iskander
05.10.09,08:13
Ahojte,

Robili mi poter pred 9imi dnami, a vcera som si vsimol ze na viacerych miestach sa mi na nom tvoria drobne dierky a cely povrch je akoby krehky- akoby prilis piesocnaty...Je to po tolkych dnoch prirodzene? Poter som 3krat po veceroch polial ale len mierne, prve 3 dni som nevetral, potom som mal otvorene pocas dna vetracky(len 3 okna) a cez vikend som otvoril vsetky okna dokoran,aby sa to prevetralo poriadne..A prave toho sa bojim,ze toto som nemal, lebo mne sa zda ze tie dierky sa urobili presne cez tento vikend..je mozne ze je to vplyvom prilis rychleho vysichania?Cital som totiz ze zretiu potera nerobi dobre prievan, ale predpokladal som ze po 1 tyzdni mu ten prievan uz nevadi..alebo su tie drobne dierky na niektorych miestach normalne?Dakujem
220870
05.10.09,16:51
Urobili ste to dobre.Lepšie sa asi ani nedá.Bodla by ešte informácia o hrúbke poteru a druhu poteru.Po týždni je to na 95% vyzreté a pripravené na vetranie.Dierky sú zrejme pozostatkom odtekania vody z povrchu poteru vsakovaná voda vytláča z betónu vzduchové bublinky a tie potom vytvárajú tie dierky( bežne sa vyskytujú, na betónoch kde sa to prehnalo s vodou... s vodou by sa to nemalo preháňať,na potere by namala stáť voda ) Predpokladám ,že poter urobili moc mokrý a preto sa vám povrch zdá krehký príliš piesočnatý.Voda stojaca na povrchu poteru pri svojom spätnom vsakovaní do betónu spláchne z povrchu poteru aj cement.Tým pádom sa povrch betónu prichádza o najkvalitnejšiu zložku cementu ,následkom čoho sa drobí .Aj preto sa cementové povrchy odporúča penetrovať pred položením ďaľších vrstiev podlahy.
kabatik
05.10.09,17:16
Ďalší spôsob je zbrúsiť asi 3 mm povrchu poteru špeciálnou frézkou. Táto 3 mm vrstva býva spravidla najslabšia, tým, že vystúpi voda na povrch a zriedi cement. Tento postup sa používa spravidla pri kladení klasických drevených podlahách lepených na betón. Podľa mňa je to lepší spôsob, ako nivelit. Podlaha je pevná a super rovná. Myslím, že takúto frézku majú aj v požičovniach. Pýtajte si frézu na terazzo.
KEJKA
11.11.09,15:24
môžete mi prosím povedať cenu za m2 poteru, ktorý bude 8cm hrubka? Lokalita Senec-Trnava - Dun.Streda?
a kolko stojí orientačne materiál - kubík (nie ručne ale pumpou)
teraz mi volala jedna firma, a chce za cca tých 8 m3 poteru 4000 €
to sa mi zdá hrozne moc.
a iná zasa za prácu 600 EUR
takže by som potrebovala vedieť cenu hotového poteru včítane nemrznúceho prídavku a dovozu(pumpy)

Ďakujem.
220870
11.11.09,15:37
Cenu kubíku betónu zistíte na najbližšej betonárke.Dosť sa to v rámci Slovenska líši.Na ceny má vplyv aj sezónnosť.
KEJKA
11.11.09,15:41
upravujem
myslela som orientačne, v lete mi ponúkali tuším 3700 Sk/m3 - cenníkova cena s dovozom.
to je zaokrúhlene v novej mene 1000 EUR (100m2 * 8cm / 100) m3 za cca 8 kubikov
a práca 600 EUR (ponuka práca 6 EUR za m2 poteru)
Nechápem ako môže niekto pýtať 4000 EUR - ohlásili sa telefonicky, robia v BA aj vraj NBS firma, a že chcú-citujem
110000-115000 Sk=cca 4000 EUR.
220870
11.11.09,15:53
Nem rozumiem !Nesekli ste sa o jednu nulu:eek:
KEJKA
11.11.09,16:02
upravujem
myslela som orientačne, v lete mi ponúkali tuším 3700 Sk/m3 - cenníkova cena s dovozom.
to je zaokrúhlene v novej mene 1000 EUR za cca 8 kubikov
(100m2 * 8cm / 100)= 8m3
a práca 600 EUR (ponuka práca 6 EUR za m2 poteru)
Nechápem ako môže niekto pýtať 4000 EUR - ohlásili sa telefonicky, robia v BA aj vraj NBS firma, a že chcú-citujem
110000-115000 Sk=cca 4000 EUR.


Nem rozumiem !Nesekli ste sa o jednu nulu:eek:
kde som sa sekla?
najnovšia ponuka cez 123dopyt.sk je 12 EUR za m2, to by bolo 1200 EUR vraj so všetkým aj s 5ročnou zárukou, to netuším ako by som to reklamovala.
220870
11.11.09,16:08
3700 SK nieje Tisíc evri 1000€ tak ste to napísali
Budem vychádzať z vašej ceny betónu 3700 SKK /m3 čo je pri 8 cm hrúbke 296 SKK za m2 čo je 9,86€ za m2 čo je cca ok

cena práce 6€ za m2 je cca priemerná cena na trhu.
Suma sumárum 6+9,86 =15,8€/m2 práca + materiál
Ak máte 100 m2 tak krát sto 15,86 x 100 = 1586€ za zhotovenie poteru aj s materiálom na celý dom .

Ak vám to niekto ponúkol za 100m2 --1000 € v BA tak je to podozrivo nízka cena.
Ak od vás niekto chce 4 000€ tak buď nepochopil čo od neho chcete alebo je to je to idiot ,ktorý si z vás robí dobrý deň.Možno skúša či mu ,,neskočíte na lep"
220870
11.11.09,16:40
kde som sa sekla?
najnovšia ponuka cez 123dopyt.sk je 12 EUR za m2, to by bolo 1200 EUR vraj so všetkým aj s 5ročnou zárukou, to netuším ako by som to reklamovala.

Netušíte ako reklamovať?
Vedzte že poter ja osobne považujem za jednu z najodbornejších murárskych prác.Aj keď to tak navonok nevyzerá ale omietka je omnoho jednoduchšia práca, nevyžaduje toľko zručností a vedomostí ako poter.
Reklamovať sa dá rovinnatosť ,praskanie ,drobivosť , povrchová tvrdosť ,odolnosť proti oteru .
KEJKA
11.11.09,21:27
vdaka za upozornenie, a co toto? Mne sa to zdá divné, aká náhrada za kari siet - v poteri nemusí byť poctive železo?
Práce a dodávky HSV
PE obvodové dilatácie m2 100 0,15 = 15,00€
Polypropylénové vlákno 900g/m3 (náhrada KARI sietí) .... 42 EUR
Poter pieskovocementový
so zmiešavacím olejom MUREXIN m2=100 ............ 896,-€
Celkom EUR bez DPH 953,00
220870
12.11.09,04:40
Neviem čo je to poryplopilénove vlákno.Písal som o cene za klasický poter.Kari sieť 6mm x 150x150mm stoijí 20€ to sú 3m2 čiže m2 kari 6,3€.
Neviem presne koľko stojí dilatačný obvodový pás original.Ja tam takmer vždy dávam 1 cm hrubý polystyrén .
KEJKA
12.11.09,06:09
Neviem čo je to poryplopilénove vlákno.Písal som o cene za klasický poter.Kari sieť 6mm x 150x150mm stoijí 20€ to sú 3m2 čiže m2 kari 6,3€.
Neviem presne koľko stojí dilatačný obvodový pás original.Ja tam takmer vždy dávam 1 cm hrubý polystyrén .
tiež nie som za nejake experimenty. Len to podporuje moj nazor.
inak kari siet je v stavebnej bude nachystaná, takže by to bolo OK.
Pojde klasicky cement+piesok+plastifikator. Dilatačný pás bude tiež, urobia ho poterári, okolo múrov na to majú nejaku pasku - na izoláciu betonu od stien.
Dohodnutý termín v pondelok je hádam už posledný záväzný.
220870
12.11.09,16:28
To je teraz krutý termín.Pondelok ,keď v piatok bolo na Slovensku vo väčšine stavebných firiem svätého berousa.:D:D:D
Palusko.sk
13.11.09,10:46
Robili mi poter pred par dnami. Bezna cena je cca 10e za meter, zalezi od hrubky, ak je hrubsi ako 6cm moze byt viac. Je to komplet so vsetkym, material, chemia, dilatacie, miesanie a pumpovanie strojom, praca... kari rohoz je zbytocna a tie umelohmotne vlakna tiez ak sa tam da chemia.
220870
13.11.09,16:44
Robili mi poter pred par dnami. Bezna cena je cca 10e za meter, zalezi od hrubky, ak je hrubsi ako 6cm moze byt viac. Je to komplet so vsetkym, material, chemia, dilatacie, miesanie a pumpovanie strojom, praca... kari rohoz je zbytocna a tie umelohmotne vlakna tiez ak sa tam da chemia.
Nesúhlasím.Len chémia poter poterom neurobí.:(
hnedoočka
13.11.09,17:11
technologický postup hovorí o nutnosti použitia kari rohože predpísanej hrúbky a rozmerov oka, ak sa nejedná o tenkovrstvé liate potery. pri potere nad 4 cm ju nenahradí chémia a vzniká riziko popraskania.
Palusko.sk
15.11.09,11:14
Skuste si to zistit u velkych profi firiem, kari rohoze sa pouzivali pred 10 rokmi, synteticke vlakna tak pred 5timi, teraz ich pouzivaju len ti co robia so starymi technologiami. Nepopieram ze v niektorych specifickych pripadoch je vhodne pouzit kari rohoz no na bezny poter beznej hrubky staci kvalitna moderna chemia. Synteticke vlakna zase sice zvysia homogenitu, no povrch po vygletovani je vdaka nim potom "chlpaty".
220870
15.11.09,11:55
Čo cena?
KEJKA
16.11.09,16:37
To je teraz krutý termín.Pondelok ,keď v piatok bolo na Slovensku vo väčšine stavebných firiem svätého berousa.:D:D:D
takže sv. berous platí, a ja blba som zasa naletela.
Nikto nedošiel ani nezavolal.
A ja som zrušila všetkých poterárov aj za 8,60 EUR se vším......
220870
16.11.09,16:49
Sa vám prestáva dariť.:mee::mee::mee:Je doslova ideálne počasie na potery a betonáže.
KEJKA
19.11.09,06:03
no veru. Kdesičosi sa udialo, mimoriadna udalosť, alebo výhovorka, ale som na vedľajšej koľaji. Ked sa rozkladá polystyrén pod poter, aké pravidlá treba dodržať? stačí tabule klásť jednu vedľa druhej, alebo tiež prekladať do L-ka alebo niečo iné?
Tam kde sú rúry - bud vyrezať alebo odrezkami obložiť, aby bol povrch pre poter rovný.... stačrí?
Ideme si to robiť svojpomocne, teda tú prípravu.
potom natiahneme foliu a na to pojdu karisiete. Potom môžu prísť poterári - tí to vraj riešia sami aj tie dilatacie aj tie izolačné pásy popri stene.
Dakujem za usmernenie.
220870
19.11.09,15:59
Tam kde sú rúry, vyrezať a odrezkami obložiť, aby bol povrch pre poter rovný.Do L-ka netreba .potom natiahneme fóliu a na to pôjdu karisiete.Medzi polystyrén a asfaltovú izoláciu doporučujem tiež fóliu,vraj sa polystyrén a asfalt nemajú moc v láske(neoverené)
KEJKA
23.11.09,07:38
Dobrý deň, mám poukladany SDK, na ktorý pojde čierna folia - vidno na jednej fotke. Zo skúsenosti, že ja som nedostatky nevidela, ale vy odborníci na Porade áno, radšej prikladám fotky z prechodov medzi miestnosťami, z miest, kde je to veľmoi kúskované. Nemyslím, že je to chyba, robím to pre istotu.
Jediná nerovnosť je v malom WC, kde medzi chodbou a WC je cca 2cm výškový rozdiel polystyrénu. V tom WC je na zemi veľa rúr (voda, odpad), tak to tam bolo zrejme problematické uložiť. Predpokladám, že karí sieť a vyššia vrstva betonu to napraví.
220870
23.11.09,09:22
Všetko sa dá urobiť lepšie.Ale máte to v ráci normy.Ten odpad od WC zakrite pred beonážou kúskom sklennej vaty.Mohol by to prekryť aj ten poter .Ide len o kročajový zvuk.
SDK je skratka sádrokartónu,nie polystyrénu.
dolfort
23.11.09,20:04
Dobrý deň, mám poukladany SDK, na ktorý pojde čierna folia - vidno na jednej fotke. Zo skúsenosti, že ja som nedostatky nevidela, ale vy odborníci na Porade áno, radšej prikladám fotky z prechodov medzi miestnosťami, z miest, kde je to veľmoi kúskované. Nemyslím, že je to chyba, robím to pre istotu.
Jediná nerovnosť je v malom WC, kde medzi chodbou a WC je cca 2cm výškový rozdiel polystyrénu. V tom WC je na zemi veľa rúr (voda, odpad), tak to tam bolo zrejme problematické uložiť. Predpokladám, že karí sieť a vyššia vrstva betonu to napraví.

