jezevcik88
05.10.09,10:03
Zaujimalo by ma ake kominove vlozky sa pouzivali v 80 rokoch.
Je to asi daco sede, keramika asi nie, typujem daky azbest?
Je to dobre vyvlozkovat aby sa clovek nenadychal azbestovych ciastok ked napriklad po cisteni komina vybera ten popol spolu s odretym prachom z vlozky?
Cital som,ze staci minimalne mnozstvo a clovek si moze zarobit problemy s plucami z azbestu.
viktorviktor
05.10.09,08:50
Je zaujímavé že tí čo žili v tom období stále žijú, nerob paniku, aj ľudia čo pracovali pri výrobe tých rúr nepomreli, poplach z azbestového prachu je asi taký istý, ako zákaz spalovať v domácnostiach odpad aby sa nezničila príroda, pritom štáty predávajú limity jeden druhému, zostaň v klude a vymetaj ďalej
220870
05.10.09,16:34
Azbest určite nieje zdravý .Ale netreba z toho robiť paniku.Ak by ste mali azbestovú strechu alebo azbestové omietky ,je to iné ,ale jedna trubka z ktorej aj tak stále ťahá z interiéru do exteriéru je viacmenej v pohode.
paloo
05.10.09,17:16
Zaujimalo by ma ake kominove vlozky sa pouzivali v 80 rokoch.
Je to asi daco sede, keramika asi nie, typujem daky azbest?
Je to dobre vyvlozkovat aby sa clovek nenadychal azbestovych ciastok ked napriklad po cisteni komina vybera ten popol spolu s odretym prachom z vlozky?
Cital som,ze staci minimalne mnozstvo a clovek si moze zarobit problemy s plucami z azbestu.
Nevieš z čoho sa vyrábalo brzdové obloženie:D
kabatik
05.10.09,17:22
Podľa môjho kamaráta chemika, azbest je škodlivý len keď sa s ním manipuluje. Teda reže,brúsi a tak. Z azbestu v komíne by som si ťažkú hlavu nerobil. Dnes ešte drvivá väčšina bytov má azbestové kanalizačné potrubia.
dad111
05.10.09,17:23
Dnes podľa dnešných vedomostí je to možno považované za škodlivé, ale len pre zaujímavosť, v tých 80 rokoch to bolo dokonca predpísané vložkovať komíny pri plynovom kúrení azbestovými rúrami. Tie rúry boli dokonca ani nie komínové, ale kanalizačné. Dnes keď máte azbestový komín, musíte ho vložkovať plechom. Teoreticky je to ale oprávnené. Spaľovanm plynu vznika okrem iného para. Navlhnutý azbest pri veľkom zohriatí môže "strieľať".
prplík
06.01.10,20:24
Pred tridsiatimi rokmi som ako sústružník denne točil azbestové brzdové obloženie na ťažké stavebné stroje. To bol taký mrak azbestového prachu, že ma nebolo vidieť. Ten prach som mal doslova všade. Zatiaľ žiadne následky. Takže toľko o azbeste - tiež je to len o peniazoch. Na rod. dome mám 27-rokov 20cm. azbestovú rúru a ešte som ten komín nečistil. Zatiaľ je všetko ok. Vykurujem drevoplynom, 4 - 6 rokov suchým dubovým drevom.
hipi
07.01.10,11:54
boli z azbestu kominy? lebo ako decka ked sme palili tak tie zbestove strechy dobre praskali
mutley
21.12.13,22:08
Nechcem strašiť, ale nedávno som čítala o tom článok. Napr. mesothelióm - druh rakoviny spôsobenej azbestu sa prejavuje 30-40 rokov po kontakte s azbestom, nebýva to menej ako 15 rokov, pričom sa vyskytuje aj u pracovníkov, čo s ním pracovali krátko: 1-3 mesiace, ako i u rodinných príslušníkov, ktorý došli do kontaktu s oblečením, vlasmi atď. Ja rozmýšľam, či je potrebné meniť vložku v komíne, máme azbestovú a otvorený krb :(