mirushka1980
03.10.09,21:15
Dobry deň, chcela by som sa spýtať, keď máme 1,5 ročného syna, na ktorého poberam 164 eur a plánujeme druhé dieťa, ktoré by sa, ak sa bude dariť, narodilo, keď bude mať prvé 2,5-3 roky. Aká bude výška mojho rodičovského príspevku na druhé dieťa? Materskú pol roka mi asi vypočítaju ako pri prvom tu vyššiu a čo po pol roku? Budem mať narok aj ja na vyšší rodičovský 256 eur, keď budu deti po sebe a nebudem mať odrobene pred druhým dieťaťom min. 9 mesiacov? Alebo mam isť na 9 mesiacov do práce, aby som nestratila možnosť mať vyšší rodičovský? Podotýkam, že pred prvou materskou mam odrobených asi 10 rokov. Ďakujem za odpoveď. Od tejto odpovede sa odvíja naše rozhodnutie mať druhé dieťa, lebo zo 164 eur uživiť dve deti a ešte aj mňa, no, neviem-neviem...
Jozef Mihál
03.10.09,20:32
Mirka, ak ste stále zamestnaná - teda máte zamestnanie, v ktorom ste na rodičovskej dovolenke - tak pri druhom dieťati budete mať znova nárok na materské.

Zvýšený RP v sume 256 € dostanú tie matky, ktoré na RP prejdú z materskej. Nie je správna informácia, podľa ktorej "musia mať odrobené" 9 mesiacov pred druhým pôrodom. Správna je informácia "musia mať nárok na materské pri druhom dieťati".

Opakujem, ak máte zamestnanie, v ktorom ste na rodičovskej dovolenke, tak Vy budete mať pri druhom dieťati nárok na materské.
Jajka77
04.10.09,12:18
dobry den,
momentalne som na RD s jednym dietatkom,7.9. malo 1 rok. Planujeme druhe, ak sa zadari zaciatkom r.2010. PP na dobu urcitu mi konci teraz 15.10. Potom budem bez TPP. Zaujimalo by ma ci aj mna sa bude potom tykat zvyseny rodic.pr. 256 eur kedze nebudem mat TPP. Dakujem za odpoved. Pripadne co by som mala spravit.
mirushka1980
04.10.09,18:26
Ďakujem veľmi pekne :-) Moc ste ma potešili...
Katy a R
04.10.09,18:45
dobry den,
momentalne som na RD s jednym dietatkom,7.9. malo 1 rok. Planujeme druhe, ak sa zadari zaciatkom r.2010. PP na dobu urcitu mi konci teraz 15.10. Potom budem bez TPP. Zaujimalo by ma ci aj mna sa bude potom tykat zvyseny rodic.pr. 256 eur kedze nebudem mat TPP. Dakujem za odpoved. Pripadne co by som mala spravit.

Ak neuvažuješ o PP .. tak materskú môžeš získať ako DNPO .. a aj maximálnu:);) ... postup už veľakrát preberaný - pozri témy o materskej
Ak plánuješ nastúpiť na MD koncom roku 2010.. môžeš sa prihlásiť na DNP z max VZ ... po 6tich mesiacoch môžeš (a nemusíš) VZ znížiť - dávka sa bude počítať z roku 2009
Jozef Mihál
04.10.09,18:47
dobry den,
momentalne som na RD s jednym dietatkom,7.9. malo 1 rok. Planujeme druhe, ak sa zadari zaciatkom r.2010. PP na dobu urcitu mi konci teraz 15.10. Potom budem bez TPP. Zaujimalo by ma ci aj mna sa bude potom tykat zvyseny rodic.pr. 256 eur kedze nebudem mat TPP. Dakujem za odpoved. Pripadne co by som mala spravit.
Zvýšený RP 256 € sa týka takej matky, ktorá bude mať pri danom dieťati nárok na materské.