Kejka, neviem či ti pomôžem, ak chceš môžeš si pozrieť na mojej stránke ako mi kládli polystyrén pod poter a všetky veci okolo toho. Najprv sa zaregistruj, inak ťa to tam nepustí.
Niekoľko tipov a skúseností:
- je dobré klásť EPS do kaskády, aby neboli medzery medzi plátmi v jednej lajne
- na detailoch pri kladení DOSŤ ZÁLEŽÍ. Pokiaľ si to nerobíš sama, stoj pri chlapoch a kontroluj ich čo robia ako robia. Je to mravenčia robota, chce to trpezlivosť. Pokiaľ máš čas, urobíš si to sama; zainvestuj do ostrého noža alebo rezatka, inak je to utrpenie.
- osvedčil sa mi dilatačný pás (aka. okrajový oddeľovací pás) namiesto EPS ako dilatácia okolo stien. 100m za 3 hodiny, cena pásu 30€, práca ako ti nacenia, ale tiež to zvládne aj totálny laik. EPS síce lacný, ale množstvo času a roboty.
- ako radí 220870, urobiť také opatrenia, aby poter nezatiekol do medzier medzi EPS (napr. natiahnuť ešte PE fóliu), inak je to pakáreň, môžu sa urobiť lieviky a údajne sa to ťažko opravuje.

S tými nerovnosťami aspoň u mňa to bolo tak, že poter (či už betón alebo anhydrid) to svojou váhou stlačí. Ja som si vyrátal že pri mojej výške anhydridu je tam asi 150kg váhy na m2, takže asi tak.

V týchto troch galérkach nájdeš veci čo ťa zaujímajú:
http://hrochot.hanusovci.sk/index.php/fotogaleria/category/190-2009-10-17-kurenie
http://hrochot.hanusovci.sk/index.php/fotogaleria/category/191-2009-10-29-kurenie
http://hrochot.hanusovci.sk/index.php/fotogaleria/category/192-2009-10-30-kurenie
Cheers, porada rulez.
KEJKA
23.11.09,22:15
Všetko sa dá urobiť lepšie.Ale máte to v ráci normy.Ten odpad od WC zakrite pred beonážou kúskom sklennej vaty.Mohol by to prekryť aj ten poter .Ide len o kročajový zvuk.
SDK je skratka sádrokartónu,nie polystyrénu.
chcela som dať bodík , ale vraj mám prideliť niekomu inému, takže smola. Srdečný dík za cenné rady.
misomiso
23.11.09,22:24
Tam kde sú rúry, vyrezať a odrezkami obložiť, aby bol povrch pre poter rovný.Do L-ka netreba .potom natiahneme fóliu a na to pôjdu karisiete.Medzi polystyrén a asfaltovú izoláciu doporučujem tiež fóliu,vraj sa polystyrén a asfalt nemajú moc v láske(neoverené)

Ozaj - a kari siet sa necha lezat a len sa zaleje? Nemala by sa niecim podlozit, aby bola v strede?
220870
24.11.09,05:01
Na polystyréne sa karisieť ťažko podkladá.Keď sa po nej chodí tak sa podkladný materiál zatláča do polystyrénu a zbytočne prepichuje fóliu.Lepšie je ak sa karisieť pred uložením poleje redším betónom ,alebo ju počas zalievania postupne popodvihovať nejakým hákom.
KEJKA
28.11.09,12:35
poprosím, tá folia, ktorá zakryje polystyrén pred poterom - ták má
A) popri stenách byť zahnutí hore a ešte priložiť dilatačný pás, resp. 1cm polystyrén? Alebo stačí zarezať - nechať zakryté len vodorovne

b) vlastnosti "mrazuvzdorné" - môže nastať alternatíva, že polystyrén zostane, ale poter sa "nestihne", bude lepšie foliu uskladniť niekde v teple? ( lebo v dome sa nekuri ).
Dakujem
220870
28.11.09,13:00
Fóliu treba zahnúť dohora,po zaschnutí betónu odrezať.V podstate je jedno či dáte fóliu nad alebo pod dilatačný pás stien.Ale praktickejšie je dať najskôr dilatačné pásy až potom fóliu.Stále nerozumiem prečo sa bojíte robiť poter.Pokiaľ nebude vonku -10°C alebo celodenné mrazy tak sa nič nedeje.Neviem akú fóliu ste kúpili ale ja by som ju nezmotával.
KEJKA
28.11.09,13:11
no-ja sa nebojim dávať poter, aj počasie praje, ale akosi sa poterari vytratili, a ja už ich nejdem nahanať - ten mnou tolkokrát vychvalovaný stavbyvedúci sa stratil, nedodržal tri termíny, ktoré si sám určil, tak som sa rozhodla počkať ako sa to vyvinie. Ešte stále verím, že rieši prenho prioritnejšie problémy, ..... a objaví sa a dokončí. Možno som iba naivná.
Folia ešte nie je natiahnutá, tak som sa pýtala, pre každý prípad, že by som tu rolku schovala niekde, kde nebude mrznúť, teda ak by sa stratil definitívne. Folia je čierna, nie je na nej nič napísané a je toho 200m2, lebo sa má použiť aj hore /na povale?netuším, kde/
Ak by sa tento dodávateľ stratil definitívne, tak ja budem pokračovať až na jar. Chcela som to mať síce uzavreté aj s poterom, ale sama si na to netrúfam.
Ladislav t
28.11.09,19:37
a dodržal si presnú spotrebu vody? toto je veľmi dôležité aj keď to veľa majstrov podceňuje
lapejko
29.11.09,11:23
poprosím, tá folia, ktorá zakryje polystyrén pred poterom - ták má
A) popri stenách byť zahnutí hore a ešte priložiť dilatačný pás, resp. 1cm polystyrén? Alebo stačí zarezať - nechať zakryté len vodorovne

