mr.scorpik
05.10.09,12:52
Mate skusenosti s individualnym alebo katalogovym projektom rodinneho domu? Co sa vam osvedcilo? Ako najst dobreho projektanta pri individualnom projekte RD? Ako sa pohybuju ceny individualnych projektov?
ciners
05.10.09,11:04
Realne 7percent z ceny domu je PD+IC. Z toho celkovo projet 65percent z tych 7,co si si uz napocital. To je komplet,potom zavisi,ci chces len na stavebko,ci vsetko. Jasne,ze najdes aj lacnejsie, cennika sa nikto nemusi drzat. Len,ked budes hladat pripominam: na projekte bude robit architekt,statik, plyn+kurenie, voda+kanalizacia, elektro a mozno aj poziarna ochrana. CCa 5ludi, zabudni,ze im das 1500eur a vsetko bude. Za 1500eur ti to odflaknu,lebo musia ist robit dalsi projekt,aby sa uzivili a nie sa hrajkat s tvojim. Kdezto pri drahsom projekte sa mozete bavit o optimalizacii a usetrite podstatne viac,ako par eur za lacny projekt.
chandler
05.10.09,11:11
okolo 4 tis e. stoji realizacny projekt.
katalog je lv pohode, ak najdes taky co ti vyhovuje je to rychlejsie a lacnejsie. ale ak nemas znameho co by ti potom radil pri stavbe alebo zmenach tak je to horsie.

ak si zaplatis indivitualny projekt tak potom sa spolahnes na svojho pojektanta a nemusis travit vela casu na porade :)
rafko31
06.10.09,08:31
mna nedavno oslovil pan čo si kupil typovy projekt.. ze potrebuje riesit oadenie objektu na pozemku , dalej riesit dopravne napojenie, pripojky Inžinierskych sieti a podobne.. tak som mu to upravoval.. lebo ked sa obratil na firmu ktora mu typovy projekt predala neboli zrovna ocohtny to spravit.. cize to je riziko katalogoveho projektu.. ze tak ci onak ho musite dat este upravit.. a dalsia vec.. ze uroven toho projektu bola dosť slaba.. proste bol to projekt pre vydanie povolenia.. ale s realizaciou bude mat investor isto problem ak teda nieje odborne zrucny.. kdezto ked robime projekt na mieru my tak tam ma aj konzultacie aj zapracovane poziadavky, priponienky a je to vzdy na vyssej urovni ako ten katalogovy projekt.. takze je otazne ci sa to da povedat tak ze katalogovy kupim = usetril som lebo asi sa tie peniaze usetria na projekte ale určite s velkou pravdepodobnostou sa neusetri na stavbe a mozno aj ako v tomto pripade si bude musiet dotycny dat projekt upravit do podoby aspon slabej verzie realizacneho projektu.. a teda bude mozno skoro tam cenovo akoby si dal vypracovat projekt presne na mieru a mal by svojim predstavam vyhovujuci domcek, chatu alebo inu stavbu.. a ako tu niekto skor pisal projektova dokumentacia ma niekolko zloziek.. architektura, statika, voda, kanal, elektro, kurenie, plyn.... a vsetky tieto zlozky projektu budu presne prisposobene predstavam investora.. takze vsetko ma svoje plusy aj minusy
plamen4
06.10.09,11:02
Osobne viac presadzujem individuálny projekt. Samozrejme aj tuná je problém, pretože veľa projektantov ide skôr po peniazoch ako po tvojom projekte. Ja sa vždy snažím s klientom vybudovať akýsi vzťah, kedykoľvek poradiť, predebatovať výhody – nevýhody. Je to fakt na zváženie či projekt katalóg alebo individuál. A cena sa nedá povedať že 1500 eur alebo 4000 eur. To máš ako s autom, projekt by som pripodobnil tomu autu. Vieš mi povedať koľko ma bude stáť auto? Nevieš, pretože nevieš aké má byť, značka, veľkosť výbava atď. Takže aj tú cenu ktorú tu niektorí strieľajú ber z rezervou.
alltracboy
06.10.09,12:26
katologovy projekt podla toho to by mal obsahovat nasledovne... myslis ze tam nieje realizacny projekt? Ja sa v tom moc nevyznam a nechcem sa zasa nachytat na nizku cenu projektu. Viem ze zakreslovat na pozemok si musim doplatit ale pri cene projektu 780eur sa to da zmaknut.

Projekt rodinného domu dodávame v 5 paré.
Zakúpenie jedného projektu v dohodnutom počte paré oprávňuje objednávateľa realizovať stavbu len jedného objektu. Použitie alebo kopírovanie projektovej dokumentácie alebo akejkoľvek jej časti na stavbu viacerých objektov podlieha predchádzajúcemu písomnému súhlasu autora.
Dodacia lehota katalógového projektu je do 12 pravovných dní odo dňa podpisu zmluvu a úhrady zálohy.
Projekty neobsahujú výkaz výmer.
Architektúra



sprievodnú správu
technickú správu
výkresy ( v mierke 1:50)
základy
pôdorysy
rez
krov
pohľady
detaily
výpisy podláh
okien a dverí

Projekt požiarnej ochrany
Statika



technickú správu
výkresy skladby stropov
vencov a prekladov
schodišta
výkazy materiálov
statický výpočet

Zdravotechnika



technickú správu
výkresy - vnútorný vodovod
domovú kanalizáciu
domový plynovod
výkazy materiálov

Kúrenie



technickú správu
výkresy rozvodov ústredného kúrenia
schému zapojenia kúrenia a rozmiestnenia
dimenzie vykurovacích telies
výkazy materiálov

Elektroinštalácia



elektrické rozvody celého objektu
schému rozvádzača
výkazy materiálov
plamen4
06.10.09,12:56
Čiže so situáciou si niekde na 1000 eur + poštovné. Samozrejme akonáhle niečo zmeníš, musíš žiadať o zmeny a samozrejme platiť, platiť, platiť. Zdá sa Vám to výhodné? Pri individuálnom projekte vieš kto dom projektoval, máš sa na koho obrátiť so zmenami, situáciu máš v cene, proste komunikuješ s projektantom od začiatku po koniec. Taktiež zakreslenie zmien ku kolaudácii aj to je dosť podstatné. Nehovoriac o tom, že máš dom podľa seba a na tvoj pozemok.
alltracboy
06.10.09,13:11
ale nikto mi nenakresli individual za mesiac. Mne vyhovuje katalogovy projekt. Chcem tam prehodit dve okna na inu stenu, ale zajtra idem pokecat co to bude cele stat aj so zakreslenim na pozemok. http://www.domnamieru.sk/?lang=SK&zvoleneMenu=&zvoleneSubMenu=katalogoveProjekty&nazovSubMenu=ALFA&zvoleneSubMenuDom=&cisloZaznamu=3803&sendMail=&sendMailTyp=&mailing=&pocIziebFind=-&pocPodlaziFind=-&uzitkovaPlochaFind=-&cenaFind=-&garazFind=-

vchod na vychod, izby sever (okna prehodit zo severu na vychod a zapad, obyvacka na juh. O tej cene na kluc by sa dalo polemizovat..
plamen4
06.10.09,19:33
Individuálny projekt sa dá spraviť za mesiac, bez realizačných výkresov. Na komplet už aj s rozpočtom 2 mesiace.
alltracboy
07.10.09,06:11
ja som tiez za projekt na mieru, lebo mam debilnu zahradu s prijazdom s predu cez zahradu, ale niesu prachy navyse a budem rad ked za dva mega co mam postavim aspon 70% domu. Dam neskor vediet ci som mal s katalogovym projektom problemy. Jak hovoris.. so zakreslenim 1000-1200eur.. to je super cena nie? Ako som uz vravel, ja som za individualny projekt.. ale nasiel som postacujuci katalogovy ktory je lacny a palac by som ani nemohol stavat lebo na to nemam. Dnes planujem ist do projekcnej kancelarie a uvidim co to bude vsetko stat.
plamen4
07.10.09,06:22
Ty si myslíš, že individuálny projekt takéhoto typu ( veľkosťou ), by stál 4000 eur? Možno by si bol prekvapený. Nestál by ani 3000 ani 2000. Ale je to tvoje rozhodnutie, ak ti sedí na 100% nie je čo váhať.
alltracboy
07.10.09,13:15
cize keby som povedal, ze chcem projet na mieru s osadenim na pozemok zhruba v rozmeroch tej alfy 107 pri bratislave, tak mi to niekto nakresli do dajme tomu 1300 eur? Osobne som nikdy neoslovil architekta, lebo som nevedel co to obnasa.. je jasne ze v dnesnej dobe sa s tebou nikto zadarmo nebavy a rozumy nedava. A su zasa rozni architekti a maju rozny pohlad na dom.. cize jeden ti nacmara skice x domov ktore sa ti ani nepacia a zrejme by za to kazdy tiez nieco chcel, lebo nikto nic nerobi zadara. Ja som mal uz divny pocit ked som chcel od dvoch geodetov cenovu ponuku a vedel som, ze jednen obide naprazdno.
chandler
07.10.09,13:16
no ja neviem, sice by ten projekt urcite nestal 4tis. ale na druhej strane.
projekt sa da urobit lacno, dobre a rychlo. akurat ze investor si moze vybrat vzdy iba dve kombinacie :)

takze tie dva mesiace neviem neviem.

kludne by som zobral ten katalog, nejake velke zmeny v projekte sa tam robit nedaju. ale stavebny dozor by som si vzal dobry.
chandler
07.10.09,13:21
alltracboy:
musel by si ich oslovit desiatky, mozno by to za tu cenu niekto zobral, ale o kvalite a rychlosti za aku budes mat projekt si dovolim pochybovat.
ak je to na fakturu, aj z dph tak po zaplateni odvodov z toho ostane tak 20tis cisteho. a ma na tom robit tak 4-5 ludi.
alltracboy
07.10.09,13:36
mas zle skusenosti s projektami od firmy wranders? Niesu postacujuce?
plamen4
07.10.09,21:00
Už som to raz spomínal, nemá význam uvádzať cenu atď. Poslal som ti SS s mailom. Ak chceš odpíš.
ciners
08.10.09,06:47
cize keby som povedal, ze chcem projet na mieru s osadenim na pozemok zhruba v rozmeroch tej alfy 107 pri bratislave, tak mi to niekto nakresli do dajme tomu 1300 eur? Osobne som nikdy neoslovil architekta, lebo som nevedel co to obnasa.. je jasne ze v dnesnej dobe sa s tebou nikto zadarmo nebavy a rozumy nedava. A su zasa rozni architekti a maju rozny pohlad na dom.. cize jeden ti nacmara skice x domov ktore sa ti ani nepacia a zrejme by za to kazdy tiez nieco chcel, lebo nikto nic nerobi zadara. Ja som mal uz divny pocit ked som chcel od dvoch geodetov cenovu ponuku a vedel som, ze jednen obide naprazdno.

