forester
22.08.05,12:11
Môžem zamestnať viacerých dohodárov na tú istú prácu (ktorá je vymedzená výsledkom)?

Vopred ďakujem za skorú odpoveď :))
Maňaska
22.08.05,10:13
Podľa mňa áno.
petra:-)
22.08.05,10:14
Ak je na vykonanie dohodnutej práce potrebný väčší počet ľudí, podľa môjho názoru je možné uzatvoriť viac dohôd.
liba2
22.08.05,10:15
Môžem zamestnať viacerých dohodárov na tú istú prácu (ktorá je vymedzená výsledkom)?

Vopred ďakujem za skorú odpoveď :))Ak na vykonanie tej práce nestačí 1 dohodár (v závislosti od jej rozsahu) bude treba prijať ďalšieho, teda môže sa zamestnať viacerých dohodárov. Treba to vedieť zdôvodniť.
forester
22.08.05,10:23
vďaka všetkým za odpoveď

toto som chcel počuť ;)
Vladimír Ozimý
25.08.05,12:19
no mam taky pribeh ktoreho som sucastou a rad by som pocul nazor aj inych... no prisla za mnou klientka s tym ze potrebuje zamestnat manzela nejakym sposobom aby ju to co najmenej zatazilo...ide o pracu v cechach........ja som jej navrhol aby s nim uzavrela DVP do konca roka na 300 hodin...urcila tam vysku odmeny za cele obdobie s mesacnou platbou zaregistrovala sa na soc. poistovnu ako zamestnavatel aj zamestnanca a odvadzala urazove poistenie...nech mu nezraza ziadnu dan z prijmu nech si to on zuctuje v danovom priznani a nech mu vyplaca odmenu v hrubom....no a nech mu neuvadza do dohody ze ma narok na nahrady podla zakona o cestovnych nahradach...ona sa ma opytala ci je mozne vyplacat dvp aj vceskych kedze robi v cechach ja som jej povedal ze v ramci EU uz to nie je problem...no a teraz ma opravte co som urobil zle.....dakujem a prajem krasny den
liba2
26.08.05,03:18
no mam taky pribeh ktoreho som sucastou a rad by som pocul nazor aj inych... no prisla za mnou klientka s tym ze potrebuje zamestnat manzela nejakym sposobom aby ju to co najmenej zatazilo...ide o pracu v cechach........ja som jej navrhol aby s nim uzavrela DVP do konca roka na 300 hodin...urcila tam vysku odmeny za cele obdobie s mesacnou platbou zaregistrovala sa na soc. poistovnu ako zamestnavatel aj zamestnanca a odvadzala urazove poistenie...nech mu nezraza ziadnu dan z prijmu nech si to on zuctuje v danovom priznani a nech mu vyplaca odmenu v hrubom....no anech mu neuvadza do dohody ze ma narok na nahrady podla zakona o cestovnych nahradach...ona sa ma opytala ci je mozne vyplacat dvp aj vceskych kedze robi v cechach ja som jej povedal ze v ramci EU uz to nie je problem...no a teraz ma opravte co som urobil zle.....dakujem a prajem krasny denAk bude mať v dohode uvedené miesto výkonu práce v ČR, potom viď § 128 ZP, ktorý znie: "Zamestnancovi s miestom výkonu práce podľa pracovnej zmluvy v cudzine možno poskytovať mzdu alebo jej časť v cudzej mene. Prepočet výšky mzdy v SKK na cudziu menu sa vykonáva podľa kurzu peňažných prostriedkov v cudzej mene vyhláseného NBS v deň predchádzajúci dňu určenému na výplatu mzdy podľa § 130 ods.2 alebo v iný dohodnutý deň".
Ostatné sa mi vidí v poriadku.
brm
26.08.05,04:24
ale mne nejde pod fúz, že tá dohoda o vykonaní práce má byť do konca roka...DoVP sa uzatvára na jednorázové práce!
liba2
26.08.05,05:16
ale mne nejde pod fúz, že tá dohoda o vykonaní práce má byť do konca roka...DoVP sa uzatvára na jednorázové práce!Správna pripomienka. V dohode by sa mala tak naformulovať "úloha", aby sa dala posúdiť ako jednorazová s tým, že na jej vykonanie treba viac hodín (do 300), čo si vyžaduje dlhší časový úsek (viac mesiacov). Všetko je to len o tom, ako sa naformuluje úloha do dohody a či a ako si to budeme vedieť obhájiť pri kontrole.
