iskander
04.10.09,10:01
Ahojte poradaci,

Vedel by mi prosim Vas niekto poradit ci ma skusenosti s latkou Micropol - pouzivanou hlavne v belgicku nielen ako pridavok do malt, a omietok, ale ako uplna nahrada vapna?Ci ma s tym skusenosti a ci fakt uplne nahradza vapno?Dakujem pekne
220870
04.10.09,08:44
Pridaním micropol-u do malty dosiahnete hlavne to ,že omietka (malta) nebude praskať.V malte má prevzdušňovacie účinky.Je čiastočne použiteľná ako sanačná malta.
iskander
04.10.09,10:18
Ahoj,
Situacia je taka ze ja som to nemyslel ako doplnok,ale ako nahradu vapna do omietky. Moji murari mi tvrdia ze ked kupim tuto latku postaci par vriec vapna - namiesto celej palety ktoru by asi spotrebovali na omietnutie mojich 430 m2....je to podla teba pravda?Moja druha otazka je ako presne vypocitam kolko vapna by som potreboval na tych 430 m2?Mne to vychadza tak ze 430*0.013(1,3 cm) = 4.86 m3 omietky. Ale neviem ako by som vypocital kolko vriec vapna kupit..vedel by mi niekto poradit?Dakujem vopred
220870
04.10.09,10:53
Neviem či sa dá Mikroplolom úplne nahradiť vápno,ale lepšie je tam nejaké dať.Už som s tým dosť dlho nerobil a presne si nepamätám aký bol pomer.Spotreba vána moc závisí od použitého piesku.napríklad piesok dovezený z Trenčianskych Mitíc sme dávali dve lopaty vápna na jednu 180 litrovú miechačku.to sú cca 4 fúriky malty.Z jedným fúrikom malty urobíte pri štandardnej hrúbke omietky 12-15mm cca 1,5m2 omietky.Ale štandardne dnes použijete 25 kg vrece vápna na 1 180 litrovú miechačku.Vápno hlavne vápenný hydrát odvtedy čo Wienerberger skúpil všetky slovenské vápenky a cementárne šiel prudko s cenou hore a kvalitou sa prepadol na úroveň braku.Ak budete kupovať vápenný hydrát tak sa poobzerajte v stavebninách po Poľskom vápne je kvalitou úplne niekde inde ako ten wie... nepodarok.Ideálne je ešte aj dnes kúpiť nehasené vápno a zahasiť si ho na stavbe.Kvalita omietok je z takéhoto vápna je s hydrátom neporovnateľná.Spotreba tiež ,cca tretinová..
Ja osobne som odporca chémie a najmä tej ktorá sa nemusí použiť.Murári vám odporúčajú micropol preto ,že sa s ním ľahšie pracuje.Malta z neho je veľmi dobre spracovateľná,neschne tak rýchlo a nepraská ani pri veľkých hrúbkach.Ak máte novostavbu tak radšej použite starú klasiku vodu ,cement,vápno piesok.Je to určite zdravšie ako micropol.Ak idete omietať starý dom kde hrozí riziko vlhnutia stien použite micropol .Malta omietky by mala byť hrubá cca 15 mm.
Na 430m2 omietky potrebujete cca 1800 kg vápenného hydrátu.Nehaseného vápna cca 600kg.Ale všetko závisí od druhu použitého piesku.
iskander
04.10.09,13:00
Dakujem pekne,este by som sa mohol spytat ako sa vapno hasi? a kolko dni pred omietkami to treba urobit?A viete kde v okoli BA, Senca, DS by som to vedel kupit?Problem je ze ideme robit omietky uz vo stvrtok...
