Pebo
22.08.05,14:46
Prajem dobrý deň.Som milo prekvapený že takáto stránka funguje.Je veľmi užitočná....Prosím, ak mi niekto vie poradiť....Na vyučtovaní vodného a stočného sa udáva strata...Kto mi vie poradiť aké percento je primerané, prípadne kde by som to mohol zistiť? Aký zákon alebo vyhláška to upravuje? Za pomoc vopred ďakujem....
Janca
22.08.05,13:12
Ide o pomerový koeficient (stav vodomeru na dome ku stavu vodomerov na všetkých bytových vodomeroch). Tento koeficient by sa nemal nad hodnotu 1 dostať vyššie ako 3 + 3 %, toleruje sa niekde aj 5 +5 %, t.j. 1,1. Úprimne nemám pri sebe papiere a odchádzam na dovolenku, ale poznačím si to a po 5.9. za ešte môžem ozvať, ak to niekto "neprilepí" skôr.
Pebo
22.08.05,13:42
Dakujem zatial...Budem rad ak ma zasvätíte do tejto problematiky,lebo patríme pod družstvo, ktoré je vyhlásené ako zbojnícke...A došla mi trpezlivosť.Chcem s tým niečo urobiť, ale bez znalosti problematiky si neškrtnem...Ešte raz dakujem a budem rad ak sa ozvete po dovolenke...Prajem príjemný oddych a super počasie...
GabiZ
31.03.06,07:03
Vyskytol sa mi jeden problém. Kontrolovala som si merače, čísla, dátumy montáže a zistila som, že mám 2-3 prípady, kedy merač nebol vymenený v stanovenej lehote a to znamená, že už druhý rok bola táto povinnosť výmeny zanedbaná. My fungujeme len rok, a je pravda, že minulý rok sme túto skutočnosť prehliadli. Chcela by som však vedieť, ako budem teraz robiť vyúčtovanie za spotrebu vody v týchto bytoch, keď v podstate merač nemôžem týmto považovať za dôveryhodný. Tie merače síce fungujú, ale je možné, že tým, že sa nevymenili v stanovenom termíne, strácajú svoju funkčnosť. A v prípade, že merač je starý, niekde som čítala, že sa musí spotreba nejako prepočítať. Vie mi niekto poradiť, ako mám teraz postupovať pri vyúčtovaní.
Ďakujem
GabiZ
svojar
31.03.06,11:32
Áno, merače ktorým prešla doba životnosti sa pre rozrátávanie nesmú použiť. Ani ja momentálne neviem ako by sa riešilo. Oni budú existovať nejaké smernice, skúsim sa spýtať predsedníčky či dačo také nemá. My sme sa tým zatiaľ nestretli. Do úvahy bude prichádzať aj to, prečo neboli včas vymenené. či si to nezavilili uvedené byty tým, že výmenu neumožnili.
GabiZ
31.03.06,11:48
Asi výmenu neumožnili, pretože správca vylepil na dvere, kedy sa budú merače vymieňať, napísal tam cenu a dátum a všetci vtedy mali byť doma. Títo ľudia doma neboli a viac sa tým nikto nezaoberal. Ja som si kontrolovala tieto dátumy, aby som mohla včas zabezpečiť výmenu meračov a tak som to zistila. A teraz neviem, ako to mám týmto rozpočítať.
Dúfam, že sa nájde niekto, kto mi poradí.
Ďakujem
Elena Navrátilová
31.03.06,16:00
Asi výmenu neumožnili, pretože správca vylepil na dvere, kedy sa budú merače vymieňať, napísal tam cenu a dátum a všetci vtedy mali byť doma. Títo ľudia doma neboli a viac sa tým nikto nezaoberal. Ja som si kontrolovala tieto dátumy, aby som mohla včas zabezpečiť výmenu meračov a tak som to zistila. A teraz neviem, ako to mám týmto rozpočítať.
Dúfam, že sa nájde niekto, kto mi poradí.