Hej,za 1300eur ti to spravi dobry idiot, ale na druhej strane sa urcite taky najde.
alltracboy
08.10.09,07:01
Hej,za 1300eur ti to spravi dobry idiot, ale na druhej strane sa urcite taky najde.

to je tvoj nazor. Mne raz jeden architekt povedal, ze pokial by niekto postavil jeho dom, ako ho on navrhne (bez uprav.. proste jeho zivotny projekt) tak mu spravi projekt zadarmo.
ciners
08.10.09,07:26
to je tvoj nazor. Mne raz jeden architekt povedal, ze pokial by niekto postavil jeho dom, ako ho on navrhne (bez uprav.. proste jeho zivotny projekt) tak mu spravi projekt zadarmo.

Ale to malo skryty vyznam, nie doslovne. Ja to poviem tolko. 5ludi ti bude kreslit mesiac tvoj dom za 1300eur. Elektro+voa+plyn nebude mesiac,ale arch a stat bude. Robil by si mesiac za podiel z 1300eur? A tu uz vidis,ze to nie je moj nazor,ale ludska predstava,ze tych 1300eur je vela.
alltracboy
08.10.09,07:34
Ale to malo skryty vyznam, nie doslovne. Ja to poviem tolko. 5ludi ti bude kreslit mesiac tvoj dom za 1300eur. Elektro+voa+plyn nebude mesiac,ale arch a stat bude. Robil by si mesiac za podiel z 1300eur? A tu uz vidis,ze to nie je moj nazor,ale ludska predstava,ze tych 1300eur je vela.
elektriku by som si aj sam nakreslil za jeden den, pokial by som mal v tom nejaku prax. odpady a vodu detto. zalezi od velkosti domu. to ej ako ked niekto chce za osadenie domu na pozemok a inzinieste siete 350 eur.. za to ze tam nakresli par ciar. To si nemyslis, ze je trochu precenene? je to ako s murarmi.. vsetci su v dnesnej dobe drahi, lebo je o nich zaujem.. ale to neznamena ze ich praca ma taku hodnotu. preco by mal murar zarabat viac ako lekar? Lebo fyzicky pracuje? Pochybujem, ze by si detom pred 15 rokmi vravel.. chod za murara. Jedine ze by bolo to decko fakt blbe.
KEJKA
08.10.09,07:43
mne vysvetlili,že katalogový projekt je preto neporovnatelne lacnejší, lebo na tom zarobia x-krát. Ked si daš robiť individuálny projetk, tak je to cena len pre teba. Má to logiku. Lebo individuálny projekt sa do 1300 EUR nezmestí.
Moja skúsenosť - pri rekonštrukcii starého domu som sa zlakla ceny za projekt vtedy to vychádzalo cez 50000 Sk, vzala som lacnejší, ktorý mi to nakreslil za 26000 Sk, Slušný rozdiel.
Dnes viem, že tú robotu odflákol, napr. na terasu na poschodí mám ako izoláciu IPU, v projekte nebola zakreslená kvalitná hydroizolácia a ja som si to pri realizácii neustrážila. Takže mi terasa zateká. Tiež by sa zišla aj tepelná izolácia, lebo v časti domu pod terasou je to hrozné - v zime sa nevykúri, v lete beží klíma naplno.
Samozrejme neviem, či by toi takto neodflákal aj ten za týchh 50000 Sk.
Ja ako laik by som architektovi aj tak nevedela vysvetliť, čo chcem, ani ho ustrážiť, či to dobre nakreslí. Prteto som tou cestou ani nešla.
Ja som dlho hľadala katalogový projekt, hlavne aby mi vyhovoval dispozične, rozmerovo, našla somten Wranders a zmeny sú len kvôli mojim výmyslom, ale zásadné nie - teda myslím, že nie.
ciners
08.10.09,07:47
Tych 350eur je vela,ale bavime sa o celom projekte. Murar zaraba viac ako arch ci statik, taky je trh. Mas na to opravnenie,aby si si kreslil elektro,vodu sam? Lebo to nie je len tak, na to treba mat papiere. Ked sa bavime o celom projekte,tam 1300eur je malo. Jednoducho si to spocitaj sam, bez toho,aby som ta ja ovplyvnoval. Architek-mesiac prace, statika 2tyzdne prace, voda+kanal 3dni prace, elektro 2dni prace, plyn+kurenie 3dni prace. Okrem prace si zhran priamu vecnu zodpovednost,za ktoru si tito ludia vacsinou platia seriozne poisenie. Kolko das za 51dni prace tychto ludi? 1300eur? V tom bola moja prva poznamka,ze len idiot to spravi za 1300eur.
plamen4
08.10.09,11:15
Mne sa páči, ako sú tu niektorý ľudia múdri... Pár krát som sa stretol s tým, že som robil projekt pre známych a architektov, ktorý jediné čo spravili – predebatovali štúdie s investorom a ja ako projektant som ich komplet vypracoval. Samozrejme zapýtali 2x viac za projekt ako ja. Takže potom si v duchu hovorím, Slováci sú stále nepoučiteľný. Taktiež, známemu robil projekt jeden nemenovaný architekt, vypýtal 300 eur. Dotyčnému postupne, keďže za mnou prišiel s prosbou, dorábam výkaz krovu, strechy, stropu atď. Takže prosím nesúdiť podľa ceny, ale kvality jeho prác – pár zrealizovaných diel, taktiež informácie od bývalých klientov. Posledná vec: zrejme asi patrím medzi tých takzvaných idiotov, ako to tu niekto nazval.
plamen4
08.10.09,11:16
Pardón nie 300 ale 3000 eur
ciners
08.10.09,11:29
Plamen, ja by som ta urcite nerad nazval idiotom, to bolo pisane skor tak vseobecne, aby aj ostatni chapali,ze nemozu chciet,aby vsetky tie profesie na tom robili takmer zadarmo. V tom je cely vtip. Ludia, co s tym denne nepracuju nemaju predstavu,ako to funguje, myslia si, ze kupuju papier od architekta, nie pracu nejakeho timu ludi.
Sam vies,kolko je s tym roboty, tolko RD sa nestavia, aby sme to chrlili za 1300eur,co moze byt pri stravenom case 4eura na hodinu. Kolko RD by si musel mesacne spravit,aby si vyzil? A ked to este zdanis a poctivo odvedies,nepisme tu predsa o danovych unikoch :) Osobne si myslim a vyznie to mozno dost kruto,ze pre projektanta trochu ineho zamerania ako su RD su rodinne domy na pritaz, akurat tak nepokazit si meno, z toho sa neda vyzit.
V mnohych krajinach EU nieco take ako katalogovy dom neexistuje, skor mi to pripada ako prezitok komunizmu,kde sa dostaval projekt centralne spracovany. Inde sa za pracu architektov pekne cvaka a tu pracu si ludia vedia vazit a aj financne ohodnotit.
ciners
08.10.09,11:37
Inak tema projekt je fantasticka reklama. Je tu kopa inych tem a niektorych poradakov (nebudem menovat) som este nevidel dat radu na inu temu,ako projekt,kde sa sam opise,ako lacno a dobre projektuje. A potom si tu pisme,kto,co je ochotny zadarmo.....
chandler
08.10.09,13:07
Dnes viem, že tú robotu odflákol, napr. na terasu na poschodí mám ako izoláciu IPU, v projekte nebola zakreslená kvalitná hydroizolácia a ja som si to pri realizácii neustrážila. Takže mi terasa zateká. Tiež by sa zišla aj tepelná izolácia, lebo v časti domu pod terasou je to hrozné - v zime sa nevykúri, v lete beží klíma naplno.


nedat na strechu tepelnu izolaciu nie je odflaknuty projekt, ale absolutne diletantstvo.

samozrejme nie vsetko drahe je ja zakonite dobre. ale ked je nieco hlboko pod cenu tak to kvalitne byt nemoze. napr. topanky za 500 sk existuju. ale cakat od nich pohodlie a kvalitu je dost naivne.
Zoltán Kovács
08.10.09,13:18
Budem trošku mimotemy, a zúčastnení architekti mi to snáď prepáčia. Hlavne keď ide o obhajobu ceny práce. Rád by som vypočul názor na to, keď účtovník obhajuje cenu svojej práce pred klientom. A samozrejme klienti by to chceli najlepšie zadarmo, nevynímajúc architektov súkromníkov.

