jana007
05.10.09,06:32
Pri montáži el.inštalácie náš zamestnanec prevŕtal klimatizačné potrubie. Majiteľ budovy od nás žiadal opravu. Zamestnanec má uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Aký je postup pri spôsobení škody zamestnacom? Aké doklady treba predložiť?
jana007
05.10.09,05:16
Pomôžete?
Ľaľa
08.10.09,16:18
Prosím poradiť. Vedúci zamestnanec pri plnení pracovných povinnosti mal na služobnom os. automobile autonehodu, ktorú on zavinil.
Vozidlo bolo nadobudnuté na leasing. Nadobúdacia cena vozidla bolo 308000,- Sk = cca 10223 €. Do dňa autonehody sme splatili leasingovej spoločnosti sumu 7 846 €. V prípade, že by sa autonehoda nebola stala, tak by sme mali ešte splatiť 2 377,- €. Lenže pri autonehode vystrelili "aierbegy" a v servise to nazvali, že je to "totálka". Z účtovneho hľadiska zostatková cena 3862 € pôjde do odpisov roku 2009 a suma 2377 /predpis ceny leasingu/ pôjde do výnosov 2009. Rozdiel medzi tým je 1485 € a je to náklad firmy pre rok 2009. Máme doklad z poisťovne, kde je napísané: všeobecná hodnota vozidla : 6040 €, použiteľné zvyšky vozidla : 1650 €, spoluúčasť 219,50 €, dlžné poistné: 87,64 €, Poistné plnenie 4082,86 €. Poistné plnenie poisťovňa vyplatila leasingovej spoločnosti. Leasingova spoločnosť nám havarovaný automobil Fábiu predala za 33,19 €. Otázka znie akú výšku škody máme predpísať zamestnancovi? Ďakujem.
ivka70
08.10.09,16:28
Zamestnanec pojde do poistovne, kde ma uzavretu poistku za skodu sposobenu zamestnavatelovi a tam dostane tlacivo a zoznam veci, ktore k nemu ma priniest.

Je tam vyjadrenie zamestnavatela, zapis zo skodovej komisie, pracovna zmluva a pod.

Po odovzdani podkladov a prerieseni v poistovni, posiela poistovna skodu priamo zamestnavatelovi na ucet.
ivka70
09.10.09,04:59
Prosím poradiť. Vedúci zamestnanec pri plnení pracovných povinnosti mal na služobnom os. automobile autonehodu, ktorú on zavinil.
Vozidlo bolo nadobudnuté na leasing. Nadobúdacia cena vozidla bolo 308000,- Sk = cca 10223 €. Do dňa autonehody sme splatili leasingovej spoločnosti sumu 7 846 €. V prípade, že by sa autonehoda nebola stala, tak by sme mali ešte splatiť 2 377,- €. Lenže pri autonehode vystrelili "aierbegy" a v servise to nazvali, že je to "totálka". Z účtovneho hľadiska zostatková cena 3862 € pôjde do odpisov roku 2009 a suma 2377 /predpis ceny leasingu/ pôjde do výnosov 2009. Rozdiel medzi tým je 1485 € a je to náklad firmy pre rok 2009. Máme doklad z poisťovne, kde je napísané: všeobecná hodnota vozidla : 6040 €, použiteľné zvyšky vozidla : 1650 €, spoluúčasť 219,50 €, dlžné poistné: 87,64 €, Poistné plnenie 4082,86 €. Poistné plnenie poisťovňa vyplatila leasingovej spoločnosti. Leasingova spoločnosť nám havarovaný automobil Fábiu predala za 33,19 €. Otázka znie akú výšku škody máme predpísať zamestnancovi? Ďakujem.

