nikulik
22.08.05,11:50
Ahojte, chcela by som sa Vás opytat, ci nemate niekto skusenosti s celiakiou, je to tzv. bezlepková diéta, mam kamaráta, ktory to ma, nepozname sa dlho, a tak mi je hlupe sa to pytat jeho. Zaujímalo by ma, co mozu jest a co nie, stretli ste sa uz s tym? Viem, ze je aj stranka www.celiakia.sk (http://www.celiakia.sk), ale myslela som ci nemate niekto skusenosti z realneho zivota. Vopred ďakujem za príspevky...
Daska
22.08.05,19:23
No moj syn mal, ale nastastie len prechodnu, ako nasledok neliecenej salmonely, trvalo to len 4 mesiace, on mal este aj ten problem, ze je velmi silno alergicky na kravske mlieko, lebo existuje specialna zmes na chlieb pre celiatikov, ale ta obsahuje susene mlieko, inak celiatici nesmu psenicnu muku, lebo ta obsahuje latku ktora sa nazyva lepok a ten ich zaludok a creva neni su schopne spracovat,

Syn vtedy jedol len ryzu zemiaky a banany, aj do skoly som mu piekla zemiaky v rure
nikulik
23.08.05,03:29
Počula som, ze vyrobky pre celiakov dostať kúpiť v lekárni, ale sú strasne drahe, aka je to ironia vsak? nie je dost ze su ukrateni vychutnať si čerstve pečivo a iné dobroty, este aj to co by mohli niektorí nemozu, lebo na to nemaju :mee: ...
zuzana
23.08.05,04:41
Žiadna prechodná celiakia neexistuje, je to celoživotné ochorenie, aj keď výsledky máš dobré, jednoducho ju máš.Moja mamina má celiakiu.Od 6.rokov jej povedali, že to má v poriadku a v 30.tke mala také problémy, že až.Takže celý život.Teraz ju prísne dodržuje a mala výborné výsledky, ale ako som hovorila celý život.Je to dieta s ktorou sa dá normálne žiť.Mám skúsenosti s tým, že chlapi to trochu horšie nesú-nemôžu pšen.lepok(chlieb a vlastne skoro všetko, napolitánky, pivo...).Ešte niečo-je to dedičné.Takže aj ja čakám, že keď to nemám ja budú to mať moje deti, ale ničoho sa neobávam.Dá sa s tým normálne žiť, až na to že si celiatici musia každý 3.deň piecť chlieb, alebo si ho kupovať-teda v lekárni na predpis.
nikulik
23.08.05,05:04
Ja som si stale myslela, ze taki ludia nemozu jest nic z muky, takze toho je este viac? Zuzanka, suhlasim s tym co si napisala, ze sa s tym da normalne zit, ludia su normalny ako kazdí ini, len to, ze su o nieco ukratení.
kacena
23.08.05,05:21
U nas majú celiakiu traja členovia rodiny a ja mám tie isté problémy ako oni , ale nezistili mi celiakiu , ale Crohnovu chorobu. Pokiaľ celiatik dodržuje bezlepkovú diétu , cíti sa ako zdravý človek , len s určitými obmedzeniami v strave.
Daska
23.08.05,06:56
Žiadna prechodná celiakia neexistuje, je to celoživotné ochorenie, aj keď výsledky máš dobré, jednoducho ju máš........
Zuzka velmi si ma nepotesila, ale to ze to bolo prechodne nie je z mojej hlavy, to mi povedala doktorka na endokrinologii, ze to bolo len nasledok salmonelozy a ze sa to stratilo...., ale bolo to hrozne obdobie..., dufam, ze sa to nevrati, bohato mi staci ta alergia na mlieko, ked syn nemoze ani kyslomliecne vyrobky, syry ani jogurty, len sojove a to mu velmi nechuti....
zuzi
23.08.05,07:09
Mojej dcérke diagnostikovali celiakiu v 10.mesiaci. Len-len že to prežila. Odvtedy držíme diétu a má sa dobre, je to živé dieťa - chvíľu neobsedí. Pravidelne jej pečiem chlieb a môže jesť všetko okrem múčnych vecí. Zo začiatku nemohla vôbec ani mliečne výrobky a syr, ale teraz už aspoň ten syr môže. Keď bola malá jedla hlavne mäso, zemiaky, ryžu, veľa banánov a jabĺk, ale aj zeleninu. Existuje aj bezlepková strúhanka - takže aj vyprážané a strašne ľúbi hranolky a koláče.
janka37
23.08.05,07:27
Moja švagriná tiež dodržuje bezlepkovú diétu od malička a vôbec to neberie ako problém. Akurát nesmie jesť klasický chlieb a čokoľvek, čo obsahuje pšeničnú múku. Našťastie, švagriná je skôr na mäso, takže je to pre ňu o niečo jednoduchšie.

Teraz je navyše nepreberný výber rôznych ryžových a iných „polystyrénov“, dá sa kúpiť sójová alebo kukuričná múka, takže to už vraj nie je také strašné. Špeciálna bezlepková múka je sice drahá, ale niekedy sa dá nahradiť inými surovinami, takže ju netreba kupovať až tak často.


V praxi by bolo asi zložité variť pre každého zvlášť, takže keď sú u nás, riešime to tak, že sa varí pre všetkých rovnako, len dávame pozor, aby sme nedali do polievky cestoviny, pri obaľovaní mäsa používame solamyl, atď.
Keďže k nám chodia dosť často a mne bolo zo začiatku stále trápne, že nevieme, čím ju môžeme ponúknuť, trochu som sa o to zaujímala a podarilo sa mi zohnať celkom šikovnú knihu, ktorá obsahuje aj recepty na zákusky pre celiatikov. Nemám ju teraz so sebou, ale môžem sem postupne napísať niekoľko odskúšaných receptov. Niektoré sú dokonca lepšie ako tie "naše".;)

Teraz majú ročné dievčatko. Tiež sa báli, či to nezdedila, preto jej od malička nedávali nič, čo by sa nezhodovalo s celiatickou diétou - žiadne piškóty, rožky, atď. Po roku im doktorka povedala, že malá je v poriadku a už papá všetko.:) Takže je to našťastie dedičné asi len v nejakom percente prípadov.

