vemak
02.10.09,13:45
mám možnosť zohnať krásny odrezaný starý kmeň (priemer 1m), ktorý je dutý a vo výške asi 1,5 m rastú z neho tri ramená.Chcel by som ho umiestniť v okrasnej záhrade. Kmeň nie je je práchnivý ale predsa len hodne starý,viete mi poradiť ako ho "vypreparovať" aby ešťe niečo vydržal?
ďakujem
legolas
03.10.09,03:35
...tú dutú časť vypáliť mierne ohňom , natrieť náterom odolným voči vode a to isté urobiť na vonkajšej časti.
aviator
03.10.09,17:27
Snažil by som sa ten kmeň osadiť tak, aby sa čo najmenej dotýkal zeme. Dá sa napríklad použiť hrubý štrk.
vemak
03.10.09,17:48
žial ten dutý stred vypálit nepôjde, a zvonka by som rád ponechal jeho prírodné farby, ale ten štrk použijem a upevním ho na nejaké konzoly.
aviator
03.10.09,18:35
Dá sa aj osadiť priamo do hrubšieho štrku, ale aj konzoly sú dobré. Ešte mi napadlo, že by asi bolo dobré odstrániť kôru a určite prípadné nezdravé drevo.
Držím palce.
karino
01.11.09,19:09
no ja by som dal koru dole a naockoval by som ho hlivou ustricovou ono totiz strom ludovo povedane zomrel a tak jeho rozklad je len samozrejmy takze spojim dve veci do jedneho ale to je len moj pohlad z jednej strany
wabi
02.11.09,19:44
no ja by som dal koru dole a naockoval by som ho hlivou ustricovou ono totiz strom ludovo povedane zomrel a tak jeho rozklad je len samozrejmy takze spojim dve veci do jedneho ale to je len moj pohlad z jednej strany

Keďže kmeň je starý, asi sa už dostal do kontaktu s hubami, takže to naočkovanie hlivou by sa pravdepodobne nevydarilo, otázka však je či by sa aj v prípade úspechu majiteľ kmeňa tešil z toho že mu kmeň hliva rozloží behom roka dvoch sa rozsype na prášok, dotaz bol ako naopak kmeň uchovať čo najdlhšie, alebo som to zle pochopil?:D
vemak
02.11.09,21:31
nie Wabi, pochopil si uplne presne. A uz aj mam riesenie-2x proti pliesnam napustit (uz aj mam hotovo)a na zaklade odporucania kamarata ktory zachranoval zachranuje drevenice- napustit bezfarebnou fermezou.