Denda
26.08.05,05:44
no mam taky pribeh ktoreho som sucastou a rad by som pocul nazor aj inych... no prisla za mnou klientka s tym ze potrebuje zamestnat manzela nejakym sposobom aby ju to co najmenej zatazilo...ide o pracu v cechach........ja som jej navrhol aby s nim uzavrela DVP do konca roka na 300 hodin...urcila tam vysku odmeny za cele obdobie s mesacnou platbou zaregistrovala sa na soc. poistovnu ako zamestnavatel aj zamestnanca a odvadzala urazove poistenie...nech mu nezraza ziadnu dan z prijmu nech si to on zuctuje v danovom priznani a nech mu vyplaca odmenu v hrubom....no a nech mu neuvadza do dohody ze ma narok na nahrady podla zakona o cestovnych nahradach...ona sa ma opytala ci je mozne vyplacat dvp aj vceskych kedze robi v cechach ja som jej povedal ze v ramci EU uz to nie je problem...no a teraz ma opravte co som urobil zle.....dakujem a prajem krasny denVidím dobre?:eek:
brm
26.08.05,06:03
vidíš...to mi ušlo...paráda
ata111
26.08.05,07:03
No veď tu je asi väčší problém, ak neodvedie daň, je to potom dohoda? Nie je to iný vzťah? Daň, úrazové p., Kč, - všetko áno, asi by sa dali aj diéty - má na ne nárok a patria mu ak je vyslaný na SC v rámci DVP. V tomto prípade i cestovné. Pekný deň - už konečne so slniečkom.
Denda
26.08.05,07:06
Nešpekulovať:)
Nerozumiem pojem príbeh.
brm
26.08.05,07:48
ak mu dá podpísať vyhlásenie k odpočtom, dá sa uvažovať o neplatení dane...za podmienky, že nemá vyhlásenie v inej robote podpísané...a že príjem nebude väčší ako teraz platná odpočitateľná položka...v prípade že je nezamestnaný a evidovaný, neviem o čom sa bavíme, keď môže odrobiť len smiešny počet hodín a mať ešte smiešnejší príjem...ja to vidím na pracovný pomer do 20 hodín...
zlatka
26.08.05,08:19
Je mi jasné, že DoVP sa uzatvará na konkrétny druh práce, ale dá sa považovať aj vyučovanie napr. chémie ako druh práce /môžem zamestnať učiteľa chémie, ktorý nebude mať plný uväzok na DoVP/ ? podľa mňa by mal mať prac. zmluvu, ale počúvať,že na niektorých školách sa praktizuje aj to, že uzatvoria s učiteľom DoVP na šk. rok /počet hodín nepresiahne 300/ je to správne? prosím poraďte
Denda
26.08.05,08:31
Je mi jasné, že DoVP sa uzatvará na konkrétny druh práce, ale dá sa považovať aj vyučovanie napr. chémie ako druh práce /môžem zamestnať učiteľa chémie, ktorý nebude mať plný uväzok na DoVP/ ? podľa mňa by mal mať prac. zmluvu, ale počúvať,že na niektorých školách sa praktizuje aj to, že uzatvoria s učiteľom DoVP na šk. rok /počet hodín nepresiahne 300/ je to správne? prosím poraďteNie je to správne, ale robí sa to.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Pepa
26.08.05,08:37
Je mi jasné, že DoVP sa uzatvará na konkrétny druh práce, ale dá sa považovať aj vyučovanie napr. chémie ako druh práce /môžem zamestnať učiteľa chémie, ktorý nebude mať plný uväzok na DoVP/ ? podľa mňa by mal mať prac. zmluvu, ale počúvať,že na niektorých školách sa praktizuje aj to, že uzatvoria s učiteľom DoVP na šk. rok /počet hodín nepresiahne 300/ je to správne? prosím poraďte
Ak pozrieme § 223 ZP - ..... ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný a nehospodárny a ďalšie ustanovenia ZP týkajúce sa tejto problematiky - je to v rozpore so všetkým. Je to, z môjho pohľadu, čistá špekulácia. Jednoznačne prac. zmluva / napr. na skrátený prac. úväzok/ a pokiaľ sa "to" na niektorých školách praktizuje - pokiaľ im niekto neklepne po prstoch.