Myslím, že sa toho netreba báť, pri zachovávaní niekoľkých pravidiel sa aj s celiakiou dá žiť plnohodnotný život bez problémov.
nikulik
23.08.05,10:30
Janka, ak by si bola ochotna a mala trosku casu, tak tie receptiky by som uvítala :) vopred dakujem
jana123
23.08.05,12:11
Žiadna prechodná celiakia neexistuje, je to celoživotné ochorenie, aj keď výsledky máš dobré, jednoducho ju máš.Moja mamina má celiakiu.Od 6.rokov jej povedali, že to má v poriadku a v 30.tke mala také problémy, že až.Takže celý život.
Mojej sestre zistili celiakiu v 8.mesiaci, v siestich rokoch jej povedali, ze to preslo, teraz ma 24 rokov, zatial je vsetko v poriadku, ale som prekvapena, ze sa to moze vratit. To som nevedela. Sestra bude asi tiez nemilo prekvapena, ked jej to poviem. Esteze to nie je taka vazna choroba a da sa s tym v pohode zit.
kacena
23.08.05,12:15
Mojej sestre zistili celiakiu v 8.mesiaci, v siestich rokoch jej povedali, ze to preslo, teraz ma 24 rokov, zatial je vsetko v poriadku, ale som prekvapena, ze sa to moze vratit. To som nevedela. Sestra bude asi tiez nemilo prekvapena, ked jej to poviem. Esteze to nie je taka vazna choroba a da sa s tym v pohode zit.Ono je to vážna choroba len sa to tak na prvý pohľad nezdá.
Pri nedodržiavaní bezlepkovej diéty sa môže z toho vyvinúť aj rakovina.
mirisko
24.08.05,06:18
Ahojko, takže ako už bolo povedaná, táto dieta sa musí dodržiavať inak je zle. Nemusí sa ti to prejaviť hneď ale telo neoklameš. Keď občas porušíš diétu, že necítiš dôsledky možno o pár rokov sa objavia bolesti a potom ti lekári povedia bohužiaľ. A až potom bude dieta, bolesti...... Takže neodporúčam porušovať. ANI OBČAS!!!!!! A naozaj všetko nájdeš na tej stránke celiakia.sk Len si to pekne vyhľadaj v prílohach. Nie su tam len odborné veci, ale priamo ľudia píšu čo môžu a čo nie. Mne sa to prejavilo v 29 rokoch, a práve vďaka tej stránke to zvládam v pohode. Vieš je toho strašne, strašne veľa a nemyslím že toto je vhodná stránka na rozpisovanie všetkých problémov ohľadom celiakie.

http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifDržím palce ahoj.

Mirisko
kalkulka
15.11.07,12:36
Prosím vás, aké sú príznaky celiakie?
mysimis
15.11.07,12:39
Mojej maminke zistili celiakiu po dlho trvajúcich hnačkách a chudnutí.
kalkulka
16.11.07,04:13
Žiadne iné príznaky nemala? Možno teplotu, nejaké bolesti, kožné alergické prejavy a pod.?
mysimis
16.11.07,06:35
Pravidelne chodila na gastro vyšetrenia a tam jej to pri jednom kompletnom vyšetrení zistili.
kalkulka
16.11.07,07:11
Veď aj ja občas chodím na gastro a predpíšu mi vždy iba somariny, ktoré mi takmer vôbec nepomáhajú, alebo dokonca škodia. Prosím ťa a aké kompletné vyšetrenia jej robili?
mysimis
16.11.07,07:19
Počkaj trošku, zavolám jej a napíšem Ti.
kalkulka
16.11.07,07:31
Počkám, vrele dík.
mysimis
16.11.07,07:45
Takže, jej robili vyštrenia tenkého čreva a odber krvi a na základe výsledkov jej bola určená celiakia. Mala vždy nízku hladinu hemnoglobínu a slabú tvorbu červených krviniek. Nakoľko jej tenké črevo nespracovalo skonzumované potraviny /pretrvávajúce hnačky/ má slabú krvotvorbu.
kalkulka
16.11.07,07:58
Odber vzorky z tenkého čreva robili už aj mne. A krvný obraz, to mi robil obvoďák. Vraj sa to nepotvrdilo, ale niečo tam bolo mierne poškodené. Lenže ja si myslím, že po úprave stravy sa na tenkom čreve nemôže bohviečo ukázať, ak tri roky som nejedla potraviny, ktoré mi škodili. A ďalšia blbosť je, že naši lekári robia vyšetrenia až po nejakom čase, keď nás už preliečia nejakými liekmi. Tak čo vám vtedy také svetoborné môže zistiť? Srdečne ti ďakujem za info. Ď, ď.
MúKA
31.12.09,08:22
Počula som, ze vyrobky pre celiakov dostať kúpiť v lekárni, ale sú strasne drahe, aka je to ironia vsak? nie je dost ze su ukrateni vychutnať si čerstve pečivo a iné dobroty, este aj to co by mohli niektorí nemozu, lebo na to nemaju :mee: ...
v našej ponuke sú aj bezlepkové múky a aktuálny cenník mlyn zrno
BXLmiami
31.12.09,10:00
Odber vzorky z tenkého čreva robili už aj mne. A krvný obraz, to mi robil obvoďák. Vraj sa to nepotvrdilo, ale niečo tam bolo mierne poškodené. Lenže ja si myslím, že po úprave stravy sa na tenkom čreve nemôže bohviečo ukázať, ak tri roky som nejedla potraviny, ktoré mi škodili. A ďalšia blbosť je, že naši lekári robia vyšetrenia až po nejakom čase, keď nás už preliečia nejakými liekmi. Tak čo vám vtedy také svetoborné môže zistiť? Srdečne ti ďakujem za info. Ď, ď.
Ak je v tej oblasti problém,ukáže sa to kedykoľvek.A neviem či by bol dobrý nápad vyštipovať kus sliznice vtedy,ked si v akutnom štádiu a všetko je tak fajne zapálené a poprekrvované.Alebo testovať vtedy,ked beží alergická reakcia.To by bola skôr skratka do špitála.Vieš,ono sa to nezdá,ale lekári väčšinou vedia čo robia a prečo.
dalid
01.01.10,10:52
Bezlepkari asi poznaju totu firmu, alebo aspoň jej vyrobky, ale info sa moze zist aj inym.
Slovensky vyrobca pripravkov pre celiakiov je napr. fy Novalim:
http://www.novalim.sk/

