lenko
05.10.09,12:13
Dobrý deň. Chcela by som sa informovať aké možnosti má nájomca rodinného domu, prenajímateľ je Obecný úrad, keď žije v dome 19rokov, má v ňom trvalý pobyt a chce si odkúpiť tento dom. Nájomca /manželia už požiadali Obec o kúpu už minulý rok a doteraz im nebola doručená žiadna odpoveď. O tento dom má záujem ešte iný záujemca, ktorý žiadosť ešte neodovzdal. Má nárok na prednostné odkúpenie domu nájomca, v nájomnej zmluve to nie je zakotvené, podal žiadosť ako prvý? Obecný úrad chce vyhovieť žiadosti od nájomcu na odpredanie domu, len sa bojí, aby nemal problém s tým novým záujemcom, nakoľko by poskytol predaj nájomcovi. Je nejaká opora v zákone, aby mohol nájomca domu odkúpiť dom priamym predajom bez oznámenia obci o predaji v reg. novinách?
Ak by nemali prednostiné právo ako postupovať?
Ďakujem za odpoveď.
Mária27
05.10.09,14:31
Obec nemá povinnosť do dvoch rokov uzavrieť zmluvu o prevode bytu s nájomcom rodinného domu, ktorý požiada o prevod bytu (§ 29a zák. o vlastníctve bytov a NP). Pôvodne obec nemohla podľa tohto zákona prevádzať byty v rodinných domoch vôbec.
Otázka je, či - keď sa rozhodne prevod urobiť - má nájomca prednosť pred inými záujemcami.

Podľa § 1 sa zákon nevzťahuje na predaj bytov v rodinných domoch, ktoré majú len 1 byt. V tomto prípade by však išlo o prevod bytu za regulovanú cenu, nakoľko § 29a ods. 3 vylučuje zo zníženej ceny len byty postavené po roku 1998.
Ak by sa prevod bytu v rodinnom dome primerane vzťahoval tento zákon podľa § 24, potom by mal nájomca prednosť podľa § 16. Avšak § 24 by sa mal primerane vzťahovať len na budovy, kde majú čo spoluvlastníci spoločných častí a zariadení riešiť, lebo inak by sa musel vzťahovať na všetky budovy.

Z vlastnej skúsenosti viem, že obce predávajú byty v rodinných domoch tak, ako by išlo o bytové domy. Občas urobia na nejakého nájomcu fintu, že mu dajú iný byt v paneláku, lebo tento vraj musia komplexne rekonštruovať, potom si ho pridelia svojmu človeku. Niektorí sa však nedajú, preberú byt neopravený.
Tak si vyber a argumentuj vo svoj prospech.

§ 29a

(1) Obec je povinná s nájomcom bytu uzavrieť zmluvu o prevode vlastníctva bytu do dvoch rokov odo dňa, keď nájomca požiada o prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona v dome, v ktorom požiada o prevod vlastníctva najmenej 50% nájomcov bytov. Túto povinnosť obec nemá, ak nájomcom bytu je právnická osoba, ak ide o byt v rodinnom dome alebo ak ide o byt, na ktorý sa nevzťahovala povinnosť previesť vlastníctvo bytu podľa § 29 ods. 3 a vlastníctvo tohto bytu prešlo na obec podľa osobitného predpisu. 24e).
lenko
05.10.09,18:26
Ja som celý zákon študovala už tri dni, a stále mi nešlo do hlavy ako by to šlo. Ten par. 29a ten som vedela, ale stačilo mi pripomenúť § 29a ods. 3

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nevzťahujú na byty a ateliéry v domoch postavených po 1. júni 1998 z rozpočtu obce alebo z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania;35) na zistenie ceny bytu a ateliéru v uvedenom dome sa nepoužijú ustanovenia § 18 a 18b.

Dalo by sa argumentovať práve týmto?
Mária27
05.10.09,18:57
Tento tretí odsek práve znamená, že byty postavené po r. 1998 sa už vôbec nemusia prevádzať nájomcom. Ak sa obec rozhodne takýto byt predať, môže ho predať hocikomu za trhovú cenu. Tam by asi mala robiť dražbu, kto dá viac. Zákon mal pôvodne za cieľ previesť staré byty, aby si ich ľudia sami opravili a udržiavali. Ale nájomníci žiadali aj prevod nových bytov, obce tratili, tak prestali byty stavať. Až v roku 1998 sa to dostalo do zákona, že nové byty sa nemusia prevádzať, najmä nie lacno.

Ale váš byt bol postavený skôr - takže by vám ho bez problémov previedli, keby nebol v rodinnom dome. Práve ten rodinný dom už viackrát menili, ale vždy je niekto oponent.