Ďakujem
Gabi keby sa to stalo mne, pozriem priemernú spotrebu za posledné obdobie, ak to zodpovedá bez väčších rozdielov, skoeficientujem a rozúčtujem ako aj ostatným ale na dozornom výbore na to upozorním a navrhnem, aby ak do určeného dátumu /ktorý sa im určí na základe zistenia skutkovej podstaty/ si zabezpečili výmenu merača pod možnou sankciou. Merače, ktoré sa používajú na meranie spotreby vodu sú pokiaľ viem stále považované za pomerové vo vzťahu ku meraniu na päte domu. Samozrejme /pozerala som to v dostupnej literatúre, ale konkrétne nejaký koeficient alebo zákonom daný postup som nikde nenašla na takýto špecifický prípad/ správca mal dohliadnuť aby k výmene došlo v rovnakom období u všetkých členov SVB a mal dotyčného skontaktovať a dohliadnuť aby k niečomu takémuto nedošlo.Predpokladám, že firma, ktorá merače menila musela odovzdať u správcu zoznam aj s podpismi že k predmetnej výmene meračov došlo. Momentálne robíš správcu ty? Ale v rámci SVB sa môžete dohodnúť aj o inom postupe. Ako som vyššie uviedla, neviem o nejakom zákonnom postupe v tomto prípade.
GabiZ
31.03.06,17:49
Áno, teraz robím správu ja a určite dohliadnem na to, aby si to dali vymeniť. Len fakt neviem, ako im teraz rozpočítam spotrebu za minulý rok. Neviem, ako si myslela to skoeficientovanie. Priemerná spotreba za posledné obdobie, tomu rozumiem, ale aké koeficienty si mala na mysli?
A ešte firma, ktorá merače menila odovzdala zoznamy a tie som dolovala od predchádzajúceho správcu, lebo dostať od neho nejakú dokumentáciu, hlavne čo sa týkalo účtovníctva bolo pre neho veľký problém. Ale to už nezmením, ide mi však o to, že chcem, aby to rozpočítanie bolo voči všetkým korektné a neviem, ako mám teraz postupovať.
svojar
01.04.06,05:01
Možno by bolo dobré, aj keď ako sm písal sa nesmú brať údaje do úvahy, skúsiť aký by bol percentuálny koeficient rozdielu medzi fakturačným meradlom a meračmi v bytoch. Keby nebol veľký (tak do 10%) tak to ešte nechať tak a merače urýchlene vymeniť. Myslím, že náhradný spôsob pre rodiny so starými meračmi bych ich znevýhodňoval, pretože tam sú normy spotreby na osobu dosti vysoké a ostatní by na tom zasa zarobili.
Elena Navrátilová
01.04.06,05:29
Áno, teraz robím správu ja a určite dohliadnem na to, aby si to dali vymeniť. Len fakt neviem, ako im teraz rozpočítam spotrebu za minulý rok. Neviem, ako si myslela to skoeficientovanie. Priemerná spotreba za posledné obdobie, tomu rozumiem, ale aké koeficienty si mala na mysli?
A ešte firma, ktorá merače menila odovzdala zoznamy a tie som dolovala od predchádzajúceho správcu, lebo dostať od neho nejakú dokumentáciu, hlavne čo sa týkalo účtovníctva bolo pre neho veľký problém. Ale to už nezmením, ide mi však o to, že chcem, aby to rozpočítanie bolo voči všetkým korektné a neviem, ako mám teraz postupovať.
Táto problematika mi je známa tým, že musíš dať všetko na korektnú úroveň. Zodpovednosť je veľmi zaťažkávajúca. Keficientovanie som myslela Gabi tak, že /teda neviem, máte merač aj na vstupe do domu?/ my máme fakturačný merač pri kotolni. Sme naň napojené 3 výškové bytovky /je to kvôli dotláčacej stanici, ktorá je v kotolni/. Fakturačný merač je záväzný pre VaK a dodávateľa vody pre naše bytovky. Na vstupe do domu máme podružný merač, ktorým sa orientuje dodávateľ vody a rozdiel medzi fakturačný meračom a meračom na vstupe /pomerovým meračom/ nám koeficientovaním prispôsobuje aby nebol v strate a nedoplácal na prípadné straty na potrubí, ktoré mu koniec koncov patrí. Ja by som tiež uvítala keby niekto poradil, či sa dá takýto dodávateľ prinútiť k nejakej kontrole potrubia, lebo straty platíme my všetci /všetky 3 výškové domy/. Od pomerového merača na vstupe do domu so súčtom nameraných hodnôt na bytových meračoch zvykne výjsť tiež rozdiel, čiže aj ty musíš použiť koeficient, aby SVB neplatilo rozdiel na vode, ale sa rozdiel rovnomerne rozpočíta na všetkých podľa množstva odobratej vody. Nepoznám SVB kde by sa spotreba vody nekoeficientovalal. Aj únik zo záchodovej nádržky tebe na bytovom meradle merač nezachytí, ale na vstupnom merači áno. Takže aj týmto sa dá dopracovať k rozdielom. Aj tým niekoľkokrát publikovaným kvapkaním do hrncov atď. sa dá dopracovať k rozdielom, ktoré /ak nechceš aby si napr. rozdiel 10000,- neplatila za SVB/ potom musíš koeficientovať a rovnomerne preniesť na všetkých členov SVB. Určite ak si 2 alebo koľkí nedali z nejakých dôvodov preciachovať-vymeniť vodomery normálne to najprv na dozornom /podľa dohovoru členov/ následne zverejni alebo ako sa dohodnete, s tým že ja už prikročila aj k návrhom čo ďalej. Teda urobiť nejaké nonono a tým môžeš predísť, že ak sa na budúce bude robiť niečo v dome každý si dá záležať, aby sa dohodol so správcom, predsedom. A nie že ty pri vyúčtovaní kápneš na takýto problém.
