takacszsu
03.10.09,07:12
Dobrý deň , chcela by som sa opýtať že podľa zákona 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obce §48 nové voľby. Podľa odseku 1d uprázdnilo sa miesto v obecnom zastupiteľstve, tak nové voľby sa budú týkať len toho jedného miesta alebo sa volí nové celé obecné zastupiteľstvo. Ďakujem za radu
Mária27
03.10.09,20:26
Doplňovacie voľby boli v § 58, ale sú už zrušené. Obce však obyčajne mávajú náhradníkov.
takacszsu
05.10.09,03:59
Ale čo keď nastane taký prípad, že už nie je náhradník?
JaPoPo
18.12.09,14:54
Ak už nie je náhradník, požiada sa predseda NR SR o vypísanie nových volieb pre chýbajúcich poslancov - volí sa len poslanec - poslanci, aby bol doplnený počet poslancov OZ ako je určený v obci
!!!! Nie celé obecné zastupiteľstvo. !!!!!!
U nás je taký prípad a máme voľby 16.1.2010.
Adaka
15.03.10,13:34
chcem sa spýtať,chcem sa stať poslankyňou obecného zastupiteľstva- ako postupovať?
Sabadka
16.03.10,11:56
chcem sa spýtať,chcem sa stať poslankyňou obecného zastupiteľstva- ako postupovať?

Kandidovať. Buď ako nezávislá alebo za nejakú stranu alebo hnutie, no a samozrejme musia ťa zvoliť;)
wegamizi
16.03.10,13:32
chcem sa spýtať,chcem sa stať poslankyňou obecného zastupiteľstva- ako postupovať?
Zisti si v tvojom obvode, alebo v obci, kolko potrebujes hlasov, aby si bola zvolena, aku mas sancu, to sa da predpokladat. ( statistiky v meste, obci ). Ked pojdes za stranu, strana ta musi nominovat, mozes byt aj nezavisla kandidatka. A nakoniec dobre logo s dobrym programom ( 4-5 bodov ), reklamny material, zviditelnovanie atd. a hura do volieb. Prajem pevne nervy a vydržať!
Adaka
16.03.10,17:22
ako nezávislá, ako mám postupovať ( kandidovať)
wegamizi
16.03.10,19:56
ako nezávislá, ako mám postupovať ( kandidovať)
Viem, ze potrebujes podpisy obcanov. Ale kolko a kam s nimi, to sa skus opytat na MU, to uz ti neporadim.
Vebi34
20.03.10,19:24
Jednoduchšie máš kandidovať za stranu. Nemusíš byť jej členkou. Len ich musíš osloviť. V mnohých prípadoch ti vytlačia zadarmo aj propagačné materiály, ty si len podáš potrebné info o tebe. Zamestnanie, iniciály, záujmy, ciele do budúcna a aké úspechy si dosiahla v minulosti a pod. Ja keď som v tejto veci oslovila danú stranu, povedali mi, že idú do volieb v trojkoalícii a prišli za mnou ešte aj domov kvôli vyplneniu potrebných formalít. Dátum a čas som si určila sama, ešte aj zabezpečili rozoslanie mojich plagátikov do schránok. A mňa to stálo len jeden telefonát. :-)Nechcelo sa mi behať po domoch a bytoch a zháňať potrebný počet podpisov. Počet podpisov je dané percentuálne od počtu voličov daného okrsku alebo obce a pod.
wagner
20.03.10,20:22
ako nezávislá, ako mám postupovať ( kandidovať)

Táto téma sa už rozoberala - pozri kandidovanie na starostu. Podrobnosti nájdeš na www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk/) V podstate je jedno, či ideš kandidovať na poslanca, alebo na starostu, počet podpisov je rovnaký. V téme sú podané základné informácie.