Obhajoba vlastnej ceny to hej, ale keď iná profesia si obhajuje cenu to už nie?!
chandler
08.10.09,13:47
No ved je to uplne jedno kto si obhajuje cenu prace. ci projektant alebo uctovnik. ide skor o to ze ked si niekto zapyta polovicnu cenu ako vsetci ostatni tak je to zvlastne.

nie som si isty, ale myslim ze k tej teme sa nevyjadroval ziadny architekt - to je kapitola sama o sebe :)
Harris
08.10.09,14:09
Budem trošku mimotemy, a zúčastnení architekti mi to snáď prepáčia.
Tiež si myslím, že sa danej debaty nezúčastnil žiadny architekt.
Ale na margo cinersovej poznámky, ked už sa bavíme o cene práce. 51dní a odmena 1300 eur. Pochybujem, že niekto z tu prítomných účtovníkov robí za obdobné peniaze. A preto ani projektanti nie.
chandler
08.10.09,14:21
presne tak. nikto tu netvrdil ze nie je mozne spravit projekt aj z podobne peniaze. ak su do toho zapojene vyssie uvedene danove podvody :) a ak investor (pripadne mlada pekna investorka) presne vie co chce, doniesie si skice, projektant mu len par veci zmeni alebo poradi, je to jednoducha konstrukcia. tak sa da hybat z cenou dole, ale vzdy len preto ze je s tym menej prace.

ale ak pride investor ze ma pozemok a chce nejaky dom, este nevie presne aky, tak mu nikto nemoze vybalit cenu 1300euro. pretoze este len zacnu zistovat, ako ma ten dom vyzerat, a investor zacne citat Moj dom a projektant mu bude musiet vysvetlovat, ze nie kazda super technologia v casopise, je naozaj pre neho vhodna atd. :)
ciners
08.10.09,15:13
a investor zacne citat Moj dom a projektant mu bude musiet vysvetlovat, ze nie kazda super technologia v casopise, je naozaj pre neho vhodna atd. :)

Vravis mi z duse :D
alltracboy
08.10.09,16:05
my sme sa tu ale bavili o konkretnom projekte. nieco na sposom zoltanovho bungalovu. Ja viem ze projektanti robia vacsinou v autocade..ale ja teky bungalovom nakreslim v arcone zhruba za pol dna. A keby som s tym programom vedel robit..a ze su aj lepsie, tak mozno aj detailnejsie za den. Tak ako ti murar vytiehnu mur za par dni tak aj oni vedeia ovaladat svoje programy.. a myslim, ze najviac casu zaberie asi nieco vymysliet.
alltracboy
08.10.09,16:06
dokonca si trufnem povedat ze aj v autocade by som vedel prekreslit jednoduchy projekt za den keby som mal predlohu a to som amater. samozrejme ze len tak ako su nakreslene v katalogoch
ciners
08.10.09,16:22
dokonca si trufnem povedat ze aj v autocade by som vedel prekreslit jednoduchy projekt za den keby som mal predlohu a to som amater. samozrejme ze len tak ako su nakreslene v katalogoch

:D
Zaklady, podorys, rezy, strecha, odvodnenie strechy, pohlady, osadenie.
Len krov by si kreslil niekolko dni, tomu ver :)

mimotemy Inak ja dokazem rozobrat lietadlo za 30sekund. Ale len take male plastove v M1:72, co dostat v modelarstve.A to som v lietadlach fak mater :--- :confused:
ciners
08.10.09,16:27
a myslim, ze najviac casu zaberie asi nieco vymysliet.

Presne tak, kreslit sme sa naucili uz v skolke,lebo ci ceruzka,ci Cad, stale je to kreslenie. Ale kreslit svoje myslienky, to sme sa uz v skolke neucili.
alltracboy
08.10.09,18:28
:D
Zaklady, podorys, rezy, strecha, odvodnenie strechy, pohlady, osadenie.
Len krov by si kreslil niekolko dni, tomu ver :)

mimotemy Inak ja dokazem rozobrat lietadlo za 30sekund. Ale len take male plastove v M1:72, co dostat v modelarstve.A to som v lietadlach fak mater :--- :confused:
dnes su makra na vsetko.. podla mna zada rozmery + nejake parametre a vypluje mu to hotovy krov.. este raz pisem, ze sa bavime o jednoduchom bungalove.. tam je uplne najbeznejsia A strecha. Obdlznik, niekolko vnutornych stien.. pokial projektant povedal ze by to spravil do 2000E tak nemam dovod neverit.
ciners
08.10.09,18:51
jasne 1 RD v pohode nakreslime za den. 1 za 2000eur denne, ked pojdes do BA,tak tie vily pod slavinom su moje a ten sedmickovy bavorak mi prosim neoskri.
alltracboy
08.10.09,19:14
jasne 1 RD v pohode nakreslime za den. 1 za 2000eur denne, ked pojdes do BA,tak tie vily pod slavinom su moje a ten sedmickovy bavorak mi prosim neoskri.
za tie prachy by si mohol mat lepsi vkus na auta :D
ciners
08.10.09,19:18
:D
chandler
09.10.09,05:55
alltracboy: musim priznat, ze ti zavidim, lebo ked hovoris, ze za den by si taky projekt nakreslil a zobral za to 1000euro, ale nerobis to. a zivis sa niecim inym tak to ocividne musis zarabat podstatne viac ako ten ubohy litrik denne :)
kero64
09.10.09,06:25
:D
Zaklady, podorys, rezy, strecha, odvodnenie strechy, pohlady, osadenie.
Len krov by si kreslil niekolko dni, tomu ver :)

dnes su makra na vsetko.. podla mna zada rozmery + nejake parametre a vypluje mu to hotovy krov..
Ak sa môžem pripojiť do tejto debaty,pridám aj svoj názor. Som strojár a pracujem s takými programami, ako AutoCad, SolidWorks, EdgeCam, ZwCad. Ak porovnávam rozdiel medzi spomínanými produktami v strojárstve, určite sú aj v stavebníctve. Verím tomu, že dnes už lepší projektanti nepoužívajú programy na 2D kreslenie. Ako napísal alltracboy, dnes väčšina špičkových programov má nadstavby alebo ako to nazval moduly a to nielen pre stavbárov, ale aj elektrikárov, vodárov atď., ktoré dokážu nielen jednoduchý náčrt, ale komplet stavbu a to aj v 3D. Ale nech je projektant ako chce dobrý, urobiť projekt za jeden deň asi nejde. Pokiaľ to naozaj iba neprekresluje. Aj keď mu program dokáže vypočítať všetko od základov až po strechu, všetko má svoje postupnosti a potrebuje čas.
chandler
09.10.09,07:04
aby sa nezvrtla ta debata uplne inym smerom. nikto neplati za kreslenie vykresov ale navrh domu.
ciners
09.10.09,07:07
Ak sa môžem pripojiť do tejto debaty,pridám aj svoj názor. Som strojár a pracuje s takými programami, ako AutoCad, SolidWorks, EdgeCam, ZwCad. Ak porovnávam rozdiel medzi spomínanými produktami v strojárstve, určite sú aj v stavebníctve. Verím tomu, že dnes už lepší projektanti nepoužívajú programy na 2D kreslenie. Ako napísal alltracboy, dnes väčšina špičkových programov má nadstavby alebo ako to nazval moduly a to nielen pre stavbárov, ale aj elektrikárov, vodárov atď., ktoré dokážu nielen jednoduchý náčrt, ale komplet stavbu a to aj v 3D. Ale nech je projektant ako chce dobrý, urobiť projekt za jeden deň asi nejde. Pokiaľ to naozaj iba neprekresluje. Aj keď mu program dokáže vypočítať všetko od základov až po strechu, všetko má svoje postupnosti a potrebuje čas.