Celkom dobre spravená stranka, su tam aj nejake recepty. Pisat o tom co je celiakia je uz as i zbytocne, ludia sa podelili so svojimi skusenostami a na nete najdes dost info o chorobe... A pozor, nie je to iba neznasanlivost na viten (psenicna bielkovina=lepok). Crevo sa moze dostat do takeho stavu, ze prestane znasat aj mliecne vyrobky, vajcia a pod. Postupne ako sa stav sliznice zlepsule, zlepsuje sa aj tolerancia na rozne typy potravin, ale to je naozaj velmi individualne. A ako uz tu bolo skor spominane, zial je to ochorenie na cely zivot. Niekedy si hore, niekedy dole..
ondrejvla
14.06.10,14:49
Aj u nás v rodine máme od dnešného dňa okrem iných diagnóz celiatika, viem variť pre zdravých, viem variť pre diabetikov, ale dnes som zostala zaskočená. Boli sme kúpiť hotové zmesi na bezlepkový chlieb, cestoviny nemám šajnu kde zoženieme, pochodili sme všetky veľké obchodné reťazce, ale ani múku, ani cestoviny nikde nemali. Prosím vás, špaldova múka je vhodná pre celiatikov? Zahusťujete solamylom? Čítala som tu, že je dostať aj bezlepkovú strúhanku, prosím poraďte, kde to všetko kupujete. Zaťovi dnes dala lekárka recepty do lekárne na chlieb, objednali mu ho, no predpokladám, že to bude tiež zmes na chlieb.
Prosím o radu tých, ktorí majú s touto chorobou skúsenosti, lebo ja veru neviem, čo mu budem variť, či len zemiaky a ryžu, mäso môže všetky druhy?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Xanti
14.06.10,14:53
Aj u nás v rodine máme od dnešného dňa okrem iných diagnóz celiatika, viem variť pre zdravých, viem variť pre diabetikov, ale dnes som zostala zaskočená. Boli sme kúpiť hotové zmesi na bezlepkový chlieb, cestoviny nemám šajnu kde zoženieme, pochodili sme všetky veľké obchodné reťazce, ale ani múku, ani cestoviny nikde nemali. Prosím vás, špaldova múka je vhodná pre celiatikov? Zahusťujete solamylom? Čítala som tu, že je dostať aj bezlepkovú strúhanku, prosím poraďte, kde to všetko kupujete. Zaťovi dnes dala lekárka recepty do lekárne na chlieb, objednali mu ho, no predpokladám, že to bude tiež zmes na chlieb.
Prosím o radu tých, ktorí majú s touto chorobou skúsenosti, lebo ja veru neviem, čo mu budem variť, či len zemiaky a ryžu, mäso môže všetky druhy?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.Vlasti, prečítaj si túto tému http://www.porada.sk/t72648-recepty-pre-bezlepkovu-dietu.html je tam návod čo, prečo , ako, začo a načo ...
A sú tam aj receptíky na bezlepkovú dietu.

Špaldová múka je zo pšenice a obsahuje vysoký obsah lepku, vyšší ako má bežná múka. Takže nie je vhodná pre celiatikov.
Katy a R
14.06.10,15:03
Aj u nás v rodine máme od dnešného dňa okrem iných diagnóz celiatika, viem variť pre zdravých, viem variť pre diabetikov, ale dnes som zostala zaskočená. Boli sme kúpiť hotové zmesi na bezlepkový chlieb, cestoviny nemám šajnu kde zoženieme, pochodili sme všetky veľké obchodné reťazce, ale ani múku, ani cestoviny nikde nemali. Prosím vás, špaldova múka je vhodná pre celiatikov? Zahusťujete solamylom? Čítala som tu, že je dostať aj bezlepkovú strúhanku, prosím poraďte, kde to všetko kupujete. Zaťovi dnes dala lekárka recepty do lekárne na chlieb, objednali mu ho, no predpokladám, že to bude tiež zmes na chlieb.
Prosím o radu tých, ktorí majú s touto chorobou skúsenosti, lebo ja veru neviem, čo mu budem variť, či len zemiaky a ryžu, mäso môže všetky druhy?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.
... ryžové rezance dostať aj v obchodných reťazcoch (T, H, J..)
Ešte by som doporučila pšeno ;)
Katy a R
14.06.10,15:05
Odber vzorky z tenkého čreva robili už aj mne. A krvný obraz, to mi robil obvoďák. Vraj sa to nepotvrdilo, ale niečo tam bolo mierne poškodené. Lenže ja si myslím, že po úprave stravy sa na tenkom čreve nemôže bohviečo ukázať, ak tri roky som nejedla potraviny, ktoré mi škodili. A ďalšia blbosť je, že naši lekári robia vyšetrenia až po nejakom čase, keď nás už preliečia nejakými liekmi. Tak čo vám vtedy také svetoborné môže zistiť? Srdečne ti ďakujem za info. Ď, ď.

.. a veruže sa to črevo po úprave stravy celkom slušne zregeneruje ... a možno aj nové klky narastú;):)
ondrejvla
14.06.10,15:07
Vlasti, prečítaj si túto tému http://www.porada.sk/t72648-recepty-pre-bezlepkovu-dietu.html je tam návod čo, prečo , ako, začo a načo ...
A sú tam aj receptíky na bezlepkovú dietu.

Špaldová múka je zo pšenice a obsahuje vysoký obsah lepku, vyšší ako má bežná múka. Takže nie je vhodná pre celiatikov.


Ďakujem veľmi pekne, už som si skopírovala recepty aj stránky, začneme študovať.
Xanti
14.06.10,15:09
Ďakujem veľmi pekne, už som si skopírovala recepty aj stránky, začneme študovať.
Tak ešte jeden receptík, na tortu http://www.porada.sk/1420100-post1657.html :)
Zdenka175
14.06.10,16:54
Ďakujem veľmi pekne, už som si skopírovala recepty aj stránky, začneme študovať.
No z tých hotových zmesi , chlieb nie je bohviejaky chutný. Manžel už rok drží bezlepkovú dietu a aj na mlieko. V krvi sa mu nič nepotvrdilo, len mlieko. Potom mu urobili tu biopsiu/ hadica do čreva/ a tam mu ukázalo poškodenie. :eek:Lekár len hlavou krúti. Ale vraj sa to nemusí zistiť v krvi. :mee:Teraz bol po roku znova na vyšetrenie a čakáme na výsledky.:D:D Najlepší je chlieb z múky ,ktorá je na recept a upečie sa doma v domácej pekárni. Skúšali sme aj kúpiť chlieb myslím, že stál 100 Sk a bolo ho cca 400g. Na predpis je všetko múka, strúhanka, cestoviny´/rezance, kolienka.../ No tiež je to obmedzené. Treba pozerať aj mäsové výrobky sú špeciálne bezlepkové - salámy, párky, špekačky. Vraj sú 3 stupne celiakie a štvrtý je už rakovina .Môjmu mužovi nepasujú ani omáčky ani vypražané, máme to dosť ťažké. Je to dieta na celý život, my to máme horšie aj obmedziť mlieko. Maslo kupujeme veto - neobsahuje laktozu. Nepečiem mu zákusky, len jeden druh jablkový netreba dať mlieko. Tak si poštudujte materiály a prajem veľa trpezlivosti.
ilona
15.06.10,04:18
Aj v normálnej cukrárni sú niektoré koláče určené pre celiatikov,len o tom možno nevedia ani predavačky. Napr. snehový slimák ,kokosový rez s parížskym krémom,makový so žltkovým krémom,tieto ma napadli,lebo ich predávame a viem,že máme niektorých stálych zákazníkov s takouto dietou.
tina1
15.06.10,10:50
Aj v normálnej cukrárni sú niektoré koláče určené pre celiatikov,len o tom možno nevedia ani predavačky. Napr. snehový slimák ,kokosový rez s parížskym krémom,makový so žltkovým krémom,tieto ma napadli,lebo ich predávame a viem,že máme niektorých stálych zákazníkov s takouto dietou.

