zefgo
05.10.09,21:58
Chcem sa spýtat, čo sa považuje za danový doklad a čo je postačujúce pre kontrolu danovemu uradu?
Stanislav 1975
05.10.09,20:07
Chcem sa spýtat, čo sa považuje za danový doklad a čo je postačujúce pre kontrolu danovemu uradu?

daňový doklad?- faktúra,blok z registračky, príp.paragón...
Chobot
05.10.09,20:09
Chcem sa spýtat, čo sa považuje za danový doklad a čo je postačujúce pre kontrolu danovemu uradu?

Tvoja otázka je veľmi všeobecná, skús sa spýtať konkrétnejšie. Daňovým dokladom je všetká dokumentácia, ktorá súvisí s daňami.

http://www.msponline.sk/content/da%C5%88ov%C3%A9-doklady-a-ich-n%C3%A1le%C5%BEitosti
zefgo
05.10.09,20:29
človek ktory pre mna pracoval vraví že nikdy nepracoval a nedostal peniaze. všetky doklady potrebné mám aj z jeho podpismi. danový urad to neakceptuje a žiada dôkazy. nuž neviem čo je postačujucee.
svatava
05.10.09,20:49
človek ktory pre mna pracoval vraví že nikdy nepracoval a nedostal peniaze. všetky doklady potrebné mám aj z jeho podpismi. danový urad to neakceptuje a žiada dôkazy. nuž neviem čo je postačujucee.

Možo to bude hlúposť, ale platil si za neho odvody, napr. zdravotnej poisťovni a pod.? Ako doklad pre daňovákov to nestačí?
zefgo
05.10.09,21:00
a ked im toto nestačí?
Melnick
05.10.09,21:19
Možo to bude hlúposť, ale platil si za neho odvody, napr. zdravotnej poisťovni a pod.? Ako doklad pre daňovákov to nestačí?
Súhlasím so svatavou. Ak si platil odvody, je to dôkaz. Nech sa zamerajú na protistranu, prečo nepriznala príjmy. :mad:
veronikasad
05.10.09,22:00
človek ktory pre mna pracoval vraví že nikdy nepracoval a nedostal peniaze. všetky doklady potrebné mám aj z jeho podpismi. danový urad to neakceptuje a žiada dôkazy. nuž neviem čo je postačujucee.
...ako zamestnanec alebo živnostník ?
marjankaj
05.10.09,22:37
človek ktory pre mna pracoval vraví že nikdy nepracoval a nedostal peniaze. všetky doklady potrebné mám aj z jeho podpismi. danový urad to neakceptuje a žiada dôkazy. nuž neviem čo je postačujucee.

A čo vlastne ten DÚ neakceptuje? Čo kontrolujú Daň z príjmov, DPH alebo iné dane? Nechcú ti uznať tvoje daňové výdavky? Aké máš vlastne doklady? Bankový výpis, pokladničný blok? Pracovnú zmluvu?:confused: Napíš čo neakceptuje a prečo.
zefgo
06.10.09,09:11
pracoval pre mna ako živnostzník, ja som mu dal prácu a on ju vykonal zo svojimi ludmi, vyfakturoval a dodal aj z blokmi-vyplatené to dostal.teraz všetko popiera a nema vraj žiadne učtovníctvo. peniaze dostaval na ruku. tvrdí že ani práce nevykonával. Na svoju obhajobu mam faktúry, príjmové a výdavkové bloky, objednávky. všetko riadne zdokumentované.
Zita5
06.10.09,09:22
pracoval pre mna ako živnostzník, ja som mu dal prácu a on ju vykonal zo svojimi ludmi, vyfakturoval a dodal aj z blokmi-vyplatené to dostal.teraz všetko popiera a nema vraj žiadne učtovníctvo. peniaze dostaval na ruku. tvrdí že ani práce nevykonával. Na svoju obhajobu mam faktúry, príjmové a výdavkové bloky, objednávky. všetko riadne zdokumentované.