U nás tiež prevádzali byty v rodinných domov (samozrejme aj pozemky), vraj tiež chátrajú a nie je za čo ich opraviť. Domy nájomníci dostali za 70 tisíc ako byty v bytových domoch, ale hneď ich popredali za 5-7 miliónov, trikrát drahšie ako byty v bytových domoch (často milionárom len na pozemok). Teraz sa razí teória trhovej ceny, čo zase protestujú nájomníci, že nemôžu za to, kde dostali byt ...
lenko
05.10.09,19:12
Ja som to tak pochopila. Dom má cez 40 rokov, pôvodne bol družstevný, ale družstvo malo záväzky voči obci a takto sa dostal do majetku obce. Problém je len ten, že je to byt jeden v rodinnom dome.
Tu nejde, že nájomca byt chce predať, ale chce v ňom zostať bývať.
Mária27
05.10.09,19:19
A vy ste bývali ešte v družstevnom byte, alebo len v obecnom? Na družstevné byty sa pri výstavbe skladali členské podiely a tam sú vzťahy iné. Drustvo musí prevádzať byty - tiež už nestavajú nové.
Teraz vládnu developeri, ktorí povyberajú peniaze a skrachujú.
lenko
05.10.09,19:23
áno, ešte v družstevnom. Predtým mal nájomcov, nájomca zomrel, prišli sme robiť na družstvo,a tento dom nám ponúkli na prenájom. Už na družstve nepracujeme, ani jeden z nás.
Ale družstvu ten byt už nepatrí. Nájomná zmluva je už s Obecným úradom.
lenko
05.10.09,19:26
Ešte dodávam, že obec nemá v majetku žiaden iný rodinný dom, iba tento jeden. Byty ale ešte v majetku zo pár má.
Mária27
05.10.09,20:01
Tak to ešte môže byť zaujímave!
Platili ste družstvo členský podiel na byt? Ako ste ten byt dostali - po zomrelom nájomníkovi a zaplatili ste zostatkovú hodnotu členského podielu? Platili ste len služby, anuitu, alebo aj položku nájomné?
lenko
06.10.09,06:04
Takže žiadny členský vklad, podiel ani anuitu družstvu sa neplatil, len nájom.
Dom postavil občan, ktorý zomrel a dom zostal jeho deťom. Jeho deti dom dali /predali družstvu. Potom sme prišli ako nájomcovia družstva. Družstvo si vyrovnalo záväzky voči obci tým, že dalo dom obci.
Teraz že sa vraj ozval potomok /asi vnučka?/ toho občana čo postavil dom, že má o dom záujem.
Mária ďakujem Ti za všetky odpovede.
Flinstone
06.10.09,06:20
Tak to ešte môže byť zaujímave!
Platili ste družstvo členský podiel na byt? Ako ste ten byt dostali - po zomrelom nájomníkovi a zaplatili ste zostatkovú hodnotu členského podielu? Platili ste len služby, anuitu, alebo aj položku nájomné?
ak som pochopil, nebol to družstevný byt v pravom slova zmysle ale patril družstvu (poľnohospodárskemu). Čiže bol firemný a prešiel do správy obce.
lenko
06.10.09,06:24
patril poľnohospodárskemu družstvu, pričom družstvo dom nepostavil. Dom družstvo dostalo/kúpilo? od občana, čo dom postavil. Potom si domom družstvo vyrovnalo záväzky voči obci a tak sa dom dostal do majetku obci.
Mária27
06.10.09,07:55
Smola, poľnohospodárske družstvo nemalo povinnosť prevodu bytu.
Platí to, čo som ti napísala v prvom príspevku.
Môžeš dôvodiť len tým, že síce nemajú povinnosť previesť byt v rodinnom dome, ale ak sa tak rozhodnú, musia ho previesť podľa § 16 ods. 1 len nájomcovi, za cenu v §18 (v zmysle § 17 ods. 3 písm. b). Úspech nie je istý.
lenko
06.10.09,11:36
Dá sa použiť § 17 ods. 3 písm. b,aj keď ?
(4) Ustanovenie odseku 3 sa nevzťahuje na prevod vlastníctva bytov v*rodinných domoch, alebo ak je nájomcom bytu právnická osoba.

Alebo môžem to chápať tak, že ak obec bude postpovať ako keby predávala byt v bytovom dome, potom budú platiť všetky § ako keby sa jednalo o byt v byt. dome?
Mária27
06.10.09,18:27
No vidiš, to ustanovenie hovorí, že obec by mohla od teba požadovať aj trhovú cenu domu. V zákone sú rozhádzané aj také ustanovenia, ktoré by mohli byť spolu.
lenko
07.10.09,10:09
Na Slovensku je všetko možné. Mne ide len o to, aby obec predala dom nám, bez verejnej súťaže a rôznych oznámení o možnom predaji.