V normalnej cukrarni, kde ani predavacky nevedia, ktore kolace su urcene pre celiatikov by som urcite ako celiatik nekupila a rozhodne ich nejedla.
Nestaci, ak v zlozeni nie je uvedena muka, ale treba sledovat aj skrob, ktory moze byt psenicny- nevhodny pre nas. Dalej tieto kolace su ulozene spolu s lepkovymi a dochadza ku kontaminacii.
Zdenka175
15.06.10,11:49
Vhodné pre celiatikov sú výrobky Hellmans - kečup, tatarská.
Zo sladkosti -sojové tyčinky -nie od všetkých výrobcov, Aero - biela čokoláda, tyčinka banán v čokoláde - ale nie od všetkých výrobcov!!!! Proste treba len čítať a hľadať, ak viete o viacerých výrobkov napíšte. Ďakujem
Fragaria
15.06.10,12:02
Dobrý deň,
ja len doplním kde sa dajú objednať potraviny pre túto dietu je to stránka www.bezlepka.sk. Ja som tam objednávala a mám len dobré skúsenosti.
Zdenka175
15.01.11,06:12
čítala som si zloženie jedného jogurta. V zložení bolo napísané modifikovaný škrob. Neviete mi povedať či obsahujú všetky modif. škroby lepok?? A nebola tam žiadna informácia pre alergikov.Ďakujem
Zdenka175
15.01.11,07:14
Prosím Vás celiatici jedávate čokolády?? čítam zloženie napr. stud.pečať - a neobsahuje múku, ale napr. želirujúca látka, pektín, leštiaca látka, citran sodný, karnaubský vosk, emulgatory.... tieto látky asi neobsahuje lepok však??
Alebo čokoláda s kravičkou /M/ - zvýraznené, že obsahuje orechy, mlieko , soju, Môže obsahovať stopy iných orechov a pšenice. Podľa mňa kde sa spomína stopa lepku sa môže, ale kde už je v zložení múka tak nie. Jedávate ju??? Ďakujem za rady.
Zdenka175
15.01.11,07:36
Ak by mi chcel niekto poradiť konkrétne výrobky, vhodné aj pre dieťa a dospelého, kľudne mi napíšte SS, budem vďačná za každú radu. Ďakujeeeeem pekne :):):)
MiroM4
15.01.11,07:46
moja manzelka ma tiez celiakiu, normalne si s tym zije, vie co jest nemoze, drodrziava to a nema vobec ziadne problemy. Kamoska jej pecie chlieb, casom tak vylepsila recepturu ze ten chlieb je velmi chutny, obcas jej ho jem aj ja:-) Studentsku pecat nemoze, ale su cokolady ktore jedava bez problemov, to ale neviem podla coho vie ktora ano a ktora nie. Naviac nemoze laktozu, tak bezlaktozove mlieko si chodi kupovat do Rakuska, stoji tam polovicu ceny co u nas.
SamuelSK
18.01.11,16:50
Podla mna nazor, ze sa s tym na normalne zit je nepresny.

Co je normalne?

Celiatik nemoze ist na dlhsiu dovolenku, pokial nema nahradne dopravne lietadlo, ktore nesie jeho muku a potraviny ktore moze jest.

Piect si vlastny chleba, alebo rozky nie je mozne vsade. Brat si vlastne cestoviny je narocne a neprakticke (1 mesacna dovolenka napriklad, niekde kde nie je bio obchod, ako prezit?)

A piect kazde tri dni ? Tie rozky a chleba je dost onicom uz po 36-hodinach.

To len k tym nazorom, co hovoria ze celiakia je "lahka" choroba. urcite nie je :) alebo je to len relativne.

Mna by ale zaujimalo, ci sa niekomu podarilo najst nejake cokolady, kde nie je mlieko, muka, soja. Moze byt aj horka, resp vela kakaa (70 a vyssie). Pochodil som BIO obchody na celom zapadnom slovensku a ani v jednom nemali takuto cokoladu, i ked sa mi zda ze jeden Lindt vyhovuje tymto poziadavkam. V jednom mi ale povedali ze mavaju take, ale teraz im nedosli.

Vtipny su aj vyrobcovia. Vzdy tam naseru aj nejake ine alergeny, ktore mi znemoznia dany produkt kupit. Ved to je absurdne, naco tam davaju tolko bordelu.

Inac nie je to fajn, zajst si do mesta, alebo do skoly, prace a nemoct si nikde nic kupit? (vdaka alergie na: psenicnu, spajdlovu muku, mlieka, soje, arasidy-orechy, smazene produkty, bravcove maso, a neviem co este). jedine co sa da jest je ryza, zemiak, zopar ryb, hydinove - vsetko len zapekane. rohliky co stoja 20Sk za kus, chleba co stoji od 100-150 Sk a kopa prace s upecenim.

V 98% pripadoch mimo domova nie je mozne dietu na 100% dodrzat.

Je to jedna z najzakernejsich chorob na tomto svete. Hned po cukrovke, rakovine a podobnych.

