e.v.a.
04.10.09,13:03
Dobry den, rada by som sa poradila. Nadacia dostala grant, z ktoreho ma cerpat prostriedky na projekt a v polozkach je aj cestovne, stravne a ubytovanie pre ucastnikov konferencii a pod., a zaroven aj zivnostikovi, ktory robi na projekte a potrebuje vykonavat cesty.
Potrebovala by som vediet, ci staci v zmluve so zivnostnikom, aby bolo uvedene, ze tieto naklady bude fakturovat, a co ti odbornici na konferenciach?. Co musi zivnostnik pripadne ucastnici predlozit (cest.prikaz, bloky z restauracii, hotelov a pod). A bude sa cestovne uctovat na 512, a stravne a ubytovanie?
Vopred dakujem za odpoved
e.v.a.
04.10.09,12:33
Zaujimalo by ma, ake postavenie ma zivnostnik pracujuci na zmluvu pre nadaciu, v ramci zakona o cestovnych nahradach, spada pod §1 alebo nie? Dakujem
Chobot
04.10.09,19:21
Dobry den, rada by som sa poradila. Nadacia dostala grant, z ktoreho ma cerpat prostriedky na projekt a v polozkach je aj cestovne, stravne a ubytovanie pre ucastnikov konferencii a pod., a zaroven aj zivnostikovi, ktory robi na projekte a potrebuje vykonavat cesty.
Potrebovala by som vediet, ci staci v zmluve so zivnostnikom, aby bolo uvedene, ze tieto naklady bude fakturovat, a co ti odbornici na konferenciach?. Co musi zivnostnik pripadne ucastnici predlozit (cest.prikaz, bloky z restauracii, hotelov a pod). A bude sa cestovne uctovat na 512, a stravne a ubytovanie?
Vopred dakujem za odpoved

Živnostník si nemusí uplatňovať cest. náhrady voči zmluvej firme. Živnostník vystaví faktúru na jednu sumu, kde započíta všetky výdaje, ktoré mu v súvislosti vybavením objednanej veci (služby tovaru...) vyplynulu. Teda on nemusí rozpisovať, že 100 EUR stravné, 50 EUR cestovné, .. on napíše faktúrovaná suma je 500 EUR. Ak chce, môže na osobitnom liste (ale aj na faktúre) uviesť, čo všetko si do toho zarátal.

Takže môže, ak chce, rozpísať, z akých položiek pozostáva celková faktúrovaná suma, ale nemusí k tomu prikladať ďalšie doklady.

Iné by to bolo, keby tú prácu vykonával na dohodu o vykonaní práce, vtedy nevystupuje ako živnostník, ale ako zamestnanec na dohodu. Živnosť nie je dohoda (teda pracovno právny vzťah), živnosť je obchodný vzťah.
e.v.a.
05.10.09,14:55
Dakujem velmi pekne, problem je v tom, ze v rozpocte pre poskytnuty grant je polozka cestovne a stravne. Je to dost prisne, takze nejako to cestovne a stravne treba zuctovat a dokazovat, ze to cestovne a stravne bolo. Takze zivnostnik nemoze bez dokladovania vystavit fakturu. Medzi nadaciou a zivnostnikom je uzatvorena zmluva (este neviem, ci o vykone cinnosti alebo co). Takze stale sa motam a fakt neviem, co robit. V prvom rade musim urcit o aky vztah ide a potom ako zuctovavat tieto naklady. A ako to bude potom s ludmi, ktori budu chodit na prednasky a pod. Nie som v tomto velky odbornik. Bude prezencna listina a potom daju bloky od hotela, cesty a pod. a to bude na 513 alebo 512. Prosim poradte. Budem vdacna
e.v.a.
06.10.09,19:33
No, dnes sme boli na porade u sprostredkovatela. Povedali nam, ze ak zmluvne dohodneme, ze nasej zivnostnicke budeme uhradzat cestovne naklady, tak si urobi cestovny prikaz a vo fakture uvedie o co ide na zaklade dohody, tak je to uznatelne. Ibaze takto to pojde na 518 a nie 512, ale v rozpocte je polozka na 512.
Dav
06.10.09,20:06
Keď som účtovala grant, použila som účet 512 AE, s odôvodnením podľa Postupov účtovania pre účet 512, Zákona o cestovných náhradách, § 1,písm.c, d a § 2 písm.d a pre istotu som to uviedla aj v Smernici pre Projektové účtovníctvo. Prešlo to auditom aj kontrolou z ministerstva. Text Smernice som tiež konzultovala s prideleným konzultantom.
Doplnenie : cestovné 512 AE1, stravné 512AE2, ubytovanie sme nemali v projekte.
e.v.a.
06.10.09,20:35
Ano, tak nejako by to malo byt. Ibaze peniaze pojdu zivnostnicke na fakturu, a ta by mala byt zauctovana na 518 za služby co poskytuje. Alebo rozdelim jej fakturu a dam 518 sluzby k projektu a zuctovanie cestovnych nakladov na 512?
Dav
06.10.09,20:45
Ano, tak nejako by to malo byt. Ibaze peniaze pojdu zivnostnicke na fakturu, a ta by mala byt zauctovana na 518 za služby co poskytuje. Alebo rozdelim jej fakturu a dam 518 sluzby k projektu a zuctovanie cestovnych nakladov na 512?
V zmluvách so živnostníkmi uviesť, že im bude vyplácané cestovné, stravné, ubytovanie...Neviem, či by nebolo lepšie vyžadovať faktúry dve - jednu za služby, druhú za cestovné - treba to odkonzultovať s ministerstvom, ako im to bude vyhovovať. Lebo doklady kontrolovali podrobne a trvali na tom, aby boli oprávnené výdavky zdokumentované presne podľa schváleného projektu . Ak to tak nebolo, neuznali oprávnenosť, ani položku nepreplatili.
e.v.a.
07.10.09,15:56
No dozvedela som sa, ze sa to da riesit aj cez Interny doklad. V zmluve dohodnute, ze sa budu preplacat cestovne nahrady suvisiace s projektom a dotycna si urobi cestak a Nadacia vyplati nahrady. Je to ok?