôbec pracovať na dohodu, inak o RP úplne príde. Výnimkou sú práce trvajúce kratšie ako 1 kalendárny mesiac.

Od 1.1.2011 pripravujeme zmenu, popri poberaní RP bude možné pracovať.
Jajina
02.08.10,09:47
Dobrý deň.
Mám prípad, keď sa budúca mamička vydala na slovensko, má tu v SR prechodný pobyt. V čechách bola sociálne poistená ale na slovensku do termínu pôrodu nesplní podmienku poistenia 270 dní.
Je možnosť zarátania poistnej doby aj z ČR ? alebo len zo SR.
karcoolka1
02.08.10,19:25
Dobrý deň, som SZCO, momentalne uz na RD, poberam RP 256 eur. Chcem sa opytat, ked syn dosiahne vek 2 roky a ja budem dostavat uz len 164 eur, mozem opať vykonavať činnosť SZCO a budem stale mat narok na RP 164 eur? Dakujem

Odpoveď bola NIE.
Prosím o uvedenie zákona a §, ktorý hovorí, že ak už poberám RP 164 EUR a predtým som poberala zvýšený RP 256 EUR, nemôžem zarábať, ak mám dieťa u svokry.
Jozef Mihál
03.08.10,16:52
Zákon 571/2009,

§ 3 ods. 1 písm. c),

§ 12 ods. 1,

§ 12 ods. 3 - ten ste Vy využili a preto sa na Vás vzťahuje § 3 ods. 1 písm. c).
Jozef Mihál
03.08.10,16:53
Dobrý deň.
Mám prípad, keď sa budúca mamička vydala na slovensko, má tu v SR prechodný pobyt. V čechách bola sociálne poistená ale na slovensku do termínu pôrodu nesplní podmienku poistenia 270 dní.
Je možnosť zarátania poistnej doby aj z ČR ? alebo len zo SR.

Započíta sa aj doba poistenia v ČR.
Tinika
03.08.10,18:43
Podľa súčasného zákona nie.

dakujem za odpoveď
Katka2
05.08.10,10:43
Dobrý deň. Poprosím vás o odpoveď:
21.08.10 mám nástup na MD. V súčastnosti som na RD s prvým dieťaťom a popri tom mám živnosť, z ktorej mi nevznikla povinnosť platiť odvody. Som aj dobrovoľne nemocensky poistená. Ak by sa nič do nástupu na RD s druhým dieťaťom nezmenilo, na to, aby som mala nárok na zvýšený RP potrebujem k 20.08.10 pozastaviť živnosť? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
05.08.10,20:41
Počas poberania materskej živnosť pozastaviť určite netreba, RP budete poberať až po 1.1.2011 a to už bude platiť zmena v zákone - živnosť preto nebudete musieť pozastavovať vôbec.
botuľa
17.08.10,12:16
Pri práci na dohodu nestratíte nárok na materské, ak pôjde o dlhšie travúcu dohodu (dlhšie ako kalendárny mesiac), nebudete mať nárok na rodičovský príspevok. Budete mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (41 eur).

Pri práci na úväzok nebudete mať nárok ani na materské, ani na RP. Budete mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (41 eur).

Od 1.1.2011 však pripravujeme zmeny, popri poberaní RP bude možné pracovať.


Chcem sa prosím Vás spýtať, p. Mihál. Tie zmeny čo sa pripravujú (že sa bude dať pracovať popri RP) sa budú týkať všetkých poberateľov, alebo len tých, ktorým bude priznaný RP po 01.01.2011??? Ďakujem.
Jozef Mihál
19.08.10,21:01
Všetkých, aj tých, čo už RP už poberajú.
botuľa
20.08.10,04:47
ďakujem veľmi pekne.
botuľa
20.08.10,06:13
A ešte ma napadla jedna vec v súvislosti s RP. Bude vplývať na výplatu RP skutočnosť, že dieťa navštevuje predškolské zariadenie (jasle, mš). ?
TOPKA
23.09.10,11:40
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o odpovede :
1 .Matka t.č. na rodičovskej dovolenke musí 01.11.2010 nastúpiť do zamestnania. Existuje možnosť prerušenia poberania rod.príspevku podľa doteraz platných predpisov a od 01.01.2011 nabehnúť na nový systém Vami prezentovaný( ak prejde parlamentom a prezidentom) t.j. súbeh práce /aj keď v štátnej správe / a rodičovského príspevku, alebo musí obdobie mesiacov 11,12 riešiť prehodením rodičovskej dovolenky na manžela?
2.Manžel ma živnosť - tú by musel prerušiť, v s.r.o. - je konateľ a spolumajiteľ bez príjmu ( tu ako som sa dočítala by nemal byť problém) a je aj zamestnancom v tejto s.r.o. - pracovný pomer musí ukončiť, alebo stačí prerušiť tým, že pôjde na rodičovskú dovolenku a bude môcť poberať rodič.príspevok? Ďakujem za skoré odpovede.
Katka2
23.09.10,13:24
Dobrý deň. Poprosím vás o odpovede na nasledujúce otázky:

1. V 2/2008 som ako zamestnanec nastúpila na MD. Pracovný pomer na dobu určitú mi skončil v 08/2008. Hneď po narodení dieťaťa som sa prihlásila na SP aby za mňa platil štát poistné na dôchodok v druhom pilieri. Od 08/2010 som opäť na MD s druhým dieťaťom, ale už ako dobrovoľne poistená osoba. Stačí sa opäť po pôrode ďalšieho dieťaťa prihlásiť na SP aby poistné na dôchodok za mňa platil štát?