Avsak ako lahka choroba mi to nepriapda.

je to len moj nazor, nic s tym nenarobim. Suhlasi mavsak ze JE mozne s tym PREZIT, ale prezitie nie je ZITIE. Doma to mozne je, avsak henta kombinacia je v hoteloch takmer nemozne. A uz absolutne nie na vyletoch, na to moze pacient rovno zabudnut. A to ani nespominam financnu narocnost, ktora presahuje bezne naroky priblizne na 300%
Evinka73
18.01.11,21:50
Fuha. Toľko pesimizmu.... Ja mam 23 ročnú dceru na bezlepkovej diete od 2 rokov, a mne ju diagnostikovali pred 5 rokmi. Neviem o tom aby som len "preživala". Chodila na školské výlety. Treba veľa, veľa komunikovať s personálom, kuchárom a potom dokonca ani rodina dovolenka mimo domova nie je problém. Dnes už to nie je neznáme ochorenie. A vo veľa jedálnych lístkoch už maš dokonca aj vyznačené bezlepkové jedla. Kamoškina dcéra s touto diagnozou je na študijnom pobyte v Španielsku. Aj tam žijú ľudia s celiakiou, takže aj tam sa da "prežiť". Zmeň pristup k tejto chorobe a bude sa Ti žiť ľahšie. Nehovorím, že bez problemov, ale ľahšie. Veď kto dne žije bez problémov? Že je to finančne náročne to más pravdu.
Sulík
19.01.11,06:04
Uplne s tebou suhlasím všetko čo si napísal je pravda iba ten čo to nemá nevie pochopiť čo to za chorobu je.Ja mám tiež take problemy a tiež to nie je ružové.A ta pani Evinka73 čo píše sa pýtam aku celiakiu má Marsh 1,2,3 zaléží ake poškodenia čreva má.Mne zistili celiakiu Marsh 3 A-B.To skoro nemožem jesť pomaly nič.Ano prežívam ale žijem.
mamka Danka
19.01.11,06:16
Mojej sestre zistili celiakiu v 8.mesiaci, v siestich rokoch jej povedali, ze to preslo, teraz ma 24 rokov, zatial je vsetko v poriadku, ale som prekvapena, ze sa to moze vratit. To som nevedela. Sestra bude asi tiez nemilo prekvapena, ked jej to poviem. Esteze to nie je taka vazna choroba a da sa s tym v pohode zit.

Nemyslím si, že je to až taká ľahká choroba. Keď, že niektorí ľudia nemajú sprievodné komplikácie ako hnačky, kŕče krv v stolici a pod. myslia si, že dietu netreba dodržiavať. Ale to sa hrozne mýlia. Lepok pôsobí deštruktívne na klky tenkého čreva. Po mnohých rokoch príjmu lepku môže u celiatika dôjsť k vyhladeniu tenkého čreva, ktoré následne stratí schopnosť produkovať enzýmy na rozloženie stravy čo sa prejaví ako ďalšia alergia alebo intolerancia (napr. na mlieko, fruktózu). A neskôr v závažných stavoch nebude schopné vstrebávať vitamíny s potravy a človek bude trpieť nedostatkom železa a iných vitamínov a minerálov. V extrémnych prípadoch až po kolaps organizmu. Ale to sa deje pomaly, nenápadne, počas dlhých rokov. Našťastie tenké črevo má veľmi dobrú regeneračnú schopnosť. Pripodstivom dodržiavaní bezlepkovej diety sa črevo vie už za pol roka až rok vyliečiť a plne obnoviť svoju funkciu. To ale neznamená, že je vyliečená celiakia. Testy síce môžu byť negatívne, to ale iba vďaka diete. Správne sa opätovné testovanie robí tak, že sa pol roka nedrží dieta a potom sa testuje. V každom prípade, ak sa celiakia stratí, tak podľa mňa bola zle stanovená prvotná diagnóza, v ktorej nešlo o celiakiu, ale o niečo iné s podobnými príznakmi, preto že celiakia je neviliečitelná, tak ako cukrovka.
Pozri si tému „BEZMLIEčNA DIETA“ je tam toho kopec aj o celiekii.
tina1
19.01.11,06:24
Uplne s tebou suhlasím všetko čo si napísal je pravda iba ten čo to nemá nevie pochopiť čo to za chorobu je.Ja mám tiež take problemy a tiež to nie je ružové.A ta pani Evinka73 čo píše sa pýtam aku celiakiu má Marsh 1,2,3 zaléží ake poškodenia čreva má.Mne zistili celiakiu Marsh 3 A-B.To skoro nemožem jesť pomaly nič.Ano prežívam ale žijem.

Je to narocna dieta, ale nesuhlasim s prezivanim. Je ovela viac vaznejsich ochoreni a mazno pravi ti, ktori pravom mozu hovorit o prezivani, najdu si zmysel zivota, ktori my im mozme iba zavidiet.
Chce to iba cas a postupom mozno si povies, ze je dobre, ze ti vcas zistili toto ochorenie. Ja vobec nepocitujem, ze som nejak obmedzovana. Viem co jem a mozno predtym by som sa zlozenim potravin nezaoberala. Dnes mi to otvorilo oci, co sa tyka zdraveho zivotneho stylu..
Je jedno ci mas Marsch 1,2,3, A B C, dietu treba dodrzavat poctivo, inak nema zmysel.
mamka Danka
19.01.11,06:40
Aj u nás v rodine máme od dnešného dňa okrem iných diagnóz celiatika, viem variť pre zdravých, viem variť pre diabetikov, ale dnes som zostala zaskočená. Boli sme kúpiť hotové zmesi na bezlepkový chlieb, cestoviny nemám šajnu kde zoženieme, pochodili sme všetky veľké obchodné reťazce, ale ani múku, ani cestoviny nikde nemali. Prosím vás, špaldova múka je vhodná pre celiatikov? Zahusťujete solamylom? Čítala som tu, že je dostať aj bezlepkovú strúhanku, prosím poraďte, kde to všetko kupujete. Zaťovi dnes dala lekárka recepty do lekárne na chlieb, objednali mu ho, no predpokladám, že to bude tiež zmes na chlieb.
Prosím o radu tých, ktorí majú s touto chorobou skúsenosti, lebo ja veru neviem, čo mu budem variť, či len zemiaky a ryžu, mäso môže všetky druhy?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.

