cagica
04.10.09,19:53
Od orange som dostala upomienku za oneskorenú úhradu faktúry - účtujem správe 545/321? Vrelé díky
betka
04.10.09,19:37
518.- ide o poskytnutie služby, vytvorenie upomienky-poskytnutie služby=náklady súvisiace s vykonaním prác-upomienky.

Nejde o pokutu, ani o penále.
137Cs
04.10.09,19:56
518.- ide o poskytnutie služby, vytvorenie upomienky-poskytnutie služby=náklady súvisiace s vykonaním prác-upomienky.

Nejde o pokutu, ani o penále.
Ide o zmluvnú pokutu, ktorá sa má účtovať na účet 544. Ak by šlo o službu (518), ORANGE by bol povinný k tejto sume účtovať DPH. A upomienky ORANGE za oneskorené úhrady sú fakturované bez DPH...
betka
05.10.09,08:34
Upomienka Orange: jednorazový poplatok sankčného charakteru za túto upomienku ................
Z dovodu, že v tomto prípade ide o poplatok sankčného charakteru, nebude Vám vyhotovená FA v zmysle z o DPH, nakolko takýto druh poplatku nepodlieha DPH

Upomienka T-COM=
Jednorázové poplatky:-zmluvná pokuta za nedodržanie splatnosti.

Priznávam, je to tak a máte pravdu. (Pozerala som tento rok, ale som si istá, že v minulosti neboli presne takto špecifikované)
137Cs
05.10.09,09:32
(Pozerala som tento rok, ale som si istá, že v minulosti neboli presne takto špecifikované)
Boli. Minimálne 2-3 roky dozadu. V tzv. Všeobecných zmluvných podmienkach resp. aspoň v ich prílohe (cenníku služieb a poplatkov) jednotlivých poskytovateľov telekomunikačných služieb. T-COM mal napr. priamo v podmienkach text:
/18-1 Zmluvná pokuta za nedodržanie doby splatnosti faktúry uvedenej na faktúre: cena bez DPH 50,00 Sk (DPH 19% sa neuplatňuje). ( Ak je vyúčtovaných viac služieb jednou faktúrou, zmluvná pokuta sa uplatňuje len raz.).
ORANGE to mal uvedené tuším len v cenníku, ktorý je súčasťou VZP. Ale fakt je, že mnohí tieto položky účtovali buď ako službu, alebo na účet 545 ako nedaňový výdavok. Keďže však ide o sankciu dohodnutú v zmluve, správny účet je 544 a položka je daňovým výdavkom až po zaplatení v zmysle § 17/21 ZDP (dúfam, že mám poruke aktuálne znenie...;))