Podla mna spoluucast.
Aspon u nas sa zamestnanecovi pri autonehodach zosobnuje spoluucast.
Zvysok plati poistovna.
Ľaľa
09.10.09,09:44
Čiže by sme mali zamestnancovi predpísať len spoluúčasť vo výške 219,50 €? Kde by som to našla v predpisoch? Ale čo s tým, že firma laicky povedané prišla o osobné auto, havarované nedala opraviť, pretože oprava by bola drahšia ako je hodnota použiteľných zvyškov vozidla. Firma si musela kúpiť nové auto na leasing. Ďakujem.
psps
14.11.09,19:07
Dobrý deň,
akú škodu by ste vyčíslili zamestnancovi, ktorý rozbil úplne auto firmy, ktoré bolo zahrnuté v majetku od 2/09? Auto stálo 12000,-Eur. Zamestnanec má uzavretú poistku na škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Firma má uzavretú poistku na auto len zákonnú.
Môžem na konci roka dať do odpisov celú čiastku 12000 Eur alebo len 1/4 podľa odpisovej skupiny 1? A čo potom s tým zvyškom?
janka.mo
11.01.10,00:31
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu:
nas zamestnanec 19,3,09 sposobil skodu na nasom automobile.
opravu v servise som zauctovala
511,343/321
uhradili sme 232,73 (spoluucast+dph) 321/211
z poistovne mi prisiel doklad, ze poistne plnenie bude uhradene na ucet servisu, to som zauctovala 321/511
kedze sme chceli zosobnit zamestnancovi tu spoluucast vo vyske 165,97 eur, nakolko ma aj poistku v pripade spôsobenia skody v zamestnani, tak sme vypisali spolu s nim potrebne papiere a ich poistovna nam poslala na ucet 149,37 Eur. Ale ziaden doklad od poistovne mi nedosiel? staci len to, ze mi poslala peniaze peniaze na ucet? a zauctujem to 221/335?
aky doklad potrebujem na to, aby som mohla zauctovat pohladavku voci zamestnancovi? poradte mi prosim, co by mal obsahovat. zauctovala som ju internym dokladom 335/648 vo vyske 165,97 eur.
Rozdiel medzi tym, co nam poslala poistovna a pohladavkou voci zamesnancovi 16,60 eur zamestnanec zaplatil v hotovosti. PPD 211/335
Postupovala som spravne? stale mi ale vrta hlavou, ci staci len vypis z BU o tom poistnom plneni od zamestnanca.
dakujem za vase rady
janka.mo
13.01.10,12:36
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu:
nas zamestnanec 19,3,09 sposobil skodu na nasom automobile.
opravu v servise som zauctovala
511,343/321
uhradili sme 232,73 (spoluucast+dph) 321/211
z poistovne mi prisiel doklad, ze poistne plnenie bude uhradene na ucet servisu, to som zauctovala 321/511
kedze sme chceli zosobnit zamestnancovi tu spoluucast vo vyske 165,97 eur, nakolko ma aj poistku v pripade spôsobenia skody v zamestnani, tak sme vypisali spolu s nim potrebne papiere a ich poistovna nam poslala na ucet 149,37 Eur. Ale ziaden doklad od poistovne mi nedosiel? staci len to, ze mi poslala peniaze peniaze na ucet? a zauctujem to 221/335?
aky doklad potrebujem na to, aby som mohla zauctovat pohladavku voci zamestnancovi? poradte mi prosim, co by mal obsahovat. zauctovala som ju internym dokladom 335/648 vo vyske 165,97 eur.
Rozdiel medzi tym, co nam poslala poistovna a pohladavkou voci zamesnancovi 16,60 eur zamestnanec zaplatil v hotovosti. PPD 211/335
Postupovala som spravne? stale mi ale vrta hlavou, ci staci len vypis z BU o tom poistnom plneni od zamestnanca.
dakujem za vase rady
prosiiim mozete sa mi na to pozriet? dakujem
mirčiak
15.04.10,06:36
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ako účtovne podchytím škodu spôsobenú našim zamestnancom inej firme, kde pracuje ako SBSkár a suma tejto škody mu bola zrazená zo mzdy? A ešte tá firma našej zatiaľ nič nedala ako oznámenie o škode iba protokol o škodovej komisii podpísaný danou firmou. Ale to neviem či stačí. Rozmýšlala som či nám netreba od nich oznámenie aby naša spoločnosť uhradila vzniknutú škodu. To by sa dalo zaúčtovať na nejaký účet nákladový neviem aký 5.../325. Potom predpis pre zamestnanca strhnutím zo mzdy 335/648 asi a úhrady sú jasné. Len neviem či to takto môže alebo má byť. Nemám s týmto vôbec skúsenosti. Prosím vie niekto pomôcť? Stretli sta sa s tým už? Ďakujem
profesional
15.04.10,06:59
Co sa tyka uplatnovania skody voci zamestnancovi, tak toto je upravene z casti Obcianskym zakonnikom, z casti Zakonnikom prace ale z velkej casti justicnou praxou.

Ak zamestnanec sposobil skodu tretej strane, ktora si uplatnuje skodu voci Vasej spolocnosti, alebo aj ked sposobil skodu priamo Vasej spolocnosti ako zamestnavatelovi, musite vytvorit skodovu komisiu, musite zvolat zasadanie skodovej komisie kde musi byt zavolany aj skodca, tj., ten kto skodu sposobil. Musi dostat pravo sa vyjadrit.

Na zaver sa musi spisat zapisnica o zasadnuti skodovej komisie a na zaklade toho sa musi urobit zapisnica o vzniku skody.

