Vivči
05.10.09,21:33
Ahojte,
zase mám dilemu! Ako by ste zaúčtovali nasledovný prípad?
Daňová kontrola našla v učtovníctve neoprávnene zaúčtované náklady a dorubil daň. Chyba nastala zo strany účtovníckej firmy s ktorou má firma zmluvu. Ako by ste zaučtovali vystavenú faktúru firmy voči učtovníckej firme za rozdiel na daniach? Bude to výnos neovplyvňujúci hospodársky výsledok? Študujem aj zákon o dani z príjmov, aj učtovné súvzťažnosti, ale neviem sa dopracovať k výsledku.
promont maja
06.10.09,05:39
Ja si myslím, že áno. Ide zo strany daňového úradu o dorub dane a tento by som "zosobnila" voči Vašej účtovníckej firme, ak je na to právny podklad ... . Ale ešte predtým by som si poriadne preštudovala zmluvu, či je to tak, že chyba bola na strane účtovníckej firmy. Povedzme, že áno, tak potom by som túto záležitosť postúpila priamo jej, nakoľko je zvykom, že tieto spoločnosti sú poistené voči spôsobenej škode.
Zoltán Kovács
06.10.09,05:56
Ahojte,
zase mám dilemu! Ako by ste zaúčtovali nasledovný prípad?
Daňová kontrola našla v učtovníctve neoprávnene zaúčtované náklady a dorubil daň. Chyba nastala zo strany účtovníckej firmy s ktorou máme zmluvu. Ako by ste zaučtovali vystavenú faktúru firmy voči učtovníckej firme za rozdiel na daniach? Bude to výnos neovplyvňujúci hospodársky výsledok? Študujem aj zákon o dani z príjmov, aj učtovné súvzťažnosti, ale neviem sa dopracovať k výsledku.


Ja si myslím, že áno. Ide zo strany daňového úradu o dorub dane a tento by som "zosobnila" voči Vašej účtovníckej firme, ak je na to právny podklad ... . Ale ešte predtým by som si poriadne preštudovala zmluvu, či je to tak, že chyba bola na strane účtovníckej firmy. Povedzme, že áno, tak potom by som túto záležitosť postúpila priamo jej, nakoľko je zvykom, že tieto spoločnosti sú poistené voči spôsobenej škode.

Nemôžem súhlasiť. Dorub dane zosobniť účtovníckej firme? Doteraz som sa stretol len s prípadom, že účtovnícka firma "zacvakala" pokuty a penále z nesprávne vypočítanej dane, ale samotnú daň?
Zita5
06.10.09,06:12
Mohli by ste nám prosím napísať o aké náklady sa jednalo , z dôvodu ktorých Vám bola dorubena daň .
Myslíte , že ich tak zaúčtovala bez vedomia Vašej firmy ?
Píšem tak preto , lebo veľa krát sa stáva , že majiteľ trvá na zaúčtovaní výdavkov -nákladov i napriek tomu , že účtovníčka je opačného názoru a v súlade rešpektovania zákona .
promont maja
06.10.09,07:27
Nemôžem súhlasiť. Dorub dane zosobniť účtovníckej firme? Doteraz som sa stretol len s prípadom, že účtovnícka firma "zacvakala" pokuty a penále z nesprávne vypočítanej dane, ale samotnú daň?
Mala som na mysli presne ten fakt, ak by išlo jednoznačne o zlé zaúčtovanie a chyba by bola na strane účtovníckej firmy.

Ak to ale celé rozoberiem, tak má konieckoncov pravdu Zoltán Kovács. Je jasné, že ide o daňovú povinnosť konkrétnej spoločnosti, ktorú by v prípade dobrého zaúčtovania musela aj tak uhradiť a je to výhradne jej daňová povinnosť. Takže opravujem svoj úsudok .. ale zo strany klienta tejto účtovníckej spoločnosti ... on to všetko chápe ako vec, ktorá sa ho už netýka ... a je na účtovníckej spoločnosti, aby si túto vec obhájila, nehovoriac že sa naštrbia vzťahy ... takže uzatváram = zosobniť ( tak ako radí Zoltán Kovács) prípadný sankčný úrok a úrok z omeškania.