GabiZ
01.04.06,08:42
Ahojte, ďakujem Svojar i Elenka, Elenka, to koeficientovanie, aj som si myslela, že myslíš toto. Samozrejme, že medzi pomerovým meračom a fakturačným je rozdiel a vždy bude. Mne tento rok vyšiel koeficient 1,03, čo nie je až tak veľa ako keď sme nemali zistené okolnosti ako napríklad sused, čo udával desatinnú čiarku. Keď sme končili, tak sme zistili, že bývalý správca evidoval rozdiel medzi meračmi(fakturačný a pomerový) až 300 m3 stratu vody a ja som to nechápala. Teraz, keď máme všetko pod kontrolou, tak to nebol až taký rozdiel. Takže vtedy sa tam účtovalo všeličo, lebo nechceli nám dať k nahliadnutiu faktúry, kde by som si skontrolovala, aká bola fakturačná hodnota (hoci vo vyúčtovaní bola uvedená), nemohla som si overiť, či sedí aj s faktúrami. Asi to spravím tak, že si porovnám spotrebu z obdobia, kedy bol merač funkčný (teda ešte nie starý) a uvidím, aký mi to dá rozdiel, keby som brala do úvahy údaje namerané teraz. Samozrejme, že koeficient používam u všetkých, lebo by som nedospela k tomu, čo som skutočne zaplatila. Zatiaľ ďakujem, a privítam aj názory tých, ktorí sa s takýmto niečim už stretli.
Elena Navrátilová
01.04.06,09:19
Ahojte, ďakujem Svojar i Elenka, Elenka, to koeficientovanie, aj som si myslela, že myslíš toto. Samozrejme, že medzi pomerovým meračom a fakturačným je rozdiel a vždy bude. Mne tento rok vyšiel koeficient 1,03, čo nie je až tak veľa ako keď sme nemali zistené okolnosti ako napríklad sused, čo udával desatinnú čiarku. Keď sme končili, tak sme zistili, že bývalý správca evidoval rozdiel medzi meračmi(fakturačný a pomerový) až 300 m3 stratu vody a ja som to nechápala. Teraz, keď máme všetko pod kontrolou, tak to nebol až taký rozdiel. Takže vtedy sa tam účtovalo všeličo, lebo nechceli nám dať k nahliadnutiu faktúry, kde by som si skontrolovala, aká bola fakturačná hodnota (hoci vo vyúčtovaní bola uvedená), nemohla som si overiť, či sedí aj s faktúrami. Asi to spravím tak, že si porovnám spotrebu z obdobia, kedy bol merač funkčný (teda ešte nie starý) a uvidím, aký mi to dá rozdiel, keby som brala do úvahy údaje namerané teraz. Samozrejme, že koeficient používam u všetkých, lebo by som nedospela k tomu, čo som skutočne zaplatila. Zatiaľ ďakujem, a privítam aj názory tých, ktorí sa s takýmto niečim už stretli.
Gabi viem o čom to je. Aj ja som malal taký problém dostať sa k faktúram k nahliadnutiu. Už keď so toho mala dosť na dozornom výbore som to predložila a dohodli sme sa, že sa im nezaplatí kým doklady nedoložia. A nebudeš veriť, zabralo. A to môžem zodpovedne prehlásiť, že som tie doklady pýtala opakovane aj niekoľko krát. Ale to vieš, pokiaľ sa platí nič sa nedeje a platíš, máš smolu. A teda ti poviem, nám faktúrovali vodu na 1/4 rok dopredu zálohovo, oni platili VaK na základe skutočne nameraného. Tak asi takto to tiež vedia niekde riešiť.