Ak si odmyslis par najvacsich atelierov, tak si skus nieco okrem Autocadu kupit. A zase clovek nemoze pod projektovou dokumentaciou vidiet len podorys RD. Kreslit detaily kovovych spojov, vystuz, su na to pomocky,ale aj tak to len trosku napomaha. Tu v tejto teme je jeden z paradnych statikov,co robili edenpark v BA, kreslili len statiku asi 4ludia cca rok, nieco vyse roka a nadstavby na vystuz,ocel a drevo maju. :confused:
kero64
09.10.09,07:46
Ak si odmyslis par najvacsich atelierov, tak si skus nieco okrem Autocadu kupit. A zase clovek nemoze pod projektovou dokumentaciou vidiet len podorys RD. Kreslit detaily kovovych spojov, vystuz, su na to pomocky,ale aj tak to len trosku napomaha. Tu v tejto teme je jeden z paradnych statikov,co robili edenpark v BA, kreslili len statiku asi 4ludia cca rok, nieco vyse roka a nadstavby na vystuz,ocel a drevo maju. :confused:
Ak sa tu niekto chváli, že zarába 1000€ denne:D, za pár dní na ten soft má. Na druhej strane, ak to zoberiem vážne, ten program sa nekupuje na pár dní. Je to dlhodobá investícia, ale verím, že rozsiahle projekty sa robia celé mesiace. Projektant preberá záruku za všetko, čo vo svojom projekte ponúka. Preto by sa mal každý držať hesla, dvakrát meraj a raz "ponúkaj!"
ciners
09.10.09,07:59
Ako pisal Chandler, nekupuje sa kresba, ale navrh a myslienky. Starsi architekti kreslia aj rucne a beru za projekty viacej penazi ako mladsi. Vacsina tych drobnych zivnstnickov si aj ten Cad nikdy legalne nekupi,co na to nemaju :D
kero64
09.10.09,08:07
Ako pisal Chandler, nekupuje sa kresba, ale navrh a myslienky. Starsi architekti kreslia aj rucne a beru za projekty viacej penazi ako mladsi. Vacsina tych drobnych zivnstnickov si aj ten Cad nikdy legalne nekupi,co na to nemaju :D
Plne s tebou a hlavne Chandlerom súhlasím. Dnes je dôležitý nápad. Keď občas listujem v katalógoch, mám dojem, že sa už nič nové nedá vymyslieť. A vždy sa nájdu stále nové a nové návrhy. A ten, kto na taký návrh príde, je víťaz. Dnes už väčšina ľudí sníva o originalite. Mať niečo, čo iní nemajú. A samozrejme, aby to bolo v rozumnej cenovej kategórii.:)
alltracboy
09.10.09,09:43
alltracboy: musim priznat, ze ti zavidim, lebo ked hovoris, ze za den by si taky projekt nakreslil a zobral za to 1000euro, ale nerobis to. a zivis sa niecim inym tak to ocividne musis zarabat podstatne viac ako ten ubohy litrik denne :)
mozno keby si vedel citat..alebo necital len to co chces vidiet.. pisal som , ze by som nakreslil prekreslil projekt v autocade za jeden den tak ako je to v katalogu. A mozno aj cosi navyse. O tom ze by som robil projekty za den a predaval ich za 1000eur som napisal ani ciarku.
Harris
09.10.09,10:39
mozno keby si vedel citat..alebo necital len to co chces vidiet.. pisal som , ze by som nakreslil prekreslil projekt v autocade za jeden den tak ako je to v katalogu. A mozno aj cosi navyse. O tom ze by som robil projekty za den a predaval ich za 1000eur som napisal ani ciarku.
chandlerova poznámka bola naopak veľmi trefná. Možno keby si vedel čítať...alebo nečítal len to čo chceš vidieť... vedel by si, že chandler práveže napísal, že asi máš ovela lepšie platenú prácu, ak si schopný urobiť projekt za jeden deň a aj tak sa tomu NEVENUJEŠ profesionálne. Zjavne máš teda niečo ešte lukratívnejšie.
Alebo si jeden z tých, ktorí si pozreli časopis katalógové domy a zadreli, že oni by to zbúchali za jeden deň i ked o tom nemajú ani páru?
PS: Neživím sa projektovaním RD. Z dlhodobého hladiska sa to totižto ani nedá :) (Moožno ešte architekti, ale promenádovať sa na bavorákoch ich neuvidíte - profesisti - no chance) Projektanti beru RD ako také promo, nemôžu to odmietnuť lebo to na nich hádže zlé svetlo, je to také nutné zlo.
Teraz letia katalogove domy, dá sa natom ludí pekne natiahnuť, najprv sa im predá za pár šupákov poloprojekt a ak nie sú dostatočne odborne zruční aby to z toho postavili, tak sa tie peniažky postupne z nich povytahujú, raz za to raz za ono. Nehovoriac o tom, že taky katalogovy dom je ziskový x-krat podľa toho, koľko krat sa predá.
Alebo potom osloviť študenta, poprípade niekoho kto prednedávnom skončil, absentujú síce skúsenosti, ale bude sa vám venovať a spraví to "za pusu".
Kvalitný projektant s x ročnou praxou vám može RD za 1300 eur viete čo.
alltracboy
09.10.09,11:20
harris... ja vidim co napisal a zasa pisem, ze som nehovoril o kresleni komplet projektu. To ze nieco viem spravit neznamena ze to chcem robit. Ked sa mi paci nejake projekt tak si ho prekreslim do autocadu alebo arconu, aby som mohol pozriet ako to vyzera rozmerovo.. pripadne s nabytkom.. to mi trva par hodin. ale nieje to samozrejme kresnelnie projektu
alltracboy
09.10.09,12:02
Plne s tebou a hlavne Chandlerom súhlasím. Dnes je dôležitý nápad. Keď občas listujem v katalógoch, mám dojem, že sa už nič nové nedá vymyslieť. A vždy sa nájdu stále nové a nové návrhy. A ten, kto na taký návrh príde, je víťaz. Dnes už väčšina ľudí sníva o originalite. Mať niečo, čo iní nemajú. A samozrejme, aby to bolo v rozumnej cenovej kategórii.:)
da sa vymyslietnieco nove... ked mas debilny pozemok tak skusas veci ktore by si na beznom pozemku mozno neskusal. Ano kazdy sniva o originalite, preto som bol dnes zobrat na colnici hodinky za 1500 dolarov. A stavim sa, ze take nemate. Ale dom mi staci jednoduchy, lebo na iny nemam. Ja som pisal tna plamienkovy ze ked mi chce nakreslit projekt za menej ako 2tis eur tak nech da navrh. Zatial sa neozval.. a v pondelok idem kupit projekt.. takze asi tak.
kero64
09.10.09,12:28
da sa vymyslietnieco nove... ked mas debilny pozemok tak skusas veci ktore by si na beznom pozemku mozno neskusal. Ano kazdy sniva o originalite, preto som bol dnes zobrat na colnici hodinky za 1500 dolarov. A stavim sa, ze take nemate. Ale dom mi staci jednoduchy, lebo na iny nemam. Ja som pisal tna plamienkovy ze ked mi chce nakreslit projekt za menej ako 2tis eur tak nech da navrh. Zatial sa neozval.. a v pondelok idem kupit projekt.. takze asi tak.


Áno, skutočne také hodinky nemám. A priznám sa, že nenosím žiadne už aspoň 18 rokov. Nepotrebujem ich. Pravdou je, že ak je "divný" pozemok, veľmi si nenavyskakuješ. V takom prípade sa musíš prispôsobiť rozmerom pozemku a aj veľkosti peňaženky, keďže na iný nemáš. Ale to je problém väčšiny ľudí, ktorí riešia bytovú situáciu. Pri platoch okolo 400€ si vziať hypotéku, tak to je veľká odvaha. Ale bývať treba a ak nieje iné východisko.........
Harris
09.10.09,12:38
harris... ja vidim co napisal a zasa pisem, ze som nehovoril o kresleni komplet projektu. To ze nieco viem spravit neznamena ze to chcem robit. Ked sa mi paci nejake projekt tak si ho prekreslim do autocadu alebo arconu, aby som mohol pozriet ako to vyzera rozmerovo.. pripadne s nabytkom.. to mi trva par hodin. ale nieje to samozrejme kresnelnie projektu
Lenže toto uplne mení situáciu. Chytit nejaky časopis s katalogovymi projektami a len pre svoju potrebu si to "zdigitalizovať" skutočne trvá pár hodín. Lenže Tvoj prvý príspevok k tejto podtéme vyznel akoby to čo vyprodukuješ za tých pár hodín bol komplet celý projekt RD na základe ktorého to postavím do posledneho detailu. Nehovoriac o tom, že to prakticky stále len "pajcuješ" a robota "pajcovača" stojí nejakych 100sk/hod a najímaju sa nato študáci.
Ja som ale mal pocit, že sa tu bavíme o full original projekte od architekta, ktorý nad tým aj premýšla. A toto proste za 1300eur nedostanete, nech budete robiť čokolvek.
Možno sa nakoniec aj dohodneme :)
alltracboy
09.10.09,12:51
Lenže toto uplne mení situáciu. Chytit nejaky časopis s katalogovymi projektami a len pre svoju potrebu si to "zdigitalizovať" skutočne trvá pár hodín. Lenže Tvoj prvý príspevok k tejto podtéme vyznel akoby to čo vyprodukuješ za tých pár hodín bol komplet celý projekt RD na základe ktorého to postavím do posledneho detailu. Nehovoriac o tom, že to prakticky stále len "pajcuješ" a robota "pajcovača" stojí nejakych 100sk/hod a najímaju sa nato študáci.
Ja som ale mal pocit, že sa tu bavíme o full original projekte od architekta, ktorý nad tým aj premýšla. A toto proste za 1300eur nedostanete, nech budete robiť čokolvek.
Možno sa nakoniec aj dohodneme :)

somnou sa dohadovat nepotrebujes.. ja som zahlasil ze idem kupovat projekt bungalovu katalogovy za dajme tomu 800eur naco tuna par projektant povedal ze taky projekt na kluc spravi ani nie za 2000 eur do troch mesiacov komplet. Naco som ja povedal ze pokial spravy obdobny maly dom ktory by oproti katalogovemu bolo treba trochu upravit, tak ze to za 1300 E beriem.. a potom tu zacali debaty ohladne pracovnej sily a pod. Ja si myslim, ze pokial niekto chce tak dokaze spravit projekt maleho domu za tu cenu, lebo na to nieje vela prace, pokial si vezmes, ze vecsina veci ako detaily a pod su predkreslene veci. O hladne toho kreslania domu.. ja som pisal, ze ako amater dokazem prekreslit dajme tomu podorys za jeden den a myslim, ze profik este skor. ja ani neviem co tu teraz obhajujem.. je to uplne jedno :D asi jedina vec som sa tu stale snazil napisat je to, ze sikovny architekt spravi projekt jednoducheho domu za par dni tak nevidim problem v tej cene do 2000E. Neviem preco by mal niekto kto sa s tym zivi kreslit obycajny bungalov typu alfa 105 napriklad viac ako mesiac.
chandler
09.10.09,13:38
Neviem preco by mal niekto kto sa s tym zivi kreslit obycajny bungalov typu alfa 105 napriklad viac ako mesiac.

