tony.ck
05.10.09,17:48
Dobrý deň,

chcem sa len spýtať, či sa v SPÚ dajú účtovať dodacie listy, ktoré spĺňajú náležitosti faktúry ako faktúry. U jedného klienta to tak účtoval môj predchodca a ja som v tom teraz len slepo pokračoval, klient to totiž pokladá za dôležité, lebo si robí evidenciu a chce tam mať číslované aj dodacie listy spolu s faktúrami. Ale neviem, či tým neporušujem zákon alebo nejaký predpis. Ďakujem za odpoveď.

P.S.: Nenašiel som tému, čo by to riešila, ak náhodou je, tak sa ospravedlňujem.
betka
06.10.09,18:59
Ak DL má náležitosti Fa v zmysle par. 71 z o DPH, možeme považovať za FA
mpca
06.10.09,19:15
Neviem či je vtom nejaký podstatný rozdiel ale poznám pojem "Faktúra ako dodací list"...
marjankaj
06.10.09,19:21
Ak DL má náležitosti Fa v zmysle par. 71 z o DPH, možeme považovať za FA

Ak ja ako neplatca DPH vyhotovím faktúru, ktorá nemá náležitosti podľa §71, potom sa nejedná o faktúru?
marjankaj
06.10.09,19:43
Dobrý deň,

chcem sa len spýtať, či sa v SPÚ dajú účtovať dodacie listy, ktoré spĺňajú náležitosti faktúry ako faktúry. U jedného klienta to tak účtoval môj predchodca a ja som v tom teraz len slepo pokračoval, klient to totiž pokladá za dôležité, lebo si robí evidenciu a chce tam mať číslované aj dodacie listy spolu s faktúrami. Ale neviem, či tým neporušujem zákon alebo nejaký predpis. Ďakujem za odpoveď.

P.S.: Nenašiel som tému, čo by to riešila, ak náhodou je, tak sa ospravedlňujem.

V účtovníctve sa účtuje okrem iného o záväzkoch a pohľadávkach. Záväzky aj pohľadávky možu byť aj faktúry, odvody do poisťovní, predpisy dane, splátkové kalendáre a pod.
Z hľadiska dph sa za faktúru považuje doklad, ktorý spĺňa náležitosti v §71 zákona o DPH.

Z otázky nie je jasné na aký účel to zisťuješ.

Prečítaj si zákon o účtovníctve. Ja som tam nenašiel nič o faktúre.

Vygoogli si, čo je faktúra. Napr.
http://www.dolceta.eu/slovensko/Mod1/article.php3?id_article=35
evina
06.10.09,19:46
V účtovníctve sa účtuje okrem iného o záväzkoch a pohľadávkach. Záväzky aj pohľadávky možu byť aj faktúry, odvody do piisťovní, predpisy dane, splátkové kalendáre a pod.
Z hľadiska dph sa za faktúru považuje doklad, ktorý spĺňa náležitosti v §71 zákona o DPH.

Z otázky nie je jasné na aký účel to zisťuješ.

Prečítaj si zákon o účtovníctve. Ja som tam nenašiel nič o faktúre.

Vygoogli si, čo je faktúra. Napr.
http://www.dolceta.eu/slovensko/Mod1/article.php3?id_article=35

Doplním -z hľadiska účtovného môže byť účtovným dokladom i dodací list, ak spĺňa náležitosti §10 zákona o účtovníctve.