2. Na prvé dieťa som poberala RP v nižšej sume, keďže som mala aj otvorenú živnosť. Prvé dieťa dovŕši 3 roky v 3/2011, predškolské zariadenie nenavštevuje. RP som poberala do 08/2010 a súčasne v 08/2010 aj nástup na ďalšiu MD. Mám nárok na to prvé dieťa už len na rodinné prídavky, alebo by som mohla požiadať ešte aj o príspevok na starostlivosť o dieťa?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Zdeni
30.09.10,12:35
Chcela by som sa opýtať ohľadne príspevku na starostlivosť o dieťa.
Ak matka SZČO po MD nastúpi na RD /živnosť stále trvá/ v 12/2010, nárok na rodičovský príspevok nemá, iba príspevok na starostlivosť 41,06. Má nárok na príspevok rodičovi? Myslím, že nemá lebo nespĺňa jednu z podmienok a to: nepoberá rodičovský príspevok /keďže stále podniká ešte z doby pred nástupom na MD/. Neviem, či je to tak ako si myslím. A ako by to malo byť od 1/2011? Ďakujem.
Fany
06.10.10,08:50
Ja chcem poprosiť, dcérka žila v zahraničí, kde sa jej narodilo dieťa. Teraz sa presťahovala späť na Slovensko, kde má ona aj dieťa trvalý pobyt. MD tu teda nepoberala, ale mala by nárok na rodičovský príspevok? Ak áno, v akej výške a čo všetko k tomu musí splniť a preložiť? Dieťa má teraz 8 mesiacov. Ďakujem.
Jana Motyčková
06.10.10,09:44
Nárok na rodičovský príspevok tu má. Kde v zahraničí žila? Mala tam vyplácanú obdobnú davku ako materské? Bola tam prípadne nemocensky poistená (napr. zamestnaná) ?
Fany
06.10.10,15:34
Žila v Austrálii, tam sa aj vydala, manžel tam zostal bývať. Materskú tam nepoberala, tam sú iné zákony. Občas ho pôjde navštíviť aj so synčekom, ale inak bude s ním na Slovensku, kým trošku podrastie.
Jana Motyčková
07.10.10,06:00
V tom prípade má nárok na RP vo výške 164,22€, po 1.1.2011, ak prejde novela zákona, tak vo výške 190,10€.
Treba ísť na Úrad práce soc. vecí a rodiny, podať žiadosť o RP. Priloží rodný list dieťaťa, ak nemá slovenský rodný list vydaný, priloží úradne overený preklad rodného listu dieťaťa alebo obdobného dokladu o narodení. Na zdokladovanie trvalého pobytu bude potrebovať buď občiansky preukaz alebo potvrdenie o trvalom pobyte.
Fany
07.10.10,06:19
Ďakujem.
Fany
11.10.10,05:50
A ak by odišla späť do zahraničia, ale trvalý pobyt jej aj dieťatku stále na Slovensku trvá, má nárok na RP aj v tomto prípade? Môžem toto vybaviť za ňu, ak tu práve nebude, na základe overeného splnomocnenie od nej? Ďakujem.
Jana Motyčková
11.10.10,08:47
Ak tu bude mať trvalý pobyt, nárok na RP tu bude mať. Overené splnomocnenie by malo stačiť.
beroun
16.10.10,12:12
Dobry den, pani Motyckova,
chcel by som sa spytat... mame dva a pol-rocne dieta (narodene v marci 2008), manzelka nan pobera rodicovsky prispevok vo vyske 164,22 Eur (v januari, februari a marci 2010 poberala zvyseny prispevok 256 Eur). Od 1.10. sme dceru dali do denneho sanatoria pre reciduvujuce respiracne ochorenia a alergicke deti (deti don chodia cez tyzden, cvicia dychovu gymnastiku, inhaluju, robia rehabilitacne cvicenia, pravidelne ich kontroluje lekar, podavaju sa im lieky atd), pretoze sa bojime o jej zdravotny stav.
V sanatoriu nam povedali, ze dcerin pobyt v zariadeni neovplyni poberanie rodicovskeho prispevku. Pani na urade prace nam vsak povedala, ze sa nejedna o vynimku podla paragrafu 3, ods.4, pism. A Zakona o rodicovskom prispevku, kedze dieta nie je umiestnene zo zdravotnych dovodov v ustavnej zdravotnej starostlivosti, takze stracame narok na rodicovsky prispevok za oktober.
Chcel by som sa spytat:
1. Naozaj ma pani na urade pravdu, resp. ktory zakon definuje ustavnu starostlivost?
2. Ak by sme dceru zo sanatoria vybrali 29.oktobra a nastupila by opat 3. novembra, mala by manzelka narok na rodicovsky pripevok za 10. a 11. mesiac roku 2010? Akym potvrdeniami by sme to mali vydokladovat na urade prace?
Dakujem vopred za rychlu odpoved, dost mi to suri.
Jana Motyčková
18.10.10,06:50
Ústavná starostlivosť je definovaná v zákone o zdravotnej starostlivosti 576/2004 Z.z. (§9). Skôr by som si od sanatória vyžiadala potvrdenie o ústavnej zdravotnej starostlivosti - ak to môžu vydať, tak nemôže byť problém s RP. Ak to nemôžu vydať, Tak vybratím dieťať 29.10. a znovu nastúpením 3.11., by ste nemali prísť o RP.
Ingrid Ondruskova
18.10.10,07:24
Moja dcéra bude mať v júni r.2011 3 roky a vtedy by som rada nastúpila do zamestnania, môžem dať dcéru do škôlky o 3-4 mesiace skôr /už na jar/, aby sa "zacvičila", budem v tomto období poberať RP?
Jana Motyčková
18.10.10,10:55
Ak sa zmení zákon o RP tak, ako sa navrhuje, tak áno. Treba sledovať zmeny po 1.1.
Ingrid Ondruskova
18.10.10,12:12
Ďakujem za odpoveď, aj ja to tak chápem, že ak nepracujúca žena dáva dieťa do škôlky, dostane RP...
beroun
18.10.10,13:32
Pani Motyčková, ďakujeme veľmi pekne za odpoveď.
michalekova
12.11.10,11:35
prosím Vás aký je rozdiel medzi rodičovskou dovolenkou a rodičovským príspevkom
veronikasad
12.11.10,11:40
prosím Vás aký je rozdiel medzi rodičovskou dovolenkou a rodičovským príspevkom
rodičovská dovolenka je obdobie počas ktorého sa staráš o dieťa, zamestnavateľ ospravedlní tvoju neprítomnosť v práci, nemôžeš dostať počas nej výpoveď a štát je za teba platitelom dôchodkového poistenia.

