monsol
22.08.05,14:15
Zdravím.

Viem, že táto téma už tu bola rozoberaná, ale presnú odpoveď som zatiaľ nenašla...
Zamestnancovi, ktorý rozviazal pracovný pomer dohodou, chce zamestnávateľ dobrovoľne vyplatiť odstupné.
Je toto vyplatené odstupné daňovo uznaný náklad pre firmu?

Ďakujem...
Tweety
23.08.05,08:10
Zdravím.

Viem, že táto téma už tu bola rozoberaná, ale presnú odpoveď som zatiaľ nenašla...
Zamestnancovi, ktorý rozviazal pracovný pomer dohodou, chce zamestnávateľ dobrovoľne vyplatiť odstupné.
Je toto vyplatené odstupné daňovo uznaný náklad pre firmu?

Ďakujem...

Ak nie je odstupne vyplatene podla zakona, nie je to uznany naklad .
MM
Luba2
23.08.05,08:28
Možno by bolo pre Vás výhodnejšie vyplatiť to ako odmenu, ak máte takú možnosť.
Magda
24.08.05,08:48
možno by stálo za zmienku v DOHODE O ROZVIAZANÍ PRACOVNÉHO POMERU spomenúť vyplatenie odstupného - stála by na tom DOHODA, potom by zamestnanec zdanil príjem a zamestnávateľ dal do zdaniteľných výdavkov a DU by o nič neprišiel.
Denda
24.08.05,09:28
možno by stálo za zmienku v DOHODE O ROZVIAZANÍ PRACOVNÉHO POMERU spomenúť vyplatenie odstupného - stála by na tom DOHODA, potom by zamestnanec zdanil príjem a zamestnávateľ dal do zdaniteľných výdavkov a DU by o nič neprišiel.Či to je odmena alebo odstupné DU ani v jednom prípade o nič nepríde. Otázne je vo Vašom prípade zmienka o odstupnom ako o uznanom daňovom náklade pre firmu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Magda
24.08.05,19:00
Zákonník práce slúži zamestnávateľom a zamestnancom,aby mali vedomie o svojích minimálnych pracovných nárokoch. Nemám pri sebe ZP, ale určite viem, že zamestnávateľ je povinný vyplatiť odstupne za určitých okolnosti, napr. pri rušení pracovného miesta. Neviem teraz, či je v ZP spomínané najmenej dvojmesačné odstupné, alebo dvojmesačné odstupné. A tiež nie je v ZP spomínané, že by zamestnávateľ nemal dať , alebo nemohol dať odstupné zamestnancovi na dohodu. Prečo by takéto odstupné nemalo byť daňovo unaný náklad, ale odmena áno. Nie je to logické. Ako ste to riešili s vernostným príplatkom, alebo odchodným. Ja mám všetko v rámci miezd, aj to účtujem do vyplatených miezd.
elenka
25.08.05,05:41
Zamestnávateľ m ô ž e poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) ZP (presná citácia ZP) Čiže nie pri skončení pracovného pomeru dohodou a dobrovoľne. A ďalej zase podľa ZP, ak skončí pracovný pomer pred začatím plynutia výpovednej doby, tak mu patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku - ak je zamestnaný najmenej päť rokov, tak patrí odstupné najmenej vo výške trojnásobku jeho priemerného zárobku. V prvom rade pri skončení pracovného pomeru je nutné dodržať Zákonník práce. Potom vyplatené odstupné je daňovo uznaný náklad.
Denda
25.08.05,06:38
To Magda:
V tomto príspevku sa riešila daňová uznateľnosť vyplateného odstupného. Pre lepšie pochopenie pripájam link: http://www.porada.sk/showthread.php?t=9503&page=4&pp=10&highlight=krach+firmy

To Monsol:
Odpoveď už máte vo Vašej otázke, kde spomínate o dobrovolnosti a nie o povinnosti vyplatenia odstupného.
Magda
25.08.05,07:51
Beriem to. Určite je to správne takto. Odstupné som zatiaľ vyplácala len z dôvodu nabytočnosti zamestnance a samozrejme pred začiatkom plynutia výpovednej doby na žiadosť zamestnanca. Som rada, že som objavila tieto stránky, držia človeka stále v strehu.
STRELEC
27.08.05,04:52
Magda.Pre zamestnávateľa by to nebol daňovo uznateľný výdavok. Chýbal by základ pre uznanie, že sa jedná o odstupné v zmysle Zákonníka práce - výpoveď zamestancovi z titulu organizačných zmien a až následná dohoda o ukončení pracovného pomeru pred uplynutím výpovednej lehoty s vyplatením odstupného. Dohoda už len rieši dôsledky výpovede zamestnávateľom (termín, suma). Vychádzal by som zo Zákonníka práce.