b) vlastnosti "mrazuvzdorné" - môže nastať alternatíva, že polystyrén zostane, ale poter sa "nestihne", bude lepšie foliu uskladniť niekde v teple? ( lebo v dome sa nekuri ).
Dakujem
Fólii to neublíži ale polystyrén do jari mierne stratí objem to sa však dá doplniť Purpenou ako aj všetky problematické miesta okolo potrubí a pod.Ďalší problém nastáva ak je podkladový betón nerovný a polystyrén v dvojitej skladbe vytvorí falošnú rovinu. Klesá to potom postupne aj rok, lokálne miesta v ploche aj 2 m2 vykazujú prepad až 1 cm, okraje pri stenách takisto, stalo sa že v kúte na dlažbe stála dubová komoda a pod jej váhou klesla podlaha 2cm a odtrhla za silikónom aj meter soklíka.Dá sa to čiastočne vyriešiť podsypaním polystyrénu pieskovou vrstvou ak sú nerovnosti veľké a nie je možnosť dorovnať to betónom .Alebo použiť menšie kusy polystyrénu aby skopíroval terén, každopádne dôkladne pod a openiť Purpenou rozvody odpadov najmä pri spojoch, voda by mala byť takisto dôkladne tepelne zaizolovaná aj studená.
KEJKA
04.12.09,05:18
polystyrén v dvojitej skladbe vytvorí falošnú rovinu..... čo značí toto spojenie? Mám polystyrén, vidno škáry - v medzidverí, pri stenách (foto). Beton pod polystyrénom je rovný, jedine s WC mám problém tam je o cca 2cm nižšie plocha polystyrénu, a ked na to stupim tak sa to pohybuje. Idem to rozobrať, rury zaizolované sú, len ich je veľa -prikladám foto.
Ďalší problém - vôbec netuším ako vyriešiť otvory pod dverami - prikladám foto pred položením aj po položení polystyrénu, ktorý siaha ku dverám, ale nebolo by dobré ho dať až von? Rám trojdverí je drevený - ako zaplniť priestor medzi rámom a podlahou?
Poter má byť 8cm, lenže platna nie je vodorovná, takže k tým dverám pojde asi o 2,5 cm viac, zostane 2cm priestor, ktorý sa počíta na konečnú upravu podlahy. Asi PUR penou by sa ukončilo osadenie dverí zospodu, nie?
Ten poter alebo iný betén musí isť až von - dvere su podložené niekde tehlami, niekde drevenými hranolmi, aký je postup pri ich odstraňovaní?
KEJKA
04.12.09,05:42
F........ak je podkladový betón nerovný a polystyrén v dvojitej skladbe vytvorí falošnú rovinu. Klesá to potom postupne aj rok, lokálne miesta v ploche aj 2 m2 vykazujú prepad až 1 cm, okraje pri stenách takisto, stalo sa že v kúte na dlažbe stála dubová komoda a pod jej váhou klesla podlaha 2cm a odtrhla za silikónom aj meter soklíka.Dá sa to čiastočne vyriešiť podsypaním polystyrénu pieskovou vrstvou .................
nerieši ten prepad práve výstuž? do poteru má isť kari rohož - aku odporúčate? hrubka, rozmery, oka - čo mám pýtať? a ako sa s ňou manipuluje-treba rezať, ako sa to dá?
entonyl
04.12.09,15:13
tie okna nemáš nahodou vysoko?Aku hrúbku poteru dávaš?Máš hodený vagris a podľa toho dávaš hrúbku izolácie?
KEJKA
04.12.09,16:57
hej, mali dávať 32cm, ale podarilo sa dať o 4 cm vyššie,....
takže už som to spočítala, že výška miestnosti nebude 265, ale 258 cm, ak nie mene - ešte nie je sdk hore.

čo je to vsgris?....vo vete.......... Aku hrúbku poteru dávaš?Máš hodený vagris a podľa toho dávaš hrúbku

idem dať ešte 5cm polystyrén, foliu a na to 6cm poter s karisieťou. Inak to už nevyriešim. Urobili blbo okenné otvory a dverné otvory.... hned na začiatku bola chyba.
lapejko
06.12.09,18:23
polystyrén v dvojitej skladbe vytvorí falošnú rovinu..... čo značí toto spojenie? Mám polystyrén, vidno škáry - v medzidverí, pri stenách (foto). Beton pod polystyrénom je rovný, jedine s WC mám problém tam je o cca 2cm nižšie plocha polystyrénu, a ked na to stupim tak sa to pohybuje. Idem to rozobrať, rury zaizolované sú, len ich je veľa -prikladám foto.
Ďalší problém - vôbec netuším ako vyriešiť otvory pod dverami - prikladám foto pred položením aj po položení polystyrénu, ktorý siaha ku dverám, ale nebolo by dobré ho dať až von? Rám trojdverí je drevený - ako zaplniť priestor medzi rámom a podlahou?
Poter má byť 8cm, lenže platna nie je vodorovná, takže k tým dverám pojde asi o 2,5 cm viac, zostane 2cm priestor, ktorý sa počíta na konečnú upravu podlahy. Asi PUR penou by sa ukončilo osadenie dverí zospodu, nie?
Ten poter alebo iný betén musí isť až von - dvere su podložené niekde tehlami, niekde drevenými hranolmi, aký je postup pri ich odstraňovaní?
Pardon, bol som mimo, tak k tým dverám: s vnútornej strany cca do 2 cm hĺbky prahu vtlačte presne vyrezaný aspoň 3 cm extrudovaný polystyrén, zvonku podmurovať tehlou alebo Ytongom, nezabudnúť na hydroizolačný pás pod podmurovku. Ťažké dvere by mali aspoň čiastočne stážť na pevnom. A tá kari sieť nerieši prehnutie poteru iba jeho neprasknutie.
lapejko
06.12.09,18:31
nerieši ten prepad práve výstuž? do poteru má isť kari rohož - aku odporúčate? hrubka, rozmery, oka - čo mám pýtať? a ako sa s ňou manipuluje-treba rezať, ako sa to dá?
Mala by stačiť 5 mm/15x15 cm oká, rozmery sú 2x3 m. Rezanie je dosť nebezpečné(flexkou) pre Vás ale hlavne pre okná, Takže si kúpte za 20 € pákové kliešte a je to jednoduché. Manipulácia je znova nebezpečná pre omietky ale hlavne pre rámy dverí cez ktoré budete prenášať, takže zvoľte najväčší vstup.
lapejko
06.12.09,18:44
Pre Kejku-Tie dvere by som určite remontoval radšej teraz ako do konca života preskakovať 15 cm, ak ostanú takto doporučujem zvonku aj zvnútra podmurovať Ytongom a medzi tvárnice vložiť 2 cm styrodur. A ten polystyrén má mať vystriedané škáry ,v pokládke nesmú byť krížové škáry ako napokon v ničom v stavebníctve.
KEJKA
06.12.09,19:37
Pardon, bol som mimo, tak k tým dverám: s vnútornej strany cca do 2 cm hĺbky prahu vtlačte presne vyrezaný aspoň 3 cm extrudovaný polystyrén, zvonku podmurovať tehlou alebo Ytongom, nezabudnúť na hydroizolačný pás pod podmurovku. Ťažké dvere by mali aspoň čiastočne stážť na pevnom. A tá kari sieť nerieši prehnutie poteru iba jeho neprasknutie.
takže dakujem za odpovede, čakala som na to,aby som sa vedela zariadiť.
Extrudovaný....... to je styrodur? Lebo zajtra rano ho utekám kupiť hrubku 5cm-ak budu mať. Spočítala som, že potrebujem 7ks, ktoré narežem na výšku cca 32 cm - to ešte pomeram. bude to všade pod dverami ako pokračovanie vnutorného podlahového polystyrénu. zvonka to už budu dokončovať, hydroizolačný pás tam je -je to po celej platni.


Mala by stačiť 5 mm/15x15 cm oká, rozmery sú 2x3 m. Rezanie je dosť nebezpečné(flexkou) pre Vás ale hlavne pre okná, Takže si kúpte za 20 € pákové kliešte a je to jednoduché. Manipulácia je znova nebezpečná pre omietky ale hlavne pre rámy dverí cez ktoré budete prenášať, takže zvoľte najväčší vstup.
konzultovala som so stavebným dozorom, povedal, že stačí čmm, tak to mi už medzičasom doviezli, Dokonca povedal, že bude stačiť aže sa dáva 6cm poter, ja budem mať 8cm - v chodbe určite, platna nie je ideálne rovná, takže to bude zrejme kolísať.
Strihať alebo rezať to budu vonku - my sme svojpomocne pokládli polystyrén, natiahli foliu a nanosili tie karisiete. Našťastie máme dvojkrídlové dvere na terasu, sieť sa mierne prehýba, tak to šlo. Male miestnosti a úzke pásy sme nechali tak - prídu poterári, sľubili mi pomôcť, nastrihať, menšie kusy-bude lahšia manipulácia.


Pre Kejku-Tie dvere by som určite remontoval radšej teraz ako do konca života preskakovať 15 cm, ak ostanú takto doporučujem zvonku aj zvnútra podmurovať Ytongom a medzi tvárnice vložiť 2 cm styrodur. A ten polystyrén má mať vystriedané škáry , v pokládke nesmú byť krížové škáry ako napokon v ničom v stavebníctve.
ano, teda dobre som pochopila - styrodur. Nebudem preskakovať 15 cm, doriešili sme to dodatočným položením 5cm polystyrenom, takžesa to dorovnalo.
Čo sa týka tých krížových škár - tak netuším, či sa to všade podarilo, obávam sa, že to už nevyriešim. Proste 50x100 sa kládlo vedla seba, tak ako to šlo, a len vdaka výklenkom sa pásy posunuli.
K tomu možnému prehnutiu - Pomôže, že sme karisiete kládli 3m a 2m vedla seba a tak sa cca 70cm prekrývaju a sú teda dvojmo po celej dlžke miestnosti a v širke cca 70 cm?
Izby maju plusmiu 3x4m, sú malé, tam hádam nie je také riziko, ako ked sa jedná o velké plochy.
====================
Nachystali sme z 1cm polystyrénu 10 cm pásy na dilatovanie popri stenách a aj obývačke v priestore,lebo tam je 29m2 - prepojené s kuchyňou.
chcem možno neštandardne šikmý dilatačný pás - je na tom niečo chybné? Chcem aby dilatačný pás bol na mieste, kde bude dlažba, a tá bude šikmo z chodby ku kuchynskej linke, nadväzovať na to bude plávajúca podlaha v obývačkovej časti..
220870
06.12.09,20:14
menšie kusy-bude lahšia manipulácia= väčšia spotreba.Kari siete by sa mali prekrývať na 1,5 oka.
Chcem aby dilatačný pás bol na mieste, kde bude dlažba, a tá bude šikmo z chodby ku kuchynskej linke, nadväzovať na to bude plávajúca podlaha v obývačkovej časti..
Neviem či máte podlahové kúrenie?Dilatačné špáry majú svoje zákonitosti.nemôžu byť tam kde sa to esteticky hodí.Musia byť umiestnené tam kde to vyžaduje konštrukcia podlahy.
mlaco
06.12.09,21:40
.... Nebudem preskakovať 15 cm, doriešili sme to dodatočným položením 5cm polystyrenom, takžesa to dorovnalo...