Orim
03.04.06,17:40
My sme mali podobný prípad. Lenže tam sa pokazil vodomer a nič neučtoval. Pretože v tom byte sa málo bývalo tak tomu nikto nevenoval pozornosť. Prišiel som na to pri mesačnom odpočítavaní meračov, ktoré som zaviedol. Toto mesačné mi hlásia bývajúci a nejako to ani nekontrolujem, je to vcelku jedno čo nahlásia, ja si to na konci roku osobne skontrolujem. Pri tejto kontrole som však zistil, že jeden bývajúci nemá žiadnu spotrebu. Preto som tam zorganizoval kontrolu na merač, pri ktorej sa zistilo že je nefunkčný. Zo starých záznamov som potom zistil, že nefungoval aj pred tým, než som to začal kontrolovať ja. Obvinili sme ho z toho, že nenahlásil vadný merák a že by mal zaplatit celý rozdiel ktorý tu vznikol. (je mi jasné, že na to nie je jednoduchá odpoveď a ani neviem ako by to bolo zo zákonom aby platil niečo čo už bolo dávno vyučtované a nikomu to nevadilo). Keďže predminuloročné vyúčtovanie už máme dávno za sebou neriešili sme to, ale hned sme mu dali nový merák a dohodli sme sa tak, že podľa spotreby do konca roku mu prepočítame tú dobu čo v danom roku merač nefungoval. Urobili sme mu denný priemer, ktorým sme prepočítali dobu ktorú merák nefungoval.

Ak si pozriete hodnoty spotreby z minulých období tak sa u jednotlivých osob (rodín) moc nemenia pokial tam bývajú tí istí ľudia.


Platí podľa fakturačného meradla. Teoretická chyba by mohla byť na fakturačnom meradle okolo 2%-5% na meradle v byte by sa to mohlo pohybovať až v hodnotách 5%-7%. Takže najvyššia hodnota nepresnosti by mohla byť 5+7=12%. Pri rozpočítani podľa osôb dostanem nejakú teoretickú spotrebu vody. Pri porovnaní týchto výsledkov v prípade, že by rozdiel bol väčší ako tých 12% by podľa mojej mienky mal byť akceptovaný len ten 12% rozdiel za predpokladu fungovania vodomeru v byte. Na to však treba odpočítavať vodu častejšie aspoň 1x mesačne a pri tom sledovať počet ľudí v byte.


Ten vodomer je treba hneď vymeniť a potom to rozpočítať :

1. buď podľa predchádzajúceho obdobia,
2. alebo podľa nového merača prepočítať dobu keď to nefungovalo

Je tu ešte možnosť prepočtu podľa počtu osôb ale to nepovažujem za presnejšie ako tie dve možnosti o ktorých som písal.
GabiZ
04.04.06,06:56
Orim, ďakujem za odpoveď, ešte som sa pýtala aj v iných bytovkách predsedov, ako by to riešili a je to presne tak, ako ty píšeš. Pravdepodobne vezmem do úvahy predchádzajúce obdobia, pretože ide mi o vyúčtovanie za rok 2005 a keďže teraz na rýchlo merač nebude meniť, tak by som nestíhala prepočítať podľa nového merača tak, ako uvádzaš v bode 2.
Ešte raz Ďakujem všetkým.
GabiZ
dpepo
04.04.06,18:38
dpepo - mám dve bytovky v dvoch dedinách, v našej sme problém riešili tak že v bývalej sušiarni vymurovali priečku a rozdelili na plynomerňu a vodomerňu.
každý má svoj prívod do bytu a vo vodomerni vlastný vodomer , kľúče mám len ja.
v druhej to tak nešlo, vlastník prípojky je tretia osoba - prefakturuje štvrť ročne , do vlaňajšieho leta kým som to vzal mali účtované cca 600m3 1/4 ,
od toho času sme pod polovicou , 11bytov.
vyriešili sme nové rozvody , tri stúpačky na každú podružný vodomer, v každom byte vodomer.
poenta : rozúčtovanie je na predsedovi ako veľmi si dá tú robotu s číslami.
rozdiel medzi hl. prívodom ,podružnými , a podružnými v byte = koeficient od 0,001 do XXX ,
preto lebo za straty zodpovedá spoločenstvo, "napr. praskne potrubie, robíte rekonštrukčné práce a potrebujete vodu, hasíte požiar..."
samotný stvak neúčtuje vodu presne - ak nemáte vodomer bežíte "zákonou normou" povedzme 45m3 1 os/rok , má straty - deravým potrubím hrubím poškodením ... "pozrie von oknom a blanciu si vypočíta tak aby nemal straty.
nik vám nemôže zazlievať presné rozpočítanie faktúry bez ohľadu na koeficient.