Ak nič nepodniknete, Vy nárok na materské pri druhom dieťati mať nebudete a tým pádom ani na RP 256 €.

Zmeniť to môžete vtedy, ak sa počas tehotenstva niekde zamestnáte a o materské pred narodením dieťaťa požiadate ako zamestnankyňa.

Priechodnejšie riešenie je pred otehotnením prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie. Tak získate nárok na materské i na zvýšený RP. Oproti "ničnerobeniu" tak získate do rodinného rozpočtu cca 5500 € navrch pri investícií do dobrovoľného nem. poistenia cca 500 €.
Jajka77
04.10.09,18:55
zamestnat ma teraz s najvacsou pravdepodobnostou nik nezamestna a preto pristupim na DNPO. Dakujem velmi pekne.

pripadne ma este napadlo ze keby ma niekto napr. 2 dni pred nastupom na MD zamestnal s maxim.VZ (neviem ci som to presne napisala) mala by som maxim.matersku?
este raz dakujem.
Jozef Mihál
04.10.09,19:12
keby ma niekto napr. 2 dni pred nastupom na MD zamestnal s maxim.VZ (neviem ci som to presne napisala) mala by som maxim.matersku?
Áno, mali by ste maximálnu materskú.
timoza
05.10.09,09:52
Chcela by som sa spytat na svoju situaciu.Zamestnana som bola desat rokov,na matersku som nastupila 02/07 a RD mi trva do 13.4.2010. Na druhu matersku nastupujem 26.4.2010,chcem sa spytat, co mam robit s obdobim medzi 13.4-26.4.2010,aby som neprisla o matersku vo vyske 256€.Skusit PN?Druha otazka je,platim si uz piaty mesiac DNP z najnizsieho vym.zakladu,momentalne som v siestom tyzdni tehotenstva,je teda potrebne,aby som si podala na poistovni odhlasku a na druhy den sa poistila z toho najvyssieho vym.zakladu?Ked budem platit DNP z najvyssieho minimalne 26 tyzdnov pred nastupom na MD budem dostavat najvyssiu matersku?Prepacte,ze si vsetko u vas overujem,ale tie panie za okienkami vela veci nevedia,alebo nechcu povedat.Dakujem.
Jajka77
05.10.09,10:42
Teraz som si pozrela ze maximalny VZ pre DNP je 1084,55 EUR z toho 4% 47,7 EUR. Tzn. ze si budem platit po dobu 6 mesiacov 47,7 EUR a potom prejdem na minim.sumu 13 EUR? Srdecna vdaka.
Tony26
05.10.09,13:06
Pekný deň prajem.
Ja by som sa rád spýtal, či bude moja manželka mať nárok na spomínaných 256€ od 1.1.2010. Momentálne je na tretej materskej dovolenke. Pred nástupom na MD bola zamestnaná. Prvé dieťa sa nám narodilo 11.1.2001 pokračovala v druhej MD od 3.10.2003 do 2.10.2006 bola na riadnej, k asi 4.10.2006 dostala výpoveď, ale od cca 3.10.2006 pokračovala ďalej na rodičovskom príspevku (alebo to bola ďalšia MD) do 6.roku veku dieťaťa, pre zlý zdravotný stav.( t.j. do 2.10.2009). 28.5.2009 sa nám narodila dcérka a na MD bude malželka min. ďalšie tri roky.
Za odpoveď ďakujem.
Katy a R
05.10.09,14:20
Pekný deň prajem.
Ja by som sa rád spýtal, či bude moja manželka mať nárok na spomínaných 256€ od 1.1.2010. Momentálne je na tretej materskej dovolenke. Pred nástupom na MD bola zamestnaná. Prvé dieťa sa nám narodilo 11.1.2001 pokračovala v druhej MD od 3.10.2003 do 2.10.2006 bola na riadnej, k asi 4.10.2006 dostala výpoveď, ale od cca 3.10.2006 pokračovala ďalej na rodičovskom príspevku (alebo to bola ďalšia MD) do 6.roku veku dieťaťa, pre zlý zdravotný stav.( t.j. do 2.10.2009). 28.5.2009 sa nám narodila dcérka a na MD bude malželka min. ďalšie tri roky.
Za odpoveď ďakujem.