neviem ci dobre rozumiem -- to ste celu podlahu vsade zdvihli o 5cm navyse? Ak ano, tak sedia vam vysky zarubni nad dverami???
pivko
07.12.09,07:01
Mala by stačiť 5 mm/15x15 cm oká, rozmery sú 2x3 m. Rezanie je dosť nebezpečné(flexkou) pre Vás ale hlavne pre okná, Takže si kúpte za 20 € pákové kliešte a je to jednoduché. Manipulácia je znova nebezpečná pre omietky ale hlavne pre rámy dverí cez ktoré budete prenášať, takže zvoľte najväčší vstup.
Kedy sa nemusí dávať do poteru karisieť? Mne majster firmy ,ktorá mi betónovala platňu tvrdil že do poteru sa kari sieť nedáva:confused:
KEJKA
07.12.09,12:35
neviem ci dobre rozumiem -- to ste celu podlahu vsade zdvihli o 5cm navyse? Ak ano, tak sedia vam vysky zarubni nad dverami???
ano, sedia. Dvihalo sa aby nemusel byť poter 12cm, ale iba 6.-7
už je to hotové, zavreté.
musím počkať do zajtra, vraj sa už potom bude dať chodiť.
Zistila som nemilu vec, že vlastne chýba podbetonovanie presklenia a dverí, ja som si myslela, že to sa vyrieši pri poteroch, vobec ma nenapadlo, že to tak nie je.
Takže poterari odišli a ja idem tehly pod dverami nahradiť hranolčekmi, aby sa dal urobiť šalung a mohlo sa podbetonovať. Tie hranolčeky zostanú v betone.
Kolko štrku a kolko cementu a kolko vody netuším - materiál mam, ale ten cement už treba spotrebovať, nemožem čakat. ach jaj
ešte doložím polystyren, dám radšej styrodur, aby som mala aspon 1cm pod dverami zvnútra izoláciu, a ten beton pod dverami ukončím tiež zvonka styrodurom -ešte si to prerátam.
Poterári zvnútra dali polystyren takže tam nebude byť tepelný most, len zvonka vidno, že to nie je celkom pod dverami.
druhá možnosť, že zvnutra ešte doložím podlahový polystyren a ten 5cm styrodur si nechám navonok. Pôjde tam parapeta, tak nech je to pevnejšie.
Bude to tak dobre?
pivko
07.12.09,12:52
Je možné komplet dokončiť podlahy a potom si dať zamerať okná aby som sa vyhol problému aký ma Kejka?/ nakoľko sa nebudem tak ponáhľať/
alltracboy
07.12.09,12:54
kejka, myslis, ze ti tie dvere ktore su vypenene na 3 stranach a pripevnene plechmi, padnu dolu ked vyberies tie tehly? :D nestaci podtym vybetonovat, lebo tam dat ytong a vypenit to?
KEJKA
07.12.09,13:09
odporučili mi počkať s podlahami, ja som ich chcela mať pred oknami, ale dôvod bol, aby sa poter nepočkodil, alebo take niečo.
Na okna sa dlho čaká, zamerali sa. Potom mali ist podlahy, ale sa to prehodilo - všetko so suhlasom stavebého dozoru.
Ked osadili okná, mali podbetonovať, ale toto som sa dozvedela až teraz..... nebolo to kvoli môjmu ponahlaniu.
To podbetonovaie už mám odobrené aj od oknárov aj od stavebného dozoru. Myslím, že stavbyvedúci nedodržal schválený postup, teraz sa mi nehlási...... takže som asi zasa naletela.
dolfort
07.12.09,14:08
odporučili mi počkať s podlahami, ja som ich chcela mať pred oknami, ale dôvod bol, aby sa poter nepočkodil, alebo take niečo.
Na okna sa dlho čaká, zamerali sa. Potom mali ist podlahy, ale sa to prehodilo - všetko so suhlasom stavebého dozoru.
Ked osadili okná, mali podbetonovať, ale toto som sa dozvedela až teraz..... nebolo to kvoli môjmu ponahlaniu.
To podbetonovaie už mám odobrené aj od oknárov aj od stavebného dozoru. Myslím, že stavbyvedúci nedodržal schválený postup, teraz sa mi nehlási...... takže som asi zasa naletela.

Kejka, prepáč že sa pýtam, ale ty máš aj CHLOPA doma?
KEJKA
07.12.09,15:00
Kejka, prepáč že sa pýtam, ale ty máš aj CHLOPA doma?
no ja mám chlopa, ale iba na dve veci resp. teraz už iba na jednu :confused:.
Inak je invalid, má dve amputacie prstov na nohe, a vždy bol ľavoruký, ako ja.
===========================
takže k veci prikladam foto. vidno stav pod dverami vpravo a vlavo. do medzery som vložila pasik styroduru (mohla som polystyren, ale využila som zvyšky) - aj napravo, ale fotky dalsie mi nevyšli.
Podloženie tehlami musím zrušiť -namerala som klatiky, ktoré použili aj na iných dverách, to podložím - zabucham gumeným kladivom. Potom vytiahnem tie tehly. vložím dosku a podopriem tehlami - vznikutý priestor vyplním betonom. Verím, že mi pomože brat alebo syn alebo sused..... neviem robit beton - dajte sem recept, prosím.:):)
bude to takl dobre?
tu dosku chcem vložiť na 5,5 cm dovnutra, tak aby po odšalovaní som mohla ešte doplniť 5c, styrodur - toto je už len moj výmysel, ale pojde tam parapeta, a nech je súvislý pás zateplenia.
dolfort
07.12.09,16:46
no ja mám chlopa, ale iba na dve veci resp. teraz už iba na jednu :confused:.
Inak je invalid, má dve amputacie prstov na nohe, a vždy bol ľavoruký, ako ja.


Ňemaš chlopa, ňemaš pravdy... :mee:
dolfort
07.12.09,17:02
neviem robit beton - dajte sem recept, prosím.:):)


inžinierska malta: http://sk.wikipedia.org/wiki/Malta_(stavebn%C3%ADctvo)#Cementov.C3.A1_malta

gadžovská malta (ale o nič horšia), do malej 200L miešačky (tzv. hrkálka, alias trojfúriková):
trochu vody aby bolo čím riediť
1 vrecko cementu (25kg)
30 lopát piesku (frakcia 0-4)
za vandľu-dve vápna, ale nemusí byť, záleží na použití. Na to čo potrebuješ ty, nemusí byť.
Vody doplníš podľa toho akú hustú maltu potrebuješ, hlavne opatrne s tou vodou aby si potom zmes nemala bars riedku, radšej po troške pridávať.

Nezabudni terazky kydnúť aj trochu nemrznúcej zmesi do betónu, bo keď voda v malte zamrzne, no to by vedel 220870 a iní machri povedať čo sa stane.
KEJKA
07.12.09,18:17
zaujímavé, tebe som bod ešte nedávala, aj tak mi vypiskuje, že musím najskor inému dať a až potom tebe (myslím bodík)..............
mám velmi malu miešačku, taku, čo na internete predávaju za cca 400 EUR, asi jednofurikovú, hm
ale za postup som vdačná, brat mi zistil cez kamarata aj toto
trochu vody, potom štrk, potom cement a dobre premiešať, pridávať štrk a vodu opatrne, cca pomer 1:3, nakoľko ide o základový beton, resp. lepší beton, kedže má držať ťažké trojsklo trojdielne presklenie 3,46 široké.

ako sa volá tá nemrznuca zmes?
a treba aj v týchto dňoch, ked je stále nad nulou?
znova ďakujem.
TomasHC
07.12.09,18:23
zaujímavé, tebe som bod ešte nedávala, aj tak mi vypiskuje, že musím najskor inému dať a až potom tebe (myslím bodík)..............
mám velmi malu miešačku, taku, čo na internete predávaju za cca 400 EUR, asi jednofurikovú, hm
ale za postup som vdačná, brat mi zistil cez kamarata aj toto
trochu vody, potom štrk, potom cement a dobre premiešať, pridávať štrk a vodu opatrne, cca pomer 1:3, nakoľko ide o základový beton, resp. lepší beton, kedže má držať ťažké trojsklo trojdielne presklenie 3,46 široké.

ako sa volá tá nemrznuca zmes?
a treba aj v týchto dňoch, ked je stále nad nulou?
znova ďakujem.

Odporucim lepsi a overeny sposob:

- 80% vody (odhadom)
- 1-2 lopaty strku
- cela davka cementu

Miesat, pridavat strk a vodu podla potreby.

Ak chces nahradit plastifikator (prisadu), staci na 1 miestacku dat 1 polievkovu lyzicu saponatu (Jar, Pur, alebo lacna Tesco nahrada). Zlepsi to rapidne spracovatelonost betonu, ide tam o cca 30% menej vody, takze skor vytuhne.
220870
07.12.09,19:18
Kedy sa nemusí dávať do poteru karisieť? Mne majster firmy ,ktorá mi betónovala platňu tvrdil že do poteru sa kari sieť nedáva:confused:
Vtedy keď môže betón prasknúť bez toho aby sa narušila statika alebo hodnota diela..
220870
07.12.09,19:21
Je možné komplet dokončiť podlahy a potom si dať zamerať okná aby som sa vyhol problému aký ma Kejka?/ nakoľko sa nebudem tak ponáhľať/
Je to možné , ale zbytočné.Všetko sa dá vyrátať.
dolfort
07.12.09,19:22
ako sa volá tá nemrznuca zmes?
a treba aj v týchto dňoch, ked je stále nad nulou?
znova ďakujem.

Ja používam túto:
http://www.denbraven.sk/sk/produkty/0790.htm
Pokiaľ v noci mrzne, je ok dať to tam - zle neurobíš.