Ťažko radiť, keď nepoznám mesto, kde to zháňate.
Pozri si :
http://www.pecivarne.sk/m.php

Dodávajú po celom Slovensku. Stačí tam zavolať a zistiť, ktorý obchod k Vám najbližšie zásobujú. Okrem toho treba prelistovať internet, je tam kopec aj internetových obchodov. Prípadne obvolať pekárne vo Vašom okolý a zistiť si či taký sortiment majú a kam ho vozia.
Llívia
19.01.11,07:40
Bezlepkové potraviny (múka, rezance, sladkosti (Celi Hope - modrý obal) majú bežne v Bille (a majú to tam už roky). Zmesi na bezlepkový chlieb sa dajú kúpiť aj v Tescách a Kauflande, bezlepkové múky som tam nevidela. Dávnejšie som videla bezlepkovú múku aj v Jednote (Jednotách). Niekedy sa podarí naraziť aj na ochotné predavačky, ktoré takýto tovar objednajú - treba sa popýtať.
Llívia
19.01.11,07:43
... Prípadne obvolať pekárne vo Vašom okolý a zistiť si či taký sortiment majú a kam ho vozia.
Môj známy, ktorý je tiež na bezlepkovej diéte, si nechal upiecť chlieb priamo v "priemyselnej" pekárni a nebol spokojný, chlieb nebol úplne bezlepkový.
SamuelSK
19.01.11,08:34
ide o to, ze ak ma clovek k bezlepkovej ci celiatickej diete este extra bonus vo forme alergie na ine vyrobky, tak potom je to z extremne narocnejsie.

ide len a len o to, ze ak by bol sortimens sirsi (tym myslim 10x kedze teraz je extremne uzky), tak by to nebol praktivky ani problem.

ale bohuzial, dnes je cim dalej tym viac alergikov, tak mozno sa ten sortiment rozsiri, ale za krutu cenu zvysenia tyc alergikov.

ktovie co tie alergie sposobuje.

a ziandom pripade nechcem podcenovat ine alergie (osobne mam alergie asi na cele leto (klasika pel prach trava atd atd), alebo ine choroby (ktore neviem vymenovat, kedze ich je vela). kazda choroba je bremeno, to iste, a ako kazde bremeno ktore nie je mozne porazit, treba sa s nim naucit zit. (napriklad ani proti prirode clovek nema sancu, musi s snou spolupracovat). A prave ta spolupraca by bola super jednoducha, ak by bolo dsotatok tovaru na kazdom rohu. Uplne vazne by mi tato diagnoza nevadila, ak by bolo vela rozlicnych druhov tovaru - jedal, sladkosti - a toto pristupne vsade (tym by aj klesla cena, kedze by viac ludi kupovalo, mala by)

Na druhu stranu, musim uznat ze existuju pekarne ktore specialne pecu pre alergikov, avsak nedokazu "uspokojit" kazdeho, kedze casto tam davaju veci, ktore su stale alergeny pre mna. Co sa mi velmi paci, je napriklad pizza (korpus sa to vola?), ktora sa da doma upiect. zopar sladkych piskok, a ine ani neviem :) ale pointa je ze... je to asi aj od mojho pristupu, lebo chcemtoho "vela" a nech sa to "da jest" tj nech je to "chutne" - lenze.. to si niekedy protireci, lebo prave to najzdravsie nemusi byt to najchutnejsie.

ale suhlasim s tym, ze radsej chcem vediet ze som chory, ako sa sam seba zabijat bez dostatocneho vzdelania. (tj. som typ cloveka co chce vediet na com je).

Uz mam tu alergiu myslkim ze 3-4 roky a nazbieral som zopar jedal ktore mozem jest. S tym som aj spokojny, uprimne mi tie horalky ani nechybaju, isteze su chutne, taka mliecna milka.. ale dokazem si to odopriet. Moj bezny jedalnicek je vlastne upeceny chlieb (najchutnejsie riesenie), alebo nizkobielkovinove pecivo (nasyti, ale menej chutne ako chlieb). Cestoviny su chutovo v pohode, rozdiel je v chuti minimalny, i ked cestoviny ma nejak nenasytia na dlho, neviem cim to je, ale to nevadi, len detial. Zemiaky, ryza k dusenemu, alebo zapecenemu masu, alebo rybe. Toto je jeden pilier mojej nadeje, co dokaze nasytit a je relativne mozne kupit aj v beznej restauracii (ale problem je, nie pecene, ani vysmazene jedlo, co je problem obcas, lebo clovek nevie ako to v skutocnosti prirpavuju, no chodim tam mozno raz za mesiac, cize relativne pohoda). Ziadne suche salamy, jedine zopar vybranych ako je morcacia alebo kuracia sunka, myslim ze je to v pohode, i ked mi taka malokarpatska chyba, ale nevadi. Ohladom sladkosti, v DM drogerie maju take ryzove poloomacane chlebicky, su genialne (100gramov v baleni za 1,59eur, celkom ferova cena za tu chut), nedavno mi mama nasla nejake susienky, len musim znova zistit ako sa volaju, pocul som aj o zopar cokoladach ktore mozem, chutovo su dobre len ak si dam menej ako 40-50gramov naraz, potom je citit "horkost".
To len tak v skratke co vsetko mozem. na druhu stranu mozem byt vdacny, ze nemam dietu typu "ryza, ryza a est raz ryza, a bez soli" - poznam ludi co useli takto zit takmer pol roka, no to muselo byt naozaj neuveritelne narocne.

Suhlasim ze je to zdrave, ironicke, ale zdrave mat tu bezlepkovu dietu, respektive ze aspon clovek nezje same chemikalie a nezdrave jedla. Lenze coho sa obavam je napriklad, ze by som chcel ist na "cestu okolo europy, usa" - nieco nizkorozpoctove, tj ze ziadny luxusny a dobre zasobovany hotel na antialrgicke vyrobky, ist cez krajinu, taka "adventura" ako keby :) no videl som to zatial len v TV a zapacilo sa mi to, ale prave vdaka diete som sa zatial neodvazil ist a neviem ci by to bolo mozne. Ako naplanovat sa to da, mame Internet, mozem presne naplanovat vsetko, lenze co ak .. co ak sa stane nieco nepredvidatelne a nebudem mat pri ruke jedlo ktore mozem jest. Jedina moznost je potom dat si "mensie zlo" a zjest napr celozrnne pecivo? Alebo smazene maso?
neviem ci mi je rozumiet, ani sam tomu nerozumiem, ale snazim sa to dodrziavat v kazdej chvili, lenze neviem ci je prave mozne vsade najst vyhovujuci produkt. pretoze napr v tescu neexistuju peciva ani chlieb ktory by som mohol jest (jedine ak by tam mali promix T muku - avsak k tomu potrebujem aj pristup k mixeru, rure, cize tam je to take ze - neviem ako by som to upiekol). proste "asi" ziadne instantne jedlo ktore by som mohol zjest (pecivo, sladkosti, cokolvek co netreba tepelne upravovat).
Alebo mozno tam nieco je, len som si to este nevsimol :)
Myslim ze existuje chleba ktory je uz hotovy, tiez nejaky bezlepkovy, alebo nizkobielkovinovy. Kto byva blizko Modry, tak tam maju pekaren kde peci peciva (a asi aj ten chlieb), piskoy, perniky, pizza korpus a ine na objednavku. Ta pekaren je pri tom malom jazere, pri tej hlavnej ceste Modra - Senkvice. Ak by o nich niekto nevedel, mozem odporucit, vyborny servis :)

To je moj najvacsi problem, ani nie tak samotna dieta, to prezijem, na vyber nemam.