kedy je nárok na zvýšený RP .. viď príspevok č. 2

Dobrovoľné NP nespomínaš .. tak manželka predpokladám (píšeš - PP skončený v roku 2006) nepoberá materské - iba rodičovský príspevok. :mee:

na doplnenie: na materské je nárok, ak je splnená podmienka 270tich dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom (či už ako zamestnanec, szčo, dnpo) .. a túto dávku vypláca SP(nie UPSVaR)
Jajka77
08.10.09,11:39
mozete mi prosim teda poradit aku vysku DNP si mam co najskor platit, este tento mesiac alebo koniec roka je to potrebne stihnut?dakujem.
Hribo
24.10.09,18:08
Dobry den,
chcela by som sa opytat na nasledujuce. Dna 01.09.2008 som nastupila na matersku dovolenku. Zamestnana som bola u 2 zamestnavatelov, (pracovne pomery nadalej trvaju), cize mi vysla maximalna vyska materskej. Momentalne som na rodicovkej dovolenke a vo februari 2010 cakame 2 dieta. Poradte mi prosim, podla coho sa mi teraz bude vyratavat vyska materskej, ci mi je lepsie na matersku nastupit este v roku 2009 alebo az v roku 2010. Dalej by som sa chcela uistit, ze budem mat narok na zvyseny rodicovsky prispevok a este som sa docitala, ze od nastupu na matersku az do mesiaca, kedy mladsie dietatko dovrsi 6 tyzdnov mam narok na prispevok na starostlivost o dieta? Este by som sa chcela opytat, ake institucie budem musiet pred nastupom na matersku navstivit a ake tlaciva dolozit. Dakujem velmi pekne za odpoved.
brčko
24.10.09,18:34
Dobry den,
chcela by som sa opytat na nasledujuce. Dna 01.09.2008 som nastupila na matersku dovolenku. Zamestnana som bola u 2 zamestnavatelov, (pracovne pomery nadalej trvaju), cize mi vysla maximalna vyska materskej. Momentalne som na rodicovkej dovolenke a vo februari 2010 cakame 2 dieta. Poradte mi prosim, podla coho sa mi teraz bude vyratavat vyska materskej, ci mi je lepsie na matersku nastupit este v roku 2009 alebo az v roku 2010.
Myslím, že to je jedno ak tesne pred nástupom na MD čerpeš RD, tak predpokladám, že nárok sa aj tak ráta z pravdepodobného VZ a nie skutočného VZ v predchádzajúcom kal.roku (ak by si nastúpovala na MD v r.2009). Mzdárky uvedú, z akého VZ by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Toto číslo vydelia číslom 30 a 55% bude tvoje materské na kalend.den, samozrejme pri súbehu dvoch nem.poisteni najviac z max.denného VZ v mesiaci nástupu na MD. Ak nastupuješ na MD bud v 12/09 alebo 1/2010, tak v oboch mesiacoch bude rovnaký maxim denný VZ (myslím, že v zákone o soc.poistení sa nič nemení od 1.1.2010. Iba ak by sa menilo niečo s max. VZ, tak by to mohlo byť na porovnanie) Dalej by som sa chcela uistit, ze budem mat narok na zvyseny rodicovsky prispevok áno a este som sa docitala, ze od nastupu na matersku az do mesiaca, kedy mladsie dietatko dovrsi 6 tyzdnov mam narok na prispevok na starostlivost o dieta? áno, podla zákona platného teraz by bol nárok na tento príspevok na obe deti (s rozdielnym začiatokom poberania) ale v návrhu od 1.1.2010 je myslím niečo, čo vylučuje poberanie PnSoD na to novonarodené dieťa, takže ak sa narodí dieťa až v r.2010, tak nan už nárok mať nebudeš, lebo už bude platiť nový zákon (samozrejme, ak to schvália, čo je ešte predčasné tvrdiť) Este by som sa chcela opytat, ake institucie budem musiet pred nastupom na matersku navstivit (od gyn. samozrejme 2x žiadosť o materské, kopiu popredu dať na UPSVaR, kde poberáš rodič.príspevk, aby vedeli, že nastupuješ na MD. No potom budú asi chcieť aj rozhodnutie zo SP. Zájdi na SP sa spýtať, ako to urobiť s dôchodkovým poistením, či treba teraz niečo (hlavne ak si v II.piliery). Ale možno radšej teraz nič, lebo podmienku riadnej starostlivosti o staršie dieťa nadalej splnaš. Až ked pôjde prvé dieťa napr. do škôlky/jasli... by som dala odhlášku a novú prihlášku.(ak zistíš o tomto niečo,tak daj vedieť :) ) a ake tlaciva dolozit. Dakujem velmi pekne za odpoved.
.
ten príspevok na starostlivosť o dieťa neviem, či by som nevybavovala až po narodení dieťaťa, lebo najlepšie dať hned aj kopiu RL druhého dieťaťa, aby vedeli vyrátať 6týž. od jeho narodenia, dokedy je nárok. Dostaneš ho prvýkrát za mesiac, kedy už nepoberáš rodič.príspevok na staršie dieťa.
Jozef Mihál
24.10.09,18:38
Je jedno, či nastúpite v r. 2009 alebo v r. 2010, lebo tak či tak sa materské bude počítať z tzv. pravdepodobného zárobku, teda z príjmu, ktorý by ste teoreticky mali v zamestnaní v mesiaci, v ktorom nastúpite na materskú.