Rodičovský príspevok je sociálna dávka, ktorú vypláca Úrad práce do 3 rokov veku dieťaťa. (v prípade nepriaznivého zdr.stavu do 5 rokov veku dieťaťa).
lenkak
20.12.10,16:01
je možné pri poberaní RP v prípade nepriaznivého zdr.stavu do 5 rokov veku dieťaťa mať dieťa v škôlke na 4 hod, a pritom na tie 4 hodiny mať uzatvorenú dohodu od 01.01.2011 ? A aby matka neprišla o RP.
Ďakujem.
Jana Motyčková
21.12.10,16:57
Áno, je to možné.
lenkak
21.12.10,19:34
Janka ďakujem, posuniem ďalej. :)
Martasch
02.06.11,11:27
Zamestnankyňa v prac. pomere, od 1.10.2009 MD, od 25.3.2010 RD. Na zastupovanie prijatá druhá pracovníčka, ktorá bude v júli čerpať dovolenku. Môže počas dovolenky pracovať tá, ktorá je na RD /na dohodu?/ - ide o zdravotné sestry v ambulancii, ktoré už poznajú pacientov a nechceme to komplikovať ďalšou osobou. Ďakujem!
Jana Motyčková
03.06.11,06:11
Môže pracovať, aj keď s dohodou by som to videla problematicky - DOPČ má malý rozsah a DOVP má iný charakter. Ale môže prerušiť rodičovskú dovolenku, nastúpiť do práce a potom ísť zase na rodičovskú dovolenku.
Dajanka
03.06.11,06:36
Dobrý deň, mám aktivovaný prístup do encyklopédie Drak na rok 2011 do 31.12.2011. Keď si otvorím túto stránku, nedá sa mi čítať obsah, nakoľko ma upozorňuje, že si mám Draka objednať. Prosím o vysvetlenie.
Ďakujem Dajanka
veronikasad
03.06.11,07:07
Dajanka, ak by to bolo tak ako píšeš, nepodarilo by sa ti napísať príspevok v tejto téme.

Upozornenie sa ti zobrazí, keď chceš pozerať draka ako neprihlásená.
Martasch
03.06.11,07:20
Môže pracovať, aj keď s dohodou by som to videla problematicky - DOPČ má malý rozsah a DOVP má iný charakter. Ale môže prerušiť rodičovskú dovolenku, nastúpiť do práce a potom ísť zase na rodičovskú dovolenku.


Ja som to tak tiež chcela - teda prerušiť RD, ale zamestnávateľ chce "na dohodu, treba šetriť!", preto tá otázka. A aby som to nemala také jednoduché, zdravotná poisťovňa nám oznámila, že uvedená pracovníčka nemá ukončenú RD, na ktorú nastúpila 1.7.2005. My sme ju prijímali 1.10.2006, priniesla doklady o skončení prac. pomeru k 30.9.2006 /pracovala u inej lekárky/, všade som ju poprihlasovala a doteraz bolo všetko v poriadku. Tak som jej zavolala, že kedy ukončila RD, na ktorú nastúpila toho 1.7.2005. Odpoveď - ja som bola na rodičovskej dovolenke a rodičovský príspevok som brala do nástupu na ďalšiu materskú /t.j.1.10.2009/. A teraz už vôbec neviem čo s tým.
Jana Motyčková
03.06.11,07:56
DOVP je risk - Inšpektorát práce Vám to môže vyhodiť, ale nemusí.
K ZP - na ZP sa nahlasuje poberanie rodičovského príspevku. Dajte tam oznámenie, že skončila poberanie RP 1.10.2009 (aj keď počas toho robila, nevadí).
Martasch
03.06.11,08:05
VĎAKAAAAA!
Megi3
14.06.11,13:54
dobry den, niekde som sa docitala, ze: Zamestnankyňa poberá od marca 2011 materské. V apríli sa jej narodí dieťa. Zamestnávateľ v máji 2011 vyplatí zamestnankyni podľa KZ príspevok pri narodení dieťaťa. Zamestnávateľ uviedol, že sa jedná o príjem za apríl 2011."
Nakoľko je z informácie zamestnávateľa zrejmé, že tento príjem zamestnankyňa dosiahla za apríl 2011, tj. za obdobie, v ktorom nevykonávala činnosť zamestnanca z dôvodu starostlivosti o narodené dieťa, nebude mať za apríl 2011 nárok na výplatu materského." Viete mi prosim Vás niekto poradiť, či je to pravda a kde nájdem uplné znenie zákona ? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
14.06.11,16:33
Úplné znenia zákonov nájdete na www.jaspi.justice.gov.sk.
Úplné znenie zákona o sociálnom poistení nájdete aj na porade v časti Zákony - tu :
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html
Podľa dnes platného zákona je uvedený príjem vymeriavacím základom podľa §138 ods. 1.
Zamestnanec má nárok na nemocenaké dávky ak (§30 ods. b)) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených
v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1. (PN, OČR, materská).

