Mikolajova
22.08.05,13:50
Ahojte všetci, chcela by som sa s Vami poradiť, kde by ste zaradili ak prevadzkujeme reštauračné služby a mame nakup bagiet, žemľoviek . . ., ktore sa predavajú zakaznikovi medzi tovar alebo material. Dakujem vsetkym.
evina
22.08.05,11:52
Ahojte všetci, chcela by som sa s Vami poradiť, kde by ste zaradili ak prevadzkujeme reštauračné služby a mame nakup bagiet, žemľoviek . . ., ktore sa predavajú zakaznikovi medzi tovar alebo material. Dakujem vsetkym.
Ak ich ďalej nespracovávate tak tovar...
Mikolajova
22.08.05,12:51
A co ak zemlovku dame na tanier ozdobime, dame do mikrovlnky ohriat?
poruba
22.08.05,12:57
Aj tak je to tovar. Materiál by to bol len vtedy, ak by ste z tej žemle robili trebárs hamburgery, alebo bagety plnili šunkou a syrom, zabalili a takto predávali.
Mikolajova
22.08.05,13:02
A este jedna otazocko ked rozlievame alkohol na poldeci kde by ste to zaradili material alebo tovar?
poruba
22.08.05,13:06
To by mal byť tak isto tovar...
adam
22.08.05,13:06
Tovar.........
Jana Acsová
22.08.05,13:16
Materiál by to bol len vtedy, ak by ste z tej žemle robili trebárs hamburgery, alebo bagety plnili šunkou a syrom, zabalili a takto predávali.
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif .
janka37
22.08.05,13:24
Účtovala by som to jednoznačne ako tovar.
Nejaký čas som pracovala pre reštauráciu a riešili sme to takto - všetky potraviny určené pre kuchyňu sme účtovali ako tovar, suroviny vydané zo skladu ako spotrebu tovaru a tržby z reštaurácie ako tržby za tovar. Bolo to v poriadku a myslím, že takto postupuje väčšina reštaurácií.
Jana Acsová
22.08.05,13:25
Účtovala by som to jednoznačne ako tovar.
Nejaký čas som pracovala pre reštauráciu a riešili sme to takto - všetky potraviny určené pre kuchyňu sme účtovali ako tovar, suroviny vydané zo skladu ako spotrebu tovaru a tržby z reštaurácie ako tržby za tovar. Bolo to v poriadku a myslím, že takto postupuje väčšina reštaurácií.No ale Evi sem by sa tá moja predchádzajúce odpoveď teda šiklahttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif. Uvoľňujem priestor tým, ktorí dnes nemajú problémy s čítaním.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
evina
22.08.05,13:27
Účtovala by som to jednoznačne ako tovar.
Nejaký čas som pracovala pre reštauráciu a riešili sme to takto - všetky potraviny určené pre kuchyňu sme účtovali ako tovar, suroviny vydané zo skladu ako spotrebu tovaru a tržby z reštaurácie ako tržby za tovar. Bolo to v poriadku a myslím, že takto postupuje väčšina reštaurácií.
S týmto tiež veru nesúhlasím. Mohlo to byť v poriadku možno pre niektorého kontrolóra, ale potraviny určené pre kuchyňu, suroviny vydávané zo skladu, ktoré sa používajú k ďalšiemu spracovaniu sú jednoznačne materiálom.
janka37
22.08.05,13:32
S týmto tiež veru nesúhlasím. Mohlo to byť v poriadku možno pre niektorého kontrolóra, ale potraviny určené pre kuchyňu, suroviny vydávané zo skladu, ktoré sa používajú k ďalšiemu spracovaniu sú jednoznačne materiálom.
Neviem si v praxi predstaviť, ako by som účtovala nákup napr. desiatich pecňov chleba, pričom nemám šancu vedieť, koľko z toho kuchár použije v nezmenenom stave napr. ako prílohu k jedlám (podľa vás tovar) a koľko opraží do polievok, obalí a vypraží vo vajíčku alebo spotrebuje na strúhanku (podľa vás materiál). Naozaj si neviem predstaviť, ako by sme toto sledovali a účtovali.
evina
22.08.05,13:34
Účtovala by som to jednoznačne ako tovar.
Nejaký čas som pracovala pre reštauráciu a riešili sme to takto - všetky potraviny určené pre kuchyňu sme účtovali ako tovar, suroviny vydané zo skladu ako spotrebu tovaru a tržby z reštaurácie ako tržby za tovar. Bolo to v poriadku a myslím, že takto postupuje väčšina reštaurácií.
Ešte som zabudla na tržby, tak dodávam, že v tomto prípade by som ich účtovala na "predaj výrobkov a služieb"
Jana Acsová
22.08.05,13:34
Neviem si v praxi predstaviť, ako by som účtovala nákup napr. desiatich pecňov chleba, pričom nemám šancu vedieť, koľko z toho kuchár použije v nezmenenom stave napr. ako prílohu k jedlám (podľa vás tovar) a koľko opraží do polievok, obalí a vypraží vo vajíčku alebo spotrebuje na strúhanku (podľa vás materiál). Naozaj si neviem predstaviť, ako by sme toto sledovali a účtovali.Na to slúžia tzv. výrobné kalkulácie (vychádza sa z receptúr ...)
janka37
22.08.05,13:36
Ešte som zabudla na tržby, tak dodávam, že v tomto prípade by som ich účtovala na "predaj výrobkov a služieb"
Dobre, ale ako by si to delila, keď podľa účtovej osnovy máme:
601 - Tržby za vlastné výrobky
602 - Tržby z predaja služieb
604 - Tržby za tovar