lebo tych vykresov je viacej ako vidis v katalogu, musi ti vsetko sediet, vela veci robis viac krat, kvoli zmenam, pripomienkam od profesii alebo investora. a popri kresleni musis aj rozmyslat. ale jasne ze taky maly dom trva kratsie. na druhej strane som uz pocul historky o tom ako to sice zacalo megalomanskou stavbou a skoncilo malym domom, ked sa investor najprv tvari, ze dom bez squashoveho kurtu ani nie je dom .... a ked potom zisti co to stoji :)
plamen4
09.10.09,16:25
alltracboy

na tvoj mail som poslal 2 studie.
ciners
09.10.09,20:14
Uz tu bolo x-krat pisane, ze projekt robi team ludi a nie jeden architekt. Po slovensky Tím ľudí a nie jeden architekt. Kto tvrdi,ze spravi za 1300eur, ten si zvysok tímu nevazi a hadze im supky. Po zdaneni cca 1000eur, lutujem toho statika, TZBara, elektrikara,kurenara a poziarnika, co s clovekom, co preda projekt za 1300eur spolupracuju.
ciners
09.10.09,20:16
Co sa tyka reklamy... nedame si sem hned firemne loga? Bude prca. My sme s kolegom do reklamy natlacili prachy a cas, detto ostatni. Toto sa fakt nepatri sliedit na porade a cihat po zakazkach. dovi dopo slusnost
alltracboy
10.10.09,07:25
kazdy tu v podstate hlada reklamu a ten kto nieco ponuka podsuva reklamu.. urcite ja ty ciners.. pokial teda nieco ponukas. Neche sa mi prehladavat tvoje prispevky. Potom rovno mazte topiky ako "poradi mi niekto elektrikara" a pod. Od toho je snad porada. Keby si tie prachy natlacil do reklamy sem na poradu tak nepoviem ani slovo.. ale ziadne tvoje bannery tu nevidim
ciners
10.10.09,07:47
alltracboy, jedna vec je,ked niekto sa pyta na elektrikara a ludia,co stavali dom im odporucia a druha vec je tu vyslovene sliedit, ci niekto hlada projekt. Su tu ludia, co do ziadnej temy nedavaju rady,iba cihaju,kedy niekto hlada projekt. A od toho porada podla mna nie je. Ked chce niekto reklamu, nech dava zmysluplne rady a ludia si mozno vsimnu,ze je to clovek veci znaly a pohodak.
alltracboy
10.10.09,08:04
ja napriklad som rad ze som natrafil na toho architekta. Nemal som odvahu niekoho oslovit, nemal som tusenia o cenach a pod.. mozno su jeho ceny nerealne co tu pisal, ale casom by som sa dozvedel realnu cenu. Poslal mi dva navrhy, relativne dobre, ale na moj pozemok stavane niesu, respektive nieje to to co by som cakal od projektu na mieru. Porada a celkovo takato komunikacia myslim trochu odburava v ludoch zabrany a ja vas vsetkych respektujem, citam vase nazory a beriem si z nich rozne skusenosti. A pride mi dobre, ze sa mozem porozpravat s architektom tak, ako by som sa s nim v reale asi nebavil. Alebo s murarom. To, ze niekto povie, ze je nejaky majster a spravil by to za taku a taku cenu beriem skor ako plus. Pokial mas stavebnu partiu a robis dobre stavby za rozumne ceny tak mozno by som vyuzil aj tvoje sluzby, lebo ja fakt neviem ci mam chodit po stavbach a pytat sa robotnikov co su a kedy budu mat cas.. proste neviem ako najst dobru partiu. Murarov je dost, ale podla toho co mi hovori kolega ako mu stavaju dom, tak ja ako detailista by som asi zo stavby vyhodil kazdeho.
ciners
10.10.09,08:22
alltracboy
Jasne, ze sa ti nieco vychrlene za pol dna na pozemok nehodi, treba sa stretnut osobne a pozemok si pozriet, vypocut si tvoju predstavu a vyladit to, pozriet okolitu zastavbu, uzemny plan obce-ak tam je predpisana napriklad sedlova strecha,tak darmo budes snivat o pultovej.
Poznas stranku Dopyt.sk a podobne? Tam si zadaj,co hladas, projektanti ti poslu,za kolko su ochotni, ti to navrhnut. Z tvojej strany je to uplne zadarmo,projektantom tam zaregistrovanim sa to automaticky rozposle na maily a mas taku kvazy verejnu sutaz :) Projektanit si taketo sluzby platia, je to fer a tebe pride viacej ponuk.
jar88
10.10.09,09:22
Mám na vás otázku (hlavne ciners)
Aký rozdiel je medzi projektantom s 10ročnou praxou (AutoCad) a pánom architektom?
Myslím v práci a aj v cene za tú prácu.
Naozaj sa v AutoCade nedá modifikovať staršie projekty na nové za pár dní? Ak sa to naozaj nedá, tak prečo?

Viem sa stotožniť s názorom alltracboy, že navrhnúť rodinný dom 120 až 180 m2 nemôže byť problém hodný 3000 €. Neviem to určite (nepracoval som s AutoCadom), ale v SolidWorks, ti za 5 dní navrhnem 20 krát viac, ako ručne. Ak použijem vlastné, staršie databázy mám to za deň poskladané.
Je snáď každému jasné, že komponent, ktorý som naprojektoval za dva dni, má svoju hodnotu, ale ja som si ju už nechal zaplatiť starým zákazníkom. V ďalšej zákazke ten komponent len použijem a vyúčtujem.

Ale teraz pointa, určite nebudem účtovať prácu v hodnote 51 dní, keď mám 90 % komponentov dávno hotových (5 krát zaplatených) a dorobenie nového projektu mi trvá 5 dní. Naúčtujem prácu za 3 dni, ako za 10 dní a aj tak mám nepríjemný pocit, že som ho ogabal o 1500 €. Z vás ciners mám pocit, že to treba za každú cenu tlačiť na 3000 €. Skoro by som povedal, že tých hlupákov treba odrať za každú cenu, ak sa ešte dá.
jar88
10.10.09,09:42
chandlerova poznámka bola naopak veľmi trefná. Možno keby si vedel čítať...alebo nečítal len to čo chceš vidieť... vedel by si, že chandler práveže napísal, že asi máš ovela lepšie platenú prácu, ak si schopný urobiť projekt za jeden deň a aj tak sa tomu NEVENUJEŠ profesionálne. Zjavne máš teda niečo ešte lukratívnejšie.
Alebo si jeden z tých, ktorí si pozreli časopis katalógové domy a zadreli, že oni by to zbúchali za jeden deň i ked o tom nemajú ani páru?
PS: Neživím sa projektovaním RD. Z dlhodobého hladiska sa to totižto ani nedá :) (Moožno ešte architekti, ale promenádovať sa na bavorákoch ich neuvidíte - profesisti - no chance) Projektanti beru RD ako také promo, nemôžu to odmietnuť lebo to na nich hádže zlé svetlo, je to také nutné zlo.
Teraz letia katalogove domy, dá sa natom ludí pekne natiahnuť, najprv sa im predá za pár šupákov poloprojekt a ak nie sú dostatočne odborne zruční aby to z toho postavili, tak sa tie peniažky postupne z nich povytahujú, raz za to raz za ono. Nehovoriac o tom, že taky katalogovy dom je ziskový x-krat podľa toho, koľko krat sa predá.
Alebo potom osloviť študenta, poprípade niekoho kto prednedávnom skončil, absentujú síce skúsenosti, ale bude sa vám venovať a spraví to "za pusu".
Kvalitný projektant s x ročnou praxou vám može RD za 1300 eur viete čo.
Harris, kvalitný projektant s 10 ročnou praxou má určite aj svoje práce odložené. Vie ich upraviť a znova predať za 500 alebo 1300 €.

Podľa vás je 500 € pár šupov? A dokonca aj 1300 € je pár šupov, tak tomu poviem sila. Klobúk dole.
ciners
10.10.09,10:05
Ked to vnimas len cez pracu kreslica, tak ok. Potom 6rokov studia si zabil uplne zbytocne, stacilo sa v 19ke naucit autocad.
medzi nami CAD licencia 5500eur,tak si potom z tych 800eur za projekt, z ktorych ani nevyzijes, pekne si nan odkladaj.
A ak si nechapavy, tak som pisal, ze objekt projektuje tím ludi,takze zabudni,ze tvojich 3000eur,co spominas pojde jednej vytesenej osobe.
Na zaver: na projekte je taka kolonka,ze zodpovedny projektant.
Predstav si, ze ty si priamo legislativne zodpovedny za to, ze budova,most,stoziar a hocico ine nepadne. Nekreslil by si ani jeden vykres,len ty budes figurovat ako zodpovedny. Ak sa nieco stane,tak basa. Statik NBS spachal samovrazdu :( Teraz mi odpovedz- kolko ti mam dat eur, aby si ty vystupoval ako pravne priamo zodpovedny napr. za statiku stavby?
ciners
10.10.09,10:08
Harris, kvalitný projektant s 10 ročnou praxou má určite aj svoje práce odložené. Vie ich upraviť a znova predať za 500 alebo 1300 €.

Podľa vás je 500 € pár šupov? A dokonca aj 1300 € je pár šupov, tak tomu poviem sila. Klobúk dole.

Mudry si,mudry. Harris ma pravdu,lebo cena projektu sa odvija od ceny diela a pri diele za 3miliony SKK je 500eur t.j cca 15000SKK par supov.
Zacni projektovat,ber zodpovednost a potom mudruj.
jar88
10.10.09,10:41
Mudry si,mudry. Harris ma pravdu,lebo cena projektu sa odvija od ceny diela a pri diele za 3miliony SKK je 500eur t.j cca 15000SKK par supov.
Zacni projektovat,ber zodpovednost a potom mudruj.

Vidím že máš každého za hlupáka. Ty máš 6 rokov štúdia a projektuješ RD ? Nie je to škoda ? Rodinný dom z Prorhermu je naozaj skladačka, základy sú rutina, stropy, schody, krovy atd sú sto krát odskúšané praxou. Statika prvého a tisíceho RD je pre stavára tiež len rutina.

Ak si naozaj myslíš, že je každý hlupák, je to tvoja vec, ale ak to sám nepochopíš, tak trh ti to vysvetlí a mladí chalani ti vytrú kocúra. Budeš čučať a nadávať na sprostých, ale bez peňazí.