bytovému spoločenstvu zostávajú len nálady bankové
ak stačí , pozdravom dpepo
lugi
09.04.06,10:24
[quote=Elena Navrátilová]Gabi keby sa to stalo mne, pozriem priemernú spotrebu za posledné obdobie, ak to zodpovedá bez väčších rozdielov, skoeficientujem a rozúčtujem ako aj ostatným ale na dozornom výbore na to upozorním a navrhnem, aby ak do určeného dátumu /ktorý sa im určí na základe zistenia skutkovej podstaty/ si zabezpečili výmenu merača pod možnou sankciou. Merače, ktoré sa používajú na meranie spotreby vodu sú pokiaľ viem stále považované za pomerové vo vzťahu ku meraniu na päte domu. Samozrejme /pozerala som to v dostupnej literatúre, ale konkrétne nejaký koeficient alebo zákonom daný postup som nikde nenašla na takýto špecifický prípad/ správca mal dohliadnuť aby k výmene došlo v rovnakom období u všetkých členov SVB a mal dotyčného skontaktovať a dohliadnuť aby k niečomu takémuto nedošlo.Predpokladám, že firma, ktorá merače menila musela odovzdať u správcu zoznam aj s podpismi že k predmetnej výmene meračov došlo. Momentálne robíš správcu ty? Ale v rámci SVB sa môžete dohodnúť aj o inom postupe. Ako som vyššie uviedla, neviem o nejakom zákonnom postupe v tomto prípade.[/quo

Zákonný postup jestvuje - SÚ TO SMERNÉ ĆÍSLA, ktoré sa používajú už od roku 1978 v prípade, že nie sú inštalované určené meradlá resp. vodomery: najprv to bola vyhláška č. 158/1978 Zb., potom zákon č. 442/2002 Z.z. platný dodnes. Ak bude záujem, odpoviem bližšie.
lugi
09.04.06,11:14
Odpoveď pre GabiZ:
Zákonný postup jestvuje a je záväzný, lebo je upravený zákonom. Na spotrebu vody sa používajú SMERNÉ ČÍSLA, a to od roku 1978 v prípade, že nie sú inštalované určené meradlá resp. vodomery. Do roku 2002 sa používala vyhláška č. 158/1978 Zb., ktorá bola zrušená zákonom č. 442/2002 Z.z., ktorý je platný dodnes. Ak bude záujem, odpoviem bližšie.
GabiZ
09.04.06,15:42
Odpoveď pre GabiZ:
Zákonný postup jestvuje a je záväzný, lebo je upravený zákonom. Na spotrebu vody sa používajú SMERNÉ ČÍSLA, a to od roku 1978 v prípade, že nie sú inštalované určené meradlá resp. vodomery. Do roku 2002 sa používala vyhláška č. 158/1978 Zb., ktorá bola zrušená zákonom č. 442/2002 Z.z., ktorý je platný dodnes. Ak bude záujem, odpoviem bližšie.

Lugi, ďakujem za reakciu, určite si ten zákon pozriem, je evidentné, že som niečo neprelúskla a ak tam nájdem svoju odpoveď, budem rada. Ale ako píšeš, určite áno. Ďakujem zatiaľ.
cervena
10.04.06,10:31
Gabi, pozri si ich spotrebu za minulé roky, aspoň 2 roky do zadu a porovnaj to s tým čo nameral merač. Ak to približne sedí, môžeš to použiť. Ľudia majú spotrebu vody návykovú. Väčšinou sa opakuje takmer presne. Len musí byť ten istý počet osôb v byte. Keď prístroju skončí ciachovaná životnosť, neznamená to že sa v momente pokazí. Ahoj Aja
kalamajka
23.07.08,03:43
Dobry den,
neviem ku ktorej konkretnej teme prilepit moju otazku - tyka sa zateplenia bytoveho domu sukromnou firmou, ktora vyuzivala vodu a elektrinu nasho bytoveho domu. Rekonstrukcia prebiehala od 11/07 do 5/08. Chcem sa opytat ci som mala povinnost fakturovat spotrebu vody a elektriny za rok 2007 uz v roku 2007? A dalsi problem je - kolko kWh fakturovat?! Ako mam postupovat. Sme styri vchody a kazdy vchod je fakturovany zvlast. Na fakturach za rok 2007 je rozpisane obdobie od 01.01.07 - do 2.11.07 a od 3.11.07 - do 31.12.07. Ja som postupovala tak ze som posudzovala obchobie od 01.01.07 do 03.11.07. Vypocitala som si priemernu spotrebu za jednotlive vchody - napr. vchod c.1 mal spotrebu za toto obdobie 80 kWh - to znamena ze priemerna mesacna spotreba je 8 kWh, 2.vchod mal priemernu spotrebu 4 kWh atd.. Z tychto priemernych spotrieb za jednotlive vchody som vyratala priemernu spotrebu priemernych hodnot t.j /8+4+6+12/:4 = 5 - /priem.hodnota priem.spotreba kWh/. tuto hodnotu vynasobila poctom mesiacov 12 - vysla mi rocna priemerna spotreba a vsetko co bolo naviac na 60 kWh v kazdom vchode chcem refakturovat stavebnej firme. JE TO SPRAVNE?????????????? S vodou je to jasne - merace v suterene uvadzaju spotrebu vody, prenasobene koeficientom. Dakujem, reagujte prosim