Na zvýšený RP budete mať nárok.

Na príspevok na starostlivosť o dieťa (na prvé dieťa) budete mať nárok pokiaľ druhé dieťa nedosiahne 6 týždňov veku. Tento príspevok sa vypláca za celý kal. mesiac, aj keď podmienky nároku budú splnené len časť mesiaca.
Jozef Mihál
24.10.09,18:52
brčko, pozerám ten vami vymazaný príspevok, neovládam všetky tieto sociálnoinžinierske "finesy" z voleja, musel som si to pozrieť v zákone a opraviť si príspevok. Denno-denne krútim hlavou, čo všetko dokážu na tom ministerstve sociálnych vecí vymyslieť...
Hribo
24.10.09,18:58
Dakujem :-)
este chvilku pockam, ako dopadne zmena toho zakona o prispevku na starostlivost o dieta a potom sa rozhodnem, kedy prejdem na matersku
brčko
24.10.09,18:58
brčko, pozerám ten vami vymazaný príspevok, neovládam všetky tieto sociálnoinžinierske "finesy" z voleja, musel som si to pozrieť v zákone a opraviť si príspevok. Denno-denne krútim hlavou, čo všetko dokážu na tom ministerstve sociálnych vecí vymyslieť...

tiež som krútila, hlavne ked začali maminy písať, že aj na novonarodené dieťa to poberajú. A ak chodí staršie dieťa (samozrejme zdravé do troch rokov) do škôlky, tak vo výške preukázaných výdavkov, max. do výšky RP.
brčko
24.10.09,19:01
Dakujem :-)
este chvilku pockam, ako dopadne zmena toho zakona o prispevku na starostlivost o dieta a potom sa rozhodnem, kedy prejdem na matersku

ak by to schválili tak, že nárok má len staršie dieťa, tak aj v prípade, že by si nastupovala na MD v r.2009 a dieťa sa narodí až 2010, tak na mladšie dieťa nemôžeš požiadať o ten príspevok už v r.2009. Nárok vzniká až od narodenia, takže by to bolo jedno z tohto hladiska, kedy na MD nastúpiš.
Hribo
24.10.09,19:03
aha, jasne
a ked sa dcerku nechystam dat do jasiel, tak vyska prispevku by mala byt 25% sumy rodicovskeho prispevku - mysli sa tym uz zvyseneho?
brčko
24.10.09,19:11
aha, jasne
a ked sa dcerku nechystam dat do jasiel, tak vyska prispevku by mala byt 25% sumy rodicovskeho prispevku - mysli sa tym uz zvyseneho?