Ak chceš preraziť, mal by si prestať vrážať peniaze do reklamy a začať špekulovať nad rekonštrukciou Bratislavského hradu, alebo Pionierskeho paláca.
Viac k tomu nemám.
ciners
10.10.09,10:56
V celej teme nikoho neurazam, nic neponukam, len popisujem realitu taku aka je. 1300eur nie je trhova cena, poznam tych architektov vela na to,aby si ma o tom presvedcil.
Ci je 6rokov studia na RD skoda? Pisal som to ja a aj Harris- RD je pre projektanta na obtiaz a berie to,aby si neociernoval meno. Nemysli si,ze projektanti ziju z vasich rodinnych domov. Akurat tak zufalci,co nemaju co kreslit tu spamuju a hladaju kseft.
ciners
10.10.09,11:05
jar88
Ked tu pises,ze mam druhych za sprostych. Toto je porada o stavbe, kto v stavebnictve nerobi sa pyta, my stavari a aj ludia,co cosi stavali radia. Takze nemam druhych za sprostych,len v danej oblasti nemaju poznatky,je to uplne normalne. Keby bola tema o mozgovej chirurgii,tak neradim,ale citam.
alltracboy
10.10.09,13:26
jar88 ma myslim pravdu v tom co pisal o architektoch.. ze maju svoje projekty a upravit to nieje problem. Ked povedal plamen ze za mesiac spravy projekt na stavebne povolenie a realizacny za 3 mesiace.. za tu cenu tak nemam dovod mu neverit. vidiel som na nete ze nejake domy uz porobil a na malom bunglove toho moc s izbami nenavymyslas.. proste mas x variacii pri rozmere 13x9 a skoncil si. Drobne upravy ako posuvanie priecok, prehodenie okien.. to snad nieje problem. detaily spojov su snad univerzalne. On mi neslubil dom aky si vymyslim do 2000eur.. on videl projekt aky chcem a povedal ze taky spravy za tu cenu.. tu velkost domu. Mozno by to bolo bez dane, ako jeho bokovka. Zarobit po veceroch 1500-2k eur.... no nerob to. Maly dom nieje bytovka aby to padlo niekomu na hlavu tak ze nejake zodpovednosti asi neobstoja pokial nieje ten projektant uplny blb, a stale tam mas este murarov co maju prax a stavebny dozor.... niekedy prisiel murar postavil ti dom podla podorysu, bocneho pohladu a nikto to neriesil.. a tie domy stoja. cize by som nerobil zo stavby maleho prizemneho domu ziadnu vedu.

Mozno teraz poviem somarinu.. ale keby som mal zdrave krize, vela casu a nepotreboval stavebne povolenie, tak si spravim ten bungalov sam, aj bez projektantov, a statikov a verim tomu, ze by mi na hlavu nepadol. Lebo pokial clovek chce a nieje blby tak dokaze vsetko. Ako ked mi pan autotechnik odmietol vymenit tesnenie pod hlavou na BMW. Spravil som si to nakoniec sam a to ani niesom automechanik. Druha praca bola kompletka GO motora na toyote GT4 z 90 roku a ver tomu, ze keby na ten motor pozrel bezny automechanik tak sa do toho nikdy nepusti. Cize mozno aj ten dom by som s pomocou porady a informacii tu ziskanych a dostatku casu spravil uplne sam. Ale realita je ina. Zodrat sa nechcem, a cas na to tiez nemam. to co by som ja robil rok tak to murari spravia za tyzden.
jar88
10.10.09,16:51
Ked to vnimas len cez pracu kreslica, tak ok. Potom 6rokov studia si zabil uplne zbytocne, stacilo sa v 19ke naucit autocad.
medzi nami CAD licencia 5500eur,tak si potom z tych 800eur za projekt, z ktorych ani nevyzijes, pekne si nan odkladaj.
A ak si nechapavy, tak som pisal, ze objekt projektuje tím ludi,takze zabudni,ze tvojich 3000eur,co spominas pojde jednej vytesenej osobe.
Na zaver: na projekte je taka kolonka,ze zodpovedny projektant.
Predstav si, ze ty si priamo legislativne zodpovedny za to, ze budova,most,stoziar a hocico ine nepadne. Nekreslil by si ani jeden vykres,len ty budes figurovat ako zodpovedny. Ak sa nieco stane,tak basa. Statik NBS spachal samovrazdu :( Teraz mi odpovedz- kolko ti mam dat eur, aby si ty vystupoval ako pravne priamo zodpovedny napr. za statiku stavby?

Ciners, neviem kde žiješ a v čom žiješ. Myslím tým dobu rozvoja IT technológií, plus krízu a tým nastolený rozvoj trhu (kvalita, cena, kompletnosť dodávok a konkutencia).
Viem si predstaviť dieru na trhu s bývaním. Sú tu drahé pozemky, domy, projekty a stavebné práce. Zatiaľ !

Píšeš že AutoCad môže stáť 5500 €. Prebehol som ich stránku a vyzerá to tak, že za 17.000 € vybavím 10 projektantov aj s geodetom. Kompletne, programy na všetko, tlačiarne, centrálny počítač, 10 laptopov, lejzrové zameriavace, GPS, a bez nábytku. K tomu najať architekta za minimálnu mzdu plus 120 € za predaný projekt (ako podiel na zisku sro.) Jednu kanceláriu 35 m2 na jednanie s klientmi a tlačenie projektov za 350 €/mesiac. Celkom je to 21.200 € na rok pre 11 ľudí. To je 160 € na jedného mesačne.

Ak každý predá jeden projekt za týždeň, je to po 650 za kus, mínus razítko (4x120) a mínus 160 € za hard a softvér, majú po 1.960 € mesačne. Pritom pán projektant by mal za razítkovanie 4.800 €/mes a za rok 57.000 €. Možno by sa po čase uspokojil aj s 50 € za štempeľ a kompletný projekt by stál možno 800 € .

Neviem, neviem, ale možno sa do toho po novom roku aj pustím. Možno by to stálo za úvahu aj po tých úbohých 1350 euro o ktoré nestojíte. Možno nedám na reklamu a skôr to pustím po sto eurách cez finančných poradcov OVB a podobne.
ciners
10.10.09,21:39
Vtipne je, ze ja som nepisal 1300eur, ani 2000eur, ja som pisal,ze cena projektu je nejaky podiel ceny diela. Toto je realita, cena projekcnych prac celkovo,nepisem len o RD. Pisem,ako to je. Ja nikoho nenutim kupovat si cosi za 3000eur. Moze si clovek hladat niekoho,kto to spravi bez dani lacnejsie, moze si kupit katalogovy dom, kazdy sa moze slodobne rozhodnut. Otazka temy bola za kolko idu projekty. vysvetlil som,ze je to percento ceny stavby a este som ten zly. To som mal radsej zabit hausnumero ako ostatni? Budem klamat,ze je to lacne,ked to lacne nie je? ved ja nikomu nic neponukam,len odpovedam na otazku,ako tie ceny funguju.Bez peciatky a stavebnej fakulty alebo fakulty architektury si mozete fukat a nie kreslit domy. Vidite prachy za projekt,ale nie zodpovednost,takto dobri projektanti nebudete hosi. Drzim palce, naucit sa niest zodpovednost za statiku. By ma zaujimalo,ci si spocitate aspon zvisle napatie v stene RD, lebo na projekt pre stavebne povolenie pytaju aj vypocet, nie len carbanice v tych vasich IT technologiach.
ciners
10.10.09,21:44
Ciners, neviem kde žiješ a v čom žiješ. Myslím tým dobu rozvoja IT technológií, plus krízu a tým nastolený rozvoj trhu (kvalita, cena, kompletnosť dodávok a konkutencia).
Viem si predstaviť dieru na trhu s bývaním. Sú tu drahé pozemky, domy, projekty a stavebné práce. Zatiaľ !

[COLOR=black][FONT=Verdana]Píšeš že AutoCad môže stáť 5500 €. Prebehol som ich stránku a vyzerá to tak, že za 17.000 € vybavím 10 projektantov aj s geodetom.

Predpokladam,ze myslis verziu cadu LT,kde nadstavby nefunguju. Pouzitelna 5500eur, STOR mame na fakulte a chodim tam skoro denne. Nieco najdes na nete a uz sa citis ako odbornik.
Harris
10.10.09,22:09
Aký rozdiel je medzi projektantom s 10ročnou praxou (AutoCad) a pánom architektom?
Myslím v práci a aj v cene za tú prácu.
Neviem čo touto otázkou myslíte. Môžte mať aj 150ročnú prax v autocade, ak nemáte prislušné autorizácie (alebo aspon viazanú živnosť ak by sa jednalo o jednoduchú stavbu) tak pod svojim menom podávať projekty na stavebný úrad nemôžte. Ja myslím, že cena je ccca rovnaká. Akurát špičkový architekt Vám RD s najväčšnou pravdepodobnosťou robiť nebude.

Naozaj sa v AutoCade nedá modifikovať staršie projekty na nové za pár dní? Ak sa to naozaj nedá, tak prečo?
Ak pristupujete k projektom RD ako k teplým rožkom z tesca, tak sa modifikovať určite dajú. Ak dojdete za projektantom a poviete mu, že nech Vám predá projekt ktorý naposledy dokončil pre niekoho iného, tak Vám to predá určite lacno. Ale ja sa tu nechcem baviť o teplých rožkoch. Akonáhle sa uzhodneme, že ako zákazník chcem od projektanta originálny RD, tak sa už moc o modifikácií hovoriť nedá.