Karas Milan
23.07.08,04:40
Dobry den,
neviem ku ktorej konkretnej teme prilepit moju otazku - tyka sa zateplenia bytoveho domu sukromnou firmou, ktora vyuzivala vodu a elektrinu nasho bytoveho domu. Rekonstrukcia prebiehala od 11/07 do 5/08. Chcem sa opytat ci som mala povinnost fakturovat spotrebu vody a elektriny za rok 2007 uz v roku 2007? A dalsi problem je - kolko kWh fakturovat?! Ako mam postupovat. Sme styri vchody a kazdy vchod je fakturovany zvlast. Na fakturach za rok 2007 je rozpisane obdobie od 01.01.07 - do 2.11.07 a od 3.11.07 - do 31.12.07. Ja som postupovala tak ze som posudzovala obchobie od 01.01.07 do 03.11.07. Vypocitala som si priemernu spotrebu za jednotlive vchody - napr. vchod c.1 mal spotrebu za toto obdobie 80 kWh - to znamena ze priemerna mesacna spotreba je 8 kWh, 2.vchod mal priemernu spotrebu 4 kWh atd.. Z tychto priemernych spotrieb za jednotlive vchody som vyratala priemernu spotrebu priemernych hodnot t.j /8+4+6+12/:4 = 5 - /priem.hodnota priem.spotreba kWh/. tuto hodnotu vynasobila poctom mesiacov 12 - vysla mi rocna priemerna spotreba a vsetko co bolo naviac na 60 kWh v kazdom vchode chcem refakturovat stavebnej firme. JE TO SPRAVNE?????????????? S vodou je to jasne - merace v suterene uvadzaju spotrebu vody, prenasobene koeficientom. Dakujem, reagujte prosim


Ahoj Majka.

Ja (ako elektrikár) by som počítal takto :
1, ich spotrebič (prípadne viac) mal tzv. štítkový výkon (je to štítok na elmotore) krát 0,7= koeficient ( skutočného výkonu)
2, toto vynásobíš počtom hodín , keď ich spotrebič pracoval
3, máš spotrebované kWh.

Ahoj
Ka Mil
zuzka3110
22.06.09,15:51
Dobrý deň, sme bytovka s 3 vchodmi po 16 bytov, t.j. 48 bytov.
Vo vyúčtovaní za rok 2008 sme mali za celú bytovku faktúrované
teplá voda 1 908,65 m3
studená voda 3 127 m3
Namerané z bytov je
teplá voda 1 499 m3
studená voda 2 708 m3
Rozdiel 409,65 m3 teplej a 419 m3 studenej vody
Po prepočítaní vyšiel koeficient 1,27 teplej vody a 1,15 studená
Zdá sa mi to trošku veľa.. čo vy na to? Máme to niekde reklamovať?
uno81
22.06.09,18:19
Zuzka..nám vyšiel teraz koef na studenú 1,422 a tým mne osobne navýšili spotrebu o 29m3!!u nás to vraj vzniklo tak,že naše bytové vodomery sa odpisovali už v decembri a vodári sa unúvali opísať fakturačný vodomer až v 3.januárový týžden--to bolo teda vyjadrenie našeho správcu,pretože som to reklamovala,kedže som naviac zaplatila o 1800sk:D:D:D
Mám taký pocit,že s tým môžeme ísť akurát tak na lampáreň:mee:..ale u vás to samozrejme môže byť všeličo iné-my sme len jeden vchod s 26 bytmi mali stratu 418m3..pa
vierka541
12.07.09,20:10
Mali ste sa dohodnúť ešte pred výmenou meračov, na tom ako sa bude riešiť nájomník, ktorý si merač nedal vymeniť ani v náhradnom termíne.Ale ešte je jedna vec, čo sa často stáva, že niekto je taký šikovný a merač má akože pokazený a vtedy si myslím, že všetci, ktorí poctivo platia za odobranú vodu či už studenú, alebo teplú doplácajú na takýchto nájomníkov. Je na zamyslenie, že najlepšie riešenie je verejne povedať kto nemal v poriadkru merače a únik im podľa osôb rozpočítať.Tak by koeficient bol veľmi malý. Ale je možné ,že niekomu sa oplatí aj takto riskovat, obzvlášť ak sa v byte zdržuje často viac ľudí ako je prihlásených.