Nestačí mať len zdokumentované , ale všetko je aj riadne vlastnoručne podpísané dodávateľom práce - myslím prevzatie čiastky za úhradu faktúry ?
veronikasad
06.10.09,10:05
pracoval pre mna ako živnostzník, ja som mu dal prácu a on ju vykonal zo svojimi ludmi, vyfakturoval a dodal aj z blokmi-vyplatené to dostal.teraz všetko popiera a nema vraj žiadne učtovníctvo. peniaze dostaval na ruku. tvrdí že ani práce nevykonával. Na svoju obhajobu mam faktúry, príjmové a výdavkové bloky, objednávky. všetko riadne zdokumentované.
Podpis na faktúre a príjmovom pokl.doklade je "pravý" ?
danushka
06.10.09,10:27
Overil si si zefgo, či ten čo pre Teba pracoval je naozaj živnostníkom cez živnostenský register? Predložil Ti kartičku od DÚ o pridelení DRČ?
Efinečka
06.10.09,11:05
Mám rovnakú skúsenosť. Rovno sa kontrolórov opýtaj, aký iný doklad a podľa akého zákona máš predložiť. Najlepšie bude, keď Vás na to písomne vyzvú. Na to im treba odpovedať. Nemal si voči tomuto živnostníkovi bonzácku povinnosť ? To by bol výborný doklad. Ako posledná obrana - robili ste to pre konkrétneho odberateľa - môžno sa niektorí budú pamätať - môžu vypovedať ako svedkovia v daňovom konaní. Nie je to síce pekné, ale živnostníkov, ktorým sa dá platiť len v hotovosti, zásadne z tohto dôvodu bonzujem daňovákom / § 32 / aj keď nemám povinnosť.
promont maja
06.10.09,12:10
Mám rovnakú skúsenosť. Rovno sa kontrolórov opýtaj, aký iný doklad a podľa akého zákona máš predložiť. Najlepšie bude, keď Vás na to písomne vyzvú. Na to im treba odpovedať. Nemal si voči tomuto živnostníkovi bonzácku povinnosť ? To by bol výborný doklad. Ako posledná obrana - robili ste to pre konkrétneho odberateľa - môžno sa niektorí budú pamätať - môžu vypovedať ako svedkovia v daňovom konaní. Nie je to síce pekné, ale živnostníkov, ktorým sa dá platiť len v hotovosti, zásadne z tohto dôvodu bonzujem daňovákom / § 32 / aj keď nemám povinnosť.
I ja som sa už stretla s podobným problémom. Uzatvorená zmluva na konkrétne práce s faktúrou, dokladom o úhrade ... ale až po splnení oznamovacej povinnosti voči daňovému úradu sa prišlo nato, že dotyčný tieto práce nezdanil a nemal na tieto práce ani živnostenské oprávnenie. Skončilo sa to výpoveďou na súde. len s "malým rozdielom" - on tieto skutočnosti nikdy nepopieral, to že ich vykonal ...., len, že mal akési problémy so svojou účtovníčkou = jednoducho sa vyhováral. A z našej strany - keďže sme si spnili oznamovaciu, resp. ohlasovaciu povinnosť, nikto nič nespochybil. Všetko bolo z našej strany v poriadku, t. j. bolo to v rámci poctivého obchodného styku = v dobrej viere. Aspoň ja som si to tak pochopila.
zefgo
06.10.09,19:17
pracoval pre mna ako živnostzník, ja som mu dal prácu a on ju vykonal zo svojimi ludmi, vyfakturoval a dodal aj z blokmi-vyplatené to dostal.teraz všetko popiera a nema vraj žiadne učtovníctvo. peniaze dostaval na ruku. tvrdí že ani práce nevykonával. Na svoju obhajobu mam faktúry, príjmové a výdavkové bloky, objednávky. všetko riadne zdokumentované.
veronikasad
06.10.09,19:19
pracoval pre mna ako živnostzník, ja som mu dal prácu a on ju vykonal zo svojimi ludmi, vyfakturoval a dodal aj z blokmi-vyplatené to dostal.teraz všetko popiera a nema vraj žiadne učtovníctvo. peniaze dostaval na ruku. tvrdí že ani práce nevykonával. Na svoju obhajobu mam faktúry, príjmové a výdavkové bloky, objednávky. všetko riadne zdokumentované.
Uveď prosím výšku vyplatenej Odmeny. Nahlásil si ho v rámci "bonzákov" do konca januára na DU ?
danushka
06.10.09,19:38
pracoval pre mna ako živnostzník, ja som mu dal prácu a on ju vykonal zo svojimi ludmi, vyfakturoval a dodal aj z blokmi-vyplatené to dostal.teraz všetko popiera a nema vraj žiadne učtovníctvo. peniaze dostaval na ruku. tvrdí že ani práce nevykonával. Na svoju obhajobu mam faktúry, príjmové a výdavkové bloky, objednávky. všetko riadne zdokumentované.
Choď na internetovú stránku Živnostenského registra a podľa IČO firmy si over, či mal vôbec živnosť a oprávnenie vykonávať danú činnosť.
Dá Ti tam aktuálny výpis, tzn. či daná FO existuje, existovala a do kedy,
Ak to bola právnická osoba, hľadaj na nete v Obchodnom registri pod IČO.
Navyše, ak tvrdil, že je platcom DPH, aj toto sa dá overiť na stránke www.drsr.sk
Myslím, že treba začať hlavne od toho, či daný subjekt bol vôbec živnostníkom.
Dav
06.10.09,19:48
pracoval pre mna ako živnostzník, ja som mu dal prácu a on ju vykonal zo svojimi ludmi, vyfakturoval a dodal aj z blokmi-vyplatené to dostal.teraz všetko popiera a nema vraj žiadne učtovníctvo. peniaze dostaval na ruku. tvrdí že ani práce nevykonával. Na svoju obhajobu mam faktúry, príjmové a výdavkové bloky, objednávky. všetko riadne zdokumentované.
Nejaké ďalšie skutočnosti nevieš dokázať? Tí ľudia, čo pracovali pre neho - ich mená, adresy? Neboli náhodou niekde ubytovaní počas vykonávania prác? Svedectvo nejakých ľudí, ďalších živnostníkov, ktorí tam pracovali? Fotodokumentácia?
betka
06.10.09,19:53
Zefgo...:):), netráp sa, hlavu hore chlape::)