Viem sa stotožniť s názorom alltracboy, že navrhnúť rodinný dom 120 až 180 m2 nemôže byť problém hodný 3000 €. Neviem to určite (nepracoval som s AutoCadom), ale v SolidWorks, ti za 5 dní navrhnem 20 krát viac, ako ručne. Ak použijem vlastné, staršie databázy mám to za deň poskladané.
Je snáď každému jasné, že komponent, ktorý som naprojektoval za dva dni, má svoju hodnotu, ale ja som si ju už nechal zaplatiť starým zákazníkom. V ďalšej zákazke ten komponent len použijem a vyúčtujem.
Ale teraz pointa, určite nebudem účtovať prácu v hodnote 51 dní, keď mám 90 % komponentov dávno hotových (5 krát zaplatených) a dorobenie nového projektu mi trvá 5 dní. Naúčtujem prácu za 3 dni, ako za 10 dní a aj tak mám nepríjemný pocit, že som ho ogabal o 1500 €. Z vás ciners mám pocit, že to treba za každú cenu tlačiť na 3000 €. Skoro by som povedal, že tých hlupákov treba odrať za každú cenu, ak sa ešte dá.
No to je práve ten problém, že k projektu RD pristupujete čiste technicky, akoby sa jednalo o nejaku rutinu v exceli, kde ak si raz pripravíte nejaké makrá, tak to robí potom PC za vás. Tomu vypovedá aj Váš slovník, kde delíte časti projektov na nejaké komponenty (z ktorých údajne 90% projektant má už dávno hotové).
Zčasti ale pravdu máte. Nikde nie je napísané, že cena nemôže byť 1300eur a že nemôže byť ani 3000 eur. Ak projektantovi poviete, že chcete niečo čo už má hotové a raz predané, na dobrej cene sa určite dohodnete. Ak budete chcieť ale originál....
Celkovo Váš prístup je nesprávny, ono to nie je tak,že zákazník príde za projektantom a ten mu bachne na stôj niečo čo je už hotové. Zákazník je ten čo zadáva vstupné údaje, svoje predstavy, priania. Tie sa potom konfrontuju s odbornými vedomostami projektanta a hladá sa konsenzus. Ten sa následne dá na papier.

Vidím že máš každého za hlupáka. Ty máš 6 rokov štúdia a projektuješ RD ? Nie je to škoda ? Rodinný dom z Prorhermu je naozaj skladačka, základy sú rutina, stropy, schody, krovy atd sú sto krát odskúšané praxou. Statika prvého a tisíceho RD je pre stavára tiež len rutina.
Nechápem slovu škoda. Nato aby ste mohol predkladať na stavebný úrad projekty, musíte byť nato odborne spôsobilý. Jedným zo spôsobom je, "mať nato školu" a založiť si živnosť.
Nech je RD z Porothermu akákoľvek skladačka, máme tu určite predpisy a nie každý Jožko Mrkvička môže takéto RD predkladať úradom.


Píšeš že AutoCad môže stáť 5500 €. Prebehol som ich stránku a vyzerá to tak, že za 17.000 € vybavím 10 projektantov aj s geodetom. Kompletne, programy na všetko, tlačiarne, centrálny počítač, 10 laptopov, lejzrové zameriavace, GPS, a bez nábytku. K tomu najať architekta za minimálnu mzdu plus 120 € za predaný projekt (ako podiel na zisku sro.) Jednu kanceláriu 35 m2 na jednanie s klientmi a tlačenie projektov za 350 €/mesiac. Celkom je to 21.200 € na rok pre 11 ľudí. To je 160 € na jedného mesačne.

Ak každý predá jeden projekt za týždeň, je to po 650 za kus, mínus razítko (4x120) a mínus 160 € za hard a softvér, majú po 1.960 € mesačne. Pritom pán projektant by mal za razítkovanie 4.800 €/mes a za rok 57.000 €. Možno by sa po čase uspokojil aj s 50 € za štempeľ a kompletný projekt by stál možno 800 € .

Neviem, neviem, ale možno sa do toho po novom roku aj pustím. Možno by to stálo za úvahu aj po tých úbohých 1350 euro o ktoré nestojíte. Možno nedám na reklamu a skôr to pustím po sto eurách cez finančných poradcov OVB a podobne.

Pravdupovediac som nad tými Vašimi číslami ani neuvažoval, lebo mi moc velký zmysel nedávajú. Vypovedá to o tom, čo Vám vytýkam vyššie. Predstavujete si prácu projektanta ako nejaký biznis typu kupa-trocha práce-predaj, nejakú vysokobrátkovú záležitosť. Lenže toto sú práve katalogove projekty, ale ja sa bavím o originalnych projektoch, kde dostanete od projektanta jedinečné dielo (ktoré je VASIM dielom, je to zhmotnenie vašich predstáv okresaných projektantom) a máte full servis.
Výrazy ako komponenty, pajcovačka, 90% z projektu predpripravené, rýchloobrátkovosť, projekt predaný viackrát to dokazujú.


Harris, kvalitný projektant s 10 ročnou praxou má určite aj svoje práce odložené. Vie ich upraviť a znova predať za 500 alebo 1300 €.

Podľa vás je 500 € pár šupov? A dokonca aj 1300 € je pár šupov, tak tomu poviem sila. Klobúk dole.

Čo znamená pár šupov? 1300 eur samo o sebe je veľká čiastka, za skoro dvojmesačnú robotu je to pár šupov. AK nepoviete začo tá suma je, tak nemôžme priradiť záver, či je to "pár šupov" alebo nie.
Ako Vám už bolo vysvetlené, ten honorár, ktorý sa Vám zdá taký prehnaný, je odmena pre minimalne 5 ldí. 5 ludí s príslušným vzdelaním, skúsenosťami a hlavne autorizáciami (ktorú znova získate len preukázaním praxe a odbornej zdatnosti)
Ak si prácu týchto ludí ceníte na 500 eur (ktoré musia zdaniť a platit z nich odvody - isto viete, že je to skoro 50% !! ) tak parafrázujúc Vás, Klobúk dole.

Inak hádka úplne zbytočná. Máme tu trh a ja ho plne akceptujem. Máme tu hrbu absolventov (nazvali ste ich mladí chalani), ktorí Vám s radosťou naprojektujú RD za minimálne sumy. (to že fičia na nelegalnych softoch a neplatia dane neriešim)
Jak sa vraví "i tak sa dá i tak sa dá". Ale prosím, nemajte ostrielanemu projektantovi za zlé, že si dovolí za svoju prácu vypýtať to čo mu patrí.

PS: Už som to písal, ale pre istotu, neprojektujem RD. :)
ciners
11.10.09,08:07
Este doplnim k tym reciam typu naprojektujem RD za den.
Aj slepe crevo sa da operovat za hodinu..... Nechtete ist pani na lekarske forum,trosku lekarov prevetrat naco nam vlastne su, ked slepe crevo urcite dokazete aj vy zoperovat za hodinu?.....Ved je to len rezanie mäsa,ked sa to tak vezme....
alltracboy
11.10.09,11:49
ciners a spol.. ja vidim ze si tu hudiete svoje :D a prekrucate.. zrazu sa uz projektuje cely dom za jeden den.. zachvilu tu bude projekt auparku aj so statikou za 12 hodin do 500eur :D Myslim, ze k tomuto sa uz neda ani vyjadrovat, lebo je to uplne mimotemy
ciners
11.10.09,13:26
Akoze je mi luto,ze sa debata takto zvrhla,ale...bola otazka za kolko idu projekty. V prvom prispevku popisujem oficialnu cenotvorbu, to nie je moj vymysel,proste tak to je, mozess skocit na stranku UNIKA,kde sa daju tieto cenniky zakupit. Potom sa to ludom nezdalo,tak trosku vysvetlujeme,ako ta cena vznika a v podstate vy ste zacali rypat a znevazovat pracu architektov,tak sa tema takto hlupo zvrhla. Koho som urazil,ospravedlnujem sa,ale tie veci ohladom tvorby ceny za projekcne prace fakt tak funguju. Obcas sa najde vynimka, student, clovek pracujuci bez faktury a podobne,co to spravia lacnejsie, ale su to skor vynimky ako pravidlo.
Uplne vazne si predstav kam takato debata vedie. Bavime sa tu o cene za projekt, ktora je bazna, pride spamovat,co hlada zakazky a ponuka lacnejsie. Je to ok. Lenze klame v tom, ze je to bezna cena a ked ty potom pojdes za inym architektom,ostanes vyvaleny, ake je to drahe. Kdezto keby radsej citas prispevky,kde realne popisujeme cenotvorbu,tak tu cenu budes cakat a ked je ti vela,tak kupis radsej katalogovy dom. O toto mi ide, neklamat, ze je to lacne,ked to lacne nie, aby vsetci,co chcu individualny projekt a toto citaju vedeli ,co ich cca caka (myslim cenu). Lebo na tie vynimky, co to robia strasne pod cenu nenarazi kazdy. Fakt skus si radsej zadat dopyt,ako som ti pisal predtym a viac ludi ti ponukne cenu,kde si potom mozes vybrat.
alltracboy
11.10.09,14:11
plamen nieco navrhol, ja som odpisal, navrhol cenu, poslal mi navrhy projektov. je mi jedno ako ich nakresli a kolko z toho bude mat. Mozno je lacny.mozno ma na to svoj dovod..to neznamena ze to treba hned znevazovat. Ano tennto topic zacal s otazkou ohladne ceny projektovania, ale neboli zadane ziadne parametre podla ktorych by sa dalo odpovedat. Odpoved mohla byt kludne taka ako si pisal x percent z ceny domu co vlastne nikto nevie aka ta cena bude pokial to niekto nenaprojektuje. Ja som navrhol konkretnu vec a dostal som konkretne odpovede.
ciners
11.10.09,14:20
Ok, chapeme sa. Mne islo dost aj o to,ze toto moze citat viac ludi,tak si mozu precitat,ako ta cenotvorba funguje. Je dobre vediet,ze sa to odvija od ceny a zlozitosti diela,aspon nebudu pri navsteve architekta prekvapeni. Neviem,ako casto citas toto forum, tu su ludia,co poradia a hotovo. Nas plamienok je iny pripad,on len ciha,kedy pride na projekt a supne ponuku. Toto nie je prvy raz a ani posledny :D tym ho nechcem znevazovat, skor by bolo prijatelnejsie keby ludia odporucali projektanta na zaklade svojej spokojnosti ako toto
plamen4
11.10.09,19:44
Nas plamienok je iny pripad,on len ciha,kedy pride na projekt a supne ponuku. Máš pravdu. Som rád, že sa táto debata zvrhla z projektu domu na moju osobu. Už konečne začnite riešiť niečo iné.
chandler
12.10.09,11:02
Ked povedal plamen ze za mesiac spravy projekt na stavebne povolenie a realizacny za 3 mesiace.. za tu cenu tak nemam dovod mu neverit.