Čiže ak dostane príspevok zo SF v čase, kedy je na materskej, nemá nárok na materské. Ak zamestnankyňa takýto príjem obdrží, SP bude pravdepodobne zisťovať, za aké obdobie tento príjem patrí. Odporúčam zamestnávateľom, aby neuvádzali, že je to odmena za apríl (celý mesiac) ale len za jeden deň v mesiaci (napr. na deň, kedy sa narodí dieťa).
Nie je problém, ak počas materského dostane odmenu za obdobie pred materskou (napr. ročnú, polročnú) - v každom prípade zamestnávateľ (v rámci súčinnosti so SP) aj v tomto prípade nemôže na dopyt SP uviesť, že táto odmena je za apríl, ale musí uviesť, že je to odmena za obdobie pred materskou.
olga84
23.06.11,08:09
Dobrý deň. Máme zamestnankyňu, ktorá je od novembra 2010 na rodičovskej dovolenke. Teraz bude zapisovateľkou pri voľbách 25.6.2011. Informovali nás, že odmena zapisovateľky má byť zamestnancom vyplatená ako odmena /teda budú z nej odvody do SP,ZP/ a ani tejto zamestnankyni na rodičovskej dovolenke to nemôžeme vyplatiť na dohodu. Prosím Vás o radu, čo všetko musím urobiť a v akom termíne, čo treba v ZP a SP, aby som to urobila správne? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
24.06.11,06:40
Ak práca zapisovateľky vyplýva z jej pracovného pomeru (čo si myslím, že nie), tak jej bude treba ukončiť rodičovskú dovolenku, na jeden deň nastúpi a nasledujúci deň začne čerpať ďalšiu rodičovskú dovolenku - prihlasovanie odhlasovanie do SP a ZP ako pri skončení a začiatku rodičovskej dovolenky.

Ale skôr si myslím, že prácu zapisovateľky bude vykonávať na základe iného právneho vzťahu - v takom prípade prihlásite do SP na 1 deň nový právny vzťah (zamestnanec s nepravidelným príjmom) - prihláška do SP musí ísť vopred.
V oboch prípadoch bude treba do ZP dať začiatok aj koniec zamestnania 25.6..
A ešte by som poslala zamestnankyňu do SP - kým je na rodičovskej a nemá poistenie zo zamestnania, dôchodkové poistenie
za ňu platí štát. Ten jeden deň, keď bude prihlásená ako zamestnanec, štát za ňu platiť nebude. Ale začne znovu platiť poistné na DP až keď sa na to poistenie znovu prihlási (podľa zákona) - treba teda aby zašla do SP a vybavila si znovu poistenie štátom - možno SP jej povie, Že nemusí, že to urobia automaticky, ale treba tam ísť.
olga84
24.06.11,08:34
Ak práca zapisovateľky vyplýva z jej pracovného pomeru (čo si myslím, že nie), tak jej bude treba ukončiť rodičovskú dovolenku, na jeden deň nastúpi a nasledujúci deň začne čerpať ďalšiu rodičovskú dovolenku - prihlasovanie odhlasovanie do SP a ZP ako pri skončení a začiatku rodičovskej dovolenky.

Ale skôr si myslím, že prácu zapisovateľky bude vykonávať na základe iného právneho vzťahu - v takom prípade prihlásite do SP na 1 deň nový právny vzťah (zamestnanec s nepravidelným príjmom) - prihláška do SP musí ísť vopred.
V oboch prípadoch bude treba do ZP dať začiatok aj koniec zamestnania 25.6..
A ešte by som poslala zamestnankyňu do SP - kým je na rodičovskej a nemá poistenie zo zamestnania, dôchodkové poistenie
za ňu platí štát. Ten jeden deň, keď bude prihlásená ako zamestnanec, štát za ňu platiť nebude. Ale začne znovu platiť poistné na DP až keď sa na to poistenie znovu prihlási (podľa zákona) - treba teda aby zašla do SP a vybavila si znovu poistenie štátom - možno SP jej povie, Že nemusí, že to urobia automaticky, ale treba tam ísť.
Ďakujem pekne za odpoveď. Chcem sa ešte opýtať, neviem aký iný právny vzťah by to mal byť. Stačí ak má menovací dekrét na zapisovateľku? A v ZP sa prihlási len na ten jeden deň, a nie od 1. do 30.6.?
Jana Motyčková
24.06.11,09:53
Menovací dekrét stačí. V ZP na jeden deň.
olga84
24.06.11,13:49
Ďakujem veľmi pekne, p. Motyčková.
mimabb
02.08.11,18:54
dobry den, potrebovala by som poradit :-) zamestnankyna konci rodicovsku dovolenku k 25.8.2011, na rodicovsky prispevok ma narok do konca augusta.
moja otazka je odkedy by mala nastupit do prace a kedy poslat doklady o zmene do socialky a zdravotky? dakujem za odpoved!
Jana Motyčková
03.08.11,06:25
Rodičovská dovolenka končí 25.8., takže nástup do práce má byť 26.8.
Pokiaľ ide o oznamovanie do ZP :
http://www.porada.sk/t167702-oznamovanie-do-zp-po-1-5-2011-pri-rodicovskej-dovolenke.html
Do SP sa oznamuje ukončenie prerušenia s dátumom 25.8.
mimabb
03.08.11,06:29
Rodičovská dovolenka končí 25.8., takže nástup do práce má byť 26.8.
Pokiaľ ide o oznamovanie do ZP :
http://www.porada.sk/t167702-oznamovanie-do-zp-po-1-5-2011-pri-rodicovskej-dovolenke.html
Do SP sa oznamuje ukončenie prerušenia s dátumom 25.8.

