Lukáš 142
03.10.09,10:06
nevie mi niekto poradiť nejaky dobry soft na vytvorenie verejneho kluca PGP spolu s jeho odtlačkom (fingerprint) , potrebujem to na kryptovanie bankovych vypisov zasielane bankou,

skusal som pozerat program pgp ale po 30 dnoch konci trial verzia a potom by som to nemohol pouzivat, poradte nejaky dobry soft, pretoze na zip šifrovanie pomocou hesla sa podla mna neda spolahnut, dakujem
Charon
03.10.09,09:07
Odporúčam skúsiť najprv toto:

http://lmgtfy.com/?q=PGP+%22freeware%22

(a z toho PGPFree ver. 8.0)
Lukáš 142
03.10.09,19:11
to charon: dik za radu :) :), no mam to uz nainstalovane ale pri vytvarani serie klucov neviem co treba zmenit v podrobnych nastaveniach (vid. priloha) pre DH/DSS kluc, myslim kvoli bezpecnosti zabezpecenia kryptovania klucom, ak vie niekto poradit tak pomozte, dik
Charon
04.10.09,10:32
Lukáš, neviem, ak mám byť úprimný, čo potrebuješ.

PGP Ti vygenerovalo dva klúče - Verejný a Súkromný. Verejný kľúč daj komukoľvek a kamkoľvek. S tým kľúčom bude druhá strana zaheslovávať súbory pre Teba. S verejným kľúčom sa nedá súbor odheslovať a ani podpísať.

Na podpis potrebuješ svoj súkromný kľúč a druhá strana na overenie Tvoj verejný kľúč.
Ak chceš vedieť, či práve banka poslala Tebe výpis - tak pre overenie potrebuješ verejný kľúč banky.

Vysvetlím ako sa to robí:

Banka zahesluje dokument Tvojim verejným kľúčom a podpíše svojim súkromným.
Ty dokument odhesluješ svojim súkromným a bankiným verejným overíš pravosť podpisu.
Lukáš 142
04.10.09,11:52
to charon: myslel som tie rozsirene nastavenia pri vytvarani serie klucov, no nevadi, uz som na to dosiel, postupne som si to vyhladal cez google, ale potreboval by som este pomoct s tym ako mam exportovat moj verejny kluc, skusal som to tak, ze som klikol na moj kluc (seriu klucov) a potom som vybral copy public key a skopiroval som to do poznamkoveho bloku a ulozil so to ako .asc ale ked som potom klikol na private key a dal exportovat sukromny kluc tak sa mi zda, ze je to ten isty subor aj velkost ma taku istu a nechcel by som omylom zaslat banke privatny kluc, ak mi vies pomoct ako exportujem privat key a ako public key tak ti budem velmi vdacny,
pouzivam PGP Desktom 9.10
Charon
04.10.09,12:04
No oba kľúče sú rovnako veľké ... vizuálne neprídeš na to, ktorý je ktorý... Musíš sa spoľahnúť na to, čo vygeneruje: private, public (či ako to nazve... nemám, nepoužívam pgp).

Skús v nejakom programe si porovnať súbory - uvidíš rozdiely...
Lukáš 142
04.10.09,12:12
no skusim to este pozret, inak nepoznas nejaky freeware nieco podobne ako PGP Desktop, pretoze je to trial verzia a po mesiaci mi plna verzia skonci, ak viec tak porad, dik
domenico.office
04.10.09,14:27
Mohol by ti pomôcť tento dokument (http://www.tatrabanka.sk/web/images/download/pgp_sk.pdf). Je tam aj odkaz na free soft ohľadne pgp a akýsi návod na nastavenie programu, neštudoval som to.
Charon
04.10.09,15:16
Tak ako som Ti poradil v mojej prvej reakcii, poradil Ti aj domenico.office (ten istý program, ten istý link)

Choď na http://www.pgpi.org/products/pgp/versions/freeware/ a stiahni si PGPFREE verziu pre WinXP
domenico.office
04.10.09,15:53
Sorry, ak som to len zdupľoval, videl som tam aj nejaké návody, preto sa mi zdalo vhodné to poslať, možno to pomôže Lukášovi, keď bude mať aj nejaký návod k tomu.
Charon
04.10.09,16:50
domenico.office ja som nevravel nič o zdupľovaní smerom na Teba. Iba som Lukášovi povedal, že dostal dva typy na to isté - teda asi to bude PGP 8. správna cesta....
domenico.office
04.10.09,17:32
Lukáš, napadá ma jedna vec, ten program, čo máš akože 30-dňovú verziu, ti vygeneruje kľúčový pár a napadlo ma, že ty ten program nebudeš potrebovať, ten program v plnej verzii ponúka možnosti pre to keby si mal zaregistrovaný osobný, či kvalifikovaný certifikát. Tvoj kľúčový pár sa predsa ukladá v PC a ten ho používa na šifrovanie od teba, či odšifrovania správ k tebe. Naozaj nepoznám funkcie toho programu, ale mal by ti ponúknuť import "certifikátu" do tvojho systému. Certifikátu je preto v úvodzovkách, pretože podľa zákona o elektronickom podpise sa za certifikát považuje len taký, ktorý ti vydá certifikačná autorita podľa vyššie spomenutého zákona.