Mozno by to bolo bez dane, ako jeho bokovka. Zarobit po veceroch 1500-2k eur.... no nerob to.

Cela tata debata asi nema velky zmysel, pretoze mam pocit ze alltracboy bude mat projekt za 4 mesiace za 2tis eur na drevo :)

Co je vlastne viac ako 3tis e na fakturu :)

Ale aspon sme sa zabavili.
alltracboy
12.10.09,12:40
Cela tata debata asi nema velky zmysel, pretoze mam pocit ze alltracboy bude mat projekt za 4 mesiace za 2tis eur na drevo :)

Co je vlastne viac ako 3tis e na fakturu :)

Ale aspon sme sa zabavili.
alltracboy bude mat projekt za 750 eur do dvoch tyzdnov.
chandler
12.10.09,13:50
lenze to je len na stavebne povolenie. projekt na stavebne povolenie stoji v prodome okolo 500e.
jar88
12.10.09,14:51
Harris a ciners, asi som vás trochu podpichol. Zbytočne obhajujete neobhájiteľné. Ja som túto tému pochopil, ako tému o projekte bežného RD a o ich cene pre normálneho občana.

Ja som z tej generácie, ktorej niektoré pomenovania profesií ešte niečo hovoria. Skúste si uvedomiť, ako to kedysi znelo:
Pán doktor
Pán advokát
Pán učiteľ
Pán profesor
Pán architekt
Pán staviteľ
Pán poslanec
Pán minister
Pán prezident

Dnes mi to znie, ako dlaždič s krátkym „A“, hlavne preto čo robia, ako to robia a ako sa pri tom chovajú. Dnes už ani doktor nie je pán doktor a ani advokát nie je pán advokát, okrem toho môjho. Môj advokát, je pán advokát a preto sa o jeho cene ani nebavíme.

Bežný stavebník si vie predstaviť vlastný dom na základe katalógového projektu, ale rád by si niektoré veci upravil. Vy ho hneď postavíte do situácie boháča, ktorý chce palác a tak zaplať, keď máš na stavbu RD. Asi to bude milionár a pravdepodobne aj hlupáčik, tak ho treba odrať, ako sa len dá.
Zabúdate na trh a asi stále beriete za normálnu, tú všeobecné uznávanú hlúposť, že podnikanie je zamerané na vytváranie zisku. Je to omyl a blud, lebo podnikanie je v niečom úplne inom.

Je to v prvej rade služba, alebo skôr schopnosť niekomu v niečom poslúžiť. Vy páni podnikatelia architekti, neviete svojmu zákazníkovi poslúžiť a nechať si to slušne zaplatiť, vy viete ponúkať na úrovni dlaždiča a handrkovať sa, ako baba na trhovisku.

PS: vôbec som nemal na na mysli AutoCad LT 2010 (za 1500 či 1800 €) v akcii, ale kompletnú multiverziu (7 až 9.000 €) a veľkoplošné tlačiarne. Pravdepodobne sami nemáte poriadne profi vybavenie a pritom sa hráte na profesionálov. Boh vie kam chodíte tlačiť výkresy (alebo to tlačíte na A3..?). Inak by ste vedeli, že to nestojí milióny, ako si namýšľate a snažíte sa prezentovať. Je to naozaj úbohosť a viac k tomu nemám čo dodať.

Vedel by som vám to napísať aj presnejšie, PÁNI ARCHITEKTI, ale to by už bolo naozaj sprosté.
chandler
12.10.09,15:06
podla mna nie su architekti, ale hlavne ceny projektov rodinnych domov maju na haku :)

tu ide skor o ten princip ze ked normalny clovek robi projekt, je jedno ci rodinneho domu alebo banky tak mu profesionalna cest nedovoli ho odflaknut. a ked ho nechce odflaknut tak sa mu musi aj venovat, a ked nechce robit za 3 eura na hodinu tak nemoze pytat za projekt 1500 euro, pretoze musi zaplatit aj dalsie profesie ( vobec tu nejde o tlaciaren za 3tis euro :)

samozrejme su architekti co vypytaju 4500euro a projekt nema ani taku kvalitu ako ten co bude mat allc za 750euro. ale to sem nepatri.
alltracboy
12.10.09,16:19
pokial ma kejka iba projekt na stavebne povolenie, tak ja ho budem mat tiez. kejka vie co ma a ja co budem mat. tymto sa uz odmietam bavit o projekte mojho domu.
ciners
12.10.09,16:39
Vedel by som vám to napísať aj presnejšie, PÁNI ARCHITEKTI, ale to by už bolo naozaj sprosté.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR]

Ani ja, ani Harris architekti nie sme, na druhej strane nenechame zosmiesnovat pracu architektov niekomu,kto tu spomina OVB,kde prides ako elektrikar a za 5tyzdnov si myslis,ze si inzinier ekonomie. Mne je absolutne jedno z akej si generacie, ja idem rano prednasat pruznost a nebudem sa ti tu klanat,ked trepes somariny. Ked budes pocitat statiku na velke stavby, robit seizmicitu na jadrove elektrarne a kazdych 10minut ta budu obtazovat z ustavu sudneho znalectva za staticky posudok, tak sa tu zacneme odborne bavit, zatial vieme,co nasa praca stoji.
Ked vravis ako treba zodrat chudaka absolutne si si necital temu. Nikoho nezdierame, piseme realne ceny,aby potom ludia neostali prekvapeni, pisal som to tu uz viackrat.
tibor.
31.05.11,17:13
Nevie niekto kde by som mohol najst priklad projektu rodinneho domu?
najlepsie by bolo keby bol aj editovatelny.
konkretne ma zaujima elektrika, ale keby je tam zakreslene umyvadlo, par stien a okno s radiatorom by nevadilo..
pomaly si robim rekonstrukciu stareho domu a chcel by som si priebezne robit aj projekt skutocneho stavu ktory by sa aspon trocha priblizoval standardu...

dakujem
Alexx33
06.02.13,12:32
zdravím dopytujem firmu pre vyhotovenie projektu rodinného domu , oceňujem nízku cenu a rýchlosť vybavenia . Kamarátka mi odporučila dopytový systém na webe , ani s tým nemám skúsenosti , budem rada za radu .
tienik
06.02.13,18:31
Nie som sice architekt - len projektant elektriky vsetkych napatovych urovni, ale myslim si ze mozem trosku analogicky porovnavat.
Proste musis sa rozhodnut, bud chces dobry projekt, zohladnujuci nove technologie a Tvoje potreby, alebo chces lacny projekt. Ine moznosti velmi nie su.
Aj projektanti su len ludia co maju rodiny, ktore treba zivit a tak. Takze cas straveny na projekte niekto zaplatit proste musi.
A ako ukazuje aj zivot, dobry projektant si svoju klientelu najde - ludi co vedia co chcu a vedia ze za kvalitu si musia zaplatit.
A v principe, kolko % je cena projektu z ceny celeho domu? A aku velku skodu je mozne vyrobit nespravnym postupom na stavbe?
Preto skor by som poradil divat sa na referencie a skusenosti z danym clovekom - ci vam jeho styl prace vyhovuje. Kazdy projektant ma totiz riesenia "srdcu blizke", kde naozaj jeho kreativita "nezna hranic" a nie je spravne od neho chciet nieco co mu je proti srsti - to by nemuselo dobre dopadnut. Cenu by som videl az ako druhoradu.
A verim tomu ze z kazdym slusnym projektantom sa da dohodnut obojstranne prijatelna cena. Mozno nie najlacnejsia, ale proste prijatelna.
day
06.02.13,18:49
Lacny projekt = vyssie neskorsie naklady,
napr. budete potrebovat prepocitat armaturu, castejsie navstevy stavebneho dozora, projekt kurenia, atd
Edo1
06.02.13,20:28
No tu mi už nedá nereagovať.
Ja som ten doktor, už ani nie pán/i keď si na tom nezakladám/, lebo všetko máme zdarma, ale nejdem sa tu sťažovať. Akurát sme skolaudovali dom. Ako prvé som zvažoval individuál- prišli mi cenové ponuky okolo 7000eur, sporadicky menej- no sorry za dom o hodnote 100 000eury trochu dosť. A to sa ešte tvárili, že podla cenníka majú nárok na 10%.
A čo ja kradnem. Denne chodím do roboty za 4e/hod v čistom. A to príde murár a zapýta odo mňna 7e/hod.
Nejdem sa tu vyplakávať, ale páni architekti by si trochu mohli vstúpiť do svedomia. Mal som viacero debát s vyštud. architektmi, ktorí tú prácu nevykonávajú, lebo údajne nemajú biznis a to preto, že tí najväčší zhrabnú najdrahšie veci do firiem a oni udávajú cenu, pod ktorú sa nejde. Absolutne nikdo nezohľadňuje či je to firma ktorá si to dá do nákladov atd, alebo len obyč. roboš.
Samozrejme za individ. musí byť vyššia cena, ale adekvátna. Nie pokrivená kartelom a pseudotrhom.
E