trojan-sro
03.10.09,13:20
Prosím súrne potrebujem pomoc.
Nesedí mi suvaha s výkazom ziskom a strat.Neviem kde mám hľadať chybu.
V pondelok potrebujem dať papiere do banky.
koňo
03.10.09,11:51
Najprv pozri, či ti sedí obratová predvaha. Na konci by mala byť nula a obraty by sa mali rovnať.
Ak áno, zisti rozdiel a skús to hľadať po jednotlivých účtoch. Máš zle nastavené prevody do výkazov.
Dav
03.10.09,11:55
Prosím súrne potrebujem pomoc.
Nesedí mi suvaha s výkazom ziskom a strat.Neviem kde mám hľadať chybu.
V pondelok potrebujem dať papiere do banky.
1. Skontrolovať predošlé obdobie
2. Skontrolovať počiatočné stavy
3. Skontrolovať výkazy na Hlavnú knihu
4. Ak ide o účtovanie v programe, skontrolovať, či všetky použité účty sú zaradené do riadkov súvahy a výsledovky - napr. v MRP dať pred tlačou výkazu funkciu skontrolovať.
5. Skontrolovať, či nie je aktívny účet zaradený k pasívam, alebo naopak.
KEJKA
03.10.09,12:03
dôvody, prečo nesedí, je tu rozoberané v mnohých témach. Daj si do vyhľadávača.
skus postupne
1.porovnaj, či účet 431 je rovný nule, ak nie, či rozdiel medzi Súvahou a VZaS je práve tento HV za rok 2008
2. skontroluj všetky novootvorené účty v roku 2009, či maju definíciu na riadok S alebo VZaS-ak soft nevyžaduje túto definiciu pri založení účtu, často sa na to zabuda
3. urob rozdiel účtov 5 a 6 v účtovníctve a porovnaj VZaS, či sedí. Ak nie,. rozdiel budu tvoriť obraty na novootvorených účtoch
4 urob rozdiel súvahových účtov v účtovníctve a porovnaj či sedí HV s výkazom. Rozdiel bude v obratoch novootvorených účtoch
5 Over si či konverzia na EUR k 1:1:2009 .nevykazuje chybný nenulový rozdiel.
6. ak všetko zlyhá, vytlač si predvahu alebo mesačnú HK, a chod účet po účte a odšktni si ručne výkazy. Resp. ten, ktorý je chybný (zistíš podľa bodu 3 a 4). Takto nájdeš účty, ktoré sa pri generovaní do výkazu nedostali.
nemsuíš nasilu riešiť prípadnú chybu v programe. Výkazy prehod do excelu a dopracuj ručne.
Veľa zdaru.
trojan-sro
03.10.09,15:20
Hľadam ale nemožem najsť chybu.
Obratovu predvahu mi nechce dať za celý učtovný rok iba po mesiacoch. Neviem čo s čím mám kontrolovať.
betka
03.10.09,15:31
Velmi často sa stáva, že pohladávky voči DU, sa nájdu medzi záväzkami v súvahe.

343- je účet i A, i P (máme ich zvačša ako účty pasívne, ak Vám vznikli NO, tak to má ísť medzi aktíva)
341- preddavky na daň - je to pohladávka voči DU, a ak máte tento účet ako P

Mne pri vyčíslovaní pre banku urobia hlavne miš maš účty súvis. s DU. Skúste začať týmito. Ešte skúste účet 221, ak náhodou máte kontokorent, ten sa uvedie v pasívach
trojan-sro
03.10.09,16:46
Banku mám v poriadku.
Rozalka
03.10.09,16:50
Prevod k 1.1. - máš v poriadku?
A čo zostatok na účte 431? pokiaľ nemáš zaúčtované VZ, asi tam máš nejaký údaj, tento uveď do riadku "nerozdelený zisk min.rokov"
Lenka1979
03.10.09,17:50
... možno aj účet 395, ten tiež robí šarapatu, k 31.12.2008 má byť nulový.
Alebo skús vytlačiť súvahu + výkaz ZaS po mesiacoch a zisti v ktorom mesiaci Ti ten rozdiel "vyskakuje-zároveň odškrtávaj hlavnú knihu anal.evidencie účet po účte... potom skúsime radiť ďalej.
PS: ani nevieme o aký rozdiel ide... možno bude len zaokrúhlením, napr. pri prechode na euro:);)
trojan-sro
03.10.09,18:29
rozdiel 3551 eur
durisovad
03.10.09,19:38
Aj ja som raz riesila takyto rebus a nakoniec som prisla na to, ze mam zostatok na ucte 131, to robilo sarapatu. Ked som preuctovala na 132, bolo to v poriadku.
trojan-sro
03.10.09,20:23
Zistila som že šarapatu mi robi počiatočný stav suvahový, mám ho v minuse. Čo s tým???? Prosím.
Dav
03.10.09,20:57
Zistila som že šarapatu mi robi počiatočný stav suvahový, mám ho v minuse. Čo s tým???? Prosím.
Koniec roka bol v poriadku? Porovnať hlavnú knihu, ktorý účet mal taký zostatok k 31.12. HV je zaúčtovaný správne?
DušanČ
03.10.09,21:05
[QUOTE=trojan-ápan
To je vážna chyba. To znamená, že je porušená bilančná kontinuita. Návodov na hľadanie chyby je tu uvedených dosť. Porovnaj v prvom rade
účet 702 predchádzajúceho obdobia s účtom 701 tohto obdobia. Ak sú zhodné, chybu si si preniesla už z predchádzajúceho obdobia a treba ju hľadať tam. Ak sa tieto účty líšia o hodnotu zostatku na 701, k chybe došlo pri preklápaní. Skús urobiť nový prechod, väčšina softov to umožňuje.