Pricom obe zapisnice musia popisovat skodovu udalost ako popis procesu vzniku skody, a uvedenie kto skodu sposobil, kto sa na vzniku sody podielal a to ci priamo, alebo nepriamo, konanim alebo zdrzanim sa konania, pricom z toho musi byt kvantifikovane kto akym podielom zodpoveda za vznik skody.

Na zaklade tohto bude zamestnanec vyzvany na nahradu skody. V pripade ak on ma poistenie zodpovednosti za skodu pri vykone povolania alebo zamestnania, tak on tuto vyzvu spolu s kopiou zapisnic vezme do poistovne.
mirčiak
15.04.10,07:10
Co sa tyka uplatnovania skody voci zamestnancovi, tak toto je upravene z casti Obcianskym zakonnikom, z casti Zakonnikom prace ale z velkej casti justicnou praxou.

Ak zamestnanec sposobil skodu tretej strane, ktora si uplatnuje skodu voci Vasej spolocnosti, alebo aj ked sposobil skodu priamo Vasej spolocnosti ako zamestnavatelovi, musite vytvorit skodovu komisiu, musite zvolat zasadanie skodovej komisie kde musi byt zavolany aj skodca, tj., ten kto skodu sposobil. Musi dostat pravo sa vyjadrit.

Na zaver sa musi spisat zapisnica o zasadnuti skodovej komisie a na zaklade toho sa musi urobit zapisnica o vzniku skody.

Pricom obe zapisnice musia popisovat skodovu udalost ako popis procesu vzniku skody, a uvedenie kto skodu sposobil, kto sa na vzniku sody podielal a to ci priamo, alebo nepriamo, konanim alebo zdrzanim sa konania, pricom z toho musi byt kvantifikovane kto akym podielom zodpoveda za vznik skody.

Na zaklade tohto bude zamestnanec vyzvany na nahradu skody. V pripade ak on ma poistenie zodpovednosti za skodu pri vykone povolania alebo zamestnania, tak on tuto vyzvu spolu s kopiou zapisnic vezme do poistovne.

Ďakujem za info ale viete mi poradiť aj ako toto všetko mám zaúčtovať? Lebo hlavne o to mi ide. Ďakujem
mirčiak
15.04.10,07:49
Spýtam sa ešte takto: aký účtovný predpis použijem pri zaúčtovaní škody voči tretej osobe? Nie som si istá či účet 549 keďže voči tretej osobe alebo iný nákladový účet a potom 549/379, 325. Ak niekto vie poradiť budem vďačná.
Tweety
15.04.10,07:55
Spýtam sa ešte takto: aký účtovný predpis použijem pri zaúčtovaní škody voči tretej osobe? Nie som si istá či účet 549 keďže voči tretej osobe alebo iný nákladový účet a potom 549/379, 325. Ak niekto vie poradiť budem vďačná.
Ak budeš mať faktúru o náhradu škody, zaúčtuješ ju cez účet 548. Potom náhradu od zamestnanca 648.
mirčiak
15.04.10,12:47
Ak budeš mať faktúru o náhradu škody, zaúčtuješ ju cez účet 548. Potom náhradu od zamestnanca 648.

Ďakujem.
mirčiak
16.04.10,08:24
Ešte by som v súvislosti s mojím prípadom chcela poradiť. Ak škoda na účte 548 bude vo výške 83 EUR a k náhrade bude suma na účte 648 80 EUR tak ten rozdiel 3 EUR bude pripčítateľná položka k základu dane? Nie som si istá lebo viem že manká a škody prevyšujúce prijaté náhrady sú pripočítateľnou položkou. Toto by skôr však platilo pre firmu ktorej škoda vznikla. Ale neviem či aj pre našu vo vyššie uvedenom prípade. Ak by niekto vedel poradiť budem vďačná.
psps
05.05.10,07:35
Ja by som potrebovala tiež podobnú radu ako v predcháduajúcom príspevku. Mám spísaný so zamestnancom škodový zápis. Ako by to malo byť správne? Mám mu túto čiastku strhnúť z hrubej mzdy z pohyblivej čiastky alebo z čistej mzdy? Keď z čistej, tak dám do účta zápis ako 335/682 ?
Tweety
05.05.10,07:56
Ja by som potrebovala tiež podobnú radu ako v predcháduajúcom príspevku. Mám spísaný so zamestnancom škodový zápis. Ako by to malo byť správne? Mám mu túto čiastku strhnúť z hrubej mzdy z pohyblivej čiastky alebo z čistej mzdy? Keď z čistej, tak dám do účta zápis ako 335/682 ?
ID predpis náhrady škody 335/648, samotná úhrada z ČM 331/335.
psps
05.05.10,09:39
ID predpis náhrady škody 335/648, samotná úhrada z ČM 331/335.
Ďakujem