miriamtn
04.10.09,16:31
Dobrý deň,
viem, že k tejto otázke je tu veľa tém, ale môj problém je nasledovný. Fyzická osoba podnikateľ, platca DPH doviezol z Nemecka ojazdený osobný automobil 3 roky starý, najazdených 100000 km, ktorý chce zaradiť do majetku firmy. Z príspevkov na porade som pochopila, že faktúra z Nemecka mala byť bez DPH a podnikateľ ako platca DPH mal túto DPH odviesť na Slovensku-opravte ma ak som to pochopila zle :) Podnikateľ má však faktúru, na ktorej je DPH vyčíslená a aj ju nemeckému autobazáru zaplatil. Moja otázka je ako sa s týmto vysporiadať z pohľadu DPH, kedže predpokladám, že oprava faktúry a vrátenie peňazí je veľmi nepravdepodobné. Mám auto len zaradiť do DHM a do DPH vôbec nevstupovať?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Vladimír Ozimý
05.10.09,05:57
Dobrý deň,
viem, že k tejto otázke je tu veľa tém, ale môj problém je nasledovný. Fyzická osoba podnikateľ, platca DPH doviezol z Nemecka ojazdený osobný automobil 3 roky starý, najazdených 100000 km, ktorý chce zaradiť do majetku firmy. Z príspevkov na porade som pochopila, že faktúra z Nemecka mala byť bez DPH a podnikateľ ako platca DPH mal túto DPH odviesť na Slovensku-opravte ma ak som to pochopila zle :) Podnikateľ má však faktúru, na ktorej je DPH vyčíslená a aj ju nemeckému autobazáru zaplatil. Moja otázka je ako sa s týmto vysporiadať z pohľadu DPH, kedže predpokladám, že oprava faktúry a vrátenie peňazí je veľmi nepravdepodobné. Mám auto len zaradiť do DHM a do DPH vôbec nevstupovať?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

Nemecký platiteľ DPH nemal právo vystaviť faktúru s daňou. Postupoval v rozpore so smernicou Rady ES, ktorá zjednocuje systém DPH v EU. Jednoznačne malo dôjsť k prenosu daňovej povinnosti na slovenského platiteľa, pretože povinnosť zdaniť má nadobudateľ tovaru, ide o tzv. intrakomunitárne nadobudnutie. Čo je najhoršie na tom že pán podnikateľ zo SR ak s tým nebude nič robiť tak si predražil auto o 19% pretože ide o osobný automobil pri ktorom nevzniká nárok na odpočítanie DPH. Čo to znamená. Len toľko že okrem DPH zaplatenej vo faktúre (neoprávnene) musí odviesť daň aj v tuzemsku bez nárok na odpočítanie. Zákon nepozná výnimky a ak sú naplnené podmienky samozdanenia bez ohľadu an to či ide alebo nejde o správnu fakturáciu musí byť vykonané zdanenie u nadobúdateľa. Ak by ste tak nespravili správca dane pri kontrole by Vám to dodanil. Takže osobne si myslím že by ste mali nemeckého dodávateľa vyzvať na opravu faktúry.
miriamtn
05.10.09,14:49
Ďakujem za odpoveď, tohoto som sa obávala. Ten pán, ktorý auto pre podnikateľa doviezol, sa samozrejme vyhovára, že to oni neradi robia bez dane lebo, že nemci si takto cez slovákov kupujú autá a potom ich nevyvezú. Tvrdí, že keď tam zavoláme budú nám hovoriť, že nechápu čo chceme. Jeho návrh je, že sa u nich pokúsi prerobiť faktúru na seba ako fyzickú osobu - nepodnikateľa a následne auto predá nám ako bežná súkromná osoba, ovšem ja sa obávam, že nám nemôže predať auto, ktoré na neho nebolo nikdy napísané, kedže auto je hneď po dovoze napísané na podnikateľa, ktorý si ho dal doviesť. Myslíte si, že by to skúmali?
ondrejvla
05.10.09,14:54
Ďakujem za odpoveď, tohoto som sa obávala. Ten pán, ktorý auto pre podnikateľa doviezol, sa samozrejme vyhovára, že to oni neradi robia bez dane lebo, že nemci si takto cez slovákov kupujú autá a potom ich nevyvezú. Tvrdí, že keď tam zavoláme budú nám hovoriť, že nechápu čo chceme. Jeho návrh je, že sa u nich pokúsi prerobiť faktúru na seba ako fyzickú osobu - nepodnikateľa a následne auto predá nám ako bežná súkromná osoba, ovšem ja sa obávam, že nám nemôže predať auto, ktoré na neho nebolo nikdy napísané, kedže auto je hneď po dovoze napísané na podnikateľa, ktorý si ho dal doviesť. Myslíte si, že by to skúmali?