Práce, kr. vykonali ako subdodavtel, treba obhájiť a to tým :) spôsobom, že:
- ukáž objednávaku od Tvojho odberatela
- poukáž na dodávky, ktoré ste vykonávali
- objednávatel, napr. občan može potvrdiť, že to vykonávali tie a oné osoby
- ak si čistý, neboj sa
- dôkazov zoženieš
- poukázať, nech si preveria subjekt, či nevykonával čiernu prácu,
- poukázať na to, akoby ste danú činnosť mohli vykonať sám ako jediná osoba, nemali by ste šancu, pretože nie ste napr. murár
- poukázať na to, že ste prácu nemohli vykonať sám, že ste mali obchodného partenera a tolen tohto, práve len tohto
- potvrdenie, že dielo bolo odovzdané
- potvrdenie pošty, že ste dostali napr. od nich FA
- potvrdenie od dodavatela, že ste mohli dostať len jednu jedinú upomienku od nich
- máte doklady na nákupy, kt. vykonával Váš klamlivý dodavatel, poukážte na mejetok, ktorý dodavtel vytvoril, .... Spýtajte sa: Ako by ste daný majetok získali
- máte FA, súčinnosť tretích osob: FA zaplatená v hotovosti, na Fa budete mať iste i číslo účtu dodavatela, podpis, kto FA vystavil, čo je bežné, že každý chce mať na FA podpis a pečiatku v súčasnosti, i keˇdto nemusí byť (ak máte), šup do banky a požiadať, že máte kontolu a žiadate o overenie podpisového vzoru, čo máte na FA.........
- požiadať DU, nech si overia daný subjekt dodávatela, či si neúčtovali nejaké výdavky v súvislosti s výkonom práce pre Vás: "cesťáky", lísty z MHD....., čokoľvek
- vytlačiť výpis zo živnostenského registra, že daný subjekt má živnosť na to, čo pre Vás vykonával, že konal v súlade so svojou podnikateľskou činnosťou: www.zrsr.sk zadáte IČo, resp. jeho meno....
- máte podpísaný PPD, máte doklad, že dodavateľ Vám vystavil VPD, opať overiť podpisy, s nejakým podpisovým vzorom
- ups....... nespomínam si na viac, konajte a nebojte sa, ak ste v práve, nájdete niečo....

Poviem Ti jednu skúsenosť z pred xy rokov. Dali sme nášho partnera na súd, pretože nezaplatil, že sme pre neho nič vykonali :eek::eek:, Na súde dotyčný povedal, že pre nás nič nevykonal, že klameme...., a jedna osoba sa nasr..., a povedala, vietečo urobilo sa to samo, predstavte si aký zázrak sa stal,
- boli prizvaní svedkovia, svedkovia dosvedčili. A mal poriti, sudca bol z neho taký naštvaní......