Teoreticky aj TomasHC máš pravdu, mohlo by tam ísť čokoľvek čo zníži bod zmrznutia a urýchľuje tuhnutie, aj kořalka, ale tej by bolo škoda :cool:
220870
07.12.09,19:23
odporučili mi počkať s podlahami, ja som ich chcela mať pred oknami, ale dôvod bol, aby sa poter nepočkodil, alebo take niečo.
Na okna sa dlho čaká, zamerali sa. Potom mali ist podlahy, ale sa to prehodilo - všetko so suhlasom stavebého dozoru.
Ked osadili okná, mali podbetonovať, ale toto som sa dozvedela až teraz..... nebolo to kvoli môjmu ponahlaniu.
To podbetonovaie už mám odobrené aj od oknárov aj od stavebného dozoru. Myslím, že stavbyvedúci nedodržal schválený postup, teraz sa mi nehlási...... takže som asi zasa naletela.
Okná sa nemusia podbetónovať.Celkovo si s tým podbetónovaním zbytočne robíte hlavu.Je to s prepáčením za výraz hovadina.Jednoducho to stačí podmurovať ,,obyčajnou tehlou " alebo najlepšie CDM-kou.Do betónu sa vápno nedáva.Môžete to podmurovať aj tým Ytongom.
KEJKA
07.12.09,19:30
Okná sa nemusia podbetónovať.Len dvere.
no - nazývam to okná, ale su to velké presklenia po zem. Trojdielne okno(dvere?) neotváravé,, dalsie sklo fix neotvárave, dvojkrídlové dvere v izbách, terasové dvere ..... všetko chcem podbeténovať, inak by to držali len kotvy z boku a purpena.
220870
07.12.09,19:54
no - nazývam to okná, ale su to velké presklenia po zem. Trojdielne okno(dvere?) neotváravé,, dalsie sklo fix neotvárave, dvojkrídlové dvere v izbách, terasové dvere ..... všetko chcem podbeténovať, inak by to držali len kotvy z boku a purpena.
Lepšie ľahšie rýchlejšie a aj s ohľadom na tepelné straty je to lepšie podmurovať.Ak by to bol môj dom nikdy by ma nenapadlo takúto vec betónovať.nevidím jediný dôvod prečo betón a nie murivo.Prečo by to nemali udržať Ytongy a pod .
pivko
08.12.09,07:43
Vtedy keď môže betón prasknúť bez toho aby sa narušila statika alebo hodnota diela..
Tak že ak neplánujem podlahové kúrenie ani keramicku dlažbu a chcem na podlahu použiť laminát - Tak nech si tam pod nim praska:eek: Je to tak:rolleyes:
220870
08.12.09,09:30
Ak nemáte pod poterom polystyrén Sklenú vatu a pod a podlaha nieje žiadnym spôsobom namáhaná (teplo mráz nebudete tam jazdiť autom,garáž) tak karisieť je v poterovom betóne úplne zbytočná.Na vašu otázku či ako to mám chápať Tak nech si tam pod nim praska Je to tak.
Čo by tam podľa vás malo praskať a prečo by tam malo niečo praskať a ak bude niečo praskať potom je otázne z akého dôvodu niečo prasklo ? A ten dôvod je väčšinou nekvalitná práca v kombinácii zo somárom čo to robil.;)
pivko
08.12.09,14:28
Ak nemáte pod poterom polystyrén Sklenú vatu a pod a podlaha nieje žiadnym spôsobom namáhaná (teplo mráz nebudete tam jazdiť autom,garáž) tak karisieť je v poterovom betóne úplne zbytočná.Na vašu otázku či ako to mám chápať Tak nech si tam pod nim praska Je to tak.
Čo by tam podľa vás malo praskať a prečo by tam malo niečo praskať a ak bude niečo praskať potom je otázne z akého dôvodu niečo prasklo ? A ten dôvod je väčšinou nekvalitná práca v kombinácii zo somárom čo to robil.;)
Vychádazal som z toho čo sa tu písalo že ak nieje kari sieť tak poter može prasknúť. Tak že na prízemi budem musieť použiť kari sieť nakoľko chcem podlahu zatepliť polystyrenom a na poschodí nemusím nakoľko tam pojde poter priamo na deku. Tak;)
220870
08.12.09,15:03
Presne tak ako píšete.Menšie prasklinky v potery nie sú deštrukčnou závadou.Nemali by byť ,ale ak sa ich zopár vyskytne tak sa celý svet nezrúti a ani váš dom.Poter na deke je skôr vyrovnávacia vrstva ako nosná.Stačí aj 40mm.
mlaco
08.12.09,21:27
Vychádazal som z toho čo sa tu písalo že ak nieje kari sieť tak poter može prasknúť. Tak že na prízemi budem musieť použiť kari sieť nakoľko chcem podlahu zatepliť polystyrenom a na poschodí nemusím nakoľko tam pojde poter priamo na deku. Tak;)

No a na krocajovu izolaciu si nezabudol??? Ved ta sa dava pod poter.
KEJKA
08.12.09,21:29
Lepšie ľahšie rýchlejšie a aj s ohľadom na tepelné straty je to lepšie podmurovať.Ak by to bol môj dom nikdy by ma nenapadlo takúto vec betónovať.nevidím jediný dôvod prečo betón a nie murivo.Prečo by to nemali udržať Ytongy a pod .
ja neviem, čo je lepšie, len som si myslela, že beton je pevnejší. Ytoing sa dá dobre narezať na mieru a spojím ho maltou, ale ak to má byť tesne pod dverami, tak neviem ako to vyplniť úplne natesno bez betónu, aby sa dvere predsa len o niečo neposunuli,napr. o 1 mm?
220870
08.12.09,21:44
Podľa mňa je kročajová izolácia v rodinnom dome vyhadzovanie peňazí.
220870
08.12.09,21:46
ja neviem, čo je lepšie, len som si myslela, že beton je pevnejší. Ytoing sa dá dobre narezať na mieru a spojím ho maltou, ale ak to má byť tesne pod dverami, tak neviem ako to vyplniť úplne natesno bez betónu, aby sa dvere predsa len o niečo neposunuli,napr. o 1 mm?
1 mm im neuškodí.A ak máte dvere už osadené na montážnej pene tak sa nepohnú.
KEJKA
08.12.09,22:18
1 mm im neuškodí.A ak máte dvere už osadené na montážnej pene tak sa nepohnú.
hm, každý hovorí inak. Stale mám dvere a presklenia podložené tehlami, aby sa to nahodou nepohlo, aj okenári-montážnici povedali, aby som s tým nehýbala. Ale riešenie s ytongom sa mi páči.
Kupim pár YTONG - da sa to rezať - dúfam že pilkou to pojde, narežeme na mieru a maltou spojíme. Zvonka obložíme Styrodurom. Akurat, že musím ešte dbat, aby to bolo vyspádované smerom von, teda radšej dám Dva kusy - jeden na mieru pod rám a druhý o 1cm nižší, aby sa parapeta dala vyspádovať, ten rozdiel sa zapení. Bude to tak dobre?
prípadne dám jeden kus a rez bude z hornej strany šikmý.
Ďakujem
220870
09.12.09,06:51
Nemusíte dávať jednu tvárnicu o 1 cm nižšie .parapet je tak stavaný ,že pôjde do spádu aj bez toho aby ste mu vytvárali špáru.Parapetov som osadil niekoľko tisíc metrov.http://www.winktrade.sk/montaz-vonkajsich-parapetov.php
je to to isté ako u týchto plastových oknách
http://www.antar.sk/DaB/matatech-pdf/Materialy%20na%20mail/4%20vyplne%20otvorov/spravna%20montaz.pdf
KEJKA
09.12.09,15:59
pochopila som (dúfam). Vybavuje sa mi, že majstri pri okenných parapetách tieto zaťažili asi len kvoli tomu, že pod parapetu nastriekali PURpenu a ta by bez zaťaženia parapetu nadvihla.
ja chcem zvnutra zarovnať polystyren, boky utzesnit polystyrenom a potom vložiť narezané ytongy - lepia sa maltou predpokladám.... (piesok, cemet, voda, vapno....(?)).
a zvonka doplním styrodur - to bude treba presieťkovať a dať lepidlo a omietku. Necjhápem, prečo to neuroibili hned, ved to všetko už bolo osadené......
220870
09.12.09,16:06
Prečo to neurobili hneď .Aj ja som sa nad tým pozastavil.Tiež mi to neni jasné.Ytongy sa lepia,murujú na lepidlo.Ale dá sa aj na piesok cement voda vápno.
lapejko
11.12.09,21:28
Presne tak ako píšete.Menšie prasklinky v potery nie sú deštrukčnou závadou.Nemali by byť ,ale ak sa ich zopár vyskytne tak sa celý svet nezrúti a ani váš dom.Poter na deke je skôr vyrovnávacia vrstva ako nosná.Stačí aj 40mm.
A dá sa už od 3 mm...
lapejko
11.12.09,21:32
No a na krocajovu izolaciu si nezabudol??? Ved ta sa dava pod poter.
Na poschodí je výhodnejšie vyrovnať nutné minimum jemným poterom alebo samonivelizačnou stierkou a žiadanú kročajovú izoláciu vložiť až pod finálnu plávajúcu podlahu.Sú v hrúbkach od 2 mm až do 2 cm, napr. Fatrafol dosky.
KEJKA
12.12.09,16:37
................ Stale mám dvere a presklenia podložené tehlami, aby sa to nahodou nepohlo, aj okenári-montážnici povedali, aby som s tým nehýbala. Ale riešenie s ytongom sa mi páči.
Kupim pár YTONG - da sa to rezať - dúfam že pilkou to pojde, narežeme na mieru a maltou spojíme. Zvonka obložíme Styrodurom. Akurat, že musím ešte dbat, aby to bolo vyspádované smerom von, teda radšej dám Dva kusy - jeden na mieru pod rám a druhý o 1cm nižší, aby sa parapeta dala vyspádovať, ten rozdiel sa zapení. Bude to tak dobre?
Ďakujem


Nemusíte dávať jednu tvárnicu o 1 cm nižšie .parapet je tak stavaný ,že pôjde do spádu aj bez toho aby ste mu vytvárali špáru.Parapetov som osadil niekoľko tisíc metrov..........


pochopila som (dúfam). Vybavuje sa mi, že majstri pri okenných parapetách tieto zaťažili asi len kvoli tomu, že pod parapetu nastriekali PURpenu a ta by bez zaťaženia parapetu nadvihla.
ja chcem zvnutra zarovnať polystyren, boky utesnit polystyrenom a potom vložiť narezané ytongy - lepia sa maltou predpokladám.... (piesok, cemet, voda, vapno....(?)).
a zvonka doplním styrodur - to bude treba presieťkovať a dať lepidlo a omietku. Necjhápem, prečo to neuroibili hned, ved to všetko už bolo osadené......