EDIT:
Este sa mi ale velmi nepaci ta financna narocnost. Ja mam aspon to stastie, ze si to mozem kupovat. Ale neviem si predstavit, ak by som mal zit zo minimalneho platu, alebo pod 500 eur mesacne - tak ako 4 z 5 slovakov, ako by som to zvladal. Je to sialene krute, tym pozdravujem nase poistovne. Je to proste tak nefer, ale neviem ako by som im pomohol, asi ze by som dovazal lacnejsie ako vacsina obchodnikov. Alebo vytvorit skupinu ludi co si sama doveziet veci vo velkom a tym ziskat nejaku zlavu a podobne.
Sulík
19.01.11,08:55
SamuelSK Tak v tom je ten háčik že nie každy ma na Slovensku ma príjem cez 500 EU.My sme 4 členna rodina a máme príjem 600 EU do kopy a mam celiakiu takže nemožem si dovoliť tie drahé bezlepkove výrobky každý den ved viete o čom píšem napr. 100 g šunky bez lepku a laktozy 1,60eu a mlieko bez laktozy 1,50 eu a to by som mohol pokračovať a tu niektorý píšu hluposti že su lacnejšie vyrobky hlavne Slovenske po ktorych mavam krče a bolesti čriev ktorý výrobcovia si stoho spravili byznys na ukor chorych ludí.
Evinka73
23.01.11,11:51
V lekárni dostaneš aj chlieb trvanlivý, nie len zmes na chlieb. Je tam dostať všetko potrebuješ, muku, struhanku , cestoviny, krupicu.sladkosti a pod.Pozri na www.celiakia.sk - dotované potraviny.
Zdenka175
12.06.11,17:14
Viete mi poradiť na koľko mesiacov dopredu sa môžu predpísať recepty na múky? Naša doktorka hovorila max. na 2 mesiace, v jednom príspevku staršom som čítala, že na 3 mesiace. Ďakujem
lujza.j
12.06.11,18:38
Viete mi poradiť na koľko mesiacov dopredu sa môžu predpísať recepty na múky? Naša doktorka hovorila max. na 2 mesiace, v jednom príspevku staršom som čítala, že na 3 mesiace. Ďakujem

Zdenka našla som toto, neviem či pomôže?
http://www.celi.sk/content/potraviny-na-recept-2
rdb
20.06.11,09:46
Chcel by som poprosit, mate niekto info kde sa da kupit bezlepkova horcica?
Dakujem.
traveldrive
20.06.11,15:54
Chcel by som poprosit, mate niekto info kde sa da kupit bezlepkova horcica?
Dakujem.


SNICO - Kečupy, horčice, omáčky, octy, brusnice a sirupy ... Všetky výrobky značky SNICO sú bezlepkové
traveldrive
20.06.11,16:08
Kompletný zoznam dotovaných dietetických potravín aj limity sú na stránkach Ministerstva zdravotníctva. Nemôžem sem zatiaľ dať linky, tieto stránky majú podivnú logiku, že smiem pridať odkaz až po 15 príspevkoch (dopekla na čo je také obmedzenie dobré?)...
traveldrive
20.06.11,17:42
katalóg
20.06.11,18:21
dany450
26.07.11,13:34
Dobrý deň, prosím Vás pozná niekto recept na bezlepkové rezance, alebo niťovky, lebo mi zostalo veľa kukuričnej múky a cez google mi žiadny recept nenašlo. Ďakujem.
Martin Kőrösi
27.07.11,08:09
Nakoľko je vhodná celiakická diéta pre diabetikov?
traveldrive
27.07.11,09:13
Nakoľko je vhodná celiakická diéta pre diabetikov?

Myslím, že tieto dve diéty nemajú žiadny súvis. Diéta pre celiatikov obsahuje cukor, diabetická zase lepok. Takže každý podľa svojho. Vylúčenie lepku zo stravy neuškodí nikomu.
petermikuláš
19.08.11,20:30
Prosím vás, aké sú príznaky celiakie?