kacena
12.09.05,10:29
Prosím Vás , stále platí , že s nezamestnaným môžem uzatvoriť DOVP na maximálne 64 hodín mesačne s maximálnym príjmom 3.200,-Sk mesačne ? Pretože som si to teraz zisťovala na úrade práce a tam mi povedali , že môže zarobiť koľko chce. Zdá sa mi to čudné. Môžem mu dať podpísať vyhlásenie ?
ala13
12.09.05,11:09
Nevyhodne sa mi vidi, ze manzelovi nebude platit cestaky, ved to on nezdanuje a ona ma danovo uznane. Potom by dohoda mohla zniet na menej penazi a zvysok by sa vyplatil cez cestaky.
Buková
13.09.05,19:12
Poradte mi, ..........ako skončiť Dohodu o vykonaní práce uzatvorenú od 07/2005 do 31.12.2005 na vedenie účtovníctva? Už budem mať odpracovaných 300 hodín, a majiteľ chce, aby som si písala menej hodín, ako v skutočnosti robím. Existuje na dohodu o VP možnosť výpovede?, alebo sa treba dohodnúť obojstranne?, čo v prípade, že nesúhlasí?, a ja chcem tú dohodu ukončiť. Poradte mi..........
liba2
13.09.05,20:49
Poradte mi, ..........ako skončiť Dohodu o vykonaní práce uzatvorenú od 07/2005 do 31.12.2005 na vedenie účtovníctva? Už budem mať odpracovaných 300 hodín, a majiteľ chce, aby som si písala menej hodín, ako v skutočnosti robím. Existuje na dohodu o VP možnosť výpovede?, alebo sa treba dohodnúť obojstranne?, čo v prípade, že nesúhlasí?, a ja chcem tú dohodu ukončiť. Poradte mi..........Odporúčam prečítať si §226 Zák.práce. Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára za účelom splnenia konkrétnej pracovnej úlohy. Splnením úlohy končí DVP.
Pre vedenie účtovníctva toto nie je vhodný typ dohody, lebo vedenie účtovníctva je pravidelne sa opakujúca činnosť. Treba uzatvoriť prac.zmluvu.
Na DVP sa nevzťahuje výpoveď.
Ods.3 §226: "Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu týmto vznikla."
eko
14.09.05,03:56
Môžete mi poradiť druh práce, ktorý môžem dať do dohody v súvislosti s vedením účtovníctva a celou ekonomickou agendou tak, aby to nebolo napadnuteľné t.j. ako formulovať, aby to nemalo charakter pravidelne sa opakujúcej činnosti.
Ďakujem.
Leila
14.09.05,11:53
Môžete mi niekto poradiť? Musim odviesť daň 19% z DV ako zamestnavateľ, alebo to môže urobiť aj dohodár vo svojom daňovom priznaní na konci roka, na základe môjho potvrdenia, že som mu nič nestrhla (samozrejme urazove bude zaplatene). Inak je dohodár zamestnaný na HPP inde.
Ďakujem.
Velettka
14.09.05,11:55
musíte zraziť 19% daň vy ako zamestnávateľ ....
Denda
14.09.05,11:55
Môžete mi niekto poradiť? Musim odviesť daň 19% z DV ako zamestnavateľ, alebo to môže urobiť aj dohodár vo svojom daňovom priznaní na konci roka, na základe môjho potvrdenia, že som mu nič nestrhla (samozrejme urazove bude zaplatene). Inak je dohodár zamestnaný na HPP inde.
Ďakujem.Musíte mu strhnúť preddavok na daň, pretože vyplácate príjem zo závislej činnosti.:)
Leila
14.09.05,12:01
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, strhnem to a budem mať pokoj. Mala som info, že je aj tá druhá možnosť.
veronikaa
18.09.05,19:50
Ahojte!