Prečo to neurobili hneď .Aj ja som sa nad tým pozastavil.Tiež mi to neni jasné.Ytongy sa lepia,murujú na lepidlo.Ale dá sa aj na piesok cement voda vápno.
takže v inej téme padlaotázka , čo poter.
Poter je urobený, dvere neotváram, ani okna, prirodzené vetranie je cez povalu, kedže nemám strop. Kvalitu eviem posúdiť, je to od pomdelka teda 5.deň.
Doplnila som polystyren tak, aby lícoval z vnutornou hranou rámu., Do bočkých hrán som dala 2cm styrodur.
Kupila som ytong, lepidlo, syn prišiel na víkend, tak to podmuroval.
Zajtra na ten ytong nalepím styrodur, predsa len bude pod parapetou, kebyže sa to zaťažilo zvonka, nech je to pevnejšie.

pripojili sme kanalizačné rury na obecnu kanalizáciu - teda dokončenie zajtra, ved sme robili do tmy. Chýba redukcia 125/160 a T-čko, aby to vyšlo, budeme musiet časť rúry odrezať.
Takže týmto som pre tento rok skončila, ešte teto posledný problém:
Potrebujem vypustiť vodu zo systému, neviem kadiaľ - natlakovali kvôli kontrole, že nikde neuniká voda - trvala som na tom, kým sa robili potery.
Netuším ako na to, lebo nič nemáme vnutri namotované, vidím len ventily na prívodnom potrubí. Tuším vodár spomínal, že treba hasákom niečo uvolniť a voda vytečie nazad do šachty.
220870
12.12.09,16:52
Na vašu poslednú otázku vám môže odpovedať len ten čo to kúrenie robil.Ja osobne by som to nevypúšťal, ale temperoval celú zimu.
KEJKA
12.12.09,16:55
Na vašu poslednú otázku vám môže odpovedať len ten čo to kúrenie robil.Ja osobne by som to nevypúšťal, ale temperoval celú zimu.
hej, lenže nemám kurenie, ani elektrinu zapojenu. A hlásia mrazy,takže radšej by som to vypustila.
220870
12.12.09,17:07
Neviem ako u vás ale potrubia sa tlakujú vzduchom.
KEJKA
12.12.09,17:44
no mne napustili vodu, lebo som na nich tlačila......
je to raz tak, teraz sa bojim mrazov....
220870
12.12.09,19:43
Skúste sa popýtať na nejaké nemrznúce zmesi do kúrenia.Lepšie 50€ zainvestovať do nemrznúcej zmesi ako 5000 do opravy.
KEJKA
12.12.09,19:49
takže doplniť nemrznucu zmes?
ale ta voda vobec necirkuluje, je to iba napustené.
Technologia nie je dokončená, vobec tomu nerozumiem.
Mrazty hlasia hned od pondelka, to už asi nestíham.
Zajtra som chcela zavolať vodára, aby mi to vypustil......
220870
12.12.09,19:52
Pokiaľ nebudú celodenné mrazy min 3-4 týždne v kuse tak vám to určite nezmrzne.
KEJKA
12.12.09,20:41
to je potešujuca správa. Zdôrazňujem však
dom je zateplený, povala nie, nie sú stropy, nie je kusŕenie
ani elektrina, trubky si na betonovej platni pod polystyrenom.
Zaklady po celom obvode maju styrodur 10 cm.
Verím, že prízemné mrazy nezaškodia, ale celodenne pod nulou - ved to zamrzne všetko, prečo nie voda v zasobníku.? Je na povale.
Tá je nezateplená.
220870
12.12.09,21:20
Tak to je horšie.Nevedel som že máte zásobník pod nezateplenou strechou.
KEJKA
13.12.09,08:49
záver:
takže treba vypustiť , áno?
lapejko
13.12.09,10:22
Áno!!! IHNEĎ.
KEJKA
13.12.09,21:22
no makali sme po tieto dva dni.
Voda je vypustená, napokom to nebol taký problém. Vo vodomernej šachte sme uvolnili malý šroub -používame to na inom mieste aj pri záhradnom polievaní - na zimu vypušťame vodu.
Takže som zatvorila ventily a cez tento stiekla všetka (dúfam) voda do šachty. Popoludní som vyliezla na povalu, a na čerpadle a potrubiach som otočila ventily do polohy otvorené, bolo počuť, že tiekla voda aj odtial. Dúfam, že som nevedomky niečo zatvorené nenechala.
Vodár je vo Fracuzsku, ale som sa ho konečne dovolala, spomínal, žeby to bolo dobre prefukat kompresorom. Vodár z dediny zasa tvrdí, že cez ten šachtový ventil stečie voda z celeho systému a nemusím sa báť.
KEJKA
13.12.09,21:35
mimotemy
to už je dlhšie. Ale už to nechcem kúskovať, mám v úmysle tieto príspevky spracovať a hodiť do blogu.

takže sa vrátim k podmurovabiu okien - prikladám foto, ako to teraz vyzerá.
použili sme lepidlo, ytong 7,5cm, syn ho rezal podľa potreby. Na fotke vidno aj styrodur zkraja, zlepené ytongy, podotýkam, že zo soboty na nedeľu to euschlo-nestvrdlo. Toho lepidla je tam len trochu, myslím, že viac obabrané povrchu a naokolo, ako na spoji :)
písala som, že na ten ytong pojde styrodur - na fotke vidno zateplenie okolitých stien - je tam 15 cm polystyrén. STYRODUR chcem použiť pod parapety. Ale máme aj polystyrén.
Teraz je mi jasné, že sa to malo urobiť ešte pred omietkami.
Stále píšete, že YTONG je mokrý, a vzhľadom na to, že je už december - bude asi lepšie to už nechať tak ako je. Na jar by sa to dokončilo. Ytong zatiaľ preschne a polystyrenu sa v búde pod strechou tiež nič nestane.


============================
urobila som poriadky v stavebnej búde, preniesli sme tam 4 akotak zachované vrecia s cementom, zabalila som ich do folie, ale už zrejme s tým nič nenarobíme, a do jari to zatvrdne. Vonku zostali na paltete vrecká 25kg, cca 7 balíkov, ktoré sú napoly tvrde - čo s tým?

a doložím ešte jednu otázku.
našla som v búde takú bublinkovú foliu, vo Valentovej niečo podobné ľudia dali k muru ako izoláciu proti vode a zasypali štrkom, resp. zabetonovali. V obchode som zistila, že je to nopová folia.

tak som to využila aj ja - vid foto. Netuším, či je to ono, ale v búde boli také zvyškové pásy, rozhodla som sa to využiť. Urobila som "vzorku" pre vás na ilustráciu. Ten štrk na fotke je kvôli zaťaženiu, ešte by som tam doložila a vysypala tam ten inak nepoužiteľný cement. Cez zimu to vplyvom dažda a snehu určite zatvrdne, neprekáža to, ved terén bude aj tak minimálne o 20cm vyššie.
220870
14.12.09,04:09
Kúrenie by mal vypúštať ten čo sa tomu rozumie.
KEJKA
14.12.09,05:41
Kúrenie by mal vypúštať ten čo sa tomu rozumie.
ten je na vychode a vodar je vo Francuzsku. Kde som urobila chybu?
Kurenie nie je hotové, voda bola v zásobníku vody prepojené na tepelné čerpadlo a to bolo všetko, plus rozvody vody - kupelna, kuchyňa.
Nemám radiatory, ani podlahové kurenie.
dolfort
15.12.09,07:23
urobila som poriadky v stavebnej búde, preniesli sme tam 4 akotak zachované vrecia s cementom, zabalila som ich do folie, ale už zrejme s tým nič nenarobíme, a do jari to zatvrdne.

Čo ty vieš, možno sa ešte bude dať použiť. Keď si ho zabalila do fólie, tak dobre je.



Vonku zostali na paltete vrecká 25kg, cca 7 balíkov, ktoré sú napoly tvrde - čo s tým?

Zabaliť do fólie alebo vriec a poriadne zapáskovať, nenechaj to vonku. Uvidíš na jar ako to bude vyzerať. Škoda materiálu aj peňazí.
KEJKA
15.12.09,20:23
Zabaliť do fólie alebo vriec a poriadne zapáskovať, nenechaj to vonku. Uvidíš na jar ako to bude vyzerať. Škoda materiálu aj peňazí.
nechali sme vonku len napoly tvrde vrecia, resp. 4 z nich sme rozsypali popri dome, ako som pripojila fotku s nopovou foliou..... radšej nech to zatvrdne takýmto sposobom, ako mat z toho kamen.
KEJKA
17.12.09,12:01
prosím napíšte mi použitie nopovej folie, resp. môžem to urobiť podľa foto z príspevku 88?
220870
17.12.09,15:54
Urobiť to tak môžete.Ale v prípade že máte dom postavený podľa plánov a podľa všetkých remeselných zásad tak v tom prípade je tá nopová fólia viacmenej zbytočná investícia .Lepšie povedané nedokážem si predstaviť dôvod prečo by ste ju tam mali dávať.
KEJKA
17.12.09,16:30
neviem ako riešiť okolie domu.Ešte je to predčasné, tu foliu som tam dala len preto, lebo som našla par metrov, ktoré neviem kde by som použila, kedže hrubá stavba je hotová. Ten styrodur okolo základov bude do polovice v zemi bez ďalšej izolácie? Nebude po krátkom čase znehodnotený?
TomasHC
17.12.09,20:49
Ten styrodur okolo základov bude do polovice v zemi bez ďalšej izolácie? Nebude po krátkom čase znehodnotený?

