renitko
05.10.09,13:56
Dobry den,
rada by som sa opytala
1. aky odstup mam urobit medzi dvoma orgovanmi.
Dnes mi prisli dva kmienky vysoke asi 150-160 cm (Sensation a Mme Lemoine). Viem, že dorastú do výšky 200-250cm, ale neviem, ako daleko ich mám dat od seba aby mali dost priestoru a v dospelosti boli hned vedla seba :)
2. A este, ostrihali by ste vetvicky? Niekde pisu, ze odstrihnut tretinu z vetviciek, nechat stredovu vyssiu, niekde pisu nestrihat :confused:
3. Mam im postavit aj oporu ci netreba?
Dakujem, som zaciatocnik, miesta a planov mam vela, skusenosti ziadne :)
Prajem prijemny den
Rena
aviator
05.10.09,16:35
1. Obyčajný orgován je tuším vyšší než 250cm. Dal by som ich na 1,5m, veď nevadí, keď sa trochu pomiešajú.
2. Orgován určite nevyžaduje rez, ale znáša opatrné tvarovanie. Čiže rež len to, čo sa ti nepáči, ako rastie. Alebo keď má málo koreňov.
3. Keď potrebujú vyrovnať, alebo by nedržali samé rovno, dajú sa priviazať k tyčke.
gabikao
06.10.09,09:48
Ja som sadila orgovan (1,5 metra vysoky) na jar, aj som ho polievala, ale asi malo, lebo uschol. Mam este dufat, ze sa preberie, alebo radsej sadit novy? Niektori mi totiz tvrdia, orgovan je ako burina a na jar sa urcite preberie.
jajko50
06.10.09,10:03
Ano orgovan je ako burina a rozmnožuje sa sám-- ale ako sa správajú dáke špecialne vyšľachtené? tie môžu byť chúlostivejšie.
renitko
06.10.09,10:13
Ďakujem, idem na to, snáď to prežijú a na jar nás potešia :)
aviator
06.10.09,16:07
Ja som sadila orgovan (1,5 metra vysoky) na jar, aj som ho polievala, ale asi malo, lebo uschol. Mam este dufat, ze sa preberie, alebo radsej sadit novy? Niektori mi totiz tvrdia, orgovan je ako burina a na jar sa urcite preberie.
Myslím, že keď sa neprebral doteraz, asi sa už nepreberie.
aviator
06.10.09,16:13
Odporúčam aj čínsky orgován /Syringa chinensis/. Nie každý to pozná a pritom má oproti obyčajnému niekoľko výhod: neostávajú na ňom nepekné plody po odkvitnutí, je trochu menší a hlavne oveľa menej odnožuje.
Nevýhoda je, že je len v jednej farbe /pokiaľ viem/, v klasickej orgovánovej modrej.