KIAN
02.10.09,12:36
Dobrý deň,
môj problém je nasledovný:
31.12.2006 som predala kompletné zariadenie svojej fungujúcej firmy. Kupujúci si len založil živnosť, prepísal potrebné dokumenty a fungoval....v platnej zmluve sme sa dohodli na podmienkach splácania, ktoré kupujúcemu, mojou chybou umožňujú splatiť sumu za zariadenie až v priebehu troch rokov od podpísania zmluvy. Kedže od podpísania o chvíľu uplynie určený čas na splatnosť a ja som zatiaľ nedostala ani korunu, je čas začať konať...počas tejto doby som mu odoslala niekoľko upomienok, na ktoré však nereaguje..ako mám postupovať ďalej?..mám sa súdiť?...neviem si sama poradiť...mimochodom spomínaná firma, ktorú odo mňa odkúpil už neexistuje...
ďakujem vám za radu:)
Lianka
02.10.09,14:53
31.12.2006 som predala kompletné zariadenie svojej fungujúcej firmy. Kupujúci si len založil živnosť, prepísal potrebné dokumenty a fungoval.... neviem si sama poradiť...mimochodom spomínaná firma, ktorú odo mňa odkúpil už neexistuje...
ďakujem vám za radu:)

Tomuto akosi nerozumiem:
- predal si firmu/podnik ako celok? Alebo len zariadenie (majetok)?
- komu? zivnostnikovi?

Moje otazky:
- boli v zmluve/dodatkoch dohodnute ciastkovy platby (suma, datum) alebo len tak, ako pises - suma bude vyplatena do 3 rokov?
KIAN
03.10.09,12:24
Firma fungovala v prenajatych priestoroch, takže tam sa len prepísala nájomná zmluva na noveho nájomcu a kompletné zariadenie bolo moje vlastníctvo a to som mu predala...
deň vzniku jeho živnostenského oprávnenia je 1.1.2007

v zmluve to bolo formulované približne nasledovne:
a)mesačné splátky po dobu 36 mesiacov, vždy najneskôr v posledný deň mesiaca
b)jednorázovým uhradením celej sumy alebo zostatku z nej a to najneskôr do 36 mesiacov od začiatku plynutia zmluvy

čo mu dáva čas na vyplatenie v rozsahu 3 rokov
dakujem veľmi pekne
Lianka
03.10.09,15:04
Firma fungovala v prenajatych priestoroch, takže tam sa len prepísala nájomná zmluva na noveho nájomcu a kompletné zariadenie bolo moje vlastníctvo a to som mu predala...
deň vzniku jeho živnostenského oprávnenia je 1.1.2007

v zmluve to bolo formulované približne nasledovne:
a)mesačné splátky po dobu 36 mesiacov, vždy najneskôr v posledný deň mesiaca
b)jednorázovým uhradením celej sumy alebo zostatku z nej a to najneskôr do 36 mesiacov od začiatku plynutia zmluvy

čo mu dáva čas na vyplatenie v rozsahu 3 rokov
dakujem veľmi pekne

Rozumiem tomu tak, ze si mohol vybrat a) alebo b)? :) Z hladiska ceny penazi je v tom podstatny rozdiel. Predpokladam teda, ze on si vybral moznost b). Ak je tak, zatial Vam nemusel vyplatit ani korunu, datum splatnosti este nenastal.

Mozno nenapisem to, co chcete pocut: ale odporucam obratit sa na pravnika. Pravnik najlepsie po oboznameni sa s celou zalezitostou rozhodne, aky postup pri vymahani zvoli. Nakolko ide o fyzicku osobu, ak som spravne pochopila, ta ruci za zaväzky z podnikania celym svojim majetkom - aj ked by uz podnikanie v sucasnosti nevykonavala.