vanilka4
02.10.09,19:12
Dobry den, chcela by som poprosit o informaciu...som nezamestnana a som na PN v ochrannej lehote na depresiu. Lekarka mi nedala ziadne vychadzky. Ja som ani nepytala, tak neviem, ci si mam sama poziadat, alebo mozem mat vychadzky len po urcitej dobe PN? A v pondelok musim dorucit PN do Soc. poistovne - nema mi ju kto dorucit - co sa stane, ak mi pride kontrola?
Dakujem
Xanti
02.10.09,17:14
Dobry den, chcela by som poprosit o informaciu...som nezamestnana a som na PN v ochrannej lehote na depresiu. Lekarka mi nedala ziadne vychadzky. Ja som ani nepytala, tak neviem, ci si mam sama poziadat, alebo mozem mat vychadzky len po urcitej dobe PN? A v pondelok musim dorucit PN do Soc. poistovne - nema mi ju kto dorucit - co sa stane, ak mi pride kontrola?
Dakujem
A aká kontrola Ti príde ? Ved SP ešte nemajú tvoju PN, takže nevedia že maroduješ.
V podstate vychádzky sa dávajú podla ochorenia od druhého týždňa trvania PN. Samozrejme pri zápale plúc vychádzku nedostaneš. Ale pri depresii by si mala mať.
Paula
02.10.09,17:17
V poisťovni Ti potvrdia na kópii prevzatie dokladu (aj čas, keď poprosíš) . A pre prípadnú kontrolu to bude dôkaz, kde si sa túlala:).
To pre budúcnosť, ak Ti vychádzky nedajú.
lilly.01
02.10.09,18:21
vychadzky urcite dostanes...ja som doma s chrbticou...vychadzky som si pytala sice az po mesiaci, ale v mojom pripade bolo jedno, ci ich mam, pretoze som nevladala chodit :(
vacsinou sa davaju 2x za den po 2 hodiny :cool:
kludne si ich pytaj, nicoho sa neboj.
kym si u lekara, alebo ides do SP odnies PN-ku, tak si kryta :)
Marína
02.10.09,21:49
A aká kontrola Ti príde ? Ved SP ešte nemajú tvoju PN, takže nevedia že maroduješ.
V podstate vychádzky sa dávajú podla ochorenia od druhého týždňa trvania PN. Samozrejme pri zápale plúc vychádzku nedostaneš. Ale pri depresii by si mala mať.
Ale majú, od ošetrujúceho lekára. Ten jeden diel tlačiva o PN zasiela, do (myslím) max. 3 dní od vystavenia, Sociálnej poisťovni.
Xanti
03.10.09,05:40
Ale majú, od ošetrujúceho lekára. Ten jeden diel tlačiva o PN zasiela, do (myslím) max. 3 dní od vystavenia, Sociálnej poisťovni.
No ja som vychádzala z toho, že nemajú. Lebo aj pacient, má pár dní aby zaniesol PN do SP. A navyše na diely tlačiva o PN, kt. posiela lekár do SP nie sú vyznačené vychádzky. Tie bývajú vyznačené len na diely, ktorý nám ostáva doma a s ktorým chodíme na kontrolu k lekárovi.
Takže aj keby SP mala PN od lekára tak potrebuje dalšie časti, a nemajú tam odkiaľ vedieť, že zatial vychádzky nie sú určené.
Marína
03.10.09,07:15
Xanti, ja som to spomenula v súvislosti s prípadnou kontrolou zo strany SP, aj keď nepredpokladám, že by sa ponáhľali ju vykonať v prvých dňoch. Alebo takto, ak by pacient tlačivo PN odovzdal napr. po 10 dňoch od začiatku PN, to neznamená, že SP jeho PN už neeviduje.
Xanti
03.10.09,13:51
Xanti, ja som to spomenula v súvislosti s prípadnou kontrolou zo strany SP, aj keď nepredpokladám, že by sa ponáhľali ju vykonať v prvých dňoch. Alebo takto, ak by pacient tlačivo PN odovzdal napr. po 10 dňoch od začiatku PN, to neznamená, že SP jeho PN už neeviduje.Súhlasím, ale občas sa SP ponáhľa až veľmi. K mojej známej dobehla na kontrolu hned na druhý deň, ako ju lekár vypísal na PN. Bol to šok, ale bola samozrejme doma, kedže sa nemohla hýbať lebo ju seklo v krížoch.
vanilka4
03.10.09,13:52
Ďakujem vám všetkým za odpovede, pomohli ste mi, uz sa budem lepšie orientovať, len neviem ešte jednu vec, či mám pn-ku ohlásiť aj v bývalom zamestnaní, keďže mi ešte napísali na ňu bývalého zamestnávateľa, ze som v ochrannej lehote....to ma napadlo až teraz dodatočne...lebo mi to pomaly myslí....
veronikasad
03.10.09,13:55
Ďakujem vám všetkým za odpovede, pomohli ste mi, uz sa budem lepšie orientovať, len neviem ešte jednu vec, či mám pn-ku ohlásiť aj v bývalom zamestnaní, keďže mi ešte napísali na ňu bývalého zamestnávateľa, ze som v ochrannej lehote....to ma napadlo až teraz dodatočne...lebo mi to pomaly myslí....
