pupavka11
05.10.09,09:27
Niekolko rokov som nezamestnana, takze si doteraz neplatim dobrovolnu nemocensku. Kedze potrebujem absolvovat vysetrenia spojene s liecenim, oddialila som nastup do noveho zamestnania o mesiac. Vysetrenie mi necakane bolo presunute a teraz to vyzera tak, ze piaty den po nastupe do zamestnania pojdem na vysetrenia, co je spojene s niekolko tyzdnovou pracovnou neschopnostou. Ak by som chcela poberat nemocenske davky pocas doby, ked som nezamestnana, musela by som si platit 270 dni dobrovolnu nemocensku (neviem, kolko je to). Ked nastupim do prace, v priebehu piatich dni, predpokladam, ani zamestnavatel este za mna nezaplati nemocenske poistenie. Mam narok na nemocenske davky, (ak som neplatila 270 dni dobrovolnu nemocensku) uz po piatich odpracovanych dnoch (v skusobnej lehote), alebo az po 270. dnoch prace?
karpis
05.10.09,07:48
Ak budete v pracovnom pomere (aj keď pojdete na PN v piaty deň trvania pracovného pomeru)tak nemocenské dávky Vám prislúchajú prvých 10 dní platí zamestnávateľ ostatné SP
pupavka11
05.10.09,08:40
Docitala som sa, ze pocas PN prve 3 dni je vyska nemocenskej davky 25% z priznaneho platu a dalsie dni 55%. (Ak zamestnanec pracoval aj v minulom roku, tak z platu za min. rok, ak nastupi tento rok, tak z odpracovanych dni tohoto roku). V minulosti bol strop davky PN velmi nizky, ako je to, prosim, teraz? Nikde som nenasla zmienku o strope dennej davky pocas PN. Dakujem za odpoved.
Xanti
05.10.09,08:44
Bude tvoja hrubá mzda v danom zamestnaní vyššia ako cca 1084 eur? Asi nie, tým stropom je táto suma.
janka marenistakova
05.10.09,08:48
Pozrite si presný maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie na stránke Soc.poisťovne, je to niečo cez 1000 Eur,
vydelíte počtom kalendárnych dní - 30 / alebo 31 / krát 55 %, dostanete strop dennej nemocenskej dávky.Sú to čisté peniaze, ktoré dostanete na ruku.