svojar
13.07.09,03:14
Mali ste sa dohodnúť ešte pred výmenou meračov, na tom ako sa bude riešiť nájomník, ktorý si merač nedal vymeniť ani v náhradnom termíne.
Asi opozdená odpoveď.
uno81
27.05.10,06:15
Tak máme tu vyučtovanie za 2009 a opäť nám vyšiel koeficient na studenú vodu 1,421:D:D:D Čo robí preboha správca zle,že máme stále takéto navýšenia:confused: Minulý rok som podávala reklamáciu na stranu a pol a odpísali mi asi 10-timi vetami,že je to všetko v poriadku,ale takýto koeficient zjavne v poriadku 2 roky po sebe nebude:mee: Zas som zaplatila za vodu o 41€ naviac! čo máme robiť:confused:
milláčikk
27.05.10,06:48
Tak máme tu vyučtovanie za 2009 a opäť nám vyšiel koeficient na studenú vodu 1,421:D:D:D Čo robí preboha správca zle,že máme stále takéto navýšenia:confused: Minulý rok som podávala reklamáciu na stranu a pol a odpísali mi asi 10-timi vetami,že je to všetko v poriadku,ale takýto koeficient zjavne v poriadku 2 roky po sebe nebude:mee: Zas som zaplatila za vodu o 41€ naviac! čo máme robiť:confused:

Nič. On iba rozúčtuje došlú faktúru
( a nestará sa :
- v akom stave má rozvody dodavateľ vody
- koľko odberateľov "čaruje" s vodomermi
- lebo )
Ako v tom seriáli : On má svoje isté.
Keby viac panelákov takto rýpalo, že kam odtieklo 40 %:D:D:D dodanej vody !!!
Starať sa o to majú vlastníci (koneční platitelia ).
svojar
27.05.10,13:58
Keď sa o to nebudú zaujímať sami vlastníci bytov, nikdy sa nič nevyrieši. My sme začínali tak pred 10 rokmi s koef, 1,3 postupne sa znižovalo a teraz posledných 5 rokov máme 1,00 niekedy aj pod- 2009 - 0,93397.
verkaz
27.05.10,15:37
Prosím ta, prezraď nám ako sa ti to podarilo. My máme vymenené rozvody, kontrolujeme kvapkanie a čierny odber v bytoch, pravidelne, tak ako je treba dávame vymieňať bytové meradlá, dávame skontrolovať faktúračné merače ale za 10 rokov sme nedosiahli koeficient pod 1,2. Už som tu písala aj o sankciách pri čiernych odberoch a kvapkaní.
nesca
27.05.10,17:58
Tak dnes sme dostali vyúčtovanie aj my...a som ako tak spokojná.Oproti vlaňajšiemu koeficientu za SV 1,778 !!!! , len 1,17.No aj tak neviem,kde sa stratilo tých 150m3 vody...žeby sa niekto zľakol,vlani sme robili riadny vietor po vyúčtovaní,aj keď len slovný.Ale zato stúpol koef. na TV z 1,09 na 1,19.Aj tak najväčší nedoplatok bol za výťah.čo už
svojar
27.05.10,20:03
Prosím ta, prezraď nám ako sa ti to podarilo. My máme vymenené rozvody, kontrolujeme kvapkanie a čierny odber v bytoch, pravidelne, tak ako je treba dávame vymieňať bytové meradlá, dávame skontrolovať faktúračné merače ale za 10 rokov sme nedosiahli koeficient pod 1,2. Už som tu písala aj o sankciách pri čiernych odberoch a kvapkaní.
Keď to bolo tých 1,3 uvádzali sme iba možné obohacovanie sa na úkor ostatných/ teda čierny odber/, skontrolovalo sa vedenie od fa merača - to je iba cca 1,5m od päty domu - nemalo chybu. . Potom sa to zlepšilo, pomerové merače meníme tak ako ukladá vyhláška 4r TV, 6r-SV- .