Nebude - prave preto sa tam pouziva XPS a nie EPS ;)
lapejko
25.12.09,10:11
tou nopovkou ničť nepokazíte, funguje minimálne ako mechanická ochrana proti prerastaniu koreňmi. Neviem aké máte podložie ale ak je to hlina a nie štrkopiesok, bolo by dobré dom eštš obísť drenážnou rúrkou, vyspádovať, vyviesť revízne vývody a zabaliť do makadamu a geotextílie-potom robiť terénne úpravy. Nopovku vyviesť nad budúci terén, jej hranu prisypať kremennými okruhliakmi alebo ukončiť originálnou lištou. K tej podmurovke pevných okien- v jari doporučujem dorovnať na úroveň fasády, asi zateplením aby vám vyšiel parapet. A musím pochváliť váš spôsob rozmýšľania, páli vám to , druhý dom vám pôjde po maslehttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Ešte doporučujem, kúpte si knihu Hrubá stavba. Veselé Vianoce!
mariosl
30.01.10,14:15
SMIEM SA SPYTAT AKA FIRMA VAM ROBILA TEN POTER A ODKIAL BOLA???JE TAM VELA FAKTOROV KTORE MOZU OVPLYVNIT POVRCH POTERU.ALE KAZDOPADNE NECHAPEM AKO MOZE NIEKTO NAPISAT ZE POVRCH SA OSLABUJE ODTEKANIM VODY.DOTICNEHO PANA SA VELMI RAD SPYTAM:CO UROBI POTER PO RYCHLOM VYSUSENY ALEBO PREMRZNUTI.AK STE TO NIEKEDY ROBILI OSOBNE TAK VIETE.EMAM RAD LEN STATISTOV KTORY NIECO NACITALI.TAK PANE PROSIM ODSTUPTE Z KOMENTARA A NEZAVADZAJTE LUDI.AK MATE ZAUJEM MOZME PREBRAT TUTO DISKUSIU A VAS PROBLEM I OSOBNE. TU NA TOMTO MIESTE
pivko
24.06.10,03:03
no ja mám chlopa, ale iba na dve veci resp. teraz už iba na jednu :confused:.
Inak je invalid, má dve amputacie prstov na nohe, a vždy bol ľavoruký, ako ja.
===========================
takže k veci prikladam foto. vidno stav pod dverami vpravo a vlavo. do medzery som vložila pasik styroduru (mohla som polystyren, ale využila som zvyšky) - aj napravo, ale fotky dalsie mi nevyšli.
Podloženie tehlami musím zrušiť -namerala som klatiky, ktoré použili aj na iných dverách, to podložím - zabucham gumeným kladivom. Potom vytiahnem tie tehly. vložím dosku a podopriem tehlami - vznikutý priestor vyplním betonom. Verím, že mi pomože brat alebo syn alebo sused..... neviem robit beton - dajte sem recept, prosím.:):)
bude to takl dobre?
tu dosku chcem vložiť na 5,5 cm dovnutra, tak aby po odšalovaní som mohla ešte doplniť 5c, styrodur - toto je už len moj výmysel, ale pojde tam parapeta, a nech je súvislý pás zateplenia.
Nakoľko sa blíži táto etapa aj na mojej stavbe tak by ma zaujimalo či je možný takýto postup:
Veľké presklenie a vchodové dvere by som podmuroval na presnú výšku do 2/3 hĺbky rámu z vonkajšej strany. Potom by mi okna,dvere zamerali a osadili. Potom by som uložil z vnútornej strany izoláciu podlahy 10cm EPS 100S a na to karirohož. Pri samotnom liati poteru by som do priestoru ostenia od 1/3 hĺbky okna z vnútornej strany vtlačil priamo do poteru 3cm styroduru.
Dá sa to takto???
220870
24.06.10,03:37
Nedá sa to takto.Styrodur sa nedá vtlačiť do poteru.Musí sa osadiť ešte pred betonážou spolu s podlahovým polystyrénom.
Pred zameraním okien a dverí treba urobiť "lágris".Potom sa môže ale aj nemusí podmurovať.Dvere sa dajú pri montáži aj veľmi ľahko podložiť nasucho tehlami.
pivko
24.06.10,03:57
Nedá sa to takto.Styrodur sa nedá vtlačiť do poteru.Musí sa osadiť ešte pred betonážou spolu s podlahovým polystyrénom.
Pred zameraním okien a dverí treba urobiť "lágris".Potom sa môže ale aj nemusí podmurovať.Dvere sa dajú pri montáži aj veľmi ľahko podložiť nasucho tehlami.
Vágris mám všade , murári boli O.K. tak že to spravím klasicky a nebudem špekulovať.
A ešte jedna otázočkamimotemy pod krbové kachle mám dávať izoláciu podlahy? ,alebo tam sa EPS 100S nedáva a urobím tam normálny betónový šalung na rozmer kachiel.:confused:
TomasHC
24.06.10,05:46
Vágris mám všade , murári boli O.K. tak že to spravím klasicky a nebudem špekulovať.
A ešte jedna otázočkamimotemy pod krbové kachle mám dávať izoláciu podlahy? ,alebo tam sa EPS 100S nedáva a urobím tam normálny betónový šalung na rozmer kachiel.:confused:

Pod komin a krb(ovu vlozku) som nedaval EPS, ale len poter a dvojmo kari.
220870
24.06.10,17:12
Pod kachle alebo krb sa môže dať XPS ale vzhľadom na to že tam nikto nikdy nebude stúpať bosou nohou je to viacmenej zbytočné.
qwertin
01.08.10,19:06
Mame spraveny cementovy liaty poter, terba na to este nieco dat, pred polozenim koberca? Lebo vzdy, ked ho zametam, je tam mnozsvo prachu co sa z neho osuchuje?
lapejko
01.08.10,19:16
Vágris mám všade , murári boli O.K. tak že to spravím klasicky a nebudem špekulovať.
A ešte jedna otázočkamimotemy pod krbové kachle mám dávať izoláciu podlahy? ,alebo tam sa EPS 100S nedáva a urobím tam normálny betónový šalung na rozmer kachiel.:confused:
Väčšinou robíme podmurovku z pórobetónových tvárnic na ležato na požadovanú hrúbku a máme vyriešenú izoláciu aj nosnosť.
lapejko
01.08.10,19:18
Mame spraveny cementovy liaty poter, terba na to este nieco dat, pred polozenim koberca? Lebo vzdy, ked ho zametam, je tam mnozsvo prachu co sa z neho osuchuje?
Natrieť disperzným penetračným náterom, firma Het doporučuje prímes cementu.
pivko
03.08.10,03:01
Akú fóliu a kde ju kúpiť na zakrytie EPS pod poter?A mám zakryť aj izoláciu?
220870
03.08.10,03:31
Obyčajná fólia(nie nikroten) dostať kúpiť snáď v každých stavebninách.
pivko
03.08.10,18:56
No a ešte taká otázočka k tomu poteru. Dočital som sa tu že je vhodné cca 3 dni nevetrať , netreba robiť poter ak je také počasie ako dnes na východe + 34c ,ALE? ako zabrániť vetraniu a prievanu v podkroví? Zateplenie + SDK budem robiť až po poteri a aj keď už tam budú okná tak okolo pomúrnic a v štíte je to všetko otvorené. Tak že ?
lapejko
03.08.10,19:37
No a ešte taká otázočka k tomu poteru. Dočital som sa tu že je vhodné cca 3 dni nevetrať , netreba robiť poter ak je také počasie ako dnes na východe + 34c ,ALE? ako zabrániť vetraniu a prievanu v podkroví? Zateplenie + SDK budem robiť až po poteri a aj keď už tam budú okná tak okolo pomúrnic a v štíte je to všetko otvorené. Tak že ?
ak budeš robiť poter na fólii, použiješ plastifikačnú prísadu a nebude na poter svietiť priame slnko, nemal by byť problém.
pivko
04.08.10,03:58
ak budeš robiť poter na fólii, použiješ plastifikačnú prísadu a nebude na poter svietiť priame slnko, nemal by byť problém.
Tak že ak správne rozumiem treba dať fóliu pod poter aj v podkroví?Nesmie sa liať priamo poter na deku? Fóliu som myslel že treba len v prízemí na zakrytie EPS izolácie. Tak ako?
pivko
04.08.10,18:47
Tak že ak správne rozumiem treba dať fóliu pod poter aj v podkroví?Nesmie sa liať priamo poter na deku? Fóliu som myslel že treba len v prízemí na zakrytie EPS izolácie. Tak ako?
Tak ako je to vlastne s tou foliou? Je lacná tak že ak treba tak dám pod EPS nad EPS a ešte aj na deku v podkroví. V podkroví sa mi to ale zdá nevhodné ...
pivko
05.08.10,10:41
Tak ako je to vlastne s tou foliou? Je lacná tak že ak treba tak dám pod EPS nad EPS a ešte aj na deku v podkroví. V podkroví sa mi to ale zdá nevhodné ...
Posúvam..........
Ferdosondo
05.08.10,11:14
Pivko fólia ide na EPS. Je tam len kôli tomu, aby voda z poteru nepretiekla pod EPS, lebo by sa odtiaľ dlho vyparovala.
pivko
05.08.10,12:34
Pivko fólia ide na EPS. Je tam len kôli tomu, aby voda z poteru nepretiekla pod EPS, lebo by sa odtiaľ dlho vyparovala.
Na EPS to mi je jasné ,ale čítaj príspevok 111 a 112
220870
05.08.10,17:46
okna pred betonovanim pozakrivaj foliou poter pozakrivaj foliou hned ako sa bude dat po nom chodit staci nikroten nechaj ho zakriti aj tizden,sori za gramatiku
apo
08.08.10,06:55
Ďalší spôsob je zbrúsiť asi 3 mm povrchu poteru špeciálnou frézkou. Táto 3 mm vrstva býva spravidla najslabšia, tým, že vystúpi voda na povrch a zriedi cement. Tento postup sa používa spravidla pri kladení klasických drevených podlahách lepených na betón. Podľa mňa je to lepší spôsob, ako nivelit. Podlaha je pevná a super rovná. Myslím, že takúto frézku majú aj v požičovniach. Pýtajte si frézu na terazzo.

V dome máme celé prízemie otvorené, je to 80 m2. Máme podlahové kúrenie. Pri aplikácii betónovej vrstvy na položené kúrenie sa z dôvodu dilatácie každý okruh ohraničil dilatačným pásom z penovej hmoty. Takto rozdelené časti podlahy netvoria ideálnu rovinu. Pred položením dlažby bude potrebné betónový poter vyrovnať. Brúsenie sa javí ako dobrý nápad.