Dokazujte, hladajte podpisy
zefgo
06.10.09,19:53
všetko je riadne podpísané, dokonca pri konfrontácii priznal že je to jeho podpis ale že vraj práce nepreviedol a nedostal za ne zaplatené. vlastne robí zo seba bieleho kona. danový urad tomu verí a chcú ma uznat silou mocou viním. mám trpiet za to že som riadny občan SR a riadne si čo sa týka podnikania týka plním. mám to chápat tak že ked robím pre niekoho a nebudem odvádzat a platit dane a predvolajú ma na koberček-poviem ja som nikdy nič nerobil a nedostal peniaze, tak bude stíhaný človek ktorý mi prácu dal a aj peniaze stíhaný za krátenie si daní fiktívnimi faktúrami? som z toho na nervy. asi ma niekto záujem ma zničit- po psychickej stránke sa mu to darí a tiež právnici a všetko okolo nieje lacné. kto mi to všetko vráti?
Xanti
06.10.09,20:33
všetko je riadne podpísané, dokonca pri konfrontácii priznal že je to jeho podpis ale že vraj práce nepreviedol a nedostal za ne zaplatené. vlastne robí zo seba bieleho kona. No ostáva len na tebe dokázať, že dané práce urobil ( ved musíš mať svedkov, ktorí videli že robí dané práce ), a že peniaze prevzal za prácu, ked potvrdil že podpis je jeho. Ťarcha dokazovania je len a len na tebe, bohužial. :mee::mee:
marjankaj
06.10.09,20:44
No ostáva len na tebe dokázať, že dané práce urobil ( ved musíš mať svedkov, ktorí videli že robí dané práce ), a že peniaze prevzal za prácu, ked potvrdil že podpis je jeho. Ťarcha dokazovania je len a len na tebe, bohužial. :mee::mee:

Keď prevzal peniaze, mal vystaviť aj príjmový doklad a podpísať. Zrejme taký doklad existuje. Neviem prečo by nemal stačiť spolu s faktúrou. Neviem, či niekto vystaví príjmový doklad, bez toho aby prevzal peniaze.:confused:
Xanti
06.10.09,20:49
Keď prevzal peniaze, mal vystaviť aj príjmový doklad a podpísať. Zrejme taký doklad existuje. Neviem prečo by nemal stačiť spolu s faktúrou. Neviem, či niekto vystaví príjmový doklad, bez toho aby prevzal peniaze.:confused:
Samozrejme, ale keby si čítal vyššie tak zadávateľ píše o tom že DU verí tomu dodávateľovi, že práce nevykonal že nedostal zaplatené. A myslí si, že zadávateľ má fiktívne faktúry a daňové doklady.
Takže zrejme mu je ten doklad na nič, ked dodávateľ zapiera.
marjankaj
06.10.09,21:03
Samozrejme, ale keby si čítal vyššie tak zadávateľ píše o tom že DU verí tomu dodávateľovi, že práce nevykonal že nedostal zaplatené. A myslí si, že zadávateľ má fiktívne faktúry a daňové doklady.
Takže zrejme mu je ten doklad na nič, ked dodávateľ zapiera.

Tak to som zvedavý, ako by s tým obstál na súde. Chcel by som vidieť ako to DÚ zdôvodnil. Veď to by mohol spochybniť všetky hotovostné platby.
marjankaj
06.10.09,21:20
všetko je riadne podpísané, dokonca pri konfrontácii priznal že je to jeho podpis ale že vraj práce nepreviedol a nedostal za ne zaplatené. vlastne robí zo seba bieleho kona. danový urad tomu verí a chcú ma uznat silou mocou viním. mám trpiet za to že som riadny občan SR a riadne si čo sa týka podnikania týka plním. mám to chápat tak že ked robím pre niekoho a nebudem odvádzat a platit dane a predvolajú ma na koberček-poviem ja som nikdy nič nerobil a nedostal peniaze, tak bude stíhaný človek ktorý mi prácu dal a aj peniaze stíhaný za krátenie si daní fiktívnimi faktúrami? som z toho na nervy. asi ma niekto záujem ma zničit- po psychickej stránke sa mu to darí a tiež právnici a všetko okolo nieje lacné. kto mi to všetko vráti?