Lahšiu otázku nemáš? Podľa najnovších zistení pomerne veľká časť ľudí, ktorí majú celiakiu a o tom ešte nevedia nemá žiadne príznaky. Inak medzi príznaky patrí hnačka, zápcha, chudnutie, bolesti hlavy, celková únava a znížená výkonnosť, nafukovanie, plynatosť čriev, zlé trávenie, ale aj napr. neplodnosť, poruchy imunity a pod. Podľa najnovších výskumov môžu byť príznaky naozaj všelijaké, aj nijaké.
Sulík
20.08.11,00:59
petermikuláš
A ty maš celiakiu?A ked nemaš tak dakuj Bohu že nemaš tu svinsku chorobu.Priznaky su take ake si napisal .No mne zistili celiakiu až po tom čo som už nemohol zjesť pomaly nič ,to jest dosť neskoro .Aj ked dodržujem dietu stale mam problemy s travením celková únava a znížená výkonnosť,atd.A na margo niektorych mudrlantov zaleží na tom ake poškodene je tenke črevo .A nie je jedno ci mas Marsch 1,2,3, A B C.Ked maš trocha poškodene tak maš pestrejší a možeš toho viac jesť.A ked maš poškodene viac črevo tak maš malu ponuku ako ja .Mne napr. robia zle aj take potraviny ako su zemiaky ,soja,kukurica zelenina v surovom stave čo pri tom odporučuju ty odborníci či mudrcovia či ako ich nazvať.A to som na to prišiel skoro 3 ročnym tak povediac testovaním,hladaním čo my ešte robí zle.Celiakia je ochorenie na celý život! Nie je to na den,týžden,mesiac!A nehovorím o dalšich chorobach čo na to nadvezuju osteoporoza,skolioza,Intolerancia laktózy atd.A nakoniec nedoržiavaním diety sa vystavuješ velkemu riziku ,tym že nebudeš dodržiavať dietu škodíš hlavne sebe.
petermikuláš
20.08.11,06:47
petermikuláš
A ty maš celiakiu?A ked nemaš tak dakuj Bohu že nemaš tu svinsku chorobu.Priznaky su take ake si napisal .No mne zistili celiakiu až po tom čo som už nemohol zjesť pomaly nič ,to jest dosť neskoro .Aj ked dodržujem dietu stale mam problemy s travením celková únava a znížená výkonnosť,atd.A na margo niektorych mudrlantov zaleží na tom ake poškodene je tenke črevo .A nie je jedno ci mas Marsch 1,2,3, A B C.Ked maš trocha poškodene tak maš pestrejší a možeš toho viac jesť.A ked maš poškodene viac črevo tak maš malu ponuku ako ja .Mne napr. robia zle aj take potraviny ako su zemiaky ,soja,kukurica zelenina v surovom stave čo pri tom odporučuju ty odborníci či mudrcovia či ako ich nazvať.A to som na to prišiel skoro 3 ročnym tak povediac testovaním,hladaním čo my ešte robí zle.Celiakia je ochorenie na celý život! Nie je to na den,týžden,mesiac!A nehovorím o dalšich chorobach čo na to nadvezuju osteoporoza,skolioza,Intolerancia laktózy atd.A nakoniec nedoržiavaním diety sa vystavuješ velkemu riziku ,tym že nebudeš dodržiavať dietu škodíš hlavne sebe.
Dobre si to napísal, presne s tebou súhlasím. Vidím, že presne vieš o čom hovoríš. Ja mám žiaľ tiež celiakiu už niekoľko rokov. Zistili mi ju keď som mal 33 rokov, nemal som nijak vážne príznaky len ma občas trochu pobolievalo brucho. Ale potom som začal chudnúť. Presne ako hovoríš záleží od toho ako máš zničené črevo a to ti nikto nepovie. Ja som ho mal asi moc pretože som chudol ´dalej a to už aj na bzlp diete. Viem o čom píšeš pretože keď mi to zistili zakázali mi na nejaký čas aj laktózu na lepšie zotavenie čreva. Poviem Ti bolo to veľmi kruté: 1 a pol roka som nemohol jesť nič iné len holú ryžu, zemiaky, banány a max. trochu holého uvareného mäsa v čistej vode. To bolo fakt hrozné. Teraz je to už oveľa oveľa lepšie. A presne ako píšeš ďalej ja tiež neznášam všelijakých mudrlantov na túto tému, lebo táto téma je veľmi zložitá a individuálna a ani z´daleka sa nemôže jesť všetko čo sa kde píše, alebo inak povedané ani z´daleka nie je všetko bezlepkové čo sa volá bezlekpové. Ak bude záujem môžem napísať bližšie.
dany450
24.08.11,08:48
Ja mám tiež skúsenosť so svojou dcérou,ktorej diagnostikovali celiakiu v štádiu MARSCH 3C v máji a od vtedy je na bezlepkovej diete. Bolesti brucha prestali, ale vôbec sa nezmenilo nechutenstvo a tiež nepriberá. Na moju otázku, že čo ešte nemá jesť okrem lepku, lekár povedal, že má držať dietu len bez lepku. Kedže nezačala priberať myslím si, že by mala obmedziťziť aj iné potraviny. Ale aké?
petermikuláš
25.08.11,19:46
Ja mám tiež skúsenosť so svojou dcérou,ktorej diagnostikovali celiakiu v štádiu MARSCH 3C v máji a od vtedy je na bezlepkovej diete. Bolesti brucha prestali, ale vôbec sa nezmenilo nechutenstvo a tiež nepriberá. Na moju otázku, že čo ešte nemá jesť okrem lepku, lekár povedal, že má držať dietu len bez lepku. Kedže nezačala priberať myslím si, že by mala obmedziťziť aj iné potraviny. Ale aké?d

No v prvom rade by som Vám povedal, že bu´dte kľudný a trpezlivý. Ak Vašej dcére zistili stupeň Marsch 3C bol by zázrak, keby sa to hne´d upravilo a o priberaní ani nehovoriac. To ešte nechcite. Môže trvať aj 1,5 roka kým sa črevo stabilizuje a až potom bude možno priberať. Poznám ľudí, ktorým sa črevo zotavovalo rok aj dva a mali dg. Marsch 3A a nie ešte 3C. V druhom rade urobte pre svoju dcéru maximum, mám na mysli nedávajte jej žiadne tzv. bezlepkové potraviny, ktoré majú v zložení "bezlepkový pšeničný škrob". Taký totiž neexistuje. Každý takto označený je len nízkolepkový a nie bezlepkový. Lepok sa z bežného pšeničného škrobu v tomto prípade odstraňuje chemicky tzv. fermentáciou, problém je však v tom, že sa nikdy nedá odstrániť úplne. Tzn. takto označené potraviny sú vždy nízkolepkové, ale nie bezlepkové. Ak jej budete dávať jesť takéto potraviny, kľudne môže u nej ´dalej dochádzať k zápalovej aktivite čreva a v podstate bezlepkovú dietu držať nebude. V treťom prípade Vám vrelo odporúčam ak chcete mať istotu, kupujte potraviny od výrobcov, ktorí majú len bezlepkovú výrobu a nie zmiešanú. Verte mi, viem čo píšem. Tieto veci Vám potvrdia u nás v meste z ktorého som všetci piati gastroenterológovia. Ja sám som tiež nielen celiatik, ale aj zdravotník.
dany450
11.11.11,10:49
Ďakujem za rady, sú pre mňa veľmi dôležité.
brown
26.08.12,06:36
život s celiakiou je úplne normálny, ano na dovolenke si volím radsej moznost kde je aj plnohodnotna kuchynka, all inclusive prilis teda nepreferujem,

odporucam inak zaregistrovat sa teraz na www.celiatik.sk

su tam velmi vyrazne ulavy pre klientov, mne sa podarilo dostat dokonca do 20 percent.

Inak teraz mam vysledky uplne v norme, podla vysledkov teda zdravy, celiakia sa ale liecit neda, ta dieta je navzdy...snad len tolko ze ju ma mozno v roznych formach omnoho vyssie percento obyvatelstva, ako bolo diagnostikovanych..u mna to zistovanie bolo takmer rok...dovtedy sa triafalo vsetko ine...
lola87
26.10.12,11:10
Informácie o celiakí a potravínách vhodných pre celiatikov nájdete aj na tejto webovej stránke http://www.fytosal.sk/topinambur/celiakia/