Všetko teda bolo v ľuďoch. Inak pozor na práčovňu. Tam je odberné miesto. My ju máme ako práčovňu nefunkčnú, preto zavretú. Otvoríme iba pri výpadku tlaku vody, ale so zápisom odberu.
Spotrebu v bytoch kontrolujeme 4x do roka.
sito
27.05.10,21:04
Dnes som poštou dostal aj ja vyúčtovanie. Pre studenú vodu bude cirkus. Inak polka domu je napojená na jeden a druha na druhý fakturačný vodomer.
Naša polovica má spotrebu 1 257 a rozúčtovať na 1 202 m3 , takže koef, 1,0457 OK. Horšie to bude v tej druhej polovici, ale tu nemám uvedenú vo svojom vyúčtovaní. Usudzujem z celkových nákladov domu na studenú vodu. Predpis 4 479 €, úhrada 4 993 €, nedoplatok 514 €. :confused:
verkaz
28.05.10,17:33
Svojar, to všetko sme tiež urobili aj s práčovňou. Ale znížiť koeficient sa nám nepodarilo. Za rok 2009 som rozúčtovanie rozdielu dala odsuhlasiť rozdeliť na byty. Už mesiac majú vyúčtovanie a mali sme aj zhromaždenie a nikto nenamietal.
svojar
28.05.10,18:46
Keď je vedenie neporušené, potom to môže byť už len vo správaní vlastníkov "ukvapkávanie",ale píšeš že to preverujete. Potom nechajte premerať fakturačný merač. Keď bude zlý previerku zaplatia vodári, keď bude dobrý zsaplatíte Vy.
verkaz
29.05.10,17:29
Faktúračné vodomery sme tiež dali prekontrolovať, kontrola jedného nás stála 100 Eur. Odstránili sme zlé zapojenie nádržiek WC a práčiek a títo vlastníci zaplatili pokutu 66,60 Eur (príjem FO). Vzniknutý rozdiel je len v prekvapkávaní. Prípady,ktoré sme zistili sme tiež riešili sankciou a to pripočítaním spotreby. Máme prijatú smernicu o odbere a kontrole spotreby vody. Merali sme aj kvapkanie a za 2 hodiny nakvapkalo 10 l vedro, a na podružnom merači sa to neukázalo. Tak si predstav koľko je to za mesiac a rok. Preto som to riešila teraz rozdiel rozpočítať na byty, lebo v niektorých bytoch vychádza denná spotreba spolu S a T voda len do 30 l. Samozrejmé takíto užívatelia bytov platili reraz viacej a tí, čo majú väčší odber menej. Koeficientom to bolo naopak. Tak už neviem čo mám na tých, čo nám to spôsobujú vymyslieť.
svojar
30.05.10,02:15
Tak to už je naozaj ťažké.
uno81
30.05.10,07:03
Faktúračné vodomery sme tiež dali prekontrolovať, kontrola jedného nás stála 100 Eur. Odstránili sme zlé zapojenie nádržiek WC a práčiek a títo vlastníci zaplatili pokutu 66,60 Eur (príjem FO). Vzniknutý rozdiel je len v prekvapkávaní. Prípady,ktoré sme zistili sme tiež riešili sankciou a to pripočítaním spotreby. Máme prijatú smernicu o odbere a kontrole spotreby vody. Merali sme aj kvapkanie a za 2 hodiny nakvapkalo 10 l vedro, a na podružnom merači sa to neukázalo. Tak si predstav koľko je to za mesiac a rok. Preto som to riešila teraz rozdiel rozpočítať na byty, lebo v niektorých bytoch vychádza denná spotreba spolu S a T voda len do 30 l. Samozrejmé takíto užívatelia bytov platili reraz viacej a tí, čo majú väčší odber menej. Koeficientom to bolo naopak. Tak už neviem čo mám na tých, čo nám to spôsobujú vymyslieť.
Tak to neviem ani ja..lebo zase každý len šomre doma za pecou a oficiálne to nikomu nevadí:mee:
sito
30.05.10,09:21
Kedysi dávno na VLASTIVEDE som počul, že voda môže byť v plynnom a aj tuhom stave??? Bežne je to tekutina. :confused:

Nemôže to byt tým??? :) :D:D:D
milláčikk
30.05.10,10:00
Kedysi dávno na VLASTIVEDE som počul, že voda môže byť v plynnom a aj tuhom stave??? Bežne je to tekutina. :confused:

Nemôže to byt tým??? :) :D:D:D

Len dávaj bacha pri sprchovaní (aby si si neublížil) vodou v tuhom stave :D:D:D:D .