Chcem opytat, kolko moze zarobit na dohodu nezamestnana osoba?
Velmi pekne dakujem.
RenataK
18.09.05,20:27
Ahojte!
Chcem opytat, kolko moze zarobit na dohodu nezamestnana osoba?
Velmi pekne dakujem.Ak myslíš nezamestnanú osobu evidovanú na ÚPSVR tak platí:
300 hod./ročne; 16 hod./týždeň; 800 Sk/na týždeň
STRELEC
19.09.05,03:33
Môžete mi poradiť druh práce, ktorý môžem dať do dohody v súvislosti s vedením účtovníctva a celou ekonomickou agendou tak, aby to nebolo napadnuteľné t.j. ako formulovať, aby to nemalo charakter pravidelne sa opakujúcej činnosti.
Ďakujem."Prekvalifikovanie" DVP na PP by bolo veľmi nepríjemné. Pokiaľ musíš použiť túto formu - asi by som dokonca uzatvoril DVP viac a s "rozpísanými" činnosťami , napr. na vykonanie: kontrola účt. za nejaký starý rok, prepracovanie evidencie dlhodob. majetku a kontrola správnosti uplatnenia odpisov, prevedenie kontroly správnosti vedenia účt. za bežný rok, poradenstvo k zhotoveniu ročnej účtovnej závierky, preverenie správnosti a úplnosti mzd. a pers. agendy firmy s doplnením a opravou prípadných nedostatkov, spracovanie kníh jázd za obdobie..., archivácia roku X .... proste aby to nebol jeden komplex činností priebežne a pravidelne realizovaných na základe pokynov zamestnávateľa. Aj keby boli "poskytnuté zálohy na odmenu za DVP", nemal by som ich každý mesiac á 5 tis napr., ale "roztrúsene a vo veľmi nerovnakej výške". Využil by som svoje auto v rámci DVP..... proste použiť fantáziu a "miestne danosti".
veronikaa
19.09.05,08:02
Dakujem Velmi Velmi pekne:)
liba2
21.09.05,07:11
musíte zraziť 19% daň vy ako zamestnávateľ ....Áno, zamestnávateľ je povinný z vyplatených príjmov zamestnancovi zraziť daň.
luebchenko
21.09.05,09:54
Môžete mi niekto poradiť? Musim odviesť daň 19% z DV ako zamestnavateľ, alebo to môže urobiť aj dohodár vo svojom daňovom priznaní na konci roka, na základe môjho potvrdenia, že som mu nič nestrhla (samozrejme urazove bude zaplatene). Inak je dohodár zamestnaný na HPP inde.
Ďakujem.
Pokiaľ nemá u svojho zamestnávateľa podpísané prehlásenie o uplatňovaní nezdaniteľnej čiastky, môže ho podpísať aj u zamestnávateľa, kde má len dohodu! Potom do výšky nezdaniteľnej čiastky (alikv. na mesiac v r. 2005 je 7328,-SK) nezdaňuješ
marcelaStanakova
22.09.05,04:28
Pri dohode o vykonaní práce nemusí platiť minimálna mzda môže byť dohodnuté aj menej?
Zita4
22.09.05,04:40
Pri dohode o vykonaní práce nemusí platiť minimálna mzda môže byť dohodnuté aj menej?Pracujúci na dohodu o vykonaní práce nie je zamestnanec. Nemusí dostať minimálnu mzdu.
Janka6685
09.10.05,08:02
Ahojte.

Zamestnanec zamestnaný na dohodu o vykonaní práce môže odrobiť ročne u jedného zamestnávateľa najviac 300 hodín ročne. Mňa by zaujímala jedna vec: mali sme jedného pána tohto roku zamestnaného na dohodu, potom na praconý pomer a teraz ho chceme zamestnanť znova na dohodu. Aby bol splnený limit 300 hodín ročne, mám spočítať okrem odrobených hodín na dohodu aj tie na pracovný pomer? Ešte doplním, že to nie je súbeh dohody a pracovného pomeru, ale vždy len jeden pracovnoprávny vzťah.

Ďakujem
Janka6685
09.10.05,08:25
Nie. Sčítavajú sa len hodiny na dohodu.
Ďakujem za odpoveď.