A aké práce pre teba vykonal? Niečo manuálne alebo nejaké sprostredkovanie? Asi to nebolo iba za 5€, keď to tu rozoberáš?
zefgo
07.10.09,15:23
jasne že su to položky za iné sumy-zákazky v zhruba Okolo 3000 euro mesačne, ten človek pre mna robil viac ako 3 roky. svedkovia sú-moji zamestnanci a aj ludia od ktorých sme prácu dostali- ale nikto z nich nevie kto je kto-poznajú mna-lebo zákazku som dostal ja alebo človeka ktorý zákazku dodal mne. mna by tiež nazaujímalo kto je kto na stavbe-poznal by som človeka ktorý za prácu zodpovedá,prípadne neakého majstra. všetky práce su stavebného charakteru kde sa vždy stretlo aj viac firiem. všetky zhotovené diela sú realne. najhoršie je že už také práce nedostávam nakolko sa ludia pre ktorých som pracoval dozvedeli o týchto problémoch. je možné zažalovat DU že ma zničil.normálne rozmýšlam ukončit podnikanie.
Dav
07.10.09,16:05
jasne že su to položky za iné sumy-zákazky v zhruba Okolo 3000 euro mesačne, ten človek pre mna robil viac ako 3 roky. svedkovia sú-moji zamestnanci a aj ludia od ktorých sme prácu dostali- ale nikto z nich nevie kto je kto-poznajú mna-lebo zákazku som dostal ja alebo človeka ktorý zákazku dodal mne. mna by tiež nazaujímalo kto je kto na stavbe-poznal by som človeka ktorý za prácu zodpovedá,prípadne neakého majstra. všetky práce su stavebného charakteru kde sa vždy stretlo aj viac firiem. všetky zhotovené diela sú realne. najhoršie je že už také práce nedostávam nakolko sa ludia pre ktorých som pracoval dozvedeli o týchto problémoch. je možné zažalovat DU že ma zničil.normálne rozmýšlam ukončit podnikanie.
Na stavbách, a vôbec pri každej činnosti, by mali existovať školenia bezpečnosti práce. Aj to by mohol byť spôsob dokazovania. Ďalej by mali existovať stavebné denníky, súpis vykonaných prác, z ktorých by sa dalo preukázať, že fakturovaný objem prác nedokázala fyzicky vykonať jedna osoba, a teda tie práce muselo vykonávať viac osôb. Ak išlo o práce mimo trvalého bydliska, ľudia boli niekde ubytovaní. Daňový úrad spochybnil len tohto jedného živnostníka, alebo všetkých, ktorí pre Tebe robili?
zefgo
07.10.09,18:04
tohoto jedného. viem že mal ludí zamestnaných všeliako, mne to bolo jedno v tej dobe, práca sa spravila a spokojnost bola na oboch stranách. dokonca som zistil že mali zamestnaného človeka riadne zaevidovaného a odvádzali za neho-vyhladal som ho a svedčil že pre nich robil a že ho vozili tam a tam-všade kde pracoval. doniesol som aj výpis z registra zaevidovaných zo socialnej kde bol ten roboš zaevidovaný na firmu daného živnostníka.
cloe
07.10.09,18:13
všetko je riadne podpísané, dokonca pri konfrontácii priznal že je to jeho podpis ale že vraj práce nepreviedol a nedostal za ne zaplatené. vlastne robí zo seba bieleho kona. danový urad tomu verí a chcú ma uznat silou mocou viním. mám trpiet za to že som riadny občan SR a riadne si čo sa týka podnikania týka plním. mám to chápat tak že ked robím pre niekoho a nebudem odvádzat a platit dane a predvolajú ma na koberček-poviem ja som nikdy nič nerobil a nedostal peniaze, tak bude stíhaný človek ktorý mi prácu dal a aj peniaze stíhaný za krátenie si daní fiktívnimi faktúrami? som z toho na nervy. asi ma niekto záujem ma zničit- po psychickej stránke sa mu to darí a tiež právnici a všetko okolo nieje lacné. kto mi to všetko vráti?

Prepáč, všetko mi to je nejaké čudné. Prečo by mal DU záujem jemu veriť a tebe nie. Asi nám chýbajú ešte nejaké indície. Aké dokumenty má teda podpísané? Tak máš alebo nemáš od neho podpis, že peniaze prijal?
zefgo
07.10.09,19:07
jasne že mám, aj svoje podpisy priznal-ale tvrdí že práce nepreviedol a peniaze neprevzal-že tie doklady su len fiktívne.
promont maja
08.10.09,06:08
Na stavbách, a vôbec pri každej činnosti, by mali existovať školenia bezpečnosti práce. Aj to by mohol byť spôsob dokazovania. Ďalej by mali existovať stavebné denníky, súpis vykonaných prác, z ktorých by sa dalo preukázať, že fakturovaný objem prác nedokázala fyzicky vykonať jedna osoba, a teda tie práce muselo vykonávať viac osôb. Ak išlo o práce mimo trvalého bydliska, ľudia boli niekde ubytovaní. Daňový úrad spochybnil len tohto jedného živnostníka, alebo všetkých, ktorí pre Tebe robili?
Dobre Ti radí Dav .... viesť denne stavebný denník je z hľadiska zodpovednosti pre stavbára úplne na prvom mieste ... a je to aj jeho povinnosťou. Na Tvojom mieste by som si to preverila, nakoľko na stavbe nie je nič neobvyklé, že sa "veci" menia za pochodu ... a tieto zmeny sa zapisujú práve doňho.