jancipd
05.10.09,22:18
Dobry den,

Potrebujem poradit ako postupovat pri dovoze tovaru z tretej krajiny priamo k zakaznikovi v EU. Konkretne ide o nasledovny pripad - predaj tovaru realizujeme tak, ze tovar od naseho dodavatela z HongKongu je cez agenta prepraveny priamo k nasemu zakaznikovi v CR (prepravu do CR si objednava nas zakaznik). Fakturacia je vykonana na nasu spolocnost v SR, ktora nasledne fakturuje tovar zakaznikovi v CR. Zaujima ma ako je to v takomto pripade s DPH, co sme povinny urobit pre splnenie povinnosti voci danovemu uradu v SR, pripadne ci nam vyplyva nejaka povinnost voci danovym uradom v CR. Dakujem za radu.
vanilka
06.10.09,07:45
pozri par. 43 odsek 3
adabirk
07.10.09,19:12
- ak som tomu porozumela, ide o zásielkový predaj (§ 6 ods. 5 zákona o DPH)
- ak dodávateľ – platiteľ DPH, presiahne pri dodaní tovaru osobám neidentifikovaným pre daň hranicu stanovenú štátom (u nás to je 35 000 EUR), do ktorého tovar dodáva (u vás to je ČR), ste povinný sa v tomto štáte zaregistrovať na DPH z titulu zásielkového predaja. Registrácia musí byť realizovaná pred dodávkou, ktorou už dosiahne hranicu celkovej dodávky bez dane. Zaregistrovaním v ČR na zásielkový predaj sa stanete platiteľom v danej krajine, v ČR priznáte a zaplatíte daň z dodania formou zásielkového predaja,
- skúste si nájsť zákon o DPH, ktorý platí v Česku:
http://www.ucto.porada.sk/archive/index.php/t-28807.html
jancipd
11.10.09,01:21
Podla toho co som sa docital, tak u zasielkoveho predaja sa jedna o predaj osobam bez prideleneho identifikacneho cisla pre dan. V mojom pripade ide o obchod v ktorom maju aj nasa spolocnost, aj odberatel z CR pridelene identifikacne cislo pre DPH.

Preto celu postupnost este upresnim:

1. tovar fakturuje firma z tretich statov (HongKong) nasej spolocnosti registrovanej pre dan v SR
2. tovar je z HongKongu dodany priamo nasemu zakaznikovi do CR registrovanemu pre DPH v CR (dopravu si objednava priamo odberatel)
3. odberatel si zasielku preclieva sam v CR na zaklade faktury vystavenej nasou spolocnostou

Nasa spolocnost v celom obchode iba fakturuje dodavku tovaru, teda predava tovar, ktory nevstupi na uzemie SR.

A este otazocka, bol by v tom rozdiel ak by sme prepravu HKG - CR zabezpecovali my, teda na nas ucet ?

Dakujem za pomoc.