Podľa mňa sa to takto spolu zaúčtovať nedá. Musí to byť nejako oddelené.
Jana Acsová
22.08.05,13:36
601- výrobky (jedlo)
604 - tovar (predaj v nezmenenom stave)

Aj v rámci ERP by si mala mať nadefinované položky, z ktorých je zrejmé, u ktorých sa jedná o predaj tovaru v nezmenenom stave a kde sa jedná o predaj hotových jedál t.j. podľa sumarizácie, či uzávierky by malo byť zrejmé rozdelenie tržby podľa vecnej príslušnosti.
evina
22.08.05,13:38
Neviem si v praxi predstaviť, ako by som účtovala nákup napr. desiatich pecňov chleba, pričom nemám šancu vedieť, koľko z toho kuchár použije v nezmenenom stave napr. ako prílohu k jedlám (podľa vás tovar) a koľko opraží do polievok, obalí a vypraží vo vajíčku alebo spotrebuje na strúhanku (podľa vás materiál). Naozaj si neviem predstaviť, ako by sme toto sledovali a účtovali.
AVO už uviedla ako sa to napr. sleduje. Ak to nesledujete, tak potom ten kuchár môže kľudne odniesť z tých desiatich pecňov chleba domov 5 pecňov ako "svoj" tovar a samozrejme každú inú surovinu. Takže vo vlastnom záujme by to mal podnikateľ tak robiť...
Mikolajova
22.08.05,13:42
Mam v tom riadny chaos. Neviem ako to robite Vy ale ja neviem ani mesačne kolko z registracnej pasky sa predalo ako tovar a kolko ako material. Reg. paska je strasne neprehladna.
janka37
22.08.05,13:43
AVO už uviedla ako sa to napr. sleduje. Ak to nesledujete, tak potom ten kuchár môže kľudne odniesť z tých desiatich pecňov chleba domov 5 pecňov ako "svoj" tovar a samozrejme každú inú surovinu. Takže vo vlastnom záujme by to mal podnikateľ tak robiť...
Suroviny samozrejme sledujeme. Chcela som tým len povedať, že v okamihu nákupu a v tesne nasledujúcom okamihu zaúčtovania predsa nemám šancu vedieť, čo z toho kuchár vytvorí, aby som tú istú položku mohla sledovať oddelene ako tovar aj ako materiál. Keby sme chceli ísť do extrémov, vezmime si napríklad korenie - ako by ste zaúčtovali nákup vrecúška korenia, ktoré stojí dajme tomu 11,- Sk a pri účtovaní naozaj neviem, či bude nakoniec použité do varenia alebo či sa nasype do koreničiek na stoly. A takýchto položiek sú v reštaurácii stovky.
Jana Acsová
22.08.05,13:49
Keby sme chceli ísť do extrémov, vezmime si napríklad korenie - ako by ste zaúčtovali nákup vrecúška korenia, ktoré stojí dajme tomu 11,- Sk a pri účtovaní naozaj neviem, či bude nakoniec použité do varenia alebo či sa nasype do koreničiek na stoly. Trochu nepodarený príklad ... lebo ... pýtaš sa konzumenta, či si polievku dokorenil aby si mu vedela niečo doúčtovať (do tovaru)? A okrem toho, on si zrejme dokorení jedlo, teda stále je to materiál.

Dúfam, že Evina za mnou pridá rovnakú pripomienkuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif. Evi ja som iba taká sľubotechnahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
evina
22.08.05,13:49
Suroviny samozrejme sledujeme. Chcela som tým len povedať, že v okamihu nákupu a v tesne nasledujúcom okamihu zaúčtovania predsa nemám šancu vedieť, čo z toho kuchár vytvorí, aby som tú istú položku mohla sledovať oddelene ako tovar aj ako materiál. Keby sme chceli ísť do extrémov, vezmime si napríklad korenie - ako by ste zaúčtovali nákup vrecúška korenia, ktoré stojí dajme tomu 11,- Sk a pri účtovaní naozaj neviem, či bude nakoniec použité do varenia alebo či sa nasype do koreničiek na stoly. A takýchto položiek sú v reštaurácii stovky. Myslím , že do takýchto detailov nie je potrebné ísť. Suroviny slúžiace k spracovaniu sú podľa mňa materiálom, a o tovar ide ak ho v nezmenenom stave predávame ďalej.
Na základe receptúr máš šancu tieto veci vedieť... a uzávierka sa robí na konci mesiaca...
P.S. Korenie na stoloch sa tiež pridáva do jedla, nepredávate im ho zvlášť.
Jana Acsová
22.08.05,13:50
evina
22.08.05,13:51
Zas som mala pravduhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif.
Tak toto sa nám podarilo :):)