Bývalý zamestnávatel ti vystaví potvrdenie o príjme, ktoré spolu s PN-kou odovzdáš v sociálnej poisťovni.
vanilka4
03.10.09,14:23
ja už mám od bývalého zamestnávateľa potvrdenie o príjme, ktoré som odovzdala do sp, len neviem, či mu ja mám oznámiť, že som na pn-ke kedže som už na UP, ale on je na lístku na pn uvedený
veronikasad
03.10.09,14:52
ja už mám od bývalého zamestnávateľa potvrdenie o príjme, ktoré som odovzdala do sp, len neviem, či mu ja mám oznámiť, že som na pn-ke kedže som už na UP, ale on je na lístku na pn uvedený
Nemýliš si potvrdenie o príjme k dávke v nezamestnanosti s potvrdením k PN-ke ? Sú to dve rôzne tlačivá ...
Odkedy si PN ? Už si ju odovzdala v SP ? Musíš si ju odnies sama /alebo poslať doporučene poštou, spolu s tým potvrdením od zamestnávatela/
vanilka4
03.10.09,15:03
na SP som dala potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti, nevedela som, že k pn-ke treba este potvrdenie k pn-ke. Na PN som od piatku a este som ju neodovzdala do SP. Takže najprv musím ísť do bývalého zamestnania pre potvrdenie ?
veronikasad
03.10.09,15:06
na SP som dala potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti, nevedela som, že k pn-ke treba este potvrdenie k pn-ke. Na PN som od piatku a este som ju neodovzdala do SP. Takže najprv musím ísť do bývalého zamestnania pre potvrdenie ?
ano a potom spolu s potvrdením o príjme to odnesieš do SP (alebo pošli poštou). Nemocenské od 1. dňa ti bude vyplácať sociálna poisťovňa.
vanilka4
03.10.09,15:12
teraz som si našla ešte jeden list od bývalého zamestnávateľa a to potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za kalendárny rok 2009, o preddavkoch na daň atd...Nie je to nahodou to tlačivo? (topiaci sa aj slamky chyta) nechce sa mi vôbec ísť do predchádzajúceho zamestnania aj ked som odtiaľ neodišla v zlom
veronikasad
03.10.09,15:16
teraz som si našla ešte jeden list od bývalého zamestnávateľa a to potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za kalendárny rok 2009, o preddavkoch na daň atd...Nie je to nahodou to tlačivo? (topiaci sa aj slamky chyta) nechce sa mi vôbec ísť do predchádzajúceho zamestnania aj ked som odtiaľ neodišla v zlom
Nie, to nie je ono. Potvrdenie ktoré si uviedla budeš potrebovať k daňovému priznaniu.
Ak nemáš vychádzky, pošli tam radšej niekoho iného, alebo zavolaj mzdárke, nech ti to pošle poštou. PN-ku si zober so sebou k zamestnávatelovi, ak by si ju chcel prefotiť k potvrdeniu.
Katy a R
03.10.09,15:19
.. a ešte doplním. Sprav si kópie - jednu treba odovzdať na UPSVaR - bola si sa predsa zaregistrovať (aby si tam nemusela chodiť, ale si povinná ich informovať..)
druhú kópiu na SP - tam, kde si dávala to potvrdenie na účely dávky v nezamestnanosti (lebo počas PNky ti ju pozastavia)
No a originál spolu s potvrdením na SP (nemocenské) - ako písala Veronika
.. a ešte .. ak PNka pokračuje aj v ďalšom mesiaci, tak lekár vždy vystaví tzv "prechodku" .. tiež treba odovzdať na SP - inak nevyplatia peniažky
vanilka4
03.10.09,15:25
Ďakujem, ti za všetko, čo si mi poradila, veľmi si to vážim, lebo teraz už budem vediet ako si to všetko zariadiť
vanilka4
03.10.09,15:31
Ešte raz vďaka, ušetrila si ma mnohých nepríjemností, ktoré by ma určite čakali, čo by mi nepridalo k mojej depresii, lebo neviem teraz logicky uvažovať
veronikasad
03.10.09,15:34
Ešte raz vďaka, ušetrila si ma mnohých nepríjemností, ktoré by ma určite čakali, čo by mi nepridalo k mojej depresii, lebo neviem teraz logicky uvažovať
Vanilka, pýtaj si vychádzky, choď medzi ľudí, neuzatváraj sa medzi štyri steny bytu ...
Držím palce, aby sa ti to podarilo čo najskôr prekonať, príp. nájsť aj nejakú prácu aspoň na dohodu.