Este otazocka - vidite prosim Vas problem v tom ked ideme robit zateplenie zaroven s omietkami? Poter sme robili cca perd 8mimi dnami, vo stvrtok to bude uz 12 dni,takze pevnost a suchost by aspon podla mna mala byt dostatocna..len ci nebude vadit ze zateplenim vlastne zadusim stenu a omietky nebudu dostatocne schnut..ale tot by som asi mal vediet vyriesit dostatocnym vetranim,ze?Manzelka si dnes vsimla ze mame spodny rad tehal mokry - alebo teda su nan nich skvrny ako keby boli mokre..podla mna to nemoze byt mokre, ved strechu mame uz vyse 3 mesiacov - to sa muselo ususit, nie?Hmatanim vlhkost necitim,ale vyzera to ako vlhke..neviem, mam kupit vlhkomer?Mohli by ste prosim Vas poradit?Dakujem
220870
04.10.09,13:36
Nenapísali ste z akého materiálu ste murovali.Ak z pálenej tehly a v priebehu stavby nepršalo tak by to mohlo byť v poriadku.Ale mňa osobne by nikto na svete nepresvedčil aby som novostavbu RD zatepil hneď po pár mesiacoch.To že je to suché je len váš subjektívny pohľad ,ja tomu neverím.Porfix schne 2 roky Ytong 1 rok.Poter schne ,pri jesennom počasí a teplotách min 8 týždňov.Omietky nie sú až taký problém cca 3-4 týždne.

Manzelka si dnes vsimla ze mame spodny rad tehal mokry - alebo teda su nan nich skvrny ako keby boli mokre..podla mna to nemoze byt mokre, ved strechu mame uz vyse 3 mesiacov - to sa muselo ususit, nie?
Manželka má asi pravdu.Spodný rad tehál býva takmer vždy mokrý.Vápno sa dá kúpiť v stavebninách.Murári čo vám idú omietať byt mali vedieť kde sa vo vašom okolí dá kúpiť nehasené vápno.Vzhľadom na to ,že sa po SK stavbách potuluje viac takých čo sa tvária ako murári ,ako skutočných murárov ,ktorý ešte vedia ručne omietať tak sa skôr ako pôjdete niečo kupovať skontaktujte s tou vašou partiou a spýtajte sa ich na ručné omietky , a na možnosť omietať s nehaseným vápnom.Nie všetci to ovládajú.
iskander
04.10.09,18:20
Ta stavba nie je az tak cerstva, murovalo sa v aprili, veniec v juni, strecha zaciatkom jula, takze v podstate steny mali 3 mesiace na vysusenie. Stavalo sa to z tehal porotherm(mimoriadne shity - popraskane plne bielych flakov mimochodom). Samozrejme ze za tie mesiace ked boli len hole steny na to bohato prsalo, aj veniec som polieval, ale za 3 mesiace sa to musello ususit, ved ta stavba bol cela otvorena. Poter bol robeny asi pred 8mimi dnami, a omietky chcem vo stvrtok, uz je dohodnuta partia. Netusim ci su tie steny skutocne mokre, a ked ano nechapem preco. Samozrejme poter chcem nechat susit minimalne7-8 tyzdnov pred parketami a kachlickami, a omietky asi 3 tyzdne. Ale chcem tam byvat tento rok, a fakt nechapem preco hovorite ze by ste nezateplovali novostavbu. Tak tam mam byvat bez zateplenia a platit ucty?A co ked firma postavi bungalow za 3,4 mesiace?Ako to riesia oni?Sama plesen?to sa mi nechce verit.
Ohladom vypoctu postreby vapna mi nie je jasne ako vychadza ten pocet, ked fakt mnoztvo kubiku vyratam ako 430 m2*hrubka 0.015 a to my vychasza daco cez 6 kubikov, na kubik potrebujem asi 20 furikov, a vy ste pisali ze na 1 kubik malty ide teda 1 25 kg vreco(2 lopaty na 4 furiky). Z toho my vychadza len 6 vriec - takze ocividne je niekde chyba. Ratam zle potrebu kubikov malty?Vdaka
220870
04.10.09,18:49
3 mesiace sa to nevysuší.Ak to zateplíte riskujete plieseň.Výpočet spotreby je len orientačný.Mitický piesok je bohatý na vápno.Taký v Senci nezoženiete.V priemere .Na jednu 150-180 litrovú miechačku rátajte 25-30 kg vápna,v takej miechačke zarobíte cca 4 fúriky malty ,z jedného fúrika malty cca 1,5m2 omietky.Čiže 25 kg vápna na cca 6m2.420/6= 71ks, 25 kilových vriec vápna.