áno, 25% ale z nižšieho.
Smolko-7
28.10.09,18:42
dobrý večer prečítala som si tu články, ale pre istotu sa spýtam aj ja. na prvú materskú som nastúpila 22.11.2006. 9.2.2009 sa mi narodilo druhé dieťa, no ešte v decembri 2008 som robila jeden mesiac. mala som potom maximálnu materskú. Moja otázka znie: mám nárok na vyšší rodičovský príspevok alebo nie? Momentálne poberám už len rodičovský príspevok. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Micinka
28.10.09,19:07
Dobrý večer, v 09/2007 sa mi narodilo prvé dieťa od 11/2009 sa chcem prihlásiť ako DoNP z max. vym. základu. Plánujem druhe babo tak sa chcem opýtať akú budem mať výšku materskej a rodičovského príspevku ak by sa mi podarilo mať druhe babo do 10/2010. Ako si v tom stále nemám jasno, pred narodením 1. dieťaťa som bola na úrade práce. Ďakujem
ivka70
29.10.09,06:49
dobrý večer prečítala som si tu články, ale pre istotu sa spýtam aj ja. na prvú materskú som nastúpila 22.11.2006. 9.2.2009 sa mi narodilo druhé dieťa, no ešte v decembri 2008 som robila jeden mesiac. mala som potom maximálnu materskú. Moja otázka znie: mám nárok na vyšší rodičovský príspevok alebo nie? Momentálne poberám už len rodičovský príspevok. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Ako pisal p. Mihal v prispevku 2,
Zvýšený RP v sume 256 € dostanú tie matky, ktoré na RP prejdú z materskej. Matersku na druhe dieta ste poberali, teda sa to tyka aj vas.
Smolko-7
29.10.09,06:53
Ivka70 veľmi pekne ďakujem za odpoveď. potešili ste ma :o)) tak už len obehať všetky úrady, že?
timoza
29.10.09,11:52
Chcem sa este raz spytat na svoju situaciu hadam sa niekto najde,kto pochopí,čo sa pýtam.Momentálne som na RD od 02/07.Na materskú som šla ako zamestnankyňa a zamestnanie teda trvá.RD mi trvá do 13.4.2010.Na druhú materskú nastupujem 26.4.2010.Keďže som v zamestnaní mala nižší príjem kvôli vyššej materskej som sa prihlasila na DNP a to takto od 14.4.2009-15.10.2009 som si platila z min.vym.základu/295,5€/ a od 16.10.2009 si platím z najvyssieho vym.základu/1084,55€/.Z tohto najv.zakladu si budem platit poistenie minimalne 26 tyzdnov do odchodu na matersku.Vznikne mi teda nárok na najv. možnú materskú?Este jedna otazka,keby som isla v priebehu tych 26 tyzdnov na PN /co planujem po skonceni prvej to najde na odpRD,pretoze do zamestnenia v osmom mesiaci tehotenstva nehodlam nastupit,nakolko pracujem v krcme/narok na najv. matersku mi nezanikne?Dakujem krasne.
ivka70
29.10.09,14:35
Ivka70 veľmi pekne ďakujem za odpoveď. potešili ste ma :o)) tak už len obehať všetky úrady, že?

Tak to je trochu predcasne, najskor musi nas parlament ten navrh novely zakona schvalit, nie :)?