Otázka.
Aké veľké rozdiely sa dajú napraviť. Predpokladám, že prach by nemal byť nakoľko sa pri brúsení chladí vodou. Aká je cena za takýto úkon. Jedná sa o plochu 80 m2.

Ďakujem.

apo
pivko
16.08.10,03:34
Možem robiť poter v týchto horúčavách :confused:,alebo počkať na ochladenie /podľa predpovede v nedohľadne:mad:/ Nemám ešte izoláciu v podkroví tak že pod bramacom je tam horúco ako v pekle a aj prievan je tam dostatočný ,lebo ešte nemám zadoskované diery medzi krokvami. Tak že čo ? Čakať do októbra ,lebo toto leto asi tak skoro neskončí:mee:
220870
16.08.10,04:37
V dome máme celé prízemie otvorené, je to 80 m2. Máme podlahové kúrenie. Pri aplikácii betónovej vrstvy na položené kúrenie sa z dôvodu dilatácie každý okruh ohraničil dilatačným pásom z penovej hmoty. Takto rozdelené časti podlahy netvoria ideálnu rovinu. Pred položením dlažby bude potrebné betónový poter vyrovnať. Brúsenie sa javí ako dobrý nápad.

Otázka.
Aké veľké rozdiely sa dajú napraviť. Predpokladám, že prach by nemal byť nakoľko sa pri brúsení chladí vodou. Aká je cena za takýto úkon. Jedná sa o plochu 80 m2.

Ďakujem.

apo
Záleží od toho kde sú dilatácie vzhľadom na malú plochu predpokladám len medzi jednotlivými miestnosťami vo dverách.Tam by sa to ešte ,ako tak dalo skryť.Betony pokrutilo pre určité nedostatky ,nevhodné postupy pri betonovani(nebudem to rozoberať nevidel som to).Ak tie nerovnosti vznikli pri schnutí a nie "kyptavosťou "murara"Tak to nemožete len obrusiť .Ak sa beton pokrutil to znamena že sa v určitých miestach podvihol v celej svojej hrubke.To znamena ,že zospodu je dutina ktora môže časom zapričiniť praskanie poteru v horšom pripade poškodenie podlahoveho kurenienia(trubiek a ich spojov)tie medzery ak je to možné je dobré niečím amatersky asi idealne riedkou zmesou cementového mlieka ,vyplniť.
220870
16.08.10,04:38
Možem robiť poter v týchto horúčavách :confused:,alebo počkať na ochladenie /podľa predpovede v nedohľadne:mad:/ Nemám ešte izoláciu v podkroví tak že pod bramacom je tam horúco ako v pekle a aj prievan je tam dostatočný ,lebo ešte nemám zadoskované diery medzi krokvami. Tak že čo ? Čakať do októbra ,lebo toto leto asi tak skoro neskončí:mee:
Diery treba upchať a radšej par dni počkať.
pivko
16.08.10,12:28
Fóliu treba zahnúť dohora,po zaschnutí betónu odrezať.V podstate je jedno či dáte fóliu nad alebo pod dilatačný pás stien.Ale praktickejšie je dať najskôr dilatačné pásy až potom fóliu.Stále nerozumiem prečo sa bojíte robiť poter.Pokiaľ nebude vonku -10°C alebo celodenné mrazy tak sa nič nedeje.Neviem akú fóliu ste kúpili ale ja by som ju nezmotával.
Možem dilatačný pás a fóliu prichytiť do steny klincami/lepenkáčmi?/
A ešte k tomu poteru v podkroví , ak by som upchal diery doskami a dal fóliu na deku ako radí lapejko príspevok 111 / pravdepodobne na to aby voda z poteru nevsiakla rýchlo do deky/ mohol by som robiť poter aj keď je tak horúco?
220870
16.08.10,16:19
teraz som trochu mimo.Pod potermi bude podlahove kurenie,alebo tepelna, zvukova ....ina izolacia??
pivko
16.08.10,16:23
teraz som trochu mimo.Pod potermi bude podlahove kurenie,alebo tepelna, zvukova ....ina izolacia??
Prízemie 10cm EPS 100S , podlahové kúrenie nebude /karirohože prichystané v dome/ podkrovie žiadna izolácia bez podl. kúrenia./treba kari aj do podkrovia ak tam nieje izolácia/
pivko
17.08.10,02:39
Prízemie 10cm EPS 100S , podlahové kúrenie nebude /karirohože prichystané v dome/ podkrovie žiadna izolácia bez podl. kúrenia./treba kari aj do podkrovia ak tam nieje izolácia/
Posúvam...........
220870
17.08.10,07:13
V podkroví ak pod poterom nieje žiadna izolacia stačí dobre pozametať prach ,žiadna folia , peniaze za karisieť, sú v takomto prípade vyhodené peniaze,zbytočnosť.Jedine čo odporučim je dať čo najsuchší poterový beton.
pivko
17.08.10,12:25
V podkroví ak pod poterom nieje žiadna izolacia stačí dobre pozametať prach ,žiadna folia , peniaze za karisieť, sú v takomto prípade vyhodené peniaze,zbytočnosť.Jedine čo odporučim je dať čo najsuchší poterový beton.
Kari pojde len v prízemí na EPS poprípade uvažujem dať v podkroví do kúpeľne kde pojde dlažba aby náhodou nepraskla. A čo tá dilatácia a folia :confused:možem to zachytiť na stenu lepenkáčmi?
andiablo
17.08.10,13:00
Kari pojde len v prízemí na EPS poprípade uvažujem dať v podkroví do kúpeľne kde pojde dlažba aby náhodou nepraskla. A čo tá dilatácia a folia :confused:možem to zachytiť na stenu lepenkáčmi?
dilatáciu si daj vždy v mieste dverí (pri prechode z miestností do miestní)
220870
17.08.10,13:27
ano može sa to prichytávať lepenkáčmi,dlažba nepopraská .
pivko
17.08.10,14:06
V podkroví ak pod poterom nieje žiadna izolacia stačí dobre pozametať prach ,žiadna folia , peniaze za karisieť, sú v takomto prípade vyhodené peniaze,zbytočnosť.Jedine čo odporučim je dať čo najsuchší poterový beton.
Pomohlo by trochu/menšia nasiakavosť/ ak by som pred robením poteru trochu polial podkladný betón ,alebo je to zbytočné?
220870
17.08.10,16:35
Suchý beton by sa mal pred betonažou zvlhčiť môžeš do vody dať aj trochu duvilaxu a pofrkať takouto vodou podlahu.
mazanova
24.08.10,12:16
poraďte mi prosím - prikladám obrázok betonového podkladu pod terasu - má sa na to lepiť dlažba;
celá plocha je odfušovaná (nebola som tam keď to robili a takto to dopadlo), že to urobili vysoko no budiž, ale urobili to krivo aj s 5 cm rozdielom, navyše spád naopak k stene? - ako tú dlažbu položiť? lepidla by tam išlo nahrubo aj vyrovnávacieho poteru - bojím sa aby sa to časom neodulo...????
mám na to dať armovačku? a tak dlažbu?
poraďte
andiablo
24.08.10,12:40
poraďte mi prosím - prikladám obrázok betonového podkladu pod terasu - má sa na to lepiť dlažba;
celá plocha je odfušovaná (nebola som tam keď to robili a takto to dopadlo), že to urobili vysoko no budiž, ale urobili to krivo aj s 5 cm rozdielom, navyše spád naopak k stene? - ako tú dlažbu položiť? lepidla by tam išlo nahrubo aj vyrovnávacieho poteru - bojím sa aby sa to časom neodulo...????
mám na to dať armovačku? a tak dlažbu?
poraďte
no v každom prípade ak ti to robí 5 cm a je to zle vyspádované tak vyrovnávajúcu vrstvu a vyspádovať von.
220870
24.08.10,14:33
Treba to vyspádovať výškovo tam ešte miesto je.Na takúto veľkú púlochu lepiť keramickú dlažbu je veľmi riskantné.Ak môžem doporučiť dajte tam zámkovú dlažbu .
PS: pozor ,aby ste o plechovú strechu neprišli.
andiablo
24.08.10,17:36
alebo skús vymývanú
pivko
25.08.10,03:34
okna pred betonovanim pozakrivaj foliou poter pozakrivaj foliou hned ako sa bude dat po nom chodit staci nikroten nechaj ho zakriti aj tizden,sori za gramatiku
Dnes o 9am pride pumpa /dnes prízemie zajtra podkrovie/ zajtra ráno sa už bude dať po poteri chodiť aby som ho v podkroví pozakýrval mikrotenovou foliou ,lebo ak nie tak pozajtra sa robí prízemie a to sa už tak skoro nedostanem.:mee:
220870
25.08.10,03:39
Po betone sa väčšinou dá chodiť po 12 hodinách.po 24 určite bez problemov.
pivko
26.08.10,17:23
Po včerajšku poter v podkroví ako sklo;) ,ani jedna prasklinka;)/ kamarát čo ma betonárku tak mi tam ten chémie asi nešetril:rolleyes:/ dnes som to pozakrýval microténom do kedy to nechať zakryté?/Dnes prízemie , murári doporučili zajtra poliať :confused:mám:confused:
220870
26.08.10,17:31
Ked je zakryté netreba polievať.Preto sa zakrýva aby sa to nemuselo polievať.Týždeň nechať zakryté.
pivko
26.08.10,18:02
Ked je zakryté netreba polievať.Preto sa zakrýva aby sa to nemuselo polievať.Týždeň nechať zakryté.
Zakryté podkrovie;)Dnes sa robilo prízemie;) a to sa mi zakrývať nechce , mám to poliať?
220870
26.08.10,18:52
rosiť
pivko
26.08.10,19:01
rosiť
A ešte mi povedz ako sa rosí?Zobrať konvu a poliať:confused: či len popľuť?:D
220870
26.08.10,19:23
fŕkať vodou ,tebárs štetkou ,nie polievať ,žiadne "bačoriny"lebo sa tam nakotia žaby.
pivko
28.08.10,03:33
Zajtra odchádzam mimo /štvrtok som urobil poter/ dom je zatvorený.Kedy mám poslať suseda nech mi pootvára ventilačky na oknách aby to vetralo?
220870
28.08.10,05:35
vo štvrtok.