magnum
02.10.09,13:44
Takže stručne...
Koncom mesiaca končím v práci na HPV a plánujem si založiť živnosť. Aktuálne som na PN. Ak dostanem živnostenský list musím PN ukončiť? Alebo mi budú ešte vyplácať PN ak aj v zamestnaní skončím?

Kam všade okrem živ. úradu, daňového úradu, sociálnej a zdravotnej poisťovne sa mám ešte nahlásiť?

za cenné rady ĎAKUJEM
magnum
05.10.09,08:03
Pre upresnenie:

uvažujem len či sa mi oplatí vôbec ostať na PN a mať viac papierovačiek keď zatiaľ som zamestnaný a vybavujem chystám sa vybaviť si živnosť tzn. chvíľu bude súbeh živnosťi a TTP a ešte sa mi to toho zamoce aj PN...

alebo si od zajtra zruším PN a vyberiem si zvyšok dovolenky zatiaľ kým sa doliečim...
Xanti
05.10.09,08:07
Ak ukončíš pracovný pomer, tak máš ochrannú lehotu 42 dní kedy môžeš ísť na PN.
Ak uzavrieš v tom čase živnosť, nie si platca odvodov do SP, tak vlastne ako PN nedostaneš nič. Leda by si si zaplatil ako dobrovolný platca nemocenské poistenie .
Ja na tvojom mieste ostanem na PN aj po ukončení PP, lebo táto PN je rátaná z VZ z práce ( iste nemáš minimálnu mzdu ). A po vyliečení by som si založila živnosť. Dnes to trvá dva dni.
A dovolenku by som si dala preplatiť.
magnum
06.10.09,06:44
Ďakujem toto som potreboval vedieť...

Živnosť potrebujem kvôli tomu aby som si mohol uplatniť náklady. Ako je to v prípade že si už teraz kúpim software v hodnote cca 1000 €. Je mi jasné že toto môžem vložiť do podnikania ale DPH si už asi nebudem môcť nijakým spôsobom uplatniť.
Xanti
06.10.09,06:49
Ďakujem toto som potreboval vedieť...

Živnosť potrebujem kvôli tomu aby som si mohol uplatniť náklady. Ako je to v prípade že si už teraz kúpim software v hodnote cca 1000 €. Je mi jasné že toto môžem vložiť do podnikania ale DPH si už asi nebudem môcť nijakým spôsobom uplatniť.
To chceš byť platcom DPH? Zvyčajne živnostníci robia všetko preto aby sa platcami DPH nestali.
magnum
06.10.09,09:47
no popravde nerozumiem velmi preco sa tak oplati vyhybat sa registracii na DPH (okrem jednoduchsieho papierovania) a kedze moj predmet cinnosti je zamerany na platitelov DPH...
samozrejme som otvoreny vsetkym argumentom a prikladom preco sa nestat DPH platcom...

VDAKA
veronikasad
06.10.09,09:51
no popravde nerozumiem velmi preco sa tak oplati vyhybat sa registracii na DPH (okrem jednoduchsieho papierovania) a kedze moj predmet cinnosti je zamerany na platitelov DPH...
samozrejme som otvoreny vsetkym argumentom a prikladom preco sa nestat DPH platcom...

VDAKA
uveď prosím predmet podnikania
magnum
06.10.09,10:04
servis, prenajom a predaj registracnych pokladni, softwéru a počítačov (najmä ako registračné pokladne)
jajko50
06.10.09,10:33
servis, prenajom a predaj registracnych pokladni, softwéru a počítačov (najmä ako registračné pokladne)


myslím, že bude lepšie byť platcom DPH pri tejto klientele. Aj na vstupe budeš mať asi všetko od platcov.
veronikasad
06.10.09,10:38
servis, prenajom a predaj registracnych pokladni, softwéru a počítačov (najmä ako registračné pokladne)

súhlasím, len si treba dávať pozor na zákazníkov - neplatičov (radšej žiadať zálohu pred dodávkou), lebo štátu odvedieš DPH aj z nezaplatenej faktúry.
magnum
06.10.09,12:14
Ďakujem všetkým