(Viem o čom píšem, zažila som to pred 8 rokmi)
vanilka4
03.10.09,15:37
ĎAKUJEM
lilly.01
03.10.09,17:17
.. a ešte doplním. Sprav si kópie - jednu treba odovzdať na UPSVaR - bola si sa predsa zaregistrovať (aby si tam nemusela chodiť, ale si povinná ich informovať..)


ja som nastupila na PN-ku este ked som bola zamestnana, ked sa mi ukoncil pracovny pomer a este stale som bola na PN-ke vtedy som sa isla "zaregistrovat" na UPSVaR...na urade ma odbili, ze kym som na PN-ke nemozu ma registrovat...az ked mi skonci PN-ka, tak do 8 dni od ukoncenia som povinna ist sa registrovat...aj moja pravnicka mi to takto potvrdila.

Registrovat sa musis len ked si na PN-ku nastupila a tvoj pracovny pomer bol uz ukonceny, t.j. koniec prac.ppomeru 30.9. a zaciatok PN-ky 1.10.
ale vela zalezi aj od uradnicok, kolko maju roboty a hlavne kolko ochoty :rolleyes:
Katy a R
04.10.09,08:18
ja som nastupila na PN-ku este ked som bola zamestnana, ked sa mi ukoncil pracovny pomer a este stale som bola na PN-ke vtedy som sa isla "zaregistrovat" na UPSVaR...na urade ma odbili, ze kym som na PN-ke nemozu ma registrovat...az ked mi skonci PN-ka, tak do 8 dni od ukoncenia som povinna ist sa registrovat...aj moja pravnicka mi to takto potvrdila.

Registrovat sa musis len ked si na PN-ku nastupila a tvoj pracovny pomer bol uz ukonceny, t.j. koniec prac.ppomeru 30.9. a zaciatok PN-ky 1.10.
ale vela zalezi aj od uradnicok, kolko maju roboty a hlavne kolko ochoty :rolleyes:

.. to je samozrejmé, že na UPSVaR ťa nezaradia do evidencie uchádzačov počas PNky - až po skončení (tak hovorí zákon o zamestnanosti).
Lenže vanilka píše, že nastúpila na PNku v ochrannej dobe a aj na SP bola odniesť príjem k dávke v nezamestnanosti. Tak predpokladám, že už je zaevidovaná skôr...
amazoncanka
06.10.09,16:10
Ahoj vanilka, vychádzky by si pri depresii mala dostať, spýtaj sa ošetrujúceho lekára, lebo práve pri depresii je veľmi dôležité vypadnúť aj von z bytu, lebo sa zblázniš medzi štyrmi stenami. Ale chcem ťa upozorniť aj na to, že ak si nezamestnaná, tak o PN musíš informovať aj úrad práce, dať im fotokópiu PN a počas trvania PN sa nemusíš hlásiť v pravidelných intervaloch na úrade práce, lebo ako chorá si nemôžeš hľadať zamestnanie. Ale pozor, kontrola ti môže prísť aj z úradu práce. To viem z vlastnej skúsenosti, bola som po onkologickej operácii a chodila som na ožiare a chemoterapiu, čo boli hodiny strávené na onkológii. No a čuduj sa svete, keďže úrad práce vedel že som PN, našla som si jedného krásneho dňa "pozdrav" v poštovej schránke, že počas vykonávania kontroly dodržiavania liečebného režimu ma kontrola z úradu práce nenašla doma a mala som sa myslím do 3-5 dní hlásiť na úrade práce a preukázať, kde som bola keď boli u mňa na kontrole. Tak som im to tam išla vysvetliť, čo obnáša onkologická liečba a zistila som, že na kópii PN nebola diagnóza a preto oni nevedeli dôvod PN a prišli mi na kontrolu. Tak sa mi potom ospravedlnili a informovali, že v závažných prípadoch a u určitých diagnózach na opakované kontroly počas dlhých PN nechodia, ale to zistia až po prvej kontrole na akú diagnózu je človek PN. Takže asi toľko z mojej strany. Držím ti palčeky a z celého srdca želám skoré uzdravenie, aj keď liečba depresie je častokrát dlhšia, lebo s nezamestnanosťou súvisí množstvo okolností, najmä financie, pocit zbytočnosti, alebo krivdy ak človek dostal padáka pre nejakú banalitu. Takže da kočka drž, komunikuj, nevzdávaj sa. Viem, že je to veľmi ťažké, ale musí existovať niekto v Tvojom okolí, pre koho sa oplatí žiť. VEĽMI TI DRŽÍM PALCE!!!
vanilka4
07.10.09,15:43
Ahoj amazončanka, ďakujem ti za radu a za povzbudenie, našťastie už mám všetko na úradoch povybavované, len nemám ešte tie vychadzky vybavené a musím si to ísť vybaviť, lebo ako píšeš o tom ako človeku môže byť, tak pred dvoma dňami som zrovna mala taký problém, že sa mi zdalo, že nemôžem doma dýchať, tak som išla von a bolo mi jedno či príde kontrola , a čo so mnou bude...
A dúfam, že ty už si vyliečená a v poriadku a tiež ti držím palce do budúcnosti :)