Tak toto by som nikdy nerobila. Ak si prečítaš Etiketu Porady, je to v rozpore
s ňou, nehovoriac už o tom, že tu by sa jednalo o podvod.
hanelie
05.10.09,16:05
odporúčam telefonicky sa skontaktovať s autobazárom - určite nepredávali 1x mimo svoj štát -
miriamtn
06.10.09,07:53
Ďakujem a ospravedlňujem sa, ale bohužiaľ je to 1900 Eur čo nie je malý peniaz a človek je zúfalý, že proste prišiel do styku s takým dovozcom a hľadá riešenia. Súhlasím, že to určite nerobili prvýkrát, budem nástojiť na tom, aby sa podnikateľ, ktorý auto doviezol skontaktoval s predajcom, vie dobre po nemecky, tak dúfam, že to nejako dopadne. Ešte raz ďakujem
zuzanaIII.
06.10.09,08:27
Z tvojho príspevku, ale nie je jasná kategória vozidla. Ak je to automobil skupiny N, možno by si nemusela meniť faktúru a jednoducho to samozdaniť. Ak je to však kategória M1, mala by si trvať na prerobení faktúry u nemeckého dodávateľa.
martinez
06.10.09,10:21
Ja si osobne myslim nasledovne :

1/ Ak na fakture je nemecky zaklad dane a nemecka dan, na Slovensku je potrebne urobit samozdanenie, pricom zaklad dane pre slovensku DPH je zhodny so zakladom dane v Nemecku..tzn. do slovenskeho zakladu dane nevstupuje nemecka DPH !

2/ Zaroven si myslim, ze nic vazne sa nestalo, lebo v takychto pripadoch existuje riesenie. Slovensky podnikatel poziada nemecky financny urad o vratenie dane, nakolko sa preukaze, ze sa v tomto obchodnom pripade jedna o nadobudnutie tovaru v inom clenskom state osobou identifikovanou pre dan v tomto clenskom state (t.j. slovenskym platitelom DPH) a nadobudatel tento tovar riadne zdanil v state nadobudatela. Nemecky urad by mal ziadosti vyhoviet.

S takymto pripadom som sa myslim stretol v niektorom cisle casopisu DPH v praxi od Verlag Dashofer
jajko50
06.10.09,10:27
Z tvojho príspevku, ale nie je jasná kategória vozidla. Ak je to automobil skupiny N, možno by si nemusela meniť faktúru a jednoducho to samozdaniť. Ak je to však kategória M1, mala by si trvať na prerobení faktúry u nemeckého dodávateľa.


ja len tak pre info--rozhoduje u nás v SR niekto aká je kategoria dovezeného vozidla? napr. Octav combi--u nás môže byť N, ale aj M1.
zuzanaIII.
06.10.09,12:00
Kategoria vozidla je vždy uvedená v technickom preukaze každého automobilu.
jajko50
06.10.09,12:04
Ano vďaka je v technickom, len som to asi nesprávne zadefinoval--mal som asi takto. Či sú v iných krajinách tie isté kategorie u zhodných vozidlách - asi ano- to stanovuje už výrobca.
Teda ak výrobca zadá kategoriu N , tak tá platí napr v SR, Franc. alebo v Rak.?
hanelie
06.10.09,12:05
Kategoria vozidla je vždy uvedená v technickom preukaze každého automobilu.
môže nastať aj taká situácia, že to čo platí v nemecku nemusí platiť u nás na slovensku, najmä ak by išlo o prestavby M1 na N1 a potom je takéto MV predané na SK
Luba
06.10.09,13:37
Ešte je zaujímavá aj taká vec, že ak to je M1 (môže sa príp. týkať aj N1) a bolo kúpené ako ojazdené z autobazáru, t.j. od obchodníka s použitým tovarom, tak tento obchodník z Nemecka moholl na faktúru uviesť odkaz na nejaký § v nemeckom zákone o DPH o osobitnej úprave pri použitom tovare (niečo podobné, ako je v SR §66), kedy na faktúre by bola skrytá DPH, odvedená v Nemecku. V tomto prípade by takáto kúpa auta vôbec nebola v SR nadobudnutím (viď §66, ods.14).
Zuzina
09.10.09,11:11
Kategória je M1. A na faktúre je jasne uvedená DPH. Ďakujem za všetky odpovede, skúsime to vypútať od nemeckého úradu.