Napokon odpoveď na tvoju otázku je: Ide o dorub dane, ktorý je povinná tvoja spoločnosť uhradiť a ako taký ho aj zaúčtovať.
promont maja
06.10.09,07:42
Nakoľko nepoznám spôsob ako by som opravila svoj prvý príspevok v tejto téme, prosím niekoho o nápravu ...
Gabhus
06.10.09,14:45
Tak sa spýtam - bolo tu povedané, že účtovnícke firmy sú väčšinou poistené. Pýtali sme sa vo viacerých poisťovniach na takéto poistenie a všade povedali, že účtovníkov nepoisťujú. Vie niekto poradiť poisťovňu? Jednalo by sa o poistenie mladého začínajúceho živnostníka, ktorý robí asi 3 minifirmy. Dúfam že odporúčanie nebude brané ako reklama. Ďakujeme.:rolleyes:
Zoltán Kovács
06.10.09,15:13
Boli to náklady na opravu kamiónov, nakoľko nechceli ich naložiť kvôli diere na plachte a pod. Ale firma nemala vo vlastníctve tie autá. Tie opravy boli vykonané, aby sa mohlo naložiť tovar, lenže učtovníčka našu firmu neupozornila, že tie náklady sú neoprávnené, a ona sama si naúčtovala na základe faktúr o oprave. Keby nás upozornila, že to sa nedá, tak by sme to mohli ustrážiť buď zmluvou, že je to naša povinnosť, alebo by sme dali vyfakúrovať hneď na majiteľa kamióna.

1. Myslím si, že takýto náklad by ste mali vedieť aj bez účtovníčky ustrážiť.
2. Pochybujem, že máte zmluvu s účtovníčkou tak postavenú, že máte nárok pri takýchto "chybách" aj na doplatok dane.
evina
06.10.09,19:40
Boli to náklady na opravu kamiónov, nakoľko nechceli ich naložiť kvôli diere na plachte a pod. Ale firma nemala vo vlastníctve tie autá. Tie opravy boli vykonané, aby sa mohlo naložiť tovar, lenže učtovníčka našu firmu neupozornila, že tie náklady sú neoprávnené, a ona sama si naúčtovala na základe faktúr o oprave. Keby nás upozornila, že to sa nedá, tak by sme to mohli ustrážiť buď zmluvou, že je to naša povinnosť, alebo by sme dali vyfakúrovať hneď na majiteľa kamióna.

Tu sme pri základnom probléme......máte zmluvu na účtovnícke práce a aj daňové poradenstvo??..... Je to situácia, ktorú ja stále zdôrazňujem - rozdiel medzi účtovník, ekonóm, daňový poradca, právnik....
Je jasné, že stredné firmy nebudú žiadať o spoluprácu za
všetky tieto zaradenia, ale nie sú si schopné uvedomiť, že chcú vlastne všetko a platiť len za výkon jednej.... preto by to malo byť veľmi konkrétne upravené vo Zmluve.

Obchodné vzťahy, t.j. zmluvy, spôsob fakturácie a pod. má predsa na starosti šéfstvo firmy....Pýtali ste sa účtovníčky predtým ako danú transakciu zrealizovať /pravdepodobne nie ako poznám z praxe/, alebo si myslíte, že sa dalo všetko napraviť už po fakturácii?? - toľko teória, ktorá by sa postupne už mala dostávať aj do praxe....
Penále, sankcie, náhradu školy a pod. máte riešiť podľa zmluvy. Daň, ktorú je firma povinná platiť nemá byť v žiadnom prípade prefakturovaná na účtovnícku firmu, iba ak tie penále podľa Zmluvy ako vyššie píše i Zoli.

Myslím, že ustrážiť to mal hlavne ten, ktorý má na starosti fakturáciu a mal zabezpečiť prefakturáciu na prepravnú firmu. Neviem, ako by ste chceli niečo ustrážiť vopred Zmluvou - tie diery už boli od začiatku?? alebo sa spôsobili počas transportu??. Vedel na mieste dotyčný človek údaje preôpravnej firmy a zabezpečiť fakturáciu na cudziu firmu, atď, atď. Chcem tým len povedať, že ste z môjho pohľadu veľmi rýchlo a ľahko našli "vinníka"