slavka1881
05.10.09,10:34
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Máme faktúru od českého dodávateľa, za manipuláciu so strojmi počas strojárskeho veľtrhu v Brne. Faktúra je bez DPH, v poznámke je, že preprava je danená odberateľom. Mám odviesť daň, alebo mám nárok na samozdanenie (teda odvediem daň a zároveň si upltním odpočet).
Ďakujem
Jana Acsová
05.10.09,08:48
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Máme faktúru od českého dodávateľa, za manipuláciu so strojmi počas strojárskeho veľtrhu v Brne. Faktúra je bez DPH, v poznámke je, že preprava je danená odberateľom. Mám odviesť daň, alebo mám nárok na samozdanenie (teda odvediem daň a zároveň si upltním odpočet).
ĎakujemNie je úplne jasné, o akú službu sa jedná. Uvádzate manipuláciu so strojmi, následne v texte faktúry poznámku, že sa jedná o prepravu. Je to nezrozumiteľné.

Ujasnite si, či sa nejedná o práce na hnuteľnom majetku medzi osobami identifikovanými pre daň, pričom tovar sa vrátil po manipulácii na Brnenskom veľtrhu naspäť na Slovensko. Predpokladám, že predmetné mohlo byť českým dodávateľom posúdené ako práce na hnuteľnom majetku s prenosom daňovej povinnosti na slovenského odberateľa.

Ak sa jedná o tieto práce, je to služba s miestom dodania v SR. Ak ste platiteľom dane na Slovensku a plníte ostatné podmienky (nie ste koeficientár, alebo osoba s oslobodenými dodávkami plus ostatné podmienky §§49 - 51 ZDPH), tak popri daňovej povinnosti vznikne aj právo na odpočítanie dane.