dakujem za expresnu odpoved! nebola som si ista ;-)
Viera7
24.11.11,13:17
Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o vyjedrenie k príspevku "Doba prerušenia účasti" publikovaného 5.2.2011 v blogu p. Navrátilovej v HN, či to platí alebo nie? ďakujem
Viera7
25.11.11,09:06
Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o vyjedrenie k príspevku "Doba prerušenia účasti" publikovaného 5.2.2011 v blogu p. Navrátilovej v HN, či to platí alebo nie? ďakujem

Pripájam: http://moje.hnonline.sk/node/5600
chudaska
25.11.11,09:31
no ja som tiez teraz v pomykove...so mnou zamestnavatel tiez ukoncil pracovny pomer pocas RP este minuly rok v oktobri...rodicovsky prispevok budem poberat do 06/2012,kedy dcerka dovrsi 3 roky...ale bola som v tom,ze budem mat narok na podporu v nezamestnanosti a niekde som to tu aj s p. Motyčkovou preberala...tak teraz neviem,co si mam o tom vsetkom mysliet...toto je fakt stat podvodnikov!!!!
Jana Motyčková
25.11.11,19:39
Príspevok je dosť špekulatívny a právo sa vykladá nie len doslovne (aj pri takomto výklade pri uvedenom príspevku výklad pani Navrátilovej považujem za prekombinovaný) ale podľa judikatňury Ústavného súdu možno uprednostniť výklad e ratione legis (zmysel a účel zákona) pred doslovným (jazykovým) výkladom.

Ad Chudaska : Ak pracovný pomer bol ukončený v októbri 2010, nárok na dávku v nezamestnanosti po 6/2012 nebude. Resp mohol by byť len ak by ten pracovný pomer bol uzatvorený na dobu určitú a ešte pár ďalších predpokladov.
chudaska
25.11.11,20:27
tak som z toho blbec.tuto ste mi tvrdili nieco ine"
Dobrý den, momentalne som na rodicovskej dovolenke do juna 2012, kedy bude mat dcerka 3 roky, moj predosly zamestnavatel skoncil -cize k 31.10.2010 som dostala vypoved aj ja, viem,ze po skonceni rod. prispevku mam narok na podporu v nezamestnanosti,len ma zaujima z coho sa mi bude pocitat? Z prijmu, ktory som mala pred nastupom na matersku dovolenku? Alebo z nejakeho pravdepodobneho prijmu? Informujem sa preto,lebo prijem som mala pekny a teraz ak by mi mali pocitat z nejakeho pravdepodobneho,tak to budem mat asi este menej ako rodicovsky prispevok. Neoplatilo by sa mi este dobrovolne pripoistit,kym nastupim na podporu? Dakujem pekne za kazdu radu!




Komentár od Jana Motyčková (http://www.porada.sk/member.php?u=36105) 06.10.11 17:53
#5794 (http://www.porada.sk/1864605-post5793.html)




Ak pôjdete na ÚP až keď bude mať dcéra 3 roky, použije sa na výpočet dávky v nezamestnanosti vymeriavací základ z obdobia pred materskou, presnejšie započíta sa obdobie od začiatku rodičovskej dovolenky 2 roky dozadu.
Môžete ísť na ÚP aj skôr, dokonca v r.2012 možno bude možný aj súbeh dávky v nezamestnanosti a rodičovského príspevku, ale aby ste mali dávku v nezamestnanosti počítanú tak, ako som písala, je treba aby medzi nástupom na rodičovskú dovolenku (čiže po skončení materskej) a zaevidovaim sa na ÚP uplynuli aspoň 2 roky.
Dobrovoľné poistenie, aby ste s neho niečo mali, by muselo trvať aspoň 26 týždňov a po 1.1.2012 by ste určite platili o dosť vyššiu sadzbu ako sú súčasné 2%. Dokonca krátkym dobrovoľným poistením (do 30 dní) by ste si tú dávku mohli pokaziť.


Jana Motyčková
28.11.11,07:02
Asi som si zle pozrela ten dátum, myslela som že r. 2011. Ospravedlňujem sa . (Totiž na rodičovskej dovolenke môže byť niekto len keď je v pracovnom pomere a "som na rodičovskej dovolenke" som prečítala ako že momentálne ešte ste v PP a zamestnávateľ vám dal výpoveď - tieto pojmy ľudia používajú nesprávne a aj keď si dávam na to pozor - stalo sa). Ale v SS píšete, že pracovný pomer skončil 30.11.2010 - tak teraz neviem. S tým 30.11. by sa ešte dalo niečo robiť.
chudaska
28.11.11,07:10
ano, 30.11.2011...ak by sa s tym dalo nieco robit, tak prosim poradte mi...velmi pekne dakujem
Jana Motyčková
28.11.11,07:19
30.11.2010. Písala som v odpovedi v odkazoch.
Čiže hneď (dnes) sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Potom po schválení novely zákona platnej od 1.1.2012 sa zvolí ďalśí postup.
Podľa momentálnych zákonov je vhodné platiť si DPN z VZ maxima (z cca 2233 €), ale môže to byť z hľadiska výšky VZ zbytočné (nie z hľadiska nároku - ale to by stačilo z minima), to sa uvidí do polovice decembra podľa schváleného znenia zákonov.
pero
06.02.12,11:24
p.Motýčková,
chcem vás poprosiť o radu, zamestnankyňa ide na MD, môže pracovať u svojho zamestnávateľa na dohodu alebo si môže účtovať ekonomické práce na svoju firmu, kde je konateľkou, ako právnická osoba? Ďalej by som sa chcela opýtať, keď jej skončí materská a pôjde na rodičovskú dovolenku a bude poberať rodičovský príspevok, môže pracovať u svojho zamestnávateľa naďalej na dohodu? Je obmedzenie výkonu práce pri rodičovskom príspevku? Veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
06.02.12,14:05
Popri materskej môže robiť na dohodu, a právnické osoby s jej materskou nič nemajú - fakturovať medzi sebou môžu.
Popri poberní rodičovského príspevku môže pracovať bez obmedzenia.
Megi3
06.02.12,15:15
Podla mna nemoze mat pocas materskej ziadny prijem lebo materska sa posudzuje ako nemocenska davka a tym padom by dosla o matersku davku, pocas RD moze pracovat a mat prijem. Ak sa mylim opravte ma. Vdaka.
Mila123
06.02.12,15:20
Podla mna nemoze mat pocas materskej ziadny prijem lebo materska sa posudzuje ako nemocenska davka a tym padom by dosla o matersku davku, pocas RD moze pracovat a mat prijem. Ak sa mylim opravte ma. Vdaka.
aj počas MD môže byť príjem bez obmedzenia, ale príjem nesmie byť vyplácaný z toho poistenia ako si uplatňovala MD....t.j. od iného ZĽ, alebo dohoda o vyk. práce či prac.činnosti...môj názor....
pero
07.02.12,09:31
p.Motyčková, chcem sa ešte opýtať, keď bude robiť pracovníčka na rodičovskej dovolenke na dohodu o pracovnej činnosti a da dieťa do škôlky, nepríde o rodičovský príspevok? A nie je možnosť vrátiť sa na skrátený úväzok do práce a poberať rodičovský príspevok, keď by bola starostlivosť o dieťa zabezpečená. Ďakujem veľmi pekne.
Janula1
01.08.13,10:41
Dobrý den,
p. Motyčková, chcem sa uistiť, či urobím správne, ak: zamestnankyna v tomto mesiace prešla na rodičovskú dovolenku. zam-teľ sa jej rozhodol vyplatiť nejakú odmenu so soc.fondu. Keďže je na rodičovskej dovolenke, zam-nec aj zam-teľ nebudú platiť do SP žiadne odvody, iba zam-teľ na úrazové poistenie z vymeriavacieho základu, ktorý si rozpočíta pomernou časťou za mesiace trvania jej sociálneho poistenia. A do zdravotnej poisťovne bude platiť aj zam-nkyna aj zam-teľ? A do ZP ju zasa prihlásim na mesiac, v ktorom jej to bude vyplatené? ďAkujem
Jana Motyčková
01.08.13,10:56
Ak príspevok dostane v mesiaci, kedy prechádza na rodičovskú dovolenku, platí sa do SP z toho len ÚP, ale VZ sa neprepočítava na mesiaca trvania poistenia, ale ide to "normálne" do mesačného výkazu. Na mesiace trvania poistenia v poslednom kal.roku sa vz prepočítava, iba ak je príjem vyplatený, resp. zúčtovaný po skončení poistenia, čiže v mesiaci, kedy to poistenie už netrvá.

Do ZP sa platí poistenie normálne. Ak sa to vykazuje v mesiaci, kedy je ešte na materskej, netreba ju do ZP znovu prihlasovať, lebo tam už prihlásená je. Ak sa to vyplatí až v ďlašom mesiaci, prihĺási sa do ZP na posledný deň mesiaca kódom 2Y.
Janula1
01.08.13,11:09
t.z, že ak v polovici júla prechadza na RD a teraz v julovej mzde by jej to chceli vyplatiť, tak cely VZ(napr.300€€) by išiel do mes.výkazu?
A ak už je celý júl na RD, tak potom tých 300 € pomerne rozpočítame na mesiace, kedy bola ešte na MD?
dobre tomu rozumiem?
Ďakujem
Jana Motyčková
02.08.13,06:37
Áno.
Ak v júli bola ešte časť mesiaca na MD, tak to ide do mesačného výkazu.
Ak je celý júl na RD, tak sa príjem započíta na mesiace od januára do posledného mesiaca MD.
enigma
14.08.13,06:16
Dobry den, chcela by som sa informovat na situaciu ked sa matke narodilo prve dieta v oktobri 2010 a druhe dieta v juli 2013. teda aktualne matka pobera matersku. Mohol by otec ist na rodicovsku dovolenku aby poberal rodicovsky prispevok na prve dieta (zaroven by zostal pracovat) aby neprisli o rodicovsky prispevok? dakujem
lucinkapk
14.08.13,07:44
Dobrý deň,
známa , ktorá je na rodičovskej dovolenke, chce prísť na výpomoc späť do zamestnania (na základe dohody o vykonaní práce cca na 3 mesiace). Jej príjem bude vyšším ako 15-násobok sumy životného minima zarobí 3000€ , tak sa chcem spýtať, či bude mať nedoplatok v rámci RZZP za r.2013 (ak prekročí príjem -prestáva byť táto osoba poistencom štátu). Bude si musieť v ročnom zúčtovaní za rok 2013 doplatiť zdravotné poistenie?
Ak by sa v septembri vrátila po materskej do práce a pracovala by na základe prac.zmluvy, zarobí cca 4000€- aj v tom prípade bude mať nedoplatok v RZZP?
Ďakujem za odpoveď
Veronika
ACCREDO
15.08.13,11:50
Dobrý deň,

zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke od 20.1.2011 a je znovu tehotná, pričom z dôvodu vyššieho veku pôjde o rizikové tehotenstvo, počas ktorého bude na PN.
Je možný súbeh rodičovského príspevku a vyplácania nemocenskej dávky a za akých podmienok?
Vopred ďakujeme za rýchlu odpoveď.
Jana Motyčková
19.08.13,07:26
Dobry den, chcela by som sa informovat na situaciu ked sa matke narodilo prve dieta v oktobri 2010 a druhe dieta v juli 2013. teda aktualne matka pobera matersku. Mohol by otec ist na rodicovsku dovolenku aby poberal rodicovsky prispevok na prve dieta (zaroven by zostal pracovat) aby neprisli o rodicovsky prispevok? dakujem
Otec nárok na rodičovský príspevok nemá, ak matka poberá materské, aj keď na iné dieťa.
Jana Motyčková
19.08.13,07:30
Dobrý deň,
známa , ktorá je na rodičovskej dovolenke, chce prísť na výpomoc späť do zamestnania (na základe dohody o vykonaní práce cca na 3 mesiace). Jej príjem bude vyšším ako 15-násobok sumy životného minima zarobí 3000€ , tak sa chcem spýtať, či bude mať nedoplatok v rámci RZZP za r.2013 (ak prekročí príjem -prestáva byť táto osoba poistencom štátu). Bude si musieť v ročnom zúčtovaní za rok 2013 doplatiť zdravotné poistenie?
Ak by sa v septembri vrátila po materskej do práce a pracovala by na základe prac.zmluvy, zarobí cca 4000€- aj v tom prípade bude mať nedoplatok v RZZP?
Ďakujem za odpoveď
Veronika
Je platná novela zákona o zdravotnom poistní účinná od 1.10.2013. Na základe tejto novely, aj keď poistencom štátu nebude, nemá to dôsledok na jej platenie poistného. Čiže aj keď prekročí 15-násobok životného minima, nebude mať z tohoto dôvodu nedoplatok v rzzp.
Ak zarobí cca 4000 € za 4 mesiace, tiež nebude mať z tohoto dôvodu nedoplatok v rzzp.
Jana Motyčková
19.08.13,07:36
Dobrý deň,

zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke od 20.1.2011 a je znovu tehotná, pričom z dôvodu vyššieho veku pôjde o rizikové tehotenstvo, počas ktorého bude na PN.
Je možný súbeh rodičovského príspevku a vyplácania nemocenskej dávky a za akých podmienok?
Vopred ďakujeme za rýchlu odpoveď.
Súbeh nemocenského a rodičovského príspevku je možný. Ale nemôže poberať nemocenké, ak je na rodičovskej dovolenke. Čiže musí ukončiť rodičovskú dovolenku, nastúpiť do práce (napr. čerpať dovolenku) a potom ísť na PN. V takom prípade bude aj počas práce aj počas poberania nemocenského poberať aj RP.
Ally Klima
19.08.13,11:01
Dobrý deň, rada by som sa poradila ohľadne matky na RP, ktorá zo zdravotných dôvodov dieťaťa má odsúhlasenú predĺženú rodičovskú dovolenku na 6 rokov. Dostala ponuku pracovať na 4 hodiny týždenne (v inej spoločnosti ako bola zamestnaná pred tehotenstvom) a zároveň nezávisle od tejto ponuky by chcela dať dieťa do škôlky kvôli socializácii s ostatnými detičkami.
Na ZP, SP aj UP si zisťovala či v takomto prípade nepríde o RP a na každej inštitúcii jej povedali niečo iné. Na ZP jej povedali, že dieťa v žiadnom prípade nemôže ísť do škôlky, na SP jej povedali, že môže na max.4 hodiny denne a na UP, že čas nie je obmedzený, takže môže chodiť do škôlky aj na celý deň a každý deň v týždni.
Nerada by prišla o RP či už kvôli práci alebo pár hodinám v škôlke. Kde je teda pravda a ktorá inštitúcia sa vyjadrila správne?
Ďakujem pekne za radu.
Iveta Matlovičová
20.08.13,04:05
Zdravotné poistenie:
Podľa § 11 ods. 7 písm. j) štát je platiteľom za osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6 rokov. Podľa ods. 10 je Osobná celodenná a riadna starostlivosť - starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) n a v š t e v u j e jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne.

Sociálne poistenie
Za riadnu starostlivosť sa na účely sociálneho poistenia považuje starostlivosť definovaná v zákone o rodičovskom príspevku, kde sa obmedzenie zárobkovej činnosti v súčasnosti nenachádza.

Takže zamestnankyňa, ktorá sa rozhodne počas poberania rodičovského príspevku pracovať, o rodičovský príspevok nepríde. Zdravotné poistenie bude platiť štát a súbežne sa bude platiť poistné aj z príjmu zo závislej činnosti (ktoré odvedie zamestnávateľ), poistné na sociálne poistenie štát platiť nebude (nakoľko z titulu zamestnania sa je povinne dôchodkovo poistená), ale bude sa platiť poistné z príjmu zo závislej činnosti (ktoré odvedie zamestnávateľ).
Ally Klima
21.08.13,12:11
Ďakujem krásne za reakciu a odpoveď.
Čo sa týka RP, mala som aj ja takú informáciu, že o to nepríde keď bude pracovať.
Išlo hlavne o to, či vôbec môže dať dieťa do škôlky.
Zjavne mi z toho čo píšete vychádza, že ak by dala dieťa do škôlky na viac ako štyri hodiny, tak by si musela platiť zdravotné poistenie sama za dni ktoré by za ňu neplatil z dohody zamestnávateľ (keďže má možnosť pracovať na 4 hodiny týždenne, tak by za ňu platil cca 4-5 dní v mesiaci).
Na druhej strane dôchodkové poistenie by bolo platené ako píšete, avšak nie je celkom jednoznačné, či môže dať dieťa do škôlky neobmedzene, resp. vyzerá to tak, že na tom nezáleží.
Čo sa týka UP, ten to asi nerieši.

Čiže najjednoduchšie pre ňu by bolo dať dieťa do škôlky na 4 hodiny denne - to na styk s inými detičkami stačí a tým by neprišla ani o RP a štát by za ňu platil ZP.

Je to tak správne?
Ďakujem za rady.
A.


Zdravotné poistenie:
Podľa § 11 ods. 7 písm. j) štát je platiteľom za osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6 rokov. Podľa ods. 10 je Osobná celodenná a riadna starostlivosť - starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) n a v š t e v u j e jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne.

Sociálne poistenie
Za riadnu starostlivosť sa na účely sociálneho poistenia považuje starostlivosť definovaná v zákone o rodičovskom príspevku, kde sa obmedzenie zárobkovej činnosti v súčasnosti nenachádza.

Takže zamestnankyňa, ktorá sa rozhodne počas poberania rodičovského príspevku pracovať, o rodičovský príspevok nepríde. Zdravotné poistenie bude platiť štát a súbežne sa bude platiť poistné aj z príjmu zo závislej činnosti (ktoré odvedie zamestnávateľ), poistné na sociálne poistenie štát platiť nebude (nakoľko z titulu zamestnania sa je povinne dôchodkovo poistená), ale bude sa platiť poistné z príjmu zo závislej činnosti (ktoré odvedie zamestnávateľ).
Iveta Matlovičová
22.08.13,04:38
pre Ally Klima: áno, tak.
ACCREDO
22.08.13,11:17
Dobrý deň, pani Motyčkoová,

ďakujeme Vám za radu.
Silvia S
23.01.17,06:50
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Zamestnankyňa má možnosť počas RP u pôvodného zam-teľa pracovať na dohodu, poprípade na skrátený úväzok. Je však opäť tehotná a nie som si istá, či si nepoškodí pre nové materské ( to z ľudského hľadiska). Z pohľadu zamestnávateľa, ak pôjde popri hlavnom PP (počas RP) na dohodu, tvárim sa s oznamovacími povinnosťami do SP a ZP akoby to bolo nový dohodár? Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
23.01.17,09:26
Dohodou ani kratším úväzkom popri rodičovskej dovolenke si materské nepoškodí. Samozrejme predpokladám, že pôvodný pracovný pomer bude trvať naďalej. Nový právny vzťah musí byť ale na iný druh činnosti.
Oznamovacie povinnosti voči SP aj ZP ako pri každej inej dohode.
Silvia S
23.01.17,09:36
Ďakujem pekne, čiže hlavný PP, kde je momentálne na RP zostáva bez zmeny a DoPČ akoby nový zam-c? a môžem ešte otázku, čo by znamenalo, keby to bol rovnaký druh činnosti?
Jana Motyčková
23.01.17,11:02
Mohla by to SP považovať za pokračovanie pôvodného právneho vzťahu. Ale nie je to nejak veľmi rizikové. Ide o to, že v Zákonníku práce je uvedené, že dva pracovné pomery u toho istého zamestnávateľa pre jedného zamestnanca môžu byť len na iný druh činnosti. Toto sa priamo na dohody nevzťahuje, ale pre tie dohody sa to zvykne vykladať, že by nemal tú istú činnosť čo má v PP robiť na dohodu, lebo je to obchádzanie nadčasov a v zmysle zákona dohody majú byť výnimočne a pod., čiže nie na to, čo má v pracovnom pomere.
Silvia S
23.01.17,11:07
Ďakujem pekne za vysvetlenie a prajem pekný zvyšok dňa.
finreko
07.04.17,09:45
Dobrý deň,
Rada by som sa spýtala:
Odkedy resp za aké obdobie má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa za podmienok


10.4.2017 nastupuje na materskú, (rozhodnutie od SP má nárok na materskú)
V 05/2015 nastúpila na materskú a v 01/2016 zmena na rodičovskú dovolenku
Momentálne poberá rodičovský príspevok a je na rodičovskej dovolenke (čiže je zamestnaná ale nepracuje)
Dieťa navštevuje súkromné jasle (ale nepoberá príspevok na starostlivosť, keďže nie je zárobkovo činná)

Moja otázka je, kebyže za apríli požiada o odňatie rodičovského príspevku a požiada o príspevok na starostlivosť o dieťa má nárok už aj za apríl? Keďže nastupuje na materskú (10.4.) a podľa zákona §4 ods 3 sa teda budem považovať za zárobkovo činnú?
Na UPSVaR tvrdia, že o tento príspevok môžem žiadať až po narodení ďalšieho dieťaťa a teda bude mať nárok iba za máj(termín pôrodu) a jún(najdlhsie do 6týždňov od narodenia ďalšieho dieťaťa).

Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
12.04.17,08:32
Tu ide o výklad ustanovenia § 4 ods. 3 zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa a netrúfam si komentovať, či